Készült: 2024.05.31.14:21:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

86. ülésnap, 143. felszólalás
Felszólaló Rétvári Bence (KDNP)
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Beosztás Belügyminisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás ideje 4:06

Felszólalások:  <<  143  >>    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Hogy mit tenne a Momentum az egészségügyért, arról egy riasztó képet kaphatunk, hogyha elolvassuk a Momentum programját. Egy szóban is össze tudnám foglalni: privatizáció. De nézzük, hogyan mondták ezt részleteiben!

(18.20)

„A magánszolgáltatókat is bevonjuk az állami betegellátásba, az államnak lehetősége lesz szerződéses keretek között kapacitást vásárolni a magánellátóktól.” Tehát a Momentum létrehozná a szolgáltatásvásárló egészségbiztosítót.” Ezt a modellt már ismerjük: HospInvestnek hívták, a baloldal ezt már egyszer felállította, akkor, amikor vizitdíjat és kórházi napidíjat vezetett be, akkor, amikor elvett minden orvostól és minden ápolótól egyhavi bért, nos, azzal párhuzamosan felállította ezt a szolgáltatásvásárló egészségbiztosítást.

(Hiszékeny Dezsőt a jegyzői székben Szabó Sándor váltja fel.)

Jól látjuk, ez a modell nem működött. Már a szocialista időszakban is hiába erőltették át a Momentum által most feltámasztani remélt modellt, privatizációs modellt, az nem hozott sem hatékonyságnövekedést, sem a gazdálkodásban racionálisabb kereteket, hanem egész egyszerűen ezek a rendelők mind-mind csődbe mentek. Valakik persze lehet, hogy jól jártak, de a betegek biztosan rosszul. Ez tehát az önök javaslata, ez az önök útja.

Ezzel szemben mi, ha csak a János Kórházat nézzük, az elmúlt években energetikai korszerűsítéssel…  hőszigetelést, nyílászárócserét, napelemes rendszer kiépítését hajtottuk végre, egészségfejlesztési irodát, 16 ezer négyzetméteren újultak meg a belső terek; 11 szint került összesen felújításra, megújultak kórtermek, őrzők, üzemi konyha, orvosi szobák, szociális helyiségek, patológia, korszerűsítettük az épületgépészetet, az elektromos hálózatot, a nővérhívó rendszert. Öt új műtőhelyiséggel bővült a kórház, négy kiemelt ellátási területet fejlesztettünk, a sürgősségit, az intenzívet és az endoszkópos vizsgálót.

250 új betegágy befogadására alkalmas kórterem is létrejött, tehát szerencsére tudott az elmúlt években is fejlődni a Szent János Kórház, szemben azzal, amit önök tennének, hogy privatizálnák a kórházakat, és az állam csak azt döntené el, hogy melyik kft.-nek vagy zrt.-nek fizet, amelyek közül egyik-másik úgy összeomlik utána, mint a HospInvest, ahogy összeomlott. Ez a példa már eléggé beszédes.

Valóban, a János Kórházban volt egy fűtési időszak előtti beüzemelési próba. Ebben volt olyan része a pszichiátriai osztálynak, amelynél működött ez, egy másik részénél probléma merült föl, a többi betegellátó osztályon a fűtési problémákat sikeresen elhárították. Itt a betegeket nyilván az osztályoknak azokon a részein helyezték el, ahol volt fűtés, vagy a kórház más részein. Az új betegek egy részét pedig más kórházak vették föl, így az ellátás természetesen folyamatosan biztosított volt, a fekvőbeteg-ellátási kapacitás is, és a maradék résznek a kijavítása a KEF-fel együttműködve történik.

Tisztelt Képviselő Úr! Ön utalt a kórházi fertőzések kérdésére is, ami ma már előkerült, és biztos elő is fog kerülni. Szerencsére nem szorulunk rá arra, hogy a Telex és a Direkt36 listáit és összehasonlításait nézzük, hiszen az Európai Uniónak van egy saját, erre hivatott rendszere, az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ, az ECDC. Ennek a kimutatása szerint az Európai Unióban száz fekvőbeteg közül hat-hét beteg érintett kórházi fertőzésekben, 6,5 százalék az európai átlag. Ezzel a 6,5 százalékkal szemben Magyarországon 4 százalék az átlag, tehát jóval alacsonyabb.

Ha megnézzük például a Clostridium difficile-fertőzés előfordulási arányát, Finnországgal vagy Németországgal vagyunk egy szinten. Úgyhogy én azt hiszem, hogy az elismerés hangján kell hogy beszéljünk az orvosokról, ápolókról Magyarországon, hogy szerencsére az európai átlagnál nagyobb biztonságban vannak a magyar betegek a kórházi fertőzések kapcsán. Nyilván ez a kórház és a többi kórház is nagyon nagy mértékben fordít újabb és újabb forrásokat fertőtlenítőszerekre, felületfertőtlenítőkre, kézfertőtlenítőkre egyaránt, hogy ez az arány minél inkább leszorítható legyen. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Felszólalások:  <<  143  >>    Ülésnap adatai