Készült: 2024.05.08.07:41:18 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

44. ülésnap (2022.12.06.),  125-128. felszólalás
Felszólalás oka Bizottsági jelentések és az összegző módosító javaslat vitája
Felszólalás ideje 7:54


Felszólalások:   121-124   125-128   129-146      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! A határozathozatalokra a szerdai ülésnapon kerül sor.

Most pedig soron következik az egyes törvények bürokráciacsökkentéssel és jogharmonizációval összefüggő módosításáról szóló előterjesztéshez benyújtott bizottsági jelentések és az összegző módosító javaslat vitája. A kormány-előterjesztés a T/1847. számon a parlamenti informatikai hálózaton elérhető.

Tisztelt Országgyűlés! A vitában elsőként a Törvényalkotási Bizottság álláspontjának ismertetésére kerül sor. Megadom a szót Héjj Dávidnak, a bizottság előadójának. Parancsoljon, képviselő úr!

HÉJJ DÁVID, a Törvényalkotási Bizottság előadója: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tájékoztatom önöket, hogy a Törvényalkotási Bizottság 2022. december 1-jén tartott ülésén megtárgyalta az egyes törvények bürokráciacsökkentéssel és jogharmonizációval összefüggő módosításáról szóló T/1847. számú törvényjavaslatot. Az összegző módosító javaslatot és az összegző jelentést a bizottság a házszabály 46. §-a alapján 25 igen szavazattal, 2 nem szavazat ellenében, 6 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Az előttünk fekvő törvényjavaslat az egészségügyi adatok kezelésével, a kötelező egészségbiztosítással, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjaival, a közbeszerzésekkel, valamint egyes területfejlesztéssel kapcsolatos törvények módosítását célozza. A javaslatba foglalt törvénymódosításokat összekapcsolja azonban az a közös cél, hogy az elmúlt időszak gyakorlati tapasztalatai alapján a bürokratikus terheket csökkentsük és elősegítsük a jogharmonizációt, továbbá, hogy a törvények illeszkedjenek a változó társadalmi, szervezeti és technikai viszonyokhoz.

A Ház asztalán fekvő módosítás egyik kiemelt feladata a tudományos kutatások céljából szükséges adatok elérhetőségi idejének meghosszabbítása. A törvényjavaslat emiatt a központi eseménykatalógus és az egészségügyiprofil-adatok vonatkozásában a megőrzési időt az érintett halálát követő öt évről tíz évre módosítja. Továbbá fontos megemlíteni a kötelező egészségbiztosítási ellátásról szóló törvény módosítását is, amely alapvetően adminisztratívteher-csökkentési és digitalizációs célokat szolgál. A javaslat szerint egy, az állampolgárok számára is könnyedén elérhető informatikai nyilvántartást hoznak létre, amely 2023. július 1-jétől valamennyi biztosítottra vonatkozóan tartalmazni fogja az egészségbiztosítási pénzbeli ellátások releváns adatait, a polgárok pedig rendelkezhetnek arról, hogy papíralapon vagy elektronikus úton, állampolgári tárhely használatával kívánnak kapcsolatot tartani a hatósággal.

Tisztelt Képviselőtársaim! Összegzésként elmondható, hogy az előttünk fekvő javaslat előremutató rendelkezéseket tartalmaz mind az állampolgárokra, mind pedig a közigazgatásra nehezedő adminisztrációs terhek csökkentése érdekében, éppen ezért annak elfogadása mindenképpen támogatandó. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. Köszönöm a szót, elnök úr. (Taps a kormánypárti oldalon.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Kérdezem az előterjesztőt, kíváne felszólalni. (Dr. Latorcai Csaba: A vita végén.) Az előterjesztő azt jelezte, hogy a végén szólna hozzá. Tisztelt Országgyűlés! A kijelölt Népjóléti Bizottság nem állított előadót. Most a képviselői felszólalások következnek. (Nincs jelzés.)

Tekintettel arra, hogy nem látok hozzászólást, a vitát lezárom, és megadom a szót az előterjesztőnek. Parancsoljon, államtitkár úr!

DR. LATORCAI CSABA, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Az egyes törvényeknek a bürokráciacsökkentéssel és a jogharmonizációval összefüggő módosításáról szóló T/1847. számú törvényjavaslatban szereplő törvények módosítása egy közös célt szolgál: hogy az elmúlt időszak gyakorlati tapasztalatai alapján csökkentsük a bürokráciát és elősegítsük a jogharmonizációt, továbbá hogy az érintett törvények illeszkedjenek a változó társadalmi, szervezeti, technikai viszonyokhoz, ahogy az imént Héjj Dávid, a Törvényalkotási Bizottság előadója is mondta.

Az önök előtt fekvő törvényjavaslat nem tekinthető terjedelmesnek, de pozitív módosítási igényeket fogalmaz meg, amelyek a jogrendszer jobbítását szolgálják. A törvényjavaslat módosítja az egészségügyi és a hozzájuk kapcsolódó személyes adatok kezeléséről és védelméről szóló törvényt, mely egészségügyi szakmapolitikai célok megvalósulása érdekében, valamint tudományos kutatás céljából a központi eseménykatalógus és az egészségügyiprofil-adatok vonatkozásában a megőrzési időt az érintett halálát követő öt évről tíz évre módosítja.

A törvényjavaslat módosítja továbbá a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló törvényt, amely módosításnak köszönhetően egyszerűsödik a kifizetőhelyi elszámolás és megszűnik a statisztikaiadat-szolgáltatás. A fizetésképtelen társadalombiztosítási kifizetőhely dolgozói számára az állam folyósíthatja a táppénzt, gyedet és egyéb ellátásokat. A törvényjavaslat lehetővé teszi egy egységes, az állampolgárok számára is elérhető nyilvántartás létrehozását, valamint egységes, hiteles elektronikus ügyintézést biztosít a papír, e-mail vagy Excel-tábla helyett, gyorsabb költségtérítés-kifizetést tesz lehetővé, valamint elektronikus ügyintézést a kérelmek benyújtása, illetve a hatóságok és az ügyfelek közötti kommunikáció során.

A törvényjavaslat magában foglalja a közbeszerzésről szóló törvény módosítását is, hozzájárulva, hogy az uniós források felhasználása során minden tekintetben biztosított legyen a közbeszerzésekre vonatkozó uniós jog hazai érvényesülése. A törvényjavaslat többi, uniós jogi harmonizációt szolgáló elemei közül kiemelném, hogy az arányosság követelményének és az Európai Unió Bírósága joggyakorlatának való megfelelés érdekében kiegészülnek a közbeszerzési törvény iratbetekintésre vonatkozó szabályai. Egy további módosítás pedig az arányosság elvét alkalmazva elősegíti, hogy ne legyen érvénytelen az ajánlat akkor, ha az ajánlattevő egyébként nem tehető felelőssé egy közreműködője magatartásáért.

A törvényjavaslat elfogadása lehetőség arra is, hogy a témában Magyarország ellen folyamatban lévő kötelezettségszegési eljárás során felvetett uniós észrevételeket orvosoljuk azzal a céllal, hogy a kötelezettségszegési eljárás mielőbb lezárható legyen.

Tisztelt Országgyűlés! Ahogy elmondtam, a törvényjavaslat a gyakorlatban felmerült igényeket kívánja törvényi rendelkezésekbe beépíteni. A javasolt módosítások a legújabb uniós bírósági joggyakorlat magyarországi alkalmazásához szükséges szabályokat tartalmazzák, ezzel pedig az uniós források felhasználása során minden tekintetben biztosítottá válik a közbeszerzésekre vonatkozó uniós jog hazai érvényesülése. A törvényjavaslat rendelkezései jó célt szolgálnak. Törvényeink a változó gazdasági és társadalmi viszonyokhoz idomulnak az uniós joggal való összhang biztosításával egyidejűleg, legfőképpen pedig megkönnyítik az emberek hétköznapjait, csökkentik a vállalkozások terheit.

Bízom abban, hogy a magyar emberek és a vállalkozások érdekében javasolt módosítások az elhangzottak alapján kiérdemelték, hogy valamennyi tisztelt képviselő hölgy és úr igen szavazatával támogatni fogja a törvényjavaslatot céljainak megvalósulását. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:   121-124   125-128   129-146      Ülésnap adatai