Készült: 2024.05.09.20:46:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

21. ülésnap (2022.07.11.),  209-212. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:21


Felszólalások:   205-208   209-212   213-216      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Novák Előd, a Mi Hazánk képviselője, kérdést kíván feltenni a kultúráért és innovációért felelős miniszter úrnak. A kérdésre miniszter úr megbízásából a téma szerint feladat- és hatáskörrel rendelkező Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter kérésére Dömötör Csaba államtitkár úr fog válaszolni. Öné a szó, Novák Előd képviselő úr.

NOVÁK ELŐD (Mi Hazánk): Köszönöm a szót. Tisztelt Államtitkár Úr! Az előre leadott kérdésem címe: „Miért egy LMBTQ-propagandista rendezi minden idők legdrágább magyar filmjét?” Örülhetnénk, hogy a sokéves kormányzati mulasztást pótolva, szorgalmazásunk nyomán is végre lesznek történelmi magyar filmek, köztük egy Petőfi-film több mint 6 milliárd forintos állami támogatásból, de annak rendezője az a Lóth Balázs, aki LMBTQ-propagandát folytatott egy tévésorozatban  szintén rendezőként. Idézem: „A 200 első randi tévétörténelmet ír az LMBTQ-témában”  így szól a címe a cikknek, mely részleteket is elárul a homoszexuális propagandáról, ami a cikk szerint „végre pozitív irányba formálhatja a tévénézők látásmódját is”. Szerintem viszont a devianciák népszerűsítése nagyon rossz irány.

Minő érdekesség, Lóth Balázs eltitkolja a Nemzeti Filmintézet oldalán, hogy ebben részt vett, hiányzik a filmográfiájából, de a port.hu nem felejt, ott megtaláljuk a bűnjelet. Miért ilyen személyre bízzák minden idők legdrágább magyar filmjét, államtitkár úr? Mellesleg a rendező felesége, Lóth-Szabó Anita Facebook-profilképe jelenleg is egy szivárványos LMBTQ-propaganda.

Régóta követeljük, hogy készüljenek végre a magyar történelem dicső időszakait bemutató, nagy költségvetésű játékfilmek. A jelenlegi kormányzatnak e téren komoly elmaradása, adóssága van. Az Egri csillagok 1968-as forgatása óta eltelt bő fél évszázadban nem készült  talán csak majd most készülnek  olyan nagyszabású játékfilmek, melyekre szükség volna, történelmünk különböző dicső epizódjairól.

Az állami filmpolitika a történelmi tematikákban inkább csak a bűntudatkeltést támogatta. Ezzel szemben a Mi Hazánk Mozgalom erősítené a nemzeti öntudatot, a hazánkhoz való kötődést azzal is, hogy tudatosan olyan időszakokat, szereplőket állítana a középpontba  például egy Rongyos Gárdáról vagy a pozsonyi csatáról készíthető játék-, illetve akciófilm által , amelyek nemzeti büszkeségünket is erősítenék. De ezt nem egy LMBTQ-propagandistára kéne bízni. Elismeri ezt? Várom válaszát és érdemi intézkedését. (Szabadi István tapsol.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Válaszadásra megadom a szót Dömötör Csaba államtitkár úrnak.

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Engedje meg, képviselő úr, hogy azzal kezdjem, hogy a magyar filmtámogatási rendszer évek óta sikeresen működik, amelyet jó pár rangos nemzetközi elismerés is igazol. Szeretném felhívni a figyelmét arra, hogy az egyes támogatások megítéléséről szakmai alapon szakmai testületek döntenek. Nem rendezők, hanem produkciók pályáznak támogatásért. Ez azt is jelenti, hogy a támogatás mértéke és a támogatás ténye az adott pályázat egészének minőségén, értékteremtő voltán és finanszírozásának kiszámíthatóságán múlik, nem csupán a minden bizonnyal népes számú alkotócsapat egyes tagjain.

Abban, hogy ki milyen megfontolások alapján teszi közzé szakmai életútját, nem tudok állást foglalni, de azt gondolom, hogy a kormánynak ez nem is feladata. Ugyanakkor kérdését megvizsgálva a filmintézetes szakemberek azt a tájékoztatást adták, hogy nem az említett rendező volt a kizárólagos alkotója a szóban forgó tévésorozatnak, hanem az öt alkalmazott rendező egyike volt, de ez talán nem a leglényegesebb kérdés.

Ha ön azt mondja, hogy nagy szükség van jeles történelmi eseményeinket bemutató alkotásokra, akkor én ezzel egyetértek, de ennek a törekvésnek szerintem az egyes eredményeiről ön is gyakran olvashat.

(17.30)

Amint az az alkotóművészetben már lenni szokott, sokféle elvárás fogalmazódik meg a művekkel kapcsolatban, ettől függetlenül szerintem a Szürke senkik, az Örök tél vagy éppen az Apró mesék művek sokféle elvárásnak tudtak együttesen megfelelni.

Reményeink szerint a közeljövőben is számos olyan film lesz látható a mozikban, amelyek a magyar történelem dicsőséges pillanatait dolgozzák fel, és nem a bűntudatot. Említhetném az Attiláról készült filmet Vidnyánszky Attila rendezésében, az Aranybulláról szóló alkotást vagy éppen a Hunyadi-sorozatot, és az ön által említett alkotás célja is az, hogy méltó emléket állítson az 1848-49-es eseményeknek.

A kormány dolga az, hogy megfelelő támogatási keretet biztosítson annak érdekében, hogy minél több magas színvonalú alkotás legyen történelmi témákról is. A többi az alkotókon múlik. Abban pedig, hogy mit gondolunk az LMBTQ-propagandáról, a népszavazás ügyében kifejtett álláspontunk az irányadó. Köszönöm, hogy meghallgatott. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   205-208   209-212   213-216      Ülésnap adatai