Készült: 2024.05.10.01:14:18 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

61. ülésnap (2023.04.17.),  115-124. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:14


Felszólalások:   115   115-124   125-132      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, legfőbbügyész-helyettes úr. Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Bedő Dávid, Gelencsér Ferenc, Szabó Szabolcs és Tompos Márton Kristóf képviselő urak, a Momentum képviselői, azonnali kérdést kívánnak feltenni a miniszterelnök úrnak: „Kérem, válaszoljon, Miniszterelnök Úr!” címmel. Tájékoztatom a tisztelt Országgyűlést, hogy a Momentum frakcióvezetője előzetesen úgy nyilatkozott, hogy személyes válaszadást kér, így miniszterelnök úrnak távolléte miatt a harmadik soron következő azonnali kérdések órájában kell válaszolnia.

Most a Momentum-frakció soron következő kérdését feltenni kívánó képviselője következik, azaz Bedő Dávid képviselő úr, aki azonnali kérdést kíván feltenni az építési és közlekedési miniszternek: „Kérem, válaszoljon, Miniszter Úr!” címmel. Tisztelt Képviselő Úr! A miniszter úr távolléte miatt válaszadásra Nagy Bálint államtitkár urat jogosította fel. Tisztelettel kérdezem önt… (Jelzésre:) Ágh Péter államtitkár urat illeti majd a szó, amennyiben képviselő úr elfogadja válaszadásra. (Jelzésre:) Köszönöm szépen, jelzi képviselő úr, hogy elfogadja a válaszadó személyét, és én bocsánatot kérek, mert épp a takarásból még azt hittem, a megelőző, szemben lévő államtitkár úr fog válaszolni. Parancsoljon!

BEDŐ DÁVID (Momentum): Visszaállítja az órát, ha megkérem? (Rétvári Bence: Vissza van állítva.)

ELNÖK: Természetesen.

BEDŐ DÁVID (Momentum): Köszönöm szépen. Pár hete derült ki, hogy 12 magyar kastélyt szeretnének magánkézbe adni. 12 olyan kastélyt, amelyet az elmúlt években újítottak fel, közel 35 milliárd forint értékben, és amelyek összértéke meghaladhatja a több száz milliárd forintot is. De nem elég, hogy nemzeti kulturális értékeket akarnak magánkézbe adni, mindezt teljesen ingyen tennék. Ezt maguk privatizációnak nevezik, pedig erre van egy sokkal egyszerűbb és közérthetőbb szó: lopás.

Ugyanis a nemzeti vagyon ilyen módú elherdálása nem más, mint az ország kifosztása. Biztos vagyok benne, hogy majd elmondja, hogy a brüsszeli elhibázott szankciós politika miatt nem tudják fenntartani ezeket a kulturális értékeket, ezért kénytelenek szétosztogatni. Meg hogy majd jobb gazdái lesznek a magáncégek ezeknek az épületeknek. De a valóság az, hogy az elmúlt 13 év bebizonyította, hogy minden ilyen kamuindok mögött az áll, hogy hogyan tudják a saját köreiket gazdagítani. Persze, a történet itt még nem ér véget. Nem elég, hogy ismét százmilliárdokat készülnek elajándékozni, a törvénytervezet még a parlament elé sem került, de az érintett kastélyok munkavállalóit már el is kezdték kirúgni. Egypár napja jártam Füzérradványon és Edelényben, és érdekes módon mindkét kastélynál létszámleépítés van. A füzérradványi kastélyból 12 embert, az edelényi kastélyból pedig 20 embert raknak az utcára.

Az országos kulturális örökségvédelmi feladatokat ellátó állami cégtől nemrég jött a hír, hogy összesen 168 embert rúgnak ki. Vajon ezek közül mennyi olyan van, aki az érintett 12 kastélyban dolgozik? Államtitkár úr, mondja el az igazat! Azért rúgnak ki ennyi embert, mert már tudják előre, hogy nem lesz rájuk szüksége az új tulajdonosoknak? Adjon egyértelmű választ: miért ajándékoznak el ingyen magyar kastélyokat, és hány embert terveznek kirúgni az érintett 12 kastélyból? Köszönöm. (Tordai Bence és dr. Harangozó Tamás tapsol.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A válaszra megadom a szót Ágh Péter államtitkár úrnak. Parancsoljon!

ÁGH PÉTER építési és közlekedési minisztériumi államtitkár: Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Őszintén szólva, nagyon  hogy mondjam? – aggályosnak tartom, hogy vannak olyan baloldali képviselők, akik a nemzeti értékeink megőrzése kapcsán aggódnak és gondolkodnak, hiszen ha visszatekintünk a 2010 előtti időszakra, akkor pontosan ők voltak azok (Tordai Bence: Személyesen Bedő Dávid?), akik mindent megtettek azért, hogy a 2015 előtti kormányzás alatt tudatosan gyengítsék a nemzeti kultúrát. Rengeteg épített nemzeti örökséget és műemléket hagytak leromlani, az állapotuk akkor tovább romlott, a felújítások pedig elmaradtak. A nemzeti kormány ehhez képest fontosnak tartotta, hogy lépésről lépésre megmentse azt az örökséget, amelyet az elődeink ránk hagytak. Tulajdonképpen az elmúlt évek kastély- és várfelújításai ebbe a programba illeszkedtek. Ennek ellenére természetesen még vannak olyan műemlékek, amelyek megmentése érdekében majd a jövőben további lépésekre lesz szükség.

Az örökségvédelem és a műemlékvédelem tehát kiemelten fontos a magyar kormány számára. Azt gondolom, hogy ugyanakkor érdemes lefolytatni vitát arról, hogy hogyan, milyen formában fognak tudni felújításra kerülni a műemlékeink. Emellett pedig azt is érdemes megnézni, hogy milyen módon lehet további forrásokat bevonni azért, hogy a műemlékeink tartósan a magyar emberek számára elérhetővé váljanak. Az Építési és Közlekedési Minisztérium tulajdonképpen ebben keresi a megoldást, erről folytat párbeszédet, ezzel kapcsolatban készítettek az érintettek koncepciókat. Ezt a célt szolgálja tehát ez a bizonyos koncepció, amelynek a keretében azt keressük, hogy miként lehet a magántőkét úgy bevonni, hogy az hozzájáruljon az érintett épületeknek a tartós fennmaradásához. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Egyperces viszonválaszra Bedő Dávid képviselő urat illeti a szó.

(14.10)

BEDŐ DÁVID (Momentum): Köszönöm szépen. Megint, szokás szerint mellébeszél! Semmilyen kérdésemre nem válaszol! Ön 2010-ről kezdett el hablatyolni, miközben én 2010-ben 18 éves voltam! 18! Semmi közöm nem volt az akkori kormányokhoz az égvilágon. (Rétvári Bence: Egy listán indulsz velük! Gyurcsány szekerét tolod!) De mégis rólam beszél. (Zaj.  Az elnök csenget.)

Hogyha valóban fontos lenne önöknek a műemlékvédelem, akkor nem 12 darab frissen felújított kastélyt adnának oda, teljesen ingyen, magánkézbe! Van egy csomó lerohadt kastély az országban! Miért nem azokat ajándékozzák el? (Rétvári Bence: Hogy beszél? Hogy beszél? Leromlott, úgy kell mondani.) De továbbra sem válaszolt a kérdésemre! Egy nagyon egyértelmű számot várok öntől. Nekem az volt a kérdésem, hogy hány embert rúgnak ki az érintett 12 kastélyból. Összesen 168 embert rúgnak ki a NÖF-től; hány ember ezek közül az, aki a 12 érintett kastélytól kerül elbocsátásra? Egy számot várok öntől államtitkár úr, semmi mást! Köszönöm. (Tordai Bence tapsol.  Dr. Harangozó Tamás közbeszól.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Egyperces viszonválasz illeti meg Ágh Péter államtitkár urat is, parancsoljon!

ÁGH PÉTER építési és közlekedési minisztériumi államtitkár: Értem a képviselő úr hevességét. Kordont bontani önt már láttuk, illetve az ön párttársait. Tessék megnyugodni!

Azt gondolom, hogy mindannyiunk közös feladata az, hogy a nemzeti örökségünk megfelelő módon megőrzésre kerüljön. Ebben a helyzetben, azt gondolom, kiemelt cél az, hogy ehhez megtaláljuk a megfelelő partnereket, és méltó módon meg tudjuk őrizni a közös örökségünket. Ennek keretében  ahogy elmondtam  keressük azt, hogy milyen módon lehet a legjobb módon a kastélyokat fenntartani, és hogyha szétnézünk az európai példák között, akkor azt láthatjuk, hogy különböző megoldások vannak; Csehországban például visszakerültek a kastélyok az eredeti tulajdonosokhoz.

Nem ördögtől való gondolat tehát az, hogy ne az állam működtesse az ilyen ingatlanokat. Találjuk meg azokat a szereplőket, akikkel együttműködve ezeket az örökségeket a jövő nemzedékeinek is át tudjuk adni! (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   115   115-124   125-132      Ülésnap adatai