Készült: 2024.05.08.06:04:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

3. ülésnap (2022.05.10.),  13-16. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:51


Felszólalások:   9-12   13-16   17-20      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Napirend előtti felszólalásra jelentkezett az MSZP képviselőcsoportjából Komjáthi Imre képviselő úr. Parancsoljon, képviselő úr, öné a szó.

KOMJÁTHI IMRE (MSZP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Hölgyek és Urak! A magyar Országgyűlésben a dolgozó magyar emberek érdekében szólalok fel. Az elmúlt hetekben sorra buknak ki az olyan ügyek, amelyekben a kormány stratégiai partnerei a magyar munkavállalókkal elég kegyetlenül bánnak, illetve kegyetlenül bánnak el.

(9.40)

Lehet, hiszen egy jobboldali kormány a tőke, a tőkések pártján áll, ellenben mi, baloldaliak, szocialisták a munkavállalók pártján állunk. A Tungsramnál elindult tömeges létszámleépítés családok ezreinek életét teheti tönkre, a kormány pedig tétlen, vagy legalábbis nem nagyon igyekszik segíteni az onnan elbocsátandó 1600 dolgozó életén. Mondjuk, Dunaújváros esetében is széttárták a karjukat. Makó ügyében csak némán szemlélték a magyar munkásokat ért sérelmeket, ahogyan az esztergomi autógyárban alakuló szakszervezet jogait sem akarták megvédeni a tőkés partnereikkel szemben. De ezek nem egyedi ügyek egymás után, hanem ilyen lett a munka törvénykönyve a Fidesz 12 éve alatt. A tőkést, a multit lassan már jobban támogatja, mint a magyar munkavállalót. A Fidesz-kormány a tőkéseket, a multikat szolgálja, a magyar munkavállalókat pedig kiszolgáltatja, erről szól a rabszolgatörvény, és erről szól a sztrájkjog csorbítása is.

Azt írja a kanizsaujsag.hu: „A kevés  hivatalosan is  megerősített hír egyike volt februárban, amikor kiderült, hogy a cég vezetése egyoldalúan módosította a kollektív szerződés azon pontjait, amelyek a munka törvénykönyvében előírtnál kedvezőbbek voltak az elbocsátások esetére. Ekkor szűnt meg a házaspárok védelme, de változtak a végkielégítésre, valamint a felmondási időre vonatkozó szabályok is. Szokták mondani, hogy az álmoskönyvek szerint egy ilyen módosítás a tömeges elbocsátások előszele. Március végén a város közgyűlése is napirendre kívánta tűzni a témát, de ez volt az az alkalom, amikor Balogh László”  fideszes  „polgármester, miután köszöntötte a megjelenteket, bejelentette, hogy ő aztán az ellenzéki Fidesz-frakció többi tagjával együtt inkább távozik. Nem is vettek részt az ülésen, ám nem sokat váratott magára a szokásos Balogh-i fotelkomment a Facebookon. Ebben kitért a Tungsramot érintő napirendre, melyben rosszallásának adott hangot azért, mert egy magáncég életébe avatkozik bele az ellenzéki többség. Azzal nem sokat foglalkozott a bejegyzése, hogy több mint ezer ember sorsa a tét, nem pedig egy cég belügyeibe kívánnak beavatkozni azok, akik úgy gondolják, hogy a témáról fontos beszélni. Balogh László odáig ment, hogy nem átallotta sugallni, ez csak kamu.” Eddig az idézet.

Ilyenkor mindig a magáncégek belügyei? A magyar kormány mikor áll végre a magyar munkavállalók, a dolgozó emberek oldalára? A választásokig titkolták a gyárkapuk bezárását és a több száz magyar dolgozó kirúgását, de aztán egy héttel a választások után lépni kell? Én rögtön felvettem a kapcsolatot a helyi szakszervezeti vezetőkkel. A baloldal Nagykanizsán is azon van, és Újpesten is mindent megtesz, hogy segítse a kormány partnere által kirúgott emberek százait.

Az is nehezíti a helyzetet, hogy nagyon sok házaspár, sőt már az ő gyerekeik is a gyárban dolgoznak. Ha ők munka nélkül maradnak, még egymáson sem tudnak segíteni, mert nem lesz miből. Ráadásul a gyárban dolgozók átlagéletkora 50 év fölött van. Az a korosztály, aki után nem igazán kapkodnak a munkaerőpiacon. 1600 magyar család várja, hogy a kormány megszólaljon, legyen érdemi lépés a magyar munkavállalók védelme érdekében. Ezért hoztam most ide ezt az ügyet a magyar Országgyűlésbe, beszélnünk kell itt is a kialakult helyzetről.

Az a helyzet, hogy ahogyan tesznek a nagykanizsai, újpesti szocialisták és más ellenzéki pártok politikusai is, mindenhol tenni fogunk a magyar dolgozók érdekében. Itt az idő, hogy önök is megértsék, hogy a munkavállalók oldalára kell állni. A stratégiai megállapodásokból pont az hiányzik, ami a lényeg: a magyar munkavállalók védelme. Milyen garanciát kér a kormány a dolgozók érdekében, és milyen garanciát vállal a stratégiai partnerük? Joggal várható el sok milliárd forint adófizetői támogatásért cserébe, hogy a munkavédelmi és munkajogi biztonság a dolgozóké legyen.

Radnótitól kölcsönözve a gondolatot: önök gyárat látnak a látcsőn és szántóföldeket, én dolgozót is, ki dolgáért remeg. (Az elnök a csengője megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Kérem, segítsenek a magyar dolgozókon, vagy legalább ne ártsanak tovább nekik! Köszönöm a szót. (Taps az MSZP, a Momentum és az LMP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A képviselő úr elhangzott felszólalására a választ Bodó Sándor államtitkár úr fogja megadni. Parancsoljon, államtitkár úr! Öné a szó.

BODÓ SÁNDOR innovációs és technológiai minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Képviselő Úr! Képviselő úr felvetésére, hogy Magyarország Kormánya a munkavállalók pártján álle, azt gondolom, most, a választások alkalmával meghatározó többség nyilvánította ki, hogy igen. De természetesen egy ilyen fontos kérdésben, mint a foglalkoztatás, azért nézzük meg a részleteket is, hiszen ilyen felhangok, amik elhangzottak, azt gondolom, hogy nem a megoldás irányába visznek bennünket, hanem indulatokat gerjesztenek.

2010 óta nyilvánvalóan egy polgári értékrend mentén megfogalmazott gazdaságpolitika zajlik, és ennek része teljesen egyértelműen, hogy nem a segélyalapú rendszerben, gazdaságpolitikában hiszünk, hanem a munkahelyteremtésben, az adócsökkentésben, a beruházásokban, a családok támogatásában.

Nyilván a pénz munkából lesz, ez teljesen egyértelmű. Az adók alacsonyak, azt gondolom, hogy ezt mindannyian látjuk, tapasztaljuk, a jövedelmek nőnek. Gondoljunk csak itt a minimálbér vagy a garantált bérminimum ez évi jelentős emelésére is. Az emberek nyilván ebből a jövedelemből vásárolnak, megéri dolgozni.

De számokat is kell mondanunk, merthogy azt gondolom, hogy így korrekt egy válasz. 4,7 millióan dolgoznak Magyarországon, ennyien még nem dolgoztak a rendszerváltás óta sohasem. Mielőtt még azt mondanák, hogy ez valamiféle fondorlatos számítási logika eredménye, most meg tudom erősíteni, hogy az egész európai uniós rendszerben ez a metodika a helytálló, tehát nincs benne semmiféle hókuszpókusz, ahogy talán korábban említették. 3,6 a munkanélküliségi ráta, 74 százalék a foglalkoztatási ráta, vagyis ezek a mutatószámok egyértelműen kedvezőek.

Természetesen mindig volt és mindig lesz olyan élethelyzet, amikor egy-egy cég életében valamiféle bizonytalanság, válság keletkezik. Ennek több oka is lehet. Természetesen ezt nekünk nem feltétlenül itt, a Ház falai között kell megvitatnunk, de azért látnunk kell, hogy vajon egy cég milyen foglalkoztatáspolitikát, milyen árpolitikát, milyen termékberuházások mentén képzelt tervet visz tovább. Ennek eredményeképpen természetesen óriási tisztelet a Tungsramnak, hiszen egy nagyon komoly hagyományokkal bíró cég, generációk nőttek ott fel, valóban, ahogy ön is mondja, mérnökök, szakemberek alkottak maradandót, de lehet, hogy egy picit újra kell gondolniuk a termelést, hiszen a vásárlói szokások valószínűleg nem változtak, villanyégőket továbbra is vásárolunk, de lehet, hogy esetleg más minőségűt, más áron. Tehát ezt nyilván majd egy hosszabb elemzés keretében kell áttekinteni.

Mi a mi feladatunk ebben a helyzetben? Nyilvánvalóan a foglalkoztatási osztályokon dolgozó munkatársaink jelezték ezeket a bejelentéseket, amelyeket a cég már részben megtett, vagyis hogy ezen év végéig jelentős létszámleépítést tervez. Ebben a helyzetben van egy kötelező eljárásrend, amit a munkatársaink természetesen azonnal elindítottak. Ennek keretében minden egyes munkahelyen, ahol a bejelentés megtörtént, a munkatársaink jelen vannak, a foglalkoztatási osztály munkatársai jelen vannak, jogi tanácsadással, állásközvetítéssel tudnak segíteni. Természetesen ez nem elégséges, és nyilvánvalóan tovább kell lépnünk ezen a téren, ezért minden egyes telepen a szakszervezet képviselőivel az egyeztetések megkezdődtek, a Liga Szakszervezet elnökével mi is, az államtitkárság vezetői is tárgyaltunk az elmúlt napokban, tehát ezen a területen az együttműködés megvan.

Ezenkívül új szereplőként, de én hiszem, hogy hatékony szereplőként lesz jelen ebben a folyamatban a Kereskedelmi és Iparkamara megyei vezetése, illetve munkatársai, ugyanis látnunk kell, hogy a munkaerőpiacon a szakképzett munkaerőre szükség van, ezért aztán a Kereskedelmi és Iparkamara tagjai, ezek a tagvállalatok bizony már most jelentkeznek, hogy ezeket a foglalkoztatottakat nyilván ők átvennék adott szituációban.

Persze ilyenkor mindig fölmerül, hogy mi az eljárási rend, hogyan és miképpen lehet haladni, és az is fölmerül, amit ön ugyan nem tett fel, de egy nagyon logikus szakmai kérdés lett volna, hogy vajon egy cég hogyan tudja megelőzni ezt a kialakult helyzetet. Ennek a megelőzése valahol a mentén kell elinduljon, hogy egyre inkább szükség van és szükség lesz azokra a belső képzésekre, amelyeket egy cég akkor kell hogy alkalmazzon, amikor még nincs meg a baj. Amikor már baj van, akkor sokkal nehezebb gyógyítani. Erre pedig igenis van kormányzati támogatás, mint ahogy arra is, hogy ezek a munkavállalók a későbbiekben elhelyezkedjenek, hiszen a „Vállalkozások munkaerő-támogatása” program keretében már több mint 40 ezer munkavállalónak tudtunk segíteni.

Ez a folyamat tehát elindult, munkatársaink jelen vannak, természetesen közös figyelmünk ott kell hogy legyen ezeken a munkahelyeken, Magyarország Kormánya pedig elkötelezett a munkaalapú társadalom mellett, és a Tungsram dolgozóinak is segíteni fog. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

(9.50)




Felszólalások:   9-12   13-16   17-20      Ülésnap adatai