Készült: 2024.05.09.06:19:51 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

82. ülésnap (2023.10.10.),  161-162. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 5:19


Felszólalások:   159-160   161-162   163-164      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Napirend utáni felszólalásra jelentkezett Bodó Sándor, a Fidesz képviselőcsoportjából. Parancsoljon, képviselő úr!

BODÓ SÁNDOR (Fidesz): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Képviselőtársaim! Oktatás után vidékfejlesztés, és ezen a területen, azt gondolom, teljesen egyértelmű sikerekről tudok tájékoztatást adni, akár országos, akár választókerületi vonatkozásban.

Talán mindenkinek ismerősek ezek a mozaikszavak, hogy TOP, VP, MF  területi operatív program, vidékfejlesztési operatív program, „Magyar falu” , vagyis mind-mind olyan pályázati csomagok, pályázati lehetőségek, amelyek arra hivatottak, hogy a vidéki Magyarország is fejlődjön. Ez természetesen kormányzati cél is, hiszen a vidéki térségek fejlesztése, azt gondolom, egy olyan régen várt politikai fordulat, amelyet a jobboldali kormány tud és tudott teljesíteni, és természetesen a munkával még közel sem vagyunk készen.

Konkrétabb leszek, hiszen a területfejlesztés kapcsán egy viszonylag új, de régen várt szegmens jelenik meg, nevezetesen a külterületi utak építése. Talán emlékszünk még néhányan azokra az időszakokra, amikor külföldön járva rácsodálkoztunk arra, hogy uramfia, hát, a legelők, szántók között is szilárd burkolatú út van, a gazdák ilyen körülmények között munkálkodhatnak. Szerencsére ez most már nemcsak régi emlék a nyugati országokból, hanem jelenvalóság Magyarországon.

Természetesen, ahogy említettem, ezen a területen sincs még minden rendben, de egy olyan kezdeményezés indult meg, ami mindenképpen példaértékű. Önkormányzatok, önkormányzati társulások saját tulajdonukban lévő vagy használatukban lévő külterületi gyűjtőutakat fejleszthettek. Fontos a „gyűjtőút” meghatározás, hiszen olyan földrajzi egységeket, gazdálkodási területeket tudtak ezáltal összefogni, amelyek sokkal inkább megközelíthetővé váltak, ezáltal a gazdák könnyebben, biztonságosabban tudták megközelíteni ezeket a területeket, hatékonyabb volt a gazdálkodás minősége, nyilván a gépek is tartósabban tudtak rendelkezésükre állni; vagyis egy olyan program valósult meg, ami mindenkinek tetszett, mindenkinek jó volt. A pályázati lehetőségek alapvetően két részre voltak bonthatók: az egyik maga az útépítés, a másik pedig olyan gépek, eszközök beszerzése, ami a meglévő utak karbantartását, felújítását volt hivatott biztosítani. Azt tudom mondani, hogy mind a kettő vonatkozásában nagyon jelentős volt az érdeklődés országos szinten is és megyei, illetve választókerületi szinten is. De mi is volt ez a jelentős érdeklődés?

Nos hát, országosan 1700 sikeres pályázatról tudok tájékoztatást adni, ez 93 milliárd forint kihelyezése az adott településekre, és ebből több mint 2500 kilométer külterületi út valósult meg. Ezek azért markáns számok, hiszen ha minden európai uniós ciklusban vagy kormányzati ciklusban hasonló vagy nagyságrendileg hasonló összegeket tudnánk ezekre a feladatokra fordítani, akkor bizony hamarosan célba érnénk, és azt mondanánk, hogy ez a feladat teljesítve.

De nézzük, hogy a települések Hajdú-Bihar megyében, illetve az 5. számú választókerületben hogyan és miképpen éltek ezzel a lehetőséggel! Arról tudok tájékoztatást adni, hogy a választókerületben található 15 település 22 pályázatot adott be  ez valóságos, hiszen egy település akár több pályázatot is beadhatott , 2,3 milliárd forint elnyert összeg áll rendelkezésükre, és 71 kilométer útszakasz újult meg vagy épült. Megérdemlik azok a települések, hogy elhangozzék a nevük, amelyek ténylegesen tettek azért, hogy a helyi gazdálkodók jobb körülmények között dolgozhassanak: Hajdúszovát 300 millió forint, Báránd 280 millió forint, Földes 144 millió forint, Püspökladány 300 millió forint, Sárrétudvari szintén 300 millió forint, Egyek 300 millió forint, Ebes 280 millió forint, Tiszacsege 240 millió forint, Nagyhegyes 285 millió forint, Kaba 300 millió forint, Szerep 260 millió forint, Hortobágy 265 millió forint és Nádudvar 205 millió forint. És volt egy másik pályázati kategória, ahol ismétlődően ezek a települések visszatérhettek, illetve azok, amelyek korábban nem pályáztak, például Hajdúszoboszló.

Tehát mindenképpen azt tudom mondani, hogy egy nagyon jelentős fejlesztés valósult meg a magyar vidéken, amiért nyilvánvalóan köszönet jár az ország kormányának, a támogatóknak, és nyilván egy kérés is megfogalmazódik, hogy ez a munka bizony folytatódjon, mert szükség van rá. Köszönöm szépen.




Felszólalások:   159-160   161-162   163-164      Ülésnap adatai