Készült: 2024.05.08.14:12:55 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

47. ülésnap (2023.02.27.),  85-90. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:33


Felszólalások:   79-84   85-90   91-96      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Országgyűlés! Képviselő úr nem fogadta el az interpellációra adott választ. Tájékoztatom önöket, hogy elfogadott napirendünknek megfelelően a határozathozatalra a mai ülésnapunkon kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Dudás Róbert, a Jobbik képviselője, interpellációt nyújtott be a gazdaságfejlesztési miniszterhez: „Van megoldás és forrás is a posták megmentésére, csak akarni kell” címmel. Dudás Róbert képviselő urat illeti a szó.

DUDÁS RÓBERT (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Tavaly ősszel állt elő a kormány azzal a nem túl átgondolt, de annál jóval károsabb ötlettel, hogy 210 település 366 postáját bezárja. Én már akkor felszólaltam ebben a kérdésben, sőt jóval azt megelőzően is, amikor önök még azt mondták, hogy ezek pusztán álhírek, amikről én beszélek. Önök azt mondták tavaly ősszel, hogy ez pusztán csak ideiglenesen történik. Én már akkor is elmondtam, ha egyszer egy postát bezárnak, vagy legyen szó egyébként bármiről, annak az újranyitása mindig kérdéses és kétséges.

Nem telt bele fél év, másfél-két héttel ezelőtt bejelenti a magyar kormány, hogy ezek a posták viszont újra már nem fognak kinyitni. Fél évvel ezelőtt még azt mondták, hogy csak ideiglenesen zártak be. Megpróbálták az önkormányzatokkal átvetetni a postákat; 32-t sikerült is az önkormányzatoknak átvenni, de ez nem azt jelenti, hogy nem szerették volna a másik 330-at is átvenni az önkormányzatok, de nem áll rendelkezésükre forrás, és nincs lehetőségük arra, hogy ezt megfinanszírozzák.

Államtitkár Úr! Önök már több mint egy éve tervezik ezt az egészet, és nem tudjuk, hogy hol a vége; csak arra vártak, hogy legyen valamilyen ok, legyen valami indok, amivel ezt meg tudják lépni. Most azt mondják, hogy a szankciók miatt fellépő válság hatására ezt önöknek meg kell lépni. Két dolgot felejtenek el a szankciókkal kapcsolatban. Az egyik az, hogy Magyarország miniszterelnöke  nem én, hanem Magyarország miniszterelnöke  az összes szankciót megszavazta. Illetve azt is elfelejtik mondani, hogy pusztán akarat szükséges, mert forrás lenne, hiszen csak a tavalyi évben 1400 milliárd forinttal több adóbevétel jött be a magyar államhoz, mint az tervezve volt.

Államtitkár Úr! Öntsünk tiszta vizet a pohárba, beszéljünk őszintén és nyíltan! Mi a tervük a Magyar Postával? Akarnake egyáltalán segíteni, és mennyi postát akarnak még bezárni? A magyar kormány 1600 postahivatalra tett vállalást a Magyar Posta irányába. Ténylegesen le akarnak menni 1600-ra? Mert ez azt jelenti, hogy még 600 postahivatalt be kell zárni.

Államtitkár Úr! Kapjanak törvényi védelmet a posták, és vállaljon garanciát a magyar kormány arra, hogy 2200 alá már nem megy le a postahivatalok tekintetében! Kapjanak törvényi védelmet a kistelepülési posták! A jelenlegi ezres állandó létszámhatárt vigyük le ötszázra, ezáltal nem lehetne bezárni egy kistelepülési postahivatalt sem. Illetve majd támogassák a Jobbik azon költségvetési módosítóját, amely védelmet igyekszik nyújtani a most bezárt  a fél évvel ezelőtt elméletileg még ideiglenesen, de most kiderült, hogy véglegesen bezárt  posták újranyitásához. Ez 20 milliárd forintot jelentene. Lenne rá forrás; kérdés, hogy akarat van-e. Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Az interpellációra Fónagy János államtitkár úr válaszol. Öné a szó, államtitkár úr.

DR. FÓNAGY JÁNOS gazdaságfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Ön is felemlítette, és igaza van, a háború és a brüsszeli szankciók miatt elszabadult energiaárak a postát is nehéz helyzetbe hozták. Ez a szankciós felár a társaság esetében mintegy 20 milliárd forint többletköltséget jelent. Ugyanakkor ön is pontosan tudja, hogy a magyar állam nem nyújthat támogatást a postának, mert az tiltott állami támogatásnak minősül.

A kormány ebben a jelenlegi válságos helyzetben a posta teljes belső megújítására vállalkozott, hogy csökkenteni tudjuk a veszteséget és fenntarthatóvá tegyük a működését. A Magyar Postának az európai trendeknek megfelelő, ügyfélközpontú, versenyképes, digitális és szolgáltató szemléletű, modern állami vállalattá kell válnia. A társaság vezetésének feladata, hogy racionalizálja és modernizálja a szervezetet, megteremtse a gazdaságos működés alapjait. A Magyar Posta az elmúlt időszakban számos olyan fejlesztést hajtott végre, amelyekkel a postai szolgáltatások már nemcsak személyesen, hanem a legmodernebb digitális csatornákon is elérhetők. Mindamellett a postai szolgáltatások a rendelkezésre álló szolgáltatási helyeken a változtatásokat követően is magas színvonalon elérhetőek maradnak.

A Magyar Posta jelenleg is és a jövőben is lényegesen túlteljesíti a jogszabályi kötelezettségeit. Az ön által is felemlített európai uniós irányelv szerint egy ekkora területű és népességű országban a mintegy 1600 posta helyett országszerte jelenleg is több mint 2200 posta áll az ügyfelek rendelkezésére. A hazai lefedettség nemzetközi szinten is kiemelkedő: Magyarországon tízezer lakosra 3,46 posta jut; ez a szám Európában 2,91. A vidéki településeken a mobilposta-szolgáltatás beváltotta a hozzá fűzött reményeket, a lakossági visszajelzések alapján az ügyfelek igen elégedettek ezzel a szolgáltatással.

Megvizsgáltuk képviselő úr javaslatait. Megítélésünk szerint sem postaszolgáltatási, sem gazdasági, sem ügyféloldali szempontok nem indokolják és nem támasztják alá azok teljesítését. A társaság ’23 februárjában új partneri programot indított, melynek keretében lehetőséget biztosít, hogy a posták működtetésében önkormányzatok, vállalkozások, élelmiszerboltok, gyógyszertárak, bankfiókok et cetera, és egyéb partnerek még nagyobb számban vegyenek részt. Nemzetközi viszonylatban számos országban hasonlóan működnek ilyen formában posták.

A „Magyar falu” program keretében megújuló kistelepülési üzletek közül 220-ba integrálódik be a posta. Nyomatékosan szeretném felhívni a figyelmet arra, hogy a társaságok a partnerek részére a felvételhez kötött tevékenységek  csekkfelvétel, levél-, csomagfelvétel  elősegítését kívánja partneri kezelésbe adni, a házhoz, tehát a címhelyre történő kézbesítést továbbra is a Magyar Posta végzi. Az új partneri modell keretében a meglévő vállalkozói vagy szolgáltatói tevékenység mellett végezhető a postai feladatellátás, így növelhető az ügyfélkör és az árbevétel.

(17.50)

Az új modell lehetőséget teremt a lakosság számára, hogy továbbra is helyben, de hosszabb nyitvatartási időben legyenek elérhetőek a szolgáltatások. A Magyar Posta megújított feltételekkel továbbra is lehetőséget biztosít a posták szerződés alapján történő üzemeltetésére. Ebben az esetben a szerződő fél üzleti alapon díjat fizet, a társaság pedig a szerződéses partnere által kért helyen (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.) saját munkavállalójával és saját eszközeivel végzi a szolgáltatásokat.

Kérem képviselő urat, hogy méltányolja a válaszomban elhangzottakat. Köszönöm a türelmet, elnök úr. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen államtitkár úr válaszát. Megkérdezem a képviselő urat, elfogadjae az államtitkári választ. Öné a szó.

DUDÁS RÓBERT (Jobbik): Köszönöm, elnök úr. Méltányolni méltányolom, államtitkár úr, sokadjára is a nekem adott választ, elfogadni viszont nem tudom. Ön modernizálásról és új modell bevezetéséről beszél; ez bezárás, csak jelzem, nem modernizálás. Magyarországon nincs olyan ember, aki a modernizálást ne támogatná, a bezárást nem tudjuk támogatni.

Versenyképessé kell válnia, azt mondja. Államtitkár Úr! Magyarországon 582 ezer forint a KSH-adatok alapján az átlagkereset, ezzel egyébként bőven lehet vitatkozni, a Magyar Postánál mindez 378 ezer a hivatalos adatok szerint. 25 ezer postás él ebből kifolyólag akár nyugodtan mondhatjuk azt is, hogy létbizonytalanságban úgy, hogy egyébként az idei évben megígért kétszázalékos béremelésüket a Magyar Posta megtoldotta még egy százalékkal nagyvonalúan. Három százalékról beszélünk!

Államtitkár Úr! Anyagi és morális megbecsülést mind a hivatalnak, mind a benne dolgozóknak, rajtuk keresztül pedig az egész vidék Magyarországának, sőt a városban lakóknak is, minden magyar embernek; a Jobbik konzervatív közösségként ezt képviseli. Kérem, támogassák az ebben a témában benyújtott törvényjavaslatunkat! (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:   79-84   85-90   91-96      Ülésnap adatai