Készült: 2024.05.08.23:06:52 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

47. ülésnap (2023.02.27.),  248-251. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:07


Felszólalások:   244-247   248-251   252-345      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Hegedüs Andrea, a DK képviselője, kérdést kíván feltenni a belügyminiszternek: „Tényleg nincs az alaposan fölhizlalt apparátusban senki, aki el tudná végezni a négy alapműveletet?!” címmel. Hegedüs Andrea képviselő asszonyt illeti a szó. Rétvári Bence államtitkár úr fog önnek válaszolni. Parancsoljon!

HEGEDÜS ANDREA (DK): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársak! Tisztelt Államtitkár Úr! A miniszterelnök a közoktatás legnagyobb két problémájaként a hitoktatást és a mindennapos testnevelést nevezte meg. Azt nem tartja fontosnak, hogy mióta az iskolákat elvették az önkormányzatoktól, és központilag irányítják azokat, azok egyre kevésbé működnek a szakemberhiány miatt.

(20.40)

Hiába mondják erre, hogy ma több pedagógus tanít az iskolákban, mint 2010-ben, ha közben a tanulói óraszámokat drasztikusan megemelték. Alig van iskola, ahol ne lenne betöltetlen tanári álláshely, a hiányzó pedagógusokat a kollégák túlórában helyettesítik. És ez már szlogen, ugyebár, sajnos negatív: magyartanár tanít kémiát, földrajztanár tanít idegen nyelvet, ez azonban nem minden.

A Budapest Intézet kimutatta, hogy a jogszabályi előírások szerint a tanárokon kívül legalább 14 ezer további segítőt kellene alkalmazni az intézményekben, vagyis pedagógiai asszisztenst, gyógypedagógiai asszisztenst, pszichopedagógust, titkárt, dajkát, könyvtárost, rendszergazdát, takarítót. A hiányzók munkáját az ehhez nem is értő, de semmiképpen sem e célra alkalmazott és túlterhelt pedagógusok kénytelenek ellátni.

Ám tudunk olyan iskolákról is, ahol a szülők takarítanak. (Rétvári Bence: Waldorf!) A hiány fő oka itt is a méltánytalanul alacsony bérezés. Egy szakképzett pedagógiai asszisztens keresete a garantált bérminimum. Bár ez még mindig jobb, mint az a tavaly szeptemberi eset, amikor egy belvárosi gimnázium egyszerre keresett történelmet angol nyelven tanító tanárt és délutáni takarítót, ugyanannyiért. És nem a takarítónak kínált bér volt túl magas.

Kérdezem ezért államtitkár urat: miért sajátították ki az iskolákat, ha a saját maguk által törvényben előírt minimális feltételeket sem tudják számukra biztosítani? Nincs a kormányzat környékén olyan ember, aki tisztában lévén a négy alapművelettel, ki tudta volna számolni, hogy ez mennyivel fog többe kerülni a költségvetésben? Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Mint említettem, a választ Rétvári Bence miniszterhelyettes, államtitkár úrtól fogjuk hallani. Parancsoljon!

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Ház! Ha már alapműveletek, akkor, képviselő asszony, mennyi a különbség a 185 ezer és a 170 ezer között? 15 ezer. Na, ennyi pedagógust bocsátottak el önök, tisztelt képviselő asszony.

Ön arról beszél, hogy több pedagógusra lenne szükség Magyarországon, ehhez képest, amit önök ehhez hozzátettek, igazából nemcsak a pedagógusok bérének csökkentése, nemcsak számtalan iskola bezárása, hanem 15 ezer pedagógus elbocsátása. (Varga Zoltán: Nem igaz!) Hát, menjen föl a KSH holnapjára, nézze meg, képviselő úr! Önök csökkentették 15 ezerrel.

Meg is indokolta Arató államtitkár úr  most árnyékminiszter úr , azt mondta, hogy nem finanszírozható az elaprózott oktatási rendszer, nem a költségcsökkentés a szándék, hanem a rendelkezésre álló pénzforrások jobb, hatékonyabb felhasználása. Ilyen szóvirágokat mondtak önök akkor, amikor kormányoztak Magyarországon, és ezeket a mondatokat mondták akkor, amikor csökkentették a bért, és 15 ezer magyar pedagógust bocsátottak el. 15 ezret, tisztelt képviselő asszony!

Azóta körülbelül ebben a 167-170 ezer fős sávban mozog általában a pedagógusok létszáma, bizonyos években több, más években kevesebb. A mostani tanév elején, ha augusztus végétől októberig megnézi a létszámot, körülbelül 4 ezer új jogviszony keletkezett, de körülbelül ebben a sávban. De amikor bezuhanás volt a pedagógusok számában, az az önök időszaka. És mi abban bízunk, hogy ezt a számot továbbra is nemcsak hogy tartani tudjuk, hanem minél jobb képességű fiatalok fognak jelentkezni a pedagóguspályára, illetőleg ott is maradnak, ha megvalósul az a béremelés, amit mi elindítottunk idén év elején, jövőre és azután, év elején fog megvalósulni, tehát így három év alatt, összességében 25 hónap alatt valósul meg, és egy 75 százalékos pedagógusbér-emelés lesz. Ez azt jelenti, hogy az átlagos pedagógusbér a jövő év utáni év elején 777 ezer forint lehet Magyarországon.

Önök azt mutatták meg, hogyan lehet pedagógusbért csökkenteni. Önök 8 százalékkal csökkentették a pedagógusbért akkor, amikor elvették a 13. havi juttatást. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Mi azt mutatjuk meg, hogy hogyan lehet 25 hónap alatt 75 százalékkal növelni, ha megérkeznek az EU-s forrásaink. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   244-247   248-251   252-345      Ülésnap adatai