Készült: 2024.05.09.00:03:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

47. ülésnap (2023.02.27.),  171-178. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:25


Felszólalások:   169-170   171-178   179-186      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tájékoztatom, hogy a miniszter úrnak a harmadik soron következő azonnali kérdések órájában kell válaszolnia.

Tisztelt Országgyűlés! Toroczkai László, a Mi Hazánk képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a miniszterelnök úrnak: „Mire van pénz, miniszterelnök úr?” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

TOROCZKAI LÁSZLÓ (Mi Hazánk): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszterelnök Úr! Úgy tűnik, hogy a kormánynak mindig van pénze arra, hogy a leggazdagabb globális nagyvállalatokat megtámogassa a magyar adófizetők pénzéből. Ezt láthatjuk most a világ legnagyobb akkumulátorgyártója, a kínai CATL esetében, amikor 320 milliárd forintot ad a kormány ennek az óriásvállalatnak. De ezt láthattuk akár az amerikai BlackRock esetében, amikor a budapesti 2017-es irodanyitáskor még 280 millió forintot odaadott támogatásként a kormány a világ legnagyobb vagyonkezelőjének, amely több mint tízbillió amerikai dollár fölött rendelkezik. Bizonyára rá volt szorulva a magyar dolgozók, a magyar kkv-szektor pénzére ez az óriás multicég is.

Ezzel egy időben a jelenlegi kormány a korábbi balliberális kormányokkal együtt kiépített egy olyan sarcoló rendszert, amely viszont az utolsó fillérjét is elveszi a magyar embernek, a magyar vállalkozónak, a magyar dolgozónak, a magyar nyugdíjasnak.

(19.20)

Ez az a rendszer, amely most a végrehajtómaffia-ügyben kiteljesedett, és ez egy 30-35 éve szisztematikusan felépített rendszer, ami arról szól, hogy Magyarországon egy egyszerű parkolási bírságból lehet az embernek akár több százezer forintos tartozása, a végén elveszítheti, elvehetik tőle, mondjuk, a házát vagy elveszítheti az autóját, és ebben a rendszerben látjuk, hogy a végén ott vannak a végrehajtók, akik kíméletlenül, a törvényeket, a szabályokat nem betartva elveszik akár a 33 százaléknál több jövedelmet, elveszik akár a családi pótlékot, a bank pedig széttárja a kezét.

A kérdésem miniszterelnök úrhoz az, hogy mit tett a kormány, mit tett miniszterelnök úr vagy a miniszterelnök úr által vezetett kormány által létrehozott, meg kell néznem, hogy mi a neve ennek a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságának; tehát mit tett, hogy kivizsgálja ennek a végrehajtó-maffiának a visszaéléseit, és támogatjae  egyenes választ kérek miniszterelnök úrtól  a Mi Hazánk Mozgalom felvetését, hogy legyen a végrehajtás nonprofit végre Magyarországon, szűnjön meg ez a maffiarendszer. (Taps a Mi Hazánk soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Orbán Viktor miniszterelnök úrnak. Parancsoljon!

ORBÁN VIKTOR miniszterelnök: Köszönöm szépen. Ami a végrehajtórendszer átalakítását illeti, szívesen fogadunk bármilyen javaslatot, és érdemben meg fogjuk fontolni. Ha megengedi, ez komolyabb dolog annál, semhogy bűt vagy bát mondjunk rá így hirtelen. De ha van ilyen javaslata az ön pártjának, akkor kérem, hogy forduljon hozzánk bizalommal, és az igazságügyi miniszter meg fogja vizsgálni, és adunk egy tisztességes választ, hogy tudunke ebben egy malomban őrölni vagy sem.

Ami a támogatások dolgát illeti, többedszer vagyok kénytelen elmondani, hogy a külföldi nagyberuházások támogatása  amely Magyarországon egy átlátható rendszerben történik, része a mindenkori költségvetésnek , az az összeg, amit erre fordítunk, nagyságrendekkel kisebb annál, mint amit egyébként a magyar, alapvetően kis- és középvállalkozások megsegítésére fordítunk. Ez Magyarország, ezért elsőbbsége a magyar vállalkozásoknak van. És ott, ahol egyébként magyar vállalkozások képesek világszínvonalon teljesíteni és kiszolgálni a magyar gazdaságot, ott külföldiekre sem nagyon tartunk igényt. Ezért van az, hogy vannak is olyan területek, ahol egész egyszerűen kivásároltuk őket, mondjuk úgy, hogy visszavásároltuk azt, ami korábban nemzeti kézben volt, és most ismét magyar állami kézben van.

De az igazságnak vagy az éremnek a másik oldala pedig az, hogy ilyen beruházásokra szükségünk van, ezekért a beruházásokért verseny van. Tehát az nem úgy néz ki, mint ahogy itt néhány képviselőtársam fejéből ezt én kirajzolódni látom, hogy a magyar kormány fölhív valakit, és akkor az egész egyszerűen idejön egy nagyberuházással. Ez úgy történik, hogy a nagy cégek versenyeztetik az országokat a tekintetben, hogy ők melyik országba mennek. Ez az akkumulátorgyárakra, de a gépkocsigyárakra, bármilyen gazdasági, alapvetően ipari beruházásra igaz. Tehát valójában nem a cégek keresnek maguknak helyet, hanem az országok szeretnének, különösen az alultőkésített, Magyarországhoz hasonló országok szeretnének tőkét bevonzani, és mindenfajta csomagokat állítunk össze a számukra a foglalkoztatástól a pénzügyi támogatásig, hogy a sok rivális közül minket válasszanak és ne más országokat. Szerintem ebben a versenyfutásban érdemes Magyarországnak jól szerepelnie. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Megköszönöm miniszterelnök úr válaszát. Viszonválaszra megadom a szót. Parancsoljon, frakcióvezető úr!

TOROCZKAI LÁSZLÓ (Mi Hazánk): Miniszterelnök úr, akkor élek is rögtön a lehetőséggel, és akkor mondjuk itt is a javaslatainkat. Tehát egyrészt legyen a végrehajtás nonprofit, úgy, ahogy az már egyszer volt Magyarországon, és Európa számos országában jelenleg is nonprofit, és akkor nem tud egy ilyen végrehajtó-maffia kialakulni. Másrészt az a kérésem miniszterelnök úrhoz, hogy segítsék és semmiféleképpen ne akadályozzák ennek a végrehajtómaffia-ügynek a felderítését. Tehát, ha kormánypárti politikus vagy bárki érintett az ügyben, akkor az kerüljön börtönbe, sőt kerüljön előzetes letartóztatásba akár, ha az államtitkár, akkor is.

Másrészt a devizahiteleseket is meg kellene tényleg segíteni, hiszen még mindig vannak, akiket élethosszig  sokszor a gyermekeiket, akár azért, mert kezességet vállaltak a szüleik devizahiteléért, élethosszig  még mindig üldöz a végrehajtó és a rendszer, miközben más országokban, akár nyugati országokban, ott pedig az öt év az öt év elévülési idő a végrehajtási esetekben is. Itt pedig magyar családokat egyszerűen elüldöztek e miatt a rendszer miatt Magyarországról. Köszönöm. (Taps a Mi Hazánk soraiban.)

ELNÖK: Viszonválasz illeti meg miniszterelnök urat. Miniszterelnök úr, öné a szó.

ORBÁN VIKTOR miniszterelnök: Ha jól értem, itt két különböző dologról beszélt a képviselő úr. Az első az, hogy hogyan állunk a volt devizahitelesekkel most. Miután nem adta meg azt a segítséget, hogy a kérdés címében megmondja, hogy miről fogunk beszélgetni, ezért most kénytelen vagyok az emlékeimre hagyatkozni, és remélem, hogy nem tévedek nagyot, sőt egyáltalán nem, de ha jól emlékszem, akkor 1,1 millió, tehát 1 millió 100 ezer olyan szerződés volt, amely devizahitel-szerződés volt. Ezt a problémát kellett megoldani. Arra a kérdésére most nem tudok válaszolni, hogy mennyit vezettünk ki ebből, de én azt hiszem, hogy szinte mindet vagy az elsöprő többségét. Ettől még maradhattak valamennyien, és a következő alkalommal szívesen megvitatjuk ezt önnel érdemben és mélységében, hogy mennyien maradtak, velük mi van, mi a sorsuk, és mit tudunk segíteni. Ebben ön számíthat ránk.

Ami pedig a törvények betartását illeti, mindegy, hogy valaki miniszter vagy államtitkár, horribile dictu miniszterelnök, a törvényeket mindenkinek be kell tartania. (Derültség az ellenzéki sorokban.  Taps a kormánypárti sorokban)




Felszólalások:   169-170   171-178   179-186      Ülésnap adatai