Készült: 2024.05.08.23:40:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

47. ülésnap (2023.02.27.),  109-114. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:42


Felszólalások:   103-108   109-114   115-120      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Képviselő úr nem fogadta el a miniszterhelyettesi választ. Elfogadott napirendünknek megfelelően a határozathozatalra a mai ülésnapunkon kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Selmeczi Gabriella és Dunai Mónika, a Fidesz képviselői, interpellációt nyújtottak be a pénzügyminiszterhez: „Miként becsüli meg a Kormány a nyugdíjas honfitársainkat?” címmel. Dunai Mónika képviselő asszonyt illeti a szó.

(18.20)

DUNAI MÓNIKA (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Hazánk, Magyarország egy többnemzedékes otthon, ahol mi, a Fidesz-KDNP-pártszövetséghez tartozó képviselők már csak a szüleink és nagyszüleink iránti tiszteletből is úgy gondoljuk, hogy kötelezettségünk megteremteni és fenntartani az időskorúak biztonságát.

Mindnyájunknak tisztelnünk kell szüleink és nagyszüleink generációját, akik felépítették ezt az országot, akiknek életük munkája van abban, hogy ma úgy tudunk élni, ahogyan tudunk. Az elmúlt pár évben számos, eddig soha nem látott nehézséget jelentő krízishelyzettel találtuk szembe magunkat, gondoljunk csak a migrációs hullámokra, a koronavírus-járványra vagy a szomszédos Ukrajna területén zajló háborúra. Ezen problémák mindegyike hatást gyakorolt életminőségünkre, biztonságunkra, jólétünkre, mely értékek védelmét biztosító stratégia megalkotásában az Orbán-kormány minden magyar állampolgár véleményét meghallgatta.

Szinte még meg sem szabadultunk a világjárványtól, jelenünket máris a szomszédunkban zajló háború és az arra válaszul adott elhibázott brüsszeli szankciók által gerjesztett gazdasági és energiaválság árnyékolja be, mely szankciókat a legutóbbi nemzeti konzultáció alapján a magyarok szinte teljes többsége, 97 százaléka elutasítja.

Míg a nemzeti kormány nehéz helyzetekben is csak a magyar emberek érdekei mentén, véleményüket kikérve hoz döntést, és a szankciós infláció ellenére sem él a lakosságot sújtó megszorításokkal, addig a Gyurcsány-Bajnai-féle baloldali válságkezelés egyet jelentett a nyugdíjasokat sem kímélő elvonásokkal, hisz a 2002 és 2010 közötti baloldali kormányok 2,4 millió nyugdíjastól vették el a 13. havi nyugdíjat a legínségesebb időkben.

Ha a baloldalon múlna, akkor nem lenne biztosítva a magyar családokat védő rezsicsökkentés, amelynek köszönhetően minden egyes hónapban nagyjából 181 ezer forintnyi kiadás megfizetése alól mentesül minden magyar háztartás. De nem lenne ma 13. havi nyugdíj sem, amely hatalmas segítséget nyújt, és már második alkalommal kapták kézhez teljes összegben a magyar nyugdíjasok.

Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelettel kérdezem önt, hogy miként becsüli meg a kormány nyugdíjas honfitársainkat.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Tisztelt Országgyűlés! Az interpellációra Tállai András miniszterhelyettes úr válaszol. Öné a szó.

TÁLLAI ANDRÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Asszony! A nyugdíjasok megbecsülését a 2010-es kormányváltás óta fontos célként kezeljük. Ez a terület már akkor is kiemelt helyet kapott a kormányprogramban. Tisztelet illeti a nyugdíjasokat egy ledolgozott élet után, melynek során a mai aktív, kereső generációt a mainál jóval nehezebb körülmények között felnevelték.

A nyugdíjasok megbecsülésének több módja van, melyek közül a legfontosabb nyilvánvalóan a nyugdíj. 2010-ben megállapodást kötöttünk a nyugdíjasokkal, hogy amíg nemzeti kormánya van Magyarországnak, addig a nyugdíjak vásárlóértékét megőrizzük. Az ígéretünket betartottuk. Intézkedéseink hatását a nyugdíjasok megtapasztalhatták, hiszen a nyugdíjak 2010 óta közel 92 százalékkal nőttek, az átlagnyugdíj összege a 2010. évi 97 ezer forintról 2023 januárjára mintegy 208 ezer forintra emelkedett.

Amikor a 2010-es kampányunk során már a programunkba is bekerült ez az elem, az idősek anyagi megbecsülésének helyreállítása, akkor is tudtuk, hogy ennek gazdasági fedezetét is meg kell teremteni. Azonban az országot akkor úgy kaptuk a szocialistáktól, hogy a vállalkozások a szakadék szélén álltak, az államháztartás eladósodva a csőd szélén tántorgott, a családok folyamatos anyagi nehézségekkel küzdöttek, nyakukban a devizahitellel, a nyugdíjasoktól még ráadásul elvették a 13. havi nyugdíjat. A kormány olyan gazdaságpolitikát dolgozott ki, amely helyzetbe hozta a családokat és a vállalkozásokat, és rendbe tette az államháztartást. Gondoskodnunk kellett a családok, a háztartások bevételeinek stabilizálásáról; ebbe a körbe tartoztak a nyugdíjasok is. Sikerült növekedési pályára állítani a gazdaságot, és így a nyugdíjakkal kapcsolatos vállalásunkat is teljesíteni tudtuk.

Mai világunkban az elhúzódó háború, a szankciós infláció Magyarország esetében éppúgy keresztülhúzta az eredeti számításokat, mint Európa több országában. A kormány azonban alkalmazkodott az új helyzethez, hiszen az elmúlt évben 14 százalékkal emeltük a nyugdíjakat kétszeri évközi kiegészítéssel, természetesen visszamenőleg januárig, januártól pedig 15 százalékkal emelkedtek a nyugdíjak és a nyugdíjszerű ellátások; mintegy 2 millió 440 ezer fő részesült emelésben. Csak az emelés nagysága, a költségvetésiforrás-igénye mintegy 774 milliárd forint. Ahogy a képviselő asszony is elmondta, az egyik legnagyobb eredményünk, hogy sikerült visszaállítani a 13. havi nyugdíjat, amelyet ugyan 2024-re terveztünk, de a gazdaság jó teljesítménye ezt már 2022-ben lehetővé tette.

Tisztelt Országgyűlés! A nyugdíjasok megtapasztalhatták, hogy a polgári kormány fontos feladatának tekinti az idősek anyagi biztonságának fenntartását, és segíti őket azzal is, hogy az átlagfogyasztásig a rezsicsökkentést fenntartjuk, amely háztartásonként mintegy 181 ezer forint megtakarítást jelent. A kormány továbbra is folyamatosan figyeli, figyelemmel kíséri a nyugdíjasok élethelyzetét, és biztosítja a nyugdíjak értékállóságát. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen miniszterhelyettes úr válaszát. Megkérdezem képviselő asszonyt, hogy elfogadjae a választ. Öné a szó.

DUNAI MÓNIKA (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Államtitkár Úr! Az ön válaszát elfogadom, mert abból, és nemcsak abból, hanem a kormány minden döntéséből az látszik, hogy a kormány még nehéz helyzetben is támogatja, és igyekszik garantálni az emberek, közöttük a nyugdíjasok biztonságát és azt, hogy kiszámítható életkörülmények között éljenek.

Az viszont továbbra is elfogadhatatlan számomra, hogy a baloldali politikusok a brüsszeli megrendeléseket követve a sok millió magyart segítő intézkedéseket folyamatosan támadják, beleértve a nyugdíjasok érdekében hozott döntéseket is. Köszönöm szépen megtisztelő válaszát. (Taps a kormánypárti padsorokból.)




Felszólalások:   103-108   109-114   115-120      Ülésnap adatai