Készült: 2024.05.08.15:08:50 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

98. ülésnap (2023.12.12.),  87-90. felszólalás
Felszólalás oka Bizottsági jelentések és az összegző módosító javaslat vitája
Felszólalás ideje 13:20


Felszólalások:   85-86   87-90   91-92      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! A határozathozatalokra a holnapi ülésnapon kerül sor.

Soron következik a kiégett üzemanyag és a radioaktív hulladék kezelésének nemzeti politikájáról szóló 21/2015. (V. 4.) országgyűlési határozat módosításáról szóló előterjesztéshez benyújtott bizottsági jelentések és az összegző módosító javaslat vitája. A kormány-előterjesztés H/6078. számon a parlamenti informatikai hálózaton elérhető.

A Törvényalkotási Bizottság előadója nincs jelen, így megkérdezem képviselőtársaimat, hogy valaki kívánjae ismertetni a bizottság álláspontját. (Nem érkezik jelzés.) Senki nem jelentkezett.

Megkérdezem az előterjesztő képviseletében Koncz Zsófia államtitkár asszonyt, hogy kíváne felszólalni a vita ezen szakaszában. (Dr. Koncz Zsófia: A végén.) Jelzi, hogy a végén kíván hozzászólni. 15 perc áll majd államtitkár asszony rendelkezésére.

Tisztelt Országgyűlés! A kijelölt Gazdasági Bizottság nem állított előadót.

Most a képviselői felszólalások következnek a napirend szerinti időkeretben. Felszólalásra jelentkezett Keresztes László Lóránt képviselő úr, az LMP frakciójából. Megadom a szót. Hat perc áll a képviselő úr rendelkezésére. Parancsoljon!

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Asszony! Az általános vitában, én úgy érzem, elég részletesen megtárgyaltuk ezt a kérdést, de azóta felmerült néhány politikai fejlemény, amivel kapcsolatban ismételten kérdést kell feltennem, illetve voltak olyan kérdéseim, amelyekre nem kaptam a kormány részéről választ itt a nagy aktivitású radioaktív hulladékok és kiégett fűtőelemek végleges elhelyezésével kapcsolatban.

Ugye, tudjuk azt, hogy már a 2010-es évek elején elkezdődött ez a projekt. Miután az ezzel foglalkozó cég befejezte a bátaapáti projektet, akkor, mondhatjuk, hogy átvonult Bodára, és megkezdődött, illetve nagyobb fordulatot vett az atomtemető helyszínének a kutatásával kapcsolatos munka.

(10.40)

Attól kezdve, hogy ez megtörtént, folyamatosak voltak a helyi lakosság részéről a tiltakozások, amelyeket egyébként az ügyben illetékes szakemberek is elismertek. Itt is fel kell hívni a figyelmet arra, hogy sehol a világon nem nyitottak még meg ilyen atomtemetőt, tehát a nagy aktivitású hulladékok végleges elhelyezésére szolgáló objektumot, ugyanakkor arra sehol nincs példa a világon, hogy egy ilyen nagyvárosi agglomerációhoz ennyire közel akarjanak egy ilyen helyszínt kijelölni.

A tiltakozások során történt 2015-ben egy olyan eset, amikor a miniszterelnök úr a helyszínen volt, tehát Pécsett felszólalt, és akkor arról beszélt, hogy világosan közölte a kormány álláspontját, miszerint ilyen nukleáris létesítményt csak akkor lehet létrehozni, ha azt a környék lakossága elfogadja. S akkor ezt a miniszterelnöki gondolatot egy picit részletesebben interpretálta és lefordította Páva Zsolt, a város akkori fideszes polgármestere, aki úgy pontosította a miniszterelnök úr szavait, hogy 2018-ig lezárul egy kutatási fázis, és azt követően lesz lehetősége a térségnek, Pécs lakosságának véleményt nyilvánítani erről a projektről. Na, ez elmaradt. Én az általános vitában is felróttam, hogy ez elmaradt, és 2019-ben úgy kapott telephelykutatási engedélyt ez a bodai projekt, hogy azóta sem kérdezte meg senki a pécsiek véleményét.

A kérdésem továbbra is fennáll  és nyilván azért teszem fel ezt a kérdést, mert erre a pécsiek és a térségben élők szeretnének választ kapni , hogy miért nem teljesült miniszterelnök úr ígérete, és mikor mondhatnak erről a projektről véleményt a pécsiek.

Az is egy nagyon fontos kérdés  erre szintén nem kaptam választ az elmúlt évek során , hogy ki vállalja a politikai felelősséget azért, hogy ha elismerik azt, hogy ha van jogi értelemben lehetősége Pécsnek ezt a kérdést megvitatni és ebben állást foglalni, akkor miért nem teszik ezt meg, és miért költik el a források jelentős részét erre a kutatásra. Itt milliárdok mennek el folyamatosan ezekre a különböző kutatási projektekre. Azt gondolom, hogy ezekre világos választ kell adni.

Ez az indítvány, az előttünk fekvő módosított indítvány sem tartalmazza azt, hogy Pécsnek jogköröket adnának ebben a projektben. Ha a miniszterelnök úr személyesen elismeri, hogy Pécsnek szava van ebben a kérdésben, akkor miért zárták ki jogi értelemben Pécs városát?

Amikor ezek a tiltakozások elkezdődtek, akkor röviden azután egyébként, hogy a miniszterelnök úr ezt az ígéretet megfogalmazta, módosították az atomtörvényt, és egészen szűkös felelősségi területeket, szűkös hatásterületeket jelöltek ki. Tehát nemhogy Pécset, hanem még a környező Szentlőrinc várost  Bicsérd, Szabadszentkirály, Pellérd s a többi, és hosszan sorolhatnám a településeket  is kizárták, hogy részt vegyenek ebben a folyamatban, és úgymond jogilag megalapozottan nyilváníthassanak véleményt. Mikor tervezik megadni ebben a projektben a jogot az ilyen módon kizárt településeknek?

Ami talán a legaktuálisabb kérdés, ez engem is meglepett, hogy Pécsett a pécsi Fidesz frakcióvezetője, dr. Csizmadia Péter élt egy javaslattal az elmúlt hetekben. Ez a javaslat röviden megfogalmazva úgy szól, hogy a Nyugat-Mecsek jelenleg tájvédelmi körzetként besorolt területeinek a jelentős részét szeretné nagyobb szintű természetvédelemmel ellátni dr. Csizmadia Péter, tehát szeretné, ha a nemzeti parki besorolás megvalósulhatna.

Én nagyon nagy örömmel vettem ezt a kezdeményezést. Ez azt jelenti, hogy a természetvédelmi szempontoknak is lényegesen nagyobb hangsúlyt tudunk adni a Nyugat-Mecsek térségében. Úgy fogalmazott a helyi fideszes politikus, hogy amennyiben a Fidesz felhatalmazást kap Pécsett arra, hogy a várost vezesse, akkor indítványozni fogja a megfelelő minisztériumok és hatóságok felé, illetve a Duna-Dráva Nemzeti Park vezetősége felé ezt a változást. Én azt gondolom, hogy ez egy sokkal fontosabb kérdés annál, mint hogy olyan virtuális álmokat kergessen vele a politikus úr, hogy Pécsett még egyszer a Fidesz fogja átvenni a város vezetését. Tehát szerintem ez nem is pártpolitikai kérdés, hanem ez valami közös ügy. Szerintem ezt most kell elindítani.

Egyrészt kérdezem tisztelt államtitkár asszonyt, hogy megkerestee a pécsi Fidesz a minisztériumot, hogy egy ilyen előkészítést indítsanak el. Ha érkezik ilyen megkeresés, azt hogyan fogja fogadni majd a minisztérium, a környezetvédelem ügyéért is felelős minisztérium? Nyitottake egy olyan tárgyalásra, amit én szeretnék indítványozni is egyébként pécsi politikusként is, hogy most kezdjünk el erről beszélni az érintett minisztériumok bevonásával, a Nemzeti Park bevonásával, hogy valóban adjunk egy magasabb szintű természetvédelmi lehetőséget Nyugat-Pécs gyönyörű erdőinek, területeinek?

Ugyanakkor ez egyértelművé teszi azt, hogy ebben a térségben le kell mondani arról a tervről, amit egyébként a lakosság elutasít, hogy itt egy atomtemető helyszínét kutassák, tehát meg kell változtatni majd ezt a stratégiát. Ezzel kapcsolatban, tisztelt államtitkár asszony, mi lehet a minisztérium álláspontja? Nyitottake ennek a tárgyalássorozatnak a megindítására?

Én ezt kezdeményezni is fogom egyébként, Pécs polgármesterét bevonva, Csizmadia képviselő urat is bevonva, hogy mielőbb el tudjuk indítani ezt a folyamatot. Azt gondolom, hogy a természeti kincseink megóvása, így a Nyugat-Mecsek természeti kincseinek megóvása is közös érdek, ne tekintsük ezt pártpolitikai ügynek, közösen küzdjünk ezért. Előre is köszönöm, ha államtitkár asszony válaszol a kérdésünkre. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Megkérdezem képviselőtársaimat, hogy a fennmaradt időkeretekben kíváne még valaki élni a felszólalás lehetőségével. (Nincs jelentkező.) Mivel további felszólaló nem jelentkezett, a vitát lezárom. Államtitkár asszony jelezte, hogy válaszolni kíván az elhangzottakra, így megadom a szót Koncz Zsófia államtitkár asszonynak, 15 perc áll a rendelkezésére. Parancsoljon!

DR. KONCZ ZSÓFIA energiaügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Képviselő úr hozzászólásaival kapcsolatban néhány dolgot szeretnék én is tisztázni. Egyrészt alapvetően itt valamilyen szinten hangulatkeltés zajlik, és ez a hangulatkeltés arról szól, hogy a kormány radioaktív tárolót fog létesíteni bizonyos településeken, térségekben az ott élő emberek megkérdezése nélkül.

Felhívom a figyelmet arra, hogy Magyarországon még nem született döntés mélygeológiai tároló létesítéséről. Ahogy képviselő úr is tudja, mert erre is utalt a hozzászólásában, európai uniós kötelezettségünk megvizsgálni azt, hogy vane az országban erre alkalmas terület. Ilyen munka valóban folyik, de semmilyen konkrét döntés, pláne engedély nem született erre vonatkozóan.

Azt gondolom, a nukleáris energia témája rendkívül komoly, ezért ezt az egész kérdéskört, azt gondolom, nagyon komolyan kell venni. Ezt megerősíti Kádár Andrea, aki az Országos Atomenergia Hivatal elnöke. Elnök asszony hozzászólt a Gazdasági Bizottság ülésén, a következőket mondta a bodai atomtemetővel kapcsolatban: „2019 óta új engedélykérés nem érkezett, jelenleg a területet vizsgálják 3D szeizmikus technikával. Az ügyben a közeljövőben döntés nem várható.” Ő nemrég ezt mondta a Gazdasági Bizottság ülésén.

Szeretném kiemelni azt, hogy az Országgyűlés 2022 decemberében nagy többséggel elfogadta a Paksi Atomerőmű további üzemidő-hosszabbításának a határozatát, tehát hogy egyetért azzal, hogy ezt megvizsgáljuk. Alapvetően mi abban hiszünk, tehát a zöldenergiában, és azt gondoljuk, hogy a magyar gazdaságnak ez a jövője, ehhez pedig alapvetően a megújuló energiának, azon belül is a napenergiának és az atomenergiának is óriási jelentősége van.

Ennek a döntésnek az alapján tudomásul vette az Országgyűlés, hogy a Paksi Atomerőmű meglévő blokkjainak a további üzemidő-hosszabbítása megvalósulhat, ami az ország energiaszuverenitási, klímavédelmi és ellátásbiztonsági céljait szolgálja. A további üzemidő-hosszabbítás előkészítése, valamint egyes létesítmények üzemidő-hosszabbítása hatással van a létesítmény üzemeltetési időtávlatára, ezért szükséges azokat a nemzeti politikába beépíteni, tehát ezért is szerepel ez benne.

Egyébként még annyit szeretnék megjegyezni, hogy vártam, hogy képviselő úr jelen legyen az atomenergiáról szóló törvénymódosítás vitáján is tegnap este, de sajnos ott nem tudtunk ezekről a kérdésekről egyeztetni, úgyhogy nagyon örülök, hogy a mai nap itt van velünk.

Kiemelendő, hogy 2022-ben uniós jogi kötelezettség alapján a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség szakértői csoportja 2022-ben vizsgálta hazánk radioaktív hulladékkezelési és kiégettfűtőelem-kezelési gyakorlatát. A szakértői vizsgálat megállapította, hogy Magyarország átfogó, kiterjedt és jól működő rendszert dolgozott ki és működtet a kiégett fűtőelemek és a radioaktív hulladékok biztonságos és hatékony kezelésének fenntartására és annak továbbfejlesztésére.

A nemzeti politika erre a nemzetközi ellenőrzésre is egyébként utal. Szintén át kell vezetni a nemzeti politikában, hogy az Országos Atomenergia Hivatal 2022. január 1-jétől önálló szabályozó szerv, kiegészítve az atomenergia alkalmazási területén az Országos Atomenergia Hivatal jogalkotási feladataival a szabályozási alfejezetet. Tehát ezt is gyakorlatilag át kellett vezetnünk.

(10.50)

Szeretném kiemelni, hogy a nemzeti politika kiterjed a radioaktív anyagok felhasználására, az atomenergia magyarországi alkalmazására, megfogalmazza az atomenergia biztonságos alkalmazásával összefüggő alapelveket, valamint a Tanács Euratom-irányelvéből adódó kötelezettségeket. Hazánk energiabiztonságához és a rezsivédelem fenntartásához nélkülözhetetlen az atomenergia, a karbonmentes áramtermelés pedig károsanyagkibocsátás-csökkentési céljaink elérését is szolgálja.

A határozati javaslat, amelyről a képviselő úr nem nyilvánult meg, rendelkezik arról, hogy az atomerőműben további, különösen a meghosszabbított üzemideje alatt új, alternatív, a korábbitól eltérő gyártótól származó üzemanyag felhasználására is sor kerülhet. Mi tehát összességében azt hisszük és gondoljuk, hogy Magyarország energiaszuverenitása miatt nagyon-nagyon fontos az atomenergiának a szerepe.

Itt a képviselő úr kérdezett még egy másik ügyben is, ott azt tudom mondani, hogy egy másik minisztérium rendelkezik hatáskörrel a nemzeti parkokkal kapcsolatban, úgyhogy úgy gondolom, hogy ebben az ügyben majd velük kell egyeztetni, tárgyalni.

Én itt szeretném megköszönni mindenkinek, a frakcióknak a részvételét egyébként ennek a javaslatnak a vitájában, és arra való tekintettel, hogy Magyarország számára hihetetlenül fontos az atomenergia, a nukleáris energia, kérem, hogy ezt majd támogassák szavazatukkal is. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   85-86   87-90   91-92      Ülésnap adatai