Készült: 2024.05.12.01:00:08 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

69. ülésnap (2023.05.30.),  167-174. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:02


Felszólalások:   159-166   167-174   175-178      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszterhelyettes úr. Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Szabó Rebeka képviselő asszony, a Párbeszéd képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni az építési és közlekedési miniszternek: „Miért nem akadályozzák meg a Balaton-part lebetonozását?” címmel. Tisztelt Képviselő Asszony! Miniszter úr távolléte miatt válaszadásra Ágh Péter államtitkár urat jelölte ki. Köszönöm szépen, hogy jelzi számomra, hogy elfogadja a válaszadó személyét. Szabó Rebeka képviselő asszonyt illeti a szó. Parancsoljon!

SZABÓ REBEKA (Párbeszéd): Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! A Balaton egykor mindannyiunké volt, bárki szinte bárhol hűsölhetett a vízben, élvezve a tó szépségét. Ma ez a világ eltűnőben van, fideszes politikusok családtagjai, NER-közeli nagyvállalkozók folyamatosan építik be a tópartot, amivel súlyos környezetvédelmi károkat okoznak, és elzárják az embereket a víztől. A part lebetonozását, a rombolást ráadásul sokszor az állam finanszírozza, amiben gyakran partnerek az önkormányzatok is, amikor átminősítik vagy eladják a természetközeli területeket, s még ott van a kiemelt beruházás intézménye is.

Ezek az építkezések nem az átlagembert szolgálják, hiszen eltűnnek például az olcsóbb kempingek, és a helyükre méregdrága új szállodák, luxusapartmanházak épülnek; vagy akár kikötők a strand területén, mint Balatonföldváron, ahol a Lánchídnál is hosszabban építik az új vitorlás- és jachtkikötőt, tönkretéve ezzel egy évi 40 ezer ember által látogatott strandot. A helyi civilek pereskedése nyomán a környezetvédelmi engedély megsemmisült, de a strand helyén már a mólók foglalják el a vizet.

Aztán szintén a helyi civilek pereskedése tudta csak megakadályozni, hogy kormányzati kiemelt beruházással tegyék tönkre az aligai magaspartot. A Fidesz-közeli Bayer eddig konkrétan le akarta bontani a magaspartot, de most már állítólag csak mellé akarnak építkezni, de a parti sétány egy részét már ott is felparcellázták és elzárták a helyiek elől.

A legújabb tragikus természetrombolást pedig Örvényesen tervezik, ahol a gazdag élővilágú part menti nádast és így a vízminőséget is veszélyeztetnék a közvetlenül a nádas mellett egy természetközeli réten megépítendő wellnessközponttal és tóparti luxusapartmanokkal. A helyiek itt is tiltakoznak.

Az a kérdésem, hogy ha önöknek  ahogyan egyébként sokszor elmondják itt a Házban is  valóban fontos a természetvédelem, Magyarország természeti örökségének a megőrzése, akkor mikor lépnek már fel az ellen, hogy a Balaton-partot beépítsék és lebetonozzák. Köszönöm előre is a válaszát.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. A választ Ágh Péter államtitkár úrtól fogjuk hallani. Parancsoljon, államtitkár úr, öné a szó.

ÁGH PÉTER építési és közlekedési minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Képviselő Asszony! Mielőtt bármilyen formában is belebonyolódnánk a kérdésbe, tisztázni kell, hogy mi a helyiek érdeke. Egyrészről a Balaton nemzeti kincs, amelynek a megóvása mindenkinek egyformán feladata. Az is érthető, hogy a Balaton messze a legnépszerűbb magyar üdülőhely, így a megfelelő infrastruktúrát biztosítani kell. Az elmúlt években számtalan fejlesztés történt ennek érdekében.

(14.50)

A helyi önkormányzatoknak kell döntést hozniuk a kérdésben, tisztelt képviselő asszony. Örvényes esetében egy régóta húzódó kérdésről van szó, amelyet Budapestről megítélni nem lehet, vagy legalábbis nem lenne szerencsés  ebben talán egyet tudunk érteni. Örvényes hatályos szabályozási tervében, amely a településrendezési terv építési jogot keletkeztető rendelettel elfogadott része, általános mezőgazdasági területként, azaz beépítésre nem szánt területként szabályozza az érintett területet. A kérdése, miért nem akadályozza meg a kormány. Ha információink helyesek, akkor az önkormányzat 2020-ban jelezte, hogy nem hajlandó átsorolni a területet mezőgazdasági területből beépítésre szánt területbe, illetve nem intézte el a külterületből belterületbe vonását, az önkormányzat nem élt ezzel a lehetőséggel.

Én arra biztatom a helyi képviselőket, a helyi közvéleményt, hogy folytassák le ezt a vitát, hallgassák meg a beruházói szándékot, és amennyiben támogathatónak ítélik, úgy törekedjenek olyan megoldásra, amely mindenki számára elfogadható. Egy biztos: a kormány nem tud támogatni olyan beépítést a Balaton-parton, amely a helyi érdekkel ellentétes. Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Egyperces viszonválaszra Szabó Rebeka képviselő asszonyé a szó. Parancsoljon!

SZABÓ REBEKA (Párbeszéd): Köszönöm szépen. Vannak bizonyos helyi érdekek, helyben sem egységes az emberek véleménye, és vannak közérdekek. Én azt gondolom, hogy a Balatont, a tó vízminőségét, az élővilág megőrzését nem lehet egy-egy településre önmagában rábízni, hiszen tudjuk azt, hogy a beépítések, a nádirtások károsan hatnak az élővilágra, gyengítik a tó immunrendszerét.

Ön a „fejlesztés” szót használta. Szeretném jelezni, hogy a fejlesztés nem egyenlő a lebetonozással és a beépítéssel, és nagyon fontos lenne, hogy ezt itt önök is megértsék, és azok is megértsék, akik mindenáron pénzt akarnak ezekből a beruházásokból (Rétvári Bence közbeszól.), és olyan luxusingatlanokat építenek, amelyekre egyébként az egyszerű emberek gyakran már be sem tehetik a lábukat. Régen is volt infrastruktúra, volt turizmus, voltak kempingek, és nem kellettek hozzá föltétlen luxusapartmanok. (Rétvári Bence: Ezért nincs légkondi a metrón!)

Ráadásul egyébként önök például a gödi akkumulátorgyár esetében eléggé bele tudtak szólni egy önkormányzat dolgába, zárójelben megjegyzem (Rétvári Bence: Nagy baloldali siker volt az időközi választás!), de még annyit jeleznék, elképzelhető, hogy egyébként pont az önök minisztériumához kapcsolható OTÉK-módosítás lehetővé teszi a beépítést az örvényesi telken anélkül (Az elnök csenget.), hogy belterületbe sorolnák az ingatlant, mert pont önök tehetnek erről a tanyás térségeket kiterjesztő, nagyobb beépítést lehetővé tevő módosításról. Úgyhogy igenis van ebben önöknek szerepe. (Rétvári Bence közbeszól.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Egyperces viszonválaszra Ágh Péter államtitkár urat illeti a szó. Parancsoljon!

ÁGH PÉTER építési és közlekedési minisztériumi államtitkár: Tisztelt Képviselő Asszony! Az iménti válaszomban elmondtam azt, hogy mi az, amit a helyi önkormányzat megtehetett volna, és nem tett meg. Szerintem ez elég világos, és rámutatott arra (Szabó Rebeka közbeszól.), hogy a helyi önkormányzat milyen módon tudott eljárni ebben a témában. Ugyanakkor én nem tartanám feleslegesnek meghallgatni a helyiek véleményét, a helyi önkormányzatok véleményét, döntsenek ők ebben a kérdésben. Ahogy elmondtam, folytassák le az erről szóló vitát, és annak megfelelően hozzák meg a döntéseket!

Az biztos, hogy a Balatont megőrizni közös felelősségünk, de ebben a közös munkában a helyieknek is szerepe van. Bízunk abban, hogy ennek mentén tudunk a jövőben is eljárni. Egyébként meg arra vonatkozólag, hogy a jövőben miként tudjuk a megfelelő módon szabályozni az építészeti kereteket, ahogy már egy korábbi válaszomban is elmondtam, készül a magyar építészetről szóló törvény, amelyet önnek is a figyelmébe ajánlok. Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   159-166   167-174   175-178      Ülésnap adatai