Készült: 2024.05.08.15:08:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

31. ülésnap (2022.10.24.),  5-8. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:26


Felszólalások:   2-4   5-8   9-12      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm. Most Toroczkai László, a Mi Hazánk frakcióvezetője következik. Megadom a szót a képviselő úrnak.

TOROCZKAI LÁSZLÓ (Mi Hazánk): Köszönöm a szót, elnök úr. Azt szeretném kérdezni a kormánytól, hogy mikor tervez végre szakítani azzal a megalkuvó, sőt helyenként gyáva politikával, Kárpát-medencei politikával, amelyet a kilencvenes évek óta tapasztalunk itt a Kárpát-medencében. Hogy mire gondolok? Arra gondolok, hogy ideje lenne megértenie a magyar kormánynak, hogy Magyarország és a Kárpát-medence nem Skandináviában található, tehát nem Finnország, nem Izland, nem Norvégia vagy nem Svédország van a szomszédunkban, hanem például Ukrajna, és olyan országok, akik nem pozitívan reagálnak azokra a gesztusokra, amelyeket a magyar kormányok a kilencvenes évek óta folyamatosan tesznek, hanem inkább gyávaságként, inkább feladásként értékelik azt, hogy amikor bármiféle támadás, magyarellenes támadás ér minket, arra igazi komoly válaszreakció nem érkezik a magyar kormányok részéről.

Ez sajnos nem változott az elmúlt tizenkettő esztendőben sem, és itt van erre most egy nagyon aktuális példa, a munkácsi turulszobor gyalázatos lerombolásának a példája, amely nem előzmény nélküli. Hiába mondja most azt akármelyik magyarellenes médium vagy politikai elemző akár Ukrajnában, akár Magyarországon, hogy mindez válasz arra, hogy Magyarország nem küld fegyvereket, katonákat az ukrajnai háborúba, hiszen magát a kezdeményezést már 2018-ban elindították Munkácson. Tehát semmi köze sincs a jelenlegi háborús szankciós politikához, nincs köze az ukrajnai háborúhoz, hanem ahhoz van köze, hogy hosszú ideje Ukrajnában egy magyarellenes rezsim van hatalmon, amely tendenciózusan, szisztematikusan szeretné a magyarokat kiirtani Kárpátalján. Ugyanis ez a folyamat nem is 2018-ban, hanem ha visszamegyünk az időben, akkor azt látjuk, hogy 2014 elején már elkezdődött, tehát nemhogy a jelenlegi háborúhoz, hanem akár még a krími válsághoz sincsen köze, jóval korábbi folyamatokról beszélünk.

2014-ben már felmerült a gondolata annak, hogy Munkácsy Mihály Munkács városának központjában álló szobrát eltávolítsák, amit az elmúlt években, szintén a háború megindítása előtt már megtettek Munkácson. Nem emlékszem arra, hogy erre valamilyen válaszintézkedést tett volna akkor a kormány. Az, hogy behívják az ukrán ügyvivőt vagy beszélgetnek a nagykövettel, az nem elég válaszlépés, talán még Skandináviában sem lenne elég, a mi térségünkben egészen biztosan nem lenne elég.

De nézzük, hogy mi is történt 2014 óta! Ukrajna, az ukrán hatóságok sorban tiltották ki a magyar politikusokat, magyar közszereplőket Ukrajnából. 2014-ben kezdték például Hegedűs Loránt református lelkésszel; 2015-ben Széles Gábor vállalkozó, Szaniszló Ferenc újságíró is rákerült erre a listára; 2018-ban Kárpátalja focicsapatának magyar állampolgárságú szervezőit, játékosait, közöttük a kilencszeres válogatott Sándor György csapatkapitányt is kitiltották Ukrajnából. Hosszasan sorolhatom ezt a listát, öt percbe nem férne bele, de 2020-ban már odajutottunk, és még mindig nincsen háború Ukrajnában, hogy Nacsa Lőrincet, a KDNP szóvivőjét is kitiltják, aztán kitiltják Potápi Árpád Jánost, a Miniszterelnökség nemzetpolitikai államtitkárát, aztán kitiltják Grezsa Istvánt, a Szabolcs-Szatmár-Bereg megye és Kárpátalja együttműködéséért és a Kárpát-medencei óvodafejlesztésért felelős miniszteri biztost  hosszasan sorolhatom a listát.

(13.20)

Milyen válaszlépéseket tett a magyar kormány ezekkel az intézkedésekkel szemben? Hol vannak azok az ukrán magyarellenes politikusok, akiket kitiltottak Magyarország területéről, mert talán ebből majd érteni fognak? Tehát én azt követelem a kormánytól, hogy Viktor Balogát, azt az ukrán parlamenti képviselőt, aki e mögött a gyalázatos magyarellenes munkácsi turulszobor-rombolás mögött áll, azonnali hatállyal tiltsák ki Magyarország területéről a fiával, Munkács jelenlegi polgármesterével, Andrij Balogával együtt. S hadd jegyezzem meg, hogy olyannyira nem tett semmit a kormány válaszlépésként, hogy például Vitalij Antyipov, a Beregszászi Kistérségi Tanács képviselője  aki rendszeresen magyarellenes kirohanásokat intéz, aki nemcsak a beregszászi magyar képviselőket fenyegeti meg, hanem a magyar hatósági személyeket is, ugyanis ez az ember nemcsak magyarellenes ukrán politikus, hanem egy bűnöző, egy cigarettacsempész  a jelenlegi tudomásom szerint nemhogy nincs kitiltva Magyarországról, de a 2019-es magyarországi rendőrségi körözési lista alapján magyar állampolgárságot kapott ez a magyargyűlölő ukrán politikus; „Anti Viktor” néven kapott magyar állampolgárságot a magyar hatóságoktól.

Gyalázatos az, ami ez ügyben történik! Várom a kormány határozott válaszlépéseit. Talán ebből majd tanulni fognak a magyarellenes ukrán politikusok. Köszönöm szépen. (Taps a Mi Hazánk soraiban.)

ELNÖK: Válaszadásra Menczer Tamás államtitkár urat illeti a szó.

MENCZER TAMÁS külgazdasági és külügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Frakcióvezető Úr! Talán kezdjük azzal, amiben egyetértünk, mert a felszólalásának volt ilyen része is, és volt olyan is, amiben nem. Ha megengedi, mindkét részről szót ejtenék.

A turulszobor eltávolítása kapcsán önnek abban teljesen igaza van, hogyha a felháborodását fejezi ki. Mi is elmondtuk, hogy ez egy nyilvánvaló provokáció, egy magyarellenes akció, egy magyarellenes provokáció, ami megengedhetetlen. Bekérettük Ukrajna ideiglenes ügyvivőjét. Én értem, hogy ön ezt semminek tekinti, de a diplomáciai életben ennek fontos jelentősége van. S azt is elmondtuk, tisztelt frakcióvezető úr, hogy Viktor Mikita kárpátaljai kormányzóval jó munkakapcsolatot ápolunk. Remélem, hogy ez nincs ellenére önnek sem, mert az a Kárpátalján élő magyarok érdeke is, hogy a helyi kormányzóval lehessen együtt dolgozni, és a helyi kormányzó a békés egymás mellett élésben legyen érdekelt, és ne ez ellen dolgozzon. Viktor Mikita sokat tett és sokat tesz az ilyen provokációk megelőzése érdekében, és a munkája elismerésre méltó. Ezzel együtt igaz, hogy ez egy felháborító akció volt. Minden lehetőséget megragadunk és követeljük azt, hogy ezt a helyzetet tisztázzák, állítsák helyre, és ilyen akciókra ne kerüljön sor. Az ilyen akciók mindig elfogadhatatlanok, de különösen elfogadhatatlanok egy ilyen súlyos háborús helyzetben, amit most láthatunk.

Tisztelt Ház! Tisztelt Frakcióvezető Úr! Ugyanakkor ön azzal kezdte a mondandóját, hogy megalkuvással vádolta a kormányt. Ezt a leghatározottabban szeretném visszautasítani! Mielőtt továbbmennék annak vonatkozásában, hogy miért utasítom vissza, egy olyan zárójelet engedjen meg  ha már megalkuvás , hogy én szeretném az önök figyelmét felhívni a megalkuvás elkerülésére olyan vonatkozásban, hogy volt egy szélsőjobboldali párt, az önök elődje, egy bizonyos Jobbik, amelyik megalkudott, és mára a Gyurcsány-párt segédegysége lett. Felhívom a figyelmüket arra, hogy ezt az utat kerüljék el, ha nem akarnak az elődeik, a Jobbik sorsára jutni, és nem akarnak a Gyurcsány-csapathoz tartozni; ha már megalkuvás.

A magyar kormány soha nem alkudott meg a külhoni magyarok vonatkozásában sem. Mindig kiálltunk és kiállunk a külhoni magyarok mellett, így kiállunk a kárpátaljai magyarok mellett is. Ha a háború előtti időszakra kíváncsi a frakcióvezető úr, akkor hadd hívjam fel a figyelmét arra, hogy valóban tendenciózusan és folyamatosan történtek jogsértések a kisebbségi jogok vonatkozásában, történtek jogsértések a nemzetiségi közösségek vonatkozásában, így a magyar közösség vonatkozásában is. Erre a legadekvátabb választ adtuk, blokkoltuk Ukrajna euroatlanti integrációját, mert ez volt az egyetlen és legerősebb eszközünk a magyar nemzeti közösség melletti kiállás vonatkozásában. Aztán sajnálatos módon kitört a háború, és ekkor azt mondtuk, hogy a konfliktusainkat és a vitás kérdéseket legalábbis időlegesen félretesszük, és kiállunk a megtámadott fél mellett.

Tehát nem igaz az, amit ön említett, sem a kárpátaljai magyarok vonatkozásában, sem semmilyen más külhoni magyar közösség vonatkozásában, hogy a magyar kormány ne állna ott mellettük. Akik soha nem állnak ott, azok az önök mellett ülő baloldali képviselők és baloldali pártok Gyurcsány Ferenc vezetésével, akik a politikájukat jellemzően a külhoni magyarokkal kapcsolatos utálatkeltésre építették.

S még egy gondolat, ha megengedi, a megalkuvással kapcsolatban. Most visszajönnék a határokon belülre, mert a magyar érdekkel kapcsolatban itt sem ismer a kormány megalkuvást. Erről is mindenképpen fontos beszélni. Egy háborús időszakot élünk, háború van a szomszédságunkban, és ilyenkor is fontos kiállni a külhoni magyarok mellett, ahogyan ezt tesszük is. És ugyanígy fontos kiállni az itthon élő magyarok mellett, a határokon belül élő magyarok mellett, és folyamatosan kiállni a magyar érdek mellett.

A magyar érdek pedig az energiafüggetlenség és az energiabiztonság. Ezért is sokat tett és dolgozott a kormány. Hogy csak néhány adatot mondjak: 2010-ben egy hosszú távú gázbeszerzési megállapodásunk volt az oroszokkal, most kettő van, mert van egy a horvátországi krki LNG-terminálon, 2010-ben két szomszédos országgal volt gázinterkonnektorunk, gázösszeköttetésünk, most hét szomszédos ország közül hattal van, és mindent megteszünk az ellen, hogy az energiaárakat az égbe lökő és egyébként eredménytelen és hatástalan szankciók ellen fellépjünk. Ebben támogassa a kormányt! Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   2-4   5-8   9-12      Ülésnap adatai