Készült: 2024.05.08.10:31:53 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

31. ülésnap (2022.10.24.),  39-44. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 11:48


Felszólalások:   35-38   39-44   45      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! A frakciók által előre bejelentett napirend előtti hozzászólások végére értünk.

Tájékoztatom a tisztelt Házat, hogy Varga Szimeon bolgár nemzetiségi szószóló szintén napirend előtti felszólalásra kért lehetőséget, amelyet a Házbizottságban megjelent képviselőtársaimmal egyező akarattal lehetővé teszek számára. Tehát megadom a szót Varga Szimeon bolgár nemzetiségi szószólónak, aki hozzászólásának első néhány mondatát anyanyelvén mondja el, utána pedig magyarra is lefordítja ezt. Parancsoljon!

VARGA SZIMEON nemzetiségi szószóló: Köszönöm a szót, elnök úr. Уважаеми господин Председател, Уважаеми Народно Събрание! Уважаеми господин Държавен секретар! Позволете ми да ви поздравя от името на българите в Унгария и от моето име по случай деня на българо-унгарското приятелство.

Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár úr! Engedjék meg, hogy a magyarországi bolgárok nevében és mint bolgár nemzetiségi szószóló tisztelettel köszöntsem önöket a magyar-bolgár barátság napja alkalmából.

Október 19e kiemelkedő jelentőséggel bír Bulgária ünnepnaptárában és mára már Magyarországon is. Erre a napra esik Csodatévő Rilai Szent János ünnepnapja, aki az ortodox egyház szentje és Bulgária védőszentje. A szentre Magyarországon is csodatevőként tekintünk, ereklyéje az esztergomi bazilikában is bizonyította természetfeletti erejét III. Béla királyunk uralkodása alatt. Emlékét ma az altemplomban elhelyezett kétnyelvű emléktábla őrzi. Immár 2017. október 19e óta egy ugyanolyan kétnyelvű emléktábla hirdeti Bulgáriában, Szófia főváros legrégebbi, Szent Szófia templomában a magyar-bolgár barátságot.

Ebben az évben először már mindkét országban megünneplésre került a barátságnap zarándoklattal, imával és a megemlékezés virágainak elhelyezésével az emléktáblák előtt. Esztergomba a Magyarországi Bolgár Kéttannyelvű Óvoda óvodásai zarándokoltak el. Bulgária fővárosában, Szófiában a magyarországi bolgár közösség zarándoklatával tisztelgett és egy színházi díszelőadás keretében ünnepelt, amelyen telt ház előtt felléptek a Jantra és a Roszica néptánccsoportjaink.

A világjárvány okozta nehéz időszak és az elmaradt rendezvények után végre együtt emlékezhettünk és ünnepeltük meg a Bulgária nemzetgyűlése és Magyarország Országgyűlése egyhangú határozatával elfogadott és kinyilvánított október 19-ét, a magyar-bolgár barátság napját.

Külön öröm a magyarországi bolgárok számára, hogy idén a bolgár nemzetiség és a két ország kormányának képviseletével március 3-án egy hivatalos alapkőletétellel megkezdődtek az új bolgár oktatási és kulturális központ kivitelezési munkálatai a IX. kerületben található bolgár ortodox templom szomszédságában, a Bolgár Művelődési Házzal szemben.

(14.40)

Ezzel az építkezéssel valóra válhat a több mint százéves Magyarországi Bolgárok Egyesülete alapítóinak álma, egy helyre kerül a nemzetiségünk létét és életét meghatározó három alappillér: templom, művelődési ház és iskola, mint egy Szentháromság, mint egy kis Bulgária.

Mindig kihívásokkal teli időkben kellett építkeznünk. Így volt ez, amikor az 1930-as években megépítettük a templomunkat és az 1950-es években a művelődési házunkat. Így van ez most is, de meggyőződésünk, hogy várhatóan a 2024. év végére elkészülhet az új épület, amely Közép-Európa legnagyobb, a határon túli bolgárság oktatási és kulturális központja lesz, amelyet terveink szerint egy határon túli bolgárokat egyesítő konferenciával tudunk majd megnyitni.

Bebizonyosodott, hogy a magyar-bolgár barátság érdemes egy külön napra. A magyarországi bolgár nemzetiség hídszerepet tölt be a két ország együttműködésében szinte minden területen. Híd, mellyel mind a két állam és hamarosan a határon túli bolgárság szorosan kapcsolódhat egymáshoz, kifejezve ezzel összetartozásunkat és egyben Magyarországhoz való hűségünket.

Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Mint bolgár nemzetiségi szószóló, megtisztelő számomra, hogy felszólalhattam az Országgyűlés előtt a magyar-bolgár barátság napja alkalmából. Engedjék meg, hogy köszönetemet fejezzem ki Magyarország Kormányának, az Országgyűlésnek, hogy a nemzetiségi források és az egyedi támogatások rendelkezésre bocsátásával biztosítja a magyarországi bolgár közösség hagyományteremtő törekvéseit. Köszönetemet fejezem ki a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkárának, munkatársainak és Bulgária magyarországi nagykövetének és munkatársainak, hogy ebben az évben már mindkét országban ünnepelhettük a magyar-bolgár barátság napját, október 19-ét.

Végezetül engedjék meg, hogy csodatevő Rilai Szent János tanítását idézzem, mely a mai napig iránytűje a bolgár nemzetiségnek, hogyan maradjunk meg azok, akik vagyunk: maradjon a testvéri szeretet, ne feledkezz meg az idegenszeretetről, mert általa egyesek angyalokat vendégeltek meg anélkül, hogy tudták volna. Благодаря за вашето внимание! Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypárti oldalon.)

ELNÖK: A kormány nevében Soltész Miklós államtitkár úr fog válaszolni. Parancsoljon!

SOLTÉSZ MIKLÓS, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Szószóló Úr! A magyarországi nemzetiségek történelmünk különböző időszakaiban, korszakaiban különböző helyekről érkeztek, különböző kultúrával, vallási felekezethez tartozással képviseltetik magukat hazánkban. Mindezektől függetlenül, a különbözőségtől függetlenül az elmúlt évszázadokban és most is erősítették a nemzetet, a települések képére, építészetére, a mezőgazdaságra, a vallásra, a kultúrára máig is nagy hatással vannak, nagy hatással bírnak. Így van ez a magyarországi bolgárok életével is, hiszen több mint száz évvel ezelőtt érkezett az a nagy tömeg, amely Magyarországon telepedett le, és máig is fönntartják a kultúrájukat, nyelvüket és közösségeiket. Szorgalmuk, tudásuk leginkább a mezőgazdaságon belül tapasztalható meg.

Összefogásuk a legnehezebb időkben is, így például az első világháború alatt, vagy az azt követő időszakban is megmutatkozott, hiszen ekkor építették templomukat, ekkor építették iskoláikat, vagy ekkor alapították őket; és sokszor mindezt közadakozásból. Mint ahogy közadakozásból épült az a művelődési vagy kultúrház is az ötvenes években, a legnehezebb rákosista években  és mindezt a bolgár közösség tette , s az elmúlt évtizedben számos nemzetiségi beruházás mellett, felújítások mellett a bolgár közösség is gazdagodott, fejlődött.

Ellentétben a korábbi baloldali, Gyurcsány Ferenc vezette kormányokkal, a nemzetiségekkel összefogtunk. Összefogtunk azért, hogy mindaz, amit ők ennek az országnak tettek kulturálisan, építészetében és más területen is, azt mi tisztelettel megköszönjük nekik, és felújíthassák épületeiket, közösségeik erősödhessenek. Így a bolgár közösség megújíthatta az elmúlt években a kultúrházát, megújíthatta a budapesti templomát, még ha Dobrev Klára  aki magát bolgárnak nevezi  ezt kritizálta (Dr. Vadai Ágnes: Ó, hát, így legyen lottóötösöm! Szégyelljétek magatokat!  Vitályos Eszter: Ti szégyelljétek magatokat!  Zaj a DK soraiban.), és megkezdhették önök a Bajza utcai ingatlancserével a bolgár oktatási és kulturális központ építését is. Országos és helyi önkormányzataik szervezik a közösségi oktatási, kulturális programokat, és egyéb más olyan területeken vannak jelen, ami mindenképp erősíti a bolgár jelenlétet.

Ezek részévé vált a bolgár-magyar barátság napja is. 2016-tól október-19 én, Rilai Szent János ünnepén, egyik évben Magyarországon, másik évben pedig Bulgáriában tartjuk az ünnepet. Most Szófiában, ahogy ön is említette, nagy sikerű bemutatót tartott a Jantra és a Roszica felnőtt- és gyermek-néptáncegyüttes. Koszorúzással emlékeztünk meg ezen a napon, ugyanúgy, ahogy a gyermekek Esztergomban is. Tárgyalásokat folytathattunk közösen világi és egyházi vezetőkkel a bolgár közösség érdekében, de a két nemzet érdekében is.

S ha a tárgyalások jelentőségét összefoglalhatom, akkor egyik oldalról a békességteremtés, a békesség megőrzése és a keresztény értékek megőrzése volt talán a középpontban, de mindenképp kiemelkedő volt a tárgyalás Iliana Iotova asszonnyal, aki Bulgária baloldali köztársasági alelnöke, és aki teljes mértékben és teljesen érthető módon azt az országot szolgálja, ahol él. Így nem véletlenül háborodott föl azon a brüsszeli döntésen…  miután a schengeni döntés újra negatívan érintette országukat, újra negatívan érintette egyébként Romániát is. Az országért állt ki, nem úgy, ahogy ezt teszi most a baloldal Brüsszelben a nemzettel szemben. Tudnának tanulni ettől az asszonytól is, aki baloldaliként ki mer állni, összefogást tud kezdeményezni országon belül jobb- és baloldali pártok között, azért, hogy helyben a nemzetet szolgálhassák. Mindezt Dobrev Klára vezetésével baloldaliként pont az ellenkezőképp teszik. Van mit tanulni.

Tisztelt Országgyűlés! A bolgár-magyar barátság napja fontos, sok mindent tanulhatunk egymástól, sok mindent átadhatunk egymásnak. Itthon lehetnek vitáink, külföldön azonban, például Brüsszelben, össze kellene fognunk, úgy, ahogyan azt teszik más nemzetek is. Felértékelődik egyébként a bolgár-magyar barátság most (Az elnök jelzi az időkeret leteltét.  Vajda Zoltán és Szabó Sándor tapsol.) a nemzetek közötti együttműködésben is. Köszönöm önöknek. (Taps a kormánypárti oldalon.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Felkérem Hiszékeny Dezső jegyző urat, hogy ismertesse a további napirenden kívüli felszólalókat.

HISZÉKENY DEZSŐ jegyző: Tisztelt Országgyűlés! A mai napon napirend utáni felszólalásra jelentkezett Keresztes László Lóránt, LMP; Varju László, DK; Varga Zoltán, DK; Hegedüs Andrea, DK; Horváth László, Fidesz.

A holnapi napon napirend előtti felszólalásra jelentkezett Kanász-Nagy Máté, LMP; Dúró Dóra, Mi Hazánk; Jámbor András Imre, Párbeszéd; Varga Ferenc, Jobbik; Orosz Anna, Momentum; Komjáthi Imre, MSZP; Komáromi Zoltán, DK; Vejkey Imre, KDNP; Sztojka Attila, Fidesz.

A holnapi napon napirend utáni felszólalásra jelentkezett Keresztes László Lóránt, LMP; Z. Kárpát Dániel, Jobbik; Sas Zoltán, Jobbik.

A szerdai napon napirend utáni felszólalásra jelentkezett Dudás Róbert, Jobbik; Balassa Péter, Jobbik.

A csütörtöki napon napirend utáni felszólalásra jelentkezett Sztojka Attila, Fidesz; Z. Kárpát Dániel, Jobbik; Bencze János, Jobbik.




Felszólalások:   35-38   39-44   45      Ülésnap adatai