Készült: 2024.05.08.19:52:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

31. ülésnap (2022.10.24.),  127-132. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:30


Felszólalások:   121-126   127-132   133-138      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tájékoztatom önöket, hogy az elfogadott napirendünknek megfelelően a határozathozatalra a holnapi ülésnapunkon kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Csárdi Antal, az LMP képviselője, interpellációt nyújtott be a belügyminiszter úrhoz: „A kormány az Európai Uniónál kuncsorog pénzért, hogy kifizessék a tanárokat az elvégzett munkájuk után. A ló melyik felén is ülnek Önök?” címmel. Csárdi Antal képviselő urat illeti a szó.

CSÁRDI ANTAL (LMP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Amikor Balog Zoltán korábbi emberierőforrás-minisztert kérdezték arról, hogy mi az álláspontja az oktatás esztelen központosításáról, akkor miniszter úr csak annyit mondott: túltoltuk a biciklit. Igen, túltolták, az oktatás a Fidesz történelmi bűneinek csúcsán helyezkedik el, hiszen önök az elmúlt hét évben szétverték az iskolákat és az oktatást.

A központosítás persze csak egy hatalomtechnikai dolog, azzal, hogy a tankerületekhez került minden döntés, az oktatási intézmények vezetőit, dolgozóit, tanárokat, diákokat és szülőket méltatlanabbnál méltatlanabb helyzetbe hozták az elmúlt években, olyannyira, hogy mára a helyzet tarthatatlanná vált. Annyira, hogy most már nemcsak méltatlan helyzetekről beszélünk, hanem vérlázítóan törvényellenes kirúgásokról, zsarolásokról, fenyegetésekről, megfélemlítésekről, mindezt azért, mert a tanárok polgári engedetlenséggel tiltakoznak az egzisztenciális fenyegetettség ellen. Nem volt más eszközük, a kormány gyakorlatilag lehetetlenné tette, hogy alapvető jogaikkal élve szabadon sztrájkolhassanak. Olyan eszközhöz nyúltak, ami végre nyomatékosítja a kormány felé is, hogy már rég túl vagyunk azon, hogy nagy bajról beszéljünk.

(A jegyzői székben dr. Szűcs Lajost dr. Vinnai Győző váltja fel.)

A helyzet tragikus, ezt talán a kormánypártokban is felismerték, és elkezdtek ígérgetni. Úgy ígérnek béremelést a tanároknak, hogy beismerik azt: hazai forrásból nem hajlandók adni nekik egyetlen petákot sem. Az igazán felháborító dolog pedig az, hogy még mindig csak ígérgetésekről kell beszélnünk.

Meggyőződésem, hogy ezeket a kérdéseket nem kellene feltennem, ha önök azonnal lépnének vagy léptek volna. De mivel nem teszik, kérem, szíveskedjen válaszolni arra a kérdésre, hogy ha azt mondják, hogy ott a forrás a költségvetésben a tanárok bérére, akkor miért feltételes módban beszélnek. És miért az EU-tól várják a megoldást? Egyáltalán miért nem tárgyalnak a tanárokkal? Miért engedik meg, hogy Magyarországon tanárokat rúgjanak ki? Válaszát megtisztelve várom. (Szórványos taps az ellenzék soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Csárdi Antal képviselő úr. Pintér belügyminiszter úr kérésére Rétvári Bence államtitkár úr fog válaszolni.

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Ön azt állította ezelőtt egy perccel, hogy a jövő évi költségvetésben egyetlenegy peták sem szerepel a pedagógusok béremelésére. Tisztelt Képviselő Úr! Ön ugyan nem támogatta a jövő évi költségvetést, ez valós, de abban 86 milliárd forint többlet szerepel az oktatási soron, és ez nyilván elsöprő többségében pontosan annak a januári béremelésnek a fedezete, amiről mi már itt a korábbiakban döntöttünk. Erre van az a 86 milliárd forint, ami önnek egy peták sem, tisztelt képviselő úr.

A másik része. Azt általánosságban utasítanám vissza, hogy ön azt mondja, az Európai Uniónál kuncsorog pénzért Magyarország. Ne vicceljen már, képviselő úr, nem kuncsorgunk, nem kérünk, ez a mi pénzünk, ez nekünk törvény szerint jár, ugyanúgy, mint ahogy az embereknek jár a fizetése, vagy ha valaki a boltban vesz valamit, akkor jár az ellenértéke. Ezt egy nemzetközi szerződésrendszer rögzíti, hogy ez nekünk jár. Csak éppen önök igyekeznek megakadályozni, hogy ami a miénk, ahhoz hozzá is férjünk. Hadd mondjak egy példát önről személyesen, tisztelt képviselő úr. A magyar kormány tárgyalásban van az Európai Bizottsággal, ennek keretében 17 pontban megállapodtunk mint a források folyósításának a fedezete. Semmilyen más országgal ezt nem teszik, csak Lengyelországgal és Magyarországgal, de ezt teszik. És ideterjesztettük ezt a törvényjavaslatot, amiben megállapodott a magyar kormány az Európai Bizottsággal. Önöknek az Európai Bizottság minden szava szentírás, és azt követik gondolkodás nélkül, de ön mégsem szavazta meg itt a parlamentben ezt a javaslatot. Miért nem tette? Hogy velünk problémája van, ez ellenzéki képviselőként azért általános, és ezért nem szavaz meg valamit, de ez az Európai Bizottsággal közös álláspont, és ön még azt sem szavazta meg, amit az Európai Bizottság is elfogadott közös kompromisszumként, de önnek még ez sem volt elég ahhoz, hogy megszavazza. Ez mit jelent? Hogy önnek teljesen mindegy, hogy kinek a javaslatáról van szó, a magyar kormányéról, az Európai Bizottságéról, bármit megtesz azért, hogy ne férjünk hozzá, nem is hogy megérkezzen, mert ez elvileg a miénk, de bármit megtesz azért, hogy ne tudjuk a saját forrásainkat felhasználni, és ne tudjunk abból többek között pedagógusbér-emelést is nagyobb mértékben végrehajtani, mert önök úgy gondolják, hogy minél rosszabb az országban, annál jobb a baloldali pártoknak, ezért akadályozzák azt, hogy ehhez a forráshoz hozzáférjünk. Évek óta akadályozzák ezt azzal, hogy mindenféle valótlanságokat terjesztenek Magyarországról. Több jelentést mondtak tollba azért, hogy Magyarország ne kaphassa meg a saját forrásait, de még itt a parlamentben sem szavazták meg, sem amikor gyorsított eljárásról volt szó, sem akkor, amikor magáról a Bizottsággal való megállapodásról kellett volna itt szavazni és az igen gombot megnyomni, tisztelt képviselő úr. Ez sem sikerült önnek.

Aztán, nem tudom, hogyan viszonyul Fekete-Győr Andráshoz, aki meg csak úgy félvállról úgy beszélt a magyar iskolákról, hogy a magyar iskolákból nagyon sok van, és amúgy is ramaty a minősége. Így lekezelni az összes magyar iskolát, hogy ramaty a minősége? És azt mondani, hogy túl sok van belőle? Ami azt jelenti, hogy önök lehet, hogy inkább bezárnák, mintsem javítanák ezeknek az iskoláknak a minőségét?

Szóval, kilóg a lóláb, tisztelt képviselő úr, hogy önöket nem a pedagógusok érdeklik, hanem igyekeznek minél inkább nehezíteni Magyarország helyzetét, akár azáltal is, hogy a pedagógusoknak is ezzel nagyon sok nehézséget okoznak. Ahelyett, hogy segítenék, odamennének Brüsszelben, és azt mondanák, hogy ez a pedagógusok pénze lenne Magyarországon, Brüsszel engedje, hogy a magyar kormány odaadja a pedagógusoknak.

Aztán miket mondott a PDSZ is a demonstráció szervezése kapcsán a pártoknak? A pártok maradjanak a háttérben, ne telepedjenek rá a megmozdulásra, erős ellenérzés van a társadalomban a pártokkal szemben. Ezzel szemben önök odamentek, és mivel az önök gyűlésein az előzőekben sem volt és az utóbbi időkben sem volt nagyobb tömeg, ezért odamentek, ahol a nagyobb tömeg van, hogy tömegben tudjanak szelfizgetni, mintha az a tömeg az önök politikai céljait támogatta volna. Az a tömeg egy nagyon nemes célt, a pedagógusok béremelését támogatta, amely pedagógusbér-emelésért mi is dolgozunk mindennap, és amiről döntöttünk is, hogy kétszámjegyű béremelés lesz január 1-jétől, de szeretnénk, hogy az magasabb legyen, még magasabb legyen, mint a tervezett, mert mindannyian látjuk (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), hogy a boltokban minden többe kerül, és a többiek fizetése is hogyan emelkedett. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) Kérem, ezt ne akadályozzák, hanem segítsék! Köszönöm a türelmét, elnök úr. (Taps a kormánypártok soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Megkérdezem Csárdi Antal képviselő urat, elfogadjae az államtitkári választ.

CSÁRDI ANTAL (LMP): Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! A válasza teljes mértékben elfogadhatatlan, mert úgy fogalmazott, hogy béremelés lesz. Mondja meg nekem, államtitkár úr, hogy idén karácsonykor egy kezdő pedagógus miből fogja kifizetni a rezsijét, miből fog ételt tenni a karácsonyi asztalra?! Mondja meg nekem, mert abból a kettőszáz-pártízezer forintból biztos, hogy nem.

(17.40)

Tisztelt Államtitkár Úr! Ön azt mondja, hogy a következő évi költségvetésben 86 milliárd forint szerepel, hogy önök beígértek 10 százalékos béremelést. Szeretném emlékeztetni államtitkár urat, hogy jelen pillanatban az infláció mértéke meghaladja a 20 százalékot, az élelmiszer-infláció meghaladja a 30 százalékot, de vannak olyan alapvető élelmiszerek, amelyek 60 százalékot meghaladó mértékben drágultak. (Rétvári Bence: Akkor miért nem szavaztad meg?) Önöknek most kellene lépniük, és nem 10 és nem 20 százalékos, hanem le kellene ülniük a pedagógusokkal, és egy tisztességes mértékű béremelésről dönteni, most. Köszönöm szépen.




Felszólalások:   121-126   127-132   133-138      Ülésnap adatai