Készült: 2024.05.08.22:12:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

67. ülésnap (2023.05.23.),  33-36. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:43


Felszólalások:   29-32   33-36   37-38      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, Fónagy János államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Napirend előtti felszólalásra jelentkezett Pánczél Károly képviselő úr, a Fidesz képviselője: „Aktuális nemzetpolitikai kérdésekről” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

PÁNCZÉL KÁROLY (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Az elmúlt 13 év során óriási eredményeket értünk el a nemzetegyesítésben, hiszen mondjuk ki: mind a rendszerváltás előtt, mind a rendszerváltás után bizonyos kormányzati szakaszokban ez egy tudatosan elhanyagolt terület volt.

A mai magyar politikában is két felfogás van: a patrióta nemzeti konzervatív és a globalista liberális. A patrióta vallja Szabó Dezső gondolatát: minden magyar felelős minden magyarért. A globalistának a nemzet, a nemzeti összetartozás semmit nem jelent. 2010-ben megkezdtük a nemzetegyesítést, a Trianonban szétszakított nemzetrészek közötti együttműködést.

Tisztelt Ház! Egyik kezdeti legfontosabb feladatunknak az egyszerűsített honosítási eljárás bevezetését tekintettük. Az állampolgárság megállapítása egyszerűsítésének köszönhetően már az 1 150 000. külhoni magyar állampolgár is esküt tett. Ennek az eljárásnak köszönhetően a külhoni magyarok részt vehetnek a nemzetünket érintő legfontosabb döntések meghozatalában. A legutóbbi országgyűlési választásokon 318 ezer külhoni magyar élt a választójogával, 50 ezerrel több, mint 2018-ban.

Következő lépésként létrejött a nemzetpolitikai intézményrendszer, amely révén kifejezetten a külhoni magyarság támogatására irányuló programok működnek. Ilyen a Határtalanul! program, amely 2011 óta biztosítja az anyaországi diákok számára azt, hogy egy osztálykirándulás keretében eljussanak a szomszédos országok magyarlakta vidékeire. A programnak köszönhetően már több mint 500 ezer fiatal jutott el egy-egy határon túli területre, és szerzett személyes tapasztalatot a határon túli magyarságról.

Ilyen a „Szülőföldön magyarul” program, melynek köszönhetően évente több mint 200 ezer, szülőföldjén magyar oktatásban részt vevő gyermek és fiatal részesül oktatási-nevelési támogatásban. A nemzetpolitika zászlóshajójává vált a 2013 óta működő Kőrösi Csoma Sándor-program, majd a Petőfi Sándor-program. A diaszpórában és a szórványban élő magyar közösségek támogatására indított programokon már több mint ezer ösztöndíjas vett részt.

Kiemelt jelentőségűek azok a programok is, amelyeket a kormány a külhoni magyar közösségek szülőföldön való boldogulása érdekében indított. Itt is biztatóak az eredmények, hiszen a Kárpát-medencei gazdaságfejlesztési program keretében összesen 60 ezer vállalkozás jutott fejlesztési forráshoz. A Nemzetpolitikai Államtitkárság programjai révén több mint 4000 külhoni vállalkozásfejlesztési projekt valósulhatott meg.

Tisztelt Ház! Ennek a nemzetpolitikának az eredménye, hogy a száz év magány véget ért, nem vagyunk egyedül; nincs egyedül az anyaországi magyar, és nincsenek egyedül az elszakított országrészek magyarjai.

Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! Az elmúlt években azonban két olyan kihívás is érte térségünket, amely a nemzetpolitikát is kiemelten érintette. Először a járványhelyzet okozott nehézséget a nemzetpolitikai programok megvalósításában, majd az orosz-ukrán háborús konfliktus teremtett nehéz helyzetet.

A nemzetegyesítés szilárdságát mutatja, hogy ezek a nehézségek sem törték meg az anyaország külhoni magyar közösség iránti elkötelezettségét. A határon túli magyar közösségeknek nyújtott támogatások folyamatosak maradtak, és üdvözlendő az is, hogy kiemelt figyelem irányul a nehéz helyzetben lévő kárpátaljai magyar közösségre. A megmaradásért küzdő kárpátaljai magyarságnak minden lehetséges segítséget meg kell adnunk ahhoz, hogy fenn tudja tartani intézményrendszerét.

(10.30)

Tisztelt Ház! Fontosnak tartjuk azt, hogy az idei évben nemhogy csökken, de tovább bővül a külhoni magyar közösségek támogatása. Így a „Szülőföldön magyarul” program keretében biztosított oktatási-nevelési támogatás összege nagyságrendekkel emelkedik. Újraindultak a programok, és az elmúlt hetekben pedig megjelentek a legfontosabb, külhoni magyaroknak szóló felhívások, a „Határtalanul!” program, a „Gondoskodó nemzet” program, a kárpátaljai szociális programcsomag és a Kárpát-medencei kistelepülési, testvértelepülési programok felhívása is.

A programok folytatása garancia arra, hogy a határon túli magyarságot a jövőben is támogatjuk. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Pánczél Károly képviselő úr. A kormány nevében Potápi Árpád János államtitkár úr fog beszélni.

POTÁPI ÁRPÁD JÁNOS, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Bizottsági Elnök Úr! A napirend előtti felszólalásának talán az is ad aktualitást, hogy három nap múlva lesz éppen 13 esztendeje annak, hogy 2010. május 26-án közösen döntöttünk az egyszerűsített honosítási eljárás megadásáról, röviden: a kettős állampolgársági törvény elfogadásáról. Akik akkor itt voltunk a parlamentben és szavazhattunk ebben a kérdésben, mindannyian elmondhatjuk azt, hogy életünk egyik legfelemelőbb pillanata volt ez, hiszen az a nemzetáruló nemzetpolitika, amely jellemezte a kormányt 2002-2010 között, megszűnt ezzel a döntésünkkel. Nyugodtan mondhatjuk azt, hogy 2010. május 26-a a nemzetpolitikában egy radikális váltást jelentett.

A múlt héten pénteken, május 19-én ülésezett a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fóruma, amelyet még Szili Katalin akkori házelnök hívott életre 2004-ben (Zaj.  Az elnök csenget.), miután a baloldali kormány nem volt hajlandó összehívni a Magyar Állandó Értekezletet. A párbeszéd így a külhoni magyar szervezetekkel legalább a törvényhozás szintjén meg tudott maradni, és erre építve tudtuk újrakezdeni a Kárpát-medencei együttműködést 2010-ben. Szili Katalin elnök asszonynak tehát elévülhetetlen érdemei vannak a külhoni magyar közösségekkel való kapcsolattartás fenntartásában. Köszönjük házelnök úrnak, hogy a fórum 2010 óta tovább működik, tovább működhet.

Külön öröm számunkra az is, hogy idén is a tagok egyhangú állásfoglalással fogadták el a zárónyilatkozatot, illetve az állásfoglalást.

Nyugodtan mondhatjuk azt, hogy az elmúlt 13 évben sikerült azt elérni, hogy a magyarság határon innen és túl együtt tervezi a jövőjét. A nemzeti összetartozás megtapasztalható valósággá vált, nyugodtan mondhatjuk azt, hogy élménnyé, közös élményünkké is vált itt a Kárpát-medencében. Ennek az alapja az Alaptörvényünkbe is bekerült, amely szerint az anyaország minden körülmények között felelősséget visel a külhoni magyarságért jobb és rosszabb időkben is.

Így történt, hogy sem az egész világot megbénító járványhelyzet, sem a szomszédban zajló háború, valamint az arra adott szankciós válaszok miatti nehéz gazdasági helyzet sem írhatta felül ezt az elkötelezettséget. A külhoni magyarság támogatása úgy a járvány időszakában, mint a 2022. február óta zajló háború árnyékában folyamatos maradt. Ahogy Orbán Viktor miniszterelnök úr is megfogalmazta a Magyar Állandó Értekezlet tavaly novemberi, 20. ülésén: válsághelyzetben sem szabad stratégiai célokat feladni, és a nemzetegyesítés pedig ilyen stratégiai cél.

2023 a gondoskodó nemzet éve a nemzetpolitikában, ez a tematikus évünk. Továbbra is gondoskodunk a magyar közösségekről, gondoskodunk egymásról itt, a Kárpát-medence régióiban, országaiban és természetesen a diaszpórában egyaránt. Ez azt jelenti, hogy a támogatások folyamatossága és kiszámíthatósága nem változik.

Képviselő úr rámutatott a külhoni magyarság támogatása érdekében indított programok és támogatások fontosságára, és arra, hogy az idei esztendőben is ezek nem szűnnek meg, nagyságrendjük sem változik, illetve jelentősen bővül egyes programok esetében. Így például az oktatási-nevelési támogatás eddigi 22 400 forintos összegét 100 ezer forintra emeltük a kárpátaljai diákok esetében már januárban, és ősztől ezt pedig szerte a Kárpát-medencében mindenki, minden gyermek meg fogja kapni.

Közösek az eredményeink, és közösen szeretnénk folytatni azt is, hogy minden magyar úgy érezze, hogy számunkra fontosak, éljenek itt Magyarországon, a Kárpát-medencében vagy a nagyvilágban. Minden magyarra számítunk mi is, és természetesen minden magyar továbbra is számíthat ránk. Köszönöm szépen a kérdését. (Taps a kormánypárti sorokban.  Zaj.  Az elnök csenget.)




Felszólalások:   29-32   33-36   37-38      Ülésnap adatai