Készült: 2024.05.08.05:38:52 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

67. ülésnap (2023.05.23.),  200-207. felszólalás
Felszólalás oka Általános vita lefolytatása
Felszólalás ideje 8:55


Felszólalások:   182-199   200-207   208-209      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen miniszterhelyettes úr válaszait. Tisztelt Országgyűlés! A módosító javaslatok benyújtására csütörtökön 16 óráig van lehetőség.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a Magyarország Kormánya és a Horvát Köztársaság Kormánya között a Magyar Köztársaság Kormánya és a Horvát Köztársaság Kormánya között a határokat átlépő bűnözés elleni harcban történő együttműködésről szóló megállapodás módosításáról szóló megállapodás kihirdetéséről szóló törvényjavaslat általános vitája a lezárásig. A kormány-előterjesztés T/4020. számon a parlamenti informatikai hálózaton elérhető.

Elsőként megadom a szót Rétvári Bence úrnak, a Belügyminisztérium államtitkárának, miniszterhelyettesnek, a napirendi pont előterjesztőjének. Parancsoljon!

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Magyarország és Horvátország még 2009-ben kötött kétoldalú megállapodást a határokon átlépő bűnözés elleni harcban történő együttműködésről. Horvátország nagy örömünkre 2023. január 1-jétől a schengeni övezethez csatlakozott, és ezzel a határokat átlépő bűnözés elleni harcban történő közös fellépés és hatékony szerepvállalás még fontosabbá vált.

A szóban forgó törvényjavaslat a jelenleg hatályos megállapodás módosítására tesz javaslatot a tisztelt Háznak. A módosítás a forró nyomon üldözés lehetőségét kiterjeszti azon bűnelkövetőkre, akik az államhatártól számított 30 kilométeres hatókörben kivonták magukat a rendőri ellenőrzés alól. Fontos módosulás továbbá, hogy az üldözés ezentúl szárazföldi, vízi, valamint légi határokon keresztül is folytathatóvá válik.

A jelenleg hatályban levő megállapodás értelmében a két ország bűnüldöző hatóságai a közös államhatártól számított 10 kilométeres távolságig teljesíthetnek közös járőrszolgálatot. A közrend védelme és a bűncselekmények elleni hatékonyabb fellépés tekintetében a gyakorlat rámutatott, hogy indokolttá vált a 10 kilométeres távolsági megkötés eltörlése. A módosítás emellett lehetőséget teremt a jövőben a közös járőrszolgálat során biztonsági okokból a ruházat és a csomag átvizsgálására is.

A módosításban a fentieken túl megtörténik az információcserére vonatkozó szabályok naprakésszé tétele is.

A tisztelt Háznak benyújtott javaslatban előirányzott változtatásokkal tehát hatékonyabbá válik a forró nyomon üldözés, eltörlésre kerül a közös határ menti járőrszolgálat teljesítésére irányadó, a közös államhatártól számított 10 kilométeres távolsági korlátozás, továbbá az információcsere szabályai összhangba kerülnek a vonatkozó uniós joganyaggal.

Bízom benne, hogy e rövid ismertető meggyőzte önöket arról, hogy a módosítás helyes célokat szolgál, megkötése pedig igencsak időszerű. Minderre tekintettel kérem önöket, hogy a törvényjavaslatot támogatni szíveskedjenek. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Megköszönöm miniszterhelyettes úr előterjesztését. Tisztelt Országgyűlés! Most a vezérszónoki felszólalásokra kerül sor. Megadom a szót Font Sándor képviselő úrnak, a Fidesz képviselőcsoportja vezérszónokának. Parancsoljon, képviselő úr!

FONT SÁNDOR, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! Magyarország és Horvátország között 2008 októberében létesült a határokat átlépő bűnözés elleni harcban történő együttműködésről szóló megállapodás.

Az azóta eltelt 15 évben számos nemzetközi és európai uniós kötelezettségünk keletkezett, amely szükségessé tette a megállapodás módosítását. Kijelenthetjük, hogy ezek a lépések fokozzák és elmélyítik az együttműködést a rendőri szolgálatok és más bűnüldöző hatóságok között.

A legfőbb célunk természetesen nem más, mint a közös biztonságunk. Kiemelném a törvényjavaslat illegális migráció elleni küzdelemről szóló rendelkezéseit. Rögzítésre került, hogy a felek bűnüldöző szervei az illegális migráció hatékonyabb megelőzése és észlelése, a közrend védelme és a bűncselekmények elleni fellépés céljából közös járőrszolgálatot létesítenek a határterületükön. Mindemellett a módosítások lehetővé teszik a határon átnyúló, forró nyomon üldözés folytatását, továbbá összhangba kerül a bűnelkövetőkről, illetve a gyanúsítottakról tárolt információk kezelése az uniós joggal.

(20.30)

Idén csaknem 49 ezer határsértőt és 387 embercsempészt fogtak el eddig Magyarországon. Látható, hogy déli határunk jelentős nyomás alatt áll. Rendkívül fontos tehát, hogy Magyarország minden olyan országgal együttműködjön, amely a nemzeti határokat és a belső biztonságot szolgáló határok kontrollját segíti. Jelen törvényjavaslathoz hasonló együttműködésünk több szomszédunkkal is létesült már, tehát amit tudunk, közös összefogással megteszünk saját biztonságunk és Európa biztonsága érdekében. Várjuk az Európai Unió álláspontjának változását, mert mind a jogi támogatás tekintetében, mind a finanszírozási oldalon tapasztalunk sajnos jelentős elmaradást.

Végezetül: a Fidesz országgyűlési képviselőcsoportja természetesen támogatja jelen törvényjavaslatot, és azt javasoljuk a többi képviselőnek is, hogy fogadják ezt el. Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypárti oldalon.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Juhász Hajnalka képviselő asszonynak, a KDNP képviselőcsoportja vezérszónokának. Parancsoljon!

DR. JUHÁSZ HAJNALKA, a KDNP képviselőcsoportja részéről: Elnök úr, nagyon szépen köszönöm a szót. Senkinek a türelmével vissza nem élve, nagyon röviden ismertetném én is a KDNP álláspontját.

Horvátország 2023. január 1-jével csatlakozott a schengeni övezethez. Ez egy megváltozott jogi környezetet jelent, és ezért szükséges a módosítás a határon átnyúló bűnözés elleni harcban. Két dolgot emelnék ki. A határon átnyúló forró nyomon történő üldözés lehetősége bővül ki. Több esetben lesz lehetőség ennek lefolytatására, hiszen a módosító megállapodás kiterjeszti a hatályát azon esetekre is, ha a határtól számított 30 kilométeres távolságig egy bűnelkövető kivonja magát a rendőri ellenőrzés alól, vagy nem engedelmeskedik a megállásra felszólító rendőri utasításnak, és ezzel a közbiztonságot veszélyezteti. Ráadásul a továbbiakban ez az üldözés történhet szárazföldi, légi, vízi határokon keresztül is.

A másik jelentős módosítás  és ezzel be is fejezem , hogy tovább bővül a közös határ menti járőrszolgálatnak a területi hatálya, ugyanis a gyakorlati tapasztalatok alapján jelen módosító megállapodás eltörli a korábbiakban megállapított 10 kilométeres távolsági korlátot, ebből kifolyólag a jövőben ezek a közös járőrszolgálatok már nemcsak az államhatártól számított 10 kilométeres távolságig teljesíthetők. Továbbá lehetőséget biztosít arra, hogy a közös járőrszolgálat átvilágíthasson ruházatot, csomagot is biztonsági okokból. A KDNP támogatja a törvényjavaslatot. Köszönöm a megtisztelő figyelmet. (Taps a kormánypárti oldalon.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Tisztelt Országgyűlés! Mivel kétperces felszólalásra senki nem jelentkezett, megkérdezem, hogy további felszólalásra jelentkezike valaki. (Senki sem jelentkezik.) Jelentkezőt nem látok, az általános vitát lezárom.

Megkérdezem államtitkár urat, miniszterhelyettes urat, hogy kíváne válaszolni. (Rétvári Bence: Igen.) Öné a szó.

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. A rövid vitára röviden válaszolnék. Köszönöm szépen mindenkinek, aki felszólalt és támogatta a javaslatot. Úgy gondolom, ha azok a frakciók, amelyek képviselői nem szólaltak fel, elleneznék a javaslatot, biztosan elmondták volna itt a parlamentben, hogy miért ellenzik azt.

Azt hiszem, Magyarország számára rendkívül fontos érték, hogy a világ 13. legbiztonságosabb országa vagyunk. Ma a bűnözők sajnos nemzetközi hálózatokba szerveződnek, és ezt az illegális migráció még inkább elősegítette. Óriási összegekkel tőkésíti fel az illegális migráció a szervezett alvilágot Ázsiától, mondjuk úgy a Közel-Kelettől Észak-Afrikán keresztül egészen Európáig, ahogy ezek az útvonalak jönnek. Tehát különösen fontos a nemzetközi bűnözés ellen való fellépés, bármilyen határon átnyúló bűncselekménynek a megakadályozása vagy az elkövetők elfogása.

Ezért is fontos, hogy Magyarország jó együttműködést ápol minden környező ország bűnüldöző hatóságaival, jó az együttműködés tapasztalatcserében vagy akár közös akciók végrehajtásában. Ezért is értük el azt, hogy valóban Európa egyik legbiztonságosabb és a világ 13. legbiztonságosabb országa lettünk. Ez a megállapodás is ezt a célt szolgálja. Köszönöm szépen mindenkinek a támogató hozzáállását. Köszönöm. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:   182-199   200-207   208-209      Ülésnap adatai