Készült: 2024.05.12.05:36:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

70. ülésnap (2023.06.12.),  110-115. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:59


Felszólalások:   104-109   110-115   116-121      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! A képviselő úr nem fogadta el a miniszterhelyettesi választ. Tájékoztatom önöket, hogy elfogadott napirendünknek megfelelően határozathozatalra a holnapi ülésnapunkon kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Szatmáry Kristóf, a Fidesz képviselője, interpellációt nyújtott be a gazdaságfejlesztési miniszterhez: „Hogyan segíti az infláció letörését a kötelező élelmiszerakciók bevezetése?” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

SZATMÁRY KRISTÓF (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A háború és az elhibázott brüsszeli szankciós politika Európa-szerte eddig nem látott inflációhoz vezetett. A kormány célja  nagyon helyesen , hogy a szankciók sújtotta gazdasági helyzetben is megvédje a családokat, a nyugdíjasokat, a teljes foglalkoztatást, tovább növelje, kivédje a recessziót, és év végére lehetőleg egy számjegyűre csökkentse az inflációt.

A kormány ennek érdekében folyamatosan új eszközöket vezet be. A korábban meghozott húsz intézkedésen túl a Gazdasági Versenyhivatallal egy közös, online árufigyelő rendszert, a Fogyasztóvédelmi Hatósággal pedig egy olyan adatbázist hoz létre, amellyel a kormány reményeink szerint érdemben fokozza, figyelni tudja és bemutatja a termékek árváltozását.

Az elmúlt időszakban ezen intézkedéseken túl a családok védelmében új inflációellenes intézkedésekről is született döntés, aminek következtében a jelentősebb bevétellel rendelkező boltokat rendszeres akciózás meghirdetésére tudjuk kötelezni. Ennek érdekében június 1-jétől elindult a kötelező akciózás a kereskedelmi üzletekben, a háborús és a szankciós áremelkedések miatt megnövekedett élelmiszerárak visszaszorítására.

A vásárlók szempontjából azonban a legfontosabb az, hogy minden héten a rendelkezésükre áll egy olyan, húsz termékből álló akciós árú élelmiszerkosár az adott boltokban, amelyet az előző hónaphoz képest sokkal olcsóbban, de legalább 10 százalékkal csökkentett áron vásárolhatnak meg a legnépszerűbb élelmiszerek közül.

A vásárlók érdekében az új intézkedéstől azt várjuk, hogy az árak csökkentésével és a versenyhelyzet fokozásával megállítható a túlárazás és a spekuláció, így már a közeljövőben tovább mérséklődhet a szankciós infláció. Ahogy eddig is, mind a fogyasztóvédelem, mind a Gazdasági Versenyhivatal részéről folyamatosak és szigorúak lesznek az ellenőrzések reményeink szerint.

Tisztelt Államtitkár Úr! Tehát a kérdés az, hogy a már bevezetett intézkedések működése, így az infláció tetőzése között milyen összefüggés van, ennek eredményeképpen hogyan indulhat meg az infláció csökkenése, illetve a kötelező akciózás, valamint a júliusban induló online árfigyelő rendszer pedig az árak mérséklésén, a verseny fokozásán keresztül ahhoz fog reményeink szerint jelentősen hozzájárulni, hogy az infláció csökkenése az év hátralévő részében drasztikussá váljon.

Mindezek alapján kérdezem tehát államtitkár urat, hogyan segíti a kormány az infláció letörését a kötelező élelmiszer-akciók bevezetésével. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Az interpellációra Fónagy János államtitkár úr válaszol. Öné a szó.

DR. FÓNAGY JÁNOS gazdaságfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Ahogy ön is kiemelte, a háború, valamint a brüsszeli szankciós politika igen komoly terhet rótt Magyarországra és a magyar népre. Elszálltak az energiaárak, sérültek az ellátási láncok, növekedtek a szállítási költségek.

Mindez Európa-szerte komoly inflációs hullámhoz vezetett, ez pedig jelentős mértékben megdrágította a hazai élelmiszereket is. A kormány elkötelezett a rezsicsökkentés, a családok, a nyugdíjasok és a teljes foglalkoztatottság védelme mellett. Célkitűzésünk, hogy kivédjük a recessziót, és az év végére egy számjegyűre törjük le az inflációt, jövőre pedig 6 százalék körüli értékre szeretnénk mérsékelni.

Az infláció csökkentése érdekében eddig hozott kormányzati intézkedések működnek. Látszanak az eredmények, az infláció csökkenni kezdett. A januári 27,7 százalékos tetőzés után májusban már 21,5 százalék volt az infláció, amely 4 százalékpontos csökkenést, a legutóbbi, áprilisi adathoz képest pedig 2,5 százalékpontos mérséklődést jelent. Ez jelzi, hogy a fogyasztói árak mérséklődése dinamikusabb, a kormányzati intézkedések pedig működnek.

A további csökkentés érdekében vezettük be júniustól a kötelező árletörő akciózást azokban a kiskereskedelmi üzletekben, melyek egymilliárd forintot meghaladó árbevétellel rendelkeznek. Az egyébként francia és görög példákon is alapuló intézkedések elsődleges célja, hogy az emberek megfizethető áron férjenek hozzá a heti szinten 20 termékből álló élelmiszerkosárhoz. Az élelmiszerkosárba többek között beletartozik a baromfihús, a tej, a tejföl és helyettesítőik, a sajt, a kenyér, a péksütemények, a száraztészta, a rizs, a friss gyümölcs és a friss zöldség.

Az árletörési akció vonatkozásában az első napok tapasztalatai alapján elmondhatjuk, hogy a kiskereskedők túlteljesítik az előírt legalább 10 százalékos árcsökkentést. A húsz termékből álló élelmiszerkosárra vonatkozó kötelező akció mértéke egyes esetekben elérte a 30 százalékot is. Ez pozitív visszajelzés, és ennek eredményeképpen a családok jóval olcsóbban juthatnak hozzá az élelmiszerekhez.

Az árfigyelő rendszer esetében elsődleges célunk az árverseny fokozásán túl, hogy javítsuk a vásárlók tájékozottságát. Az árfigyelő rendszer lehetőséget biztosít arra, hogy az emberek tájékozódni tudjanak a rendszerben szereplő egyes üzletek árairól. Az online adatbázis több mint 60 termékkategóriában szereplő élelmiszer árát fogja tartalmazni, többek között a sertéscomb, a fehér kenyér, a 1,5 százalékos ESL-tej, a trappista tömbsajt, egyes almafajták, virsli, margarin, vaj, spagetti tészta, és a többi.

A termékek esetében elérhető lesz a mindenki számára elérhető napi, illetve a törzsvásárlói ár is. A kormány úgy véli, hogy az árérzékenyebb fogyasztói réteg hozzá fog járulni a spekuláció és a túlárazás letöréséhez, mérsékelve az inflációt.

Emellett minden család 180 ezer forint támogatást kap a rezsivédelemnek köszönhetően, amely szintén az inflációs nyomást csökkenti. Az említett intézkedések képesek arra, hogy a magyar családok és nyugdíjasok mindennapi terheit enyhítsék, és a szankciós inflációt az év végéig egy számjegyűre törjék le. Köszönöm a figyelmet, és kérem a képviselő urat válaszom elfogadására. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

(16.30)

ELNÖK: Megköszönöm államtitkár úr válaszát. Megkérdezem képviselő urat, elfogadjae az államtitkári választ. Öné a szó.

SZATMÁRY KRISTÓF (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Államtitkár Úr! A bevezetett intézkedések támogatása a Fidesz részéről természetesen egyöntetű. Két dologra világít rá egyébként ezen intézkedések bevezetésének szükségessége.

Az egyik, ami itt elhangzott, hogy valóban azt érzékeljük vásárlói oldalról, hogy bizonyos élelmiszerár-emelkedés, ami az elmúlt időszakban volt jellemző, nem indokolható pusztán az alapanyagok árának növekedésével, sokkal inkább bizonyos kereskedelmi árazási politikával. Másik oldalról arra is rávilágít, hogy a magyar gazdaság egyik gyengesége még továbbra is az, hogy a hazai kereskedelmi láncokhoz képest a multinacionális láncok  amelyek árazása egy egészen más összefüggésben értelmezhető  még többségben vannak a magyar piacon. Amíg ezek a tényezők fennállnak, addig ezekre az intézkedésekre szükség van ahhoz, hogy céljainkat az infláció tekintetében év végére elérjük. A választ elfogadom. Köszönöm szépen.




Felszólalások:   104-109   110-115   116-121      Ülésnap adatai