Készült: 2024.05.08.06:40:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

96. ülésnap (2023.11.30.),  87-88. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 5:28


Felszólalások:   85-86   87-88   89      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Ugyancsak napirend utáni felszólalásra jelentkezett a Mi Hazánk képviselőcsoportjából Szabadi István képviselő úr. Parancsoljon, képviselő úr! Öné a szó.

SZABADI ISTVÁN (Mi Hazánk): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Ház! A napirend utáni felszólalásom címe az, hogy a „Mi Hazánk része Kiskunhalas”. Ezt akár kérdő mondatban is feltehetném: a mi hazánk része Kiskunhalas is?

Igen, határozottan ezt kell hogy mondjam, ugyanis Bács-Kiskun vármegyében tulajdonképpen a Duna-Tisza közi homokhátság legfelsőbb részén helyezkedik el szeretett városom, ami egyébként a Bács-Kiskun vármegye 5. választókerületi körzet. Ebben a körzetben Kecel városa is megtalálható Kiskunhalastól 25 kilométerre, ahol én születtem, és gyerekkorom óta csak azt láttam, hogy a két település között az a minősíthetetlen út még mindig fennáll.

Ezt csak azért próbálom bemutatni és felvezetni, hogy ennyire nem tud bizonyos területen fejlődni az a térség, ahol én élek, és rendkívül nagy sajnálattal veszem tudomásul azt, hogy nagyon régóta regnáló politikai erők és politikusok nem tudtak olyan képviseletet létrehozni a térségben, hogy ilyen őskövületi problémák ne tudjanak megoldódni.

Szeretném mindenkinek felhívni a figyelmét arra, hogy Kiskunhalason már 1902 óta varrják a csipkét, és a halasi csipke nem csupán egy önmagában is gyönyörű alkotás, hanem a magyar kultúra védett szellemi öröksége, és erre mi rendkívül büszkék vagyunk.

Nagyon sok érdekes, izgalmas és különleges szépsége van városunknak, hiszen nagyon sok nevezetesség, látnivaló, múzeum, galéria helyezkedik el, mint hogy említettem, a Csipkemúzeum, hiszen a csipke városa Kiskunhalas, de akár a Thorma János Múzeumot is említhetném, ahol Thorma János festményei megtalálhatóak, és egyedül az országban ott az Aradi vértanúk és a Talpra magyar! eredeti nagyságban is megtekinthető.

De ha azt vesszük, a hetvenes évek óta egyedülálló a térségben a Csillagászati Obszervatórium, amely egyébként Balogh István, Balogh Pista bácsi kezdeményezésére indult el. És azt is sajnálattal vettem tudomásul, akár még ifjúkorom óta a mostani életemig, hogy legyen bármilyen oldalú és színű egy városvezetés  akár a baloldali városvezetés, tehát a szocialista időszakban, illetve akár a jobboldali városvezetés időszakában is , ez egy eltűrt és nagyon picit támogatott intézmény volt, ami nagyon méltatlan annak ellenére, hogy rendkívül jelentős szakmai eredményeket ért el.

De ugyanúgy említhetném a nyolcvanas években nyilvántartásba vett gyógyvizünket is, ami méltatlan még mindig abban az állapotában, amiben van. Hiszen mindig sok száz milliókat elköltve tervekre, ingatlanfelvásárlásokra, különböző háttéralkuknak köszönhetően ilyen fejlesztgetés szintű történetig tud eljutni, de nincs egy igazi olyan, a turizmusunkat tulajdonképpen nagyon fellendítő fejlesztés, amivel régóta már a fideszes többségű városvezetés is, de annak idején még a szocialista városvezetés is mindig kampányolt, hogy igen, ezt fel kell újítani. De ez már ciklusról ciklusra így van, mondhatni azt, hogy a Fidesz-norma szerint, hogy folytatjuk, ez a program  itt is csak az ígéreteket folytatják.

De ha még az utakra is rátérek, nemcsak Kiskunhalason, hanem Mélykúton, a választókerületemben is már többször megígérték kormánypárti képviselők is, hogy elkerülő út lesz, de nincs elkerülő út. Még a kilencvenes években megígérték a kiskunhalasiaknak, hogy elkerülő út lesz 2006-ban  jelentem, most 2023 év vége van.

Amiben jeleskedik…  ezeket azért mondtam el, mert szeretett városom sokkal jobb sorsra érdemes, és sokkal több mindent lehetne belőle kihozni. Ami helyette inkább igazán fejlődött Kiskunhalason és környékén, az a pályázatok körüli mutyikultúra, ami a NER-rendszer sajátos és lokális ékessége.

Rendkívül sok ügyet lehetne felhozni. Most röviden, mert nem sok időm van, annyit megemlítenék, hogy ami most a kiskunhalasi embereket lázban tartja, ez a vásár körüli pályáztatás, ahol azért ilyen apró dolgokat lehet észrevenni, hogy a vesztes ajánlattevő úgy tért vissza a megszerzendő piacra, hogy a nyertes céget eladták a vesztes ajánlattevőnek.

Jelentem a kiskunhalasiaknak, hogy én elindítottam a Bács-Kiskun Vármegyei Kormányhivatalnál egy törvényességi felügyeleti eljárást, hogy kivizsgáljuk, hogy pontosan mi is történt ebben a pályázatban. Köszönöm szépen a figyelmet. (Novák Előd tapsol.)




Felszólalások:   85-86   87-88   89      Ülésnap adatai