Készült: 2024.05.08.07:14:39 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

96. ülésnap (2023.11.30.),  5-8. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 9:05


Felszólalások:   2-4   5-8   9-12      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. A Mi Hazánk képviselőcsoportjából napirend előtti felszólalásra jelentkezett Toroczkai László frakcióvezető úr. Parancsoljon, frakcióvezető úr, öné a szó.

TOROCZKAI LÁSZLÓ (Mi Hazánk): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tegnapelőtt a Közép-dunántúli Országos Büntetés-végrehajtási Intézetből  közismertebb nevén: a baracskai börtönből  kellett kihoznom a Mi Hazánk Mozgalom egyik vezetőjét, László Attilát, aki egyúttal a Magyar Önvédelmi Mozgalom elnöke is, azért, mert 2011 óta önök, a jelenlegi kormány egy olyan jogszabályt léptetett életbe, amely úgy szól, hogy tiltja a közbiztonsági tevékenység jogosulatlan végzését. Ez szó szerint úgy hangzik, felolvasom: „Aki közterületen vagy nyilvános helyen olyan, a közbiztonság, közrend fenntartására irányuló tevékenységet végez, amelyre jogszabály nem jogosítja fel vagy ilyen tevékenység látszatát kelti, elzárással vagy 150 ezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható.”

László Attilát folyamatosan üldözik  most már 2011 óta  különböző formában, egyszerűen azért, mert önök szerint jogosulatlan közbiztonsági tevékenységet folytat. Ez a következőkben merül ki, amiért most börtönbe zárták a tagtársunkat: például Mezőhegyesen egy gyilkos, aki szabadon garázdálkodhatott, bár már többszörösen büntetett előéletű volt, de a liberális jogrend következtében  amit önök most már 13 éve továbbra is fenntartanak  szabadlábon lehetett, szabadon fenyegethette a település lakosságát, szabadon, többször halálosan, életveszélyesen megfenyegethetett egy négygyermekes családapát, és végül  köszönhetően az önök liberális gyakorlatának , mivel szabadlábon hagyták, végül meggyilkolta brutális kegyetlenséggel a négygyermekes családapát.

Ezek után  azt gondolom, teljesen jogosan  a helyi lakosság, a mezőhegyesi lakosság elégedetlenségének adott hangot, és ennek keretében László Attila több társával  mondhatom azt, hogy bajtársával , a helyi lakossággal, több száz fővel a településen megjelent. Nem követtek el semmilyen bűncselekményt, nem támadtak meg senkit, mégis a helyi rendőrkapitány számos büntetőeljárást indított ellene. Tehát nemcsak szabálysértési eljárást, hanem kifejezetten büntetőeljárásokat indítottak ellene, aminek a vége az lett, hogy László Attila huzamosabb ideig börtönbe fog kerülni. Ebben a mostani esetben az előbb felolvasott, önök által 2011-ben elfogadott jogszabályra hivatkozva kapott 70 ezer forintos pénzbüntetést. Azóta kiderült, hogy futószalagon, kéthetente kap körülbelül ilyen pénzbüntetést László Attila, és emiatt vonult ő be Baracskán a baracskai börtönbe.

Nemcsak a mezőhegyesi ügyről van szó, hanem a monori felvonulásról, ahol szintén egy olyan helyi ügyben vonultunk fel, amit nem nekünk kellett volna megtenni, hanem önöknek, illetve az önök által kinevezett vagy hatalomra segített belügyminiszternek, a kinevezett rendőrkapitánynak, a hatóságoknak kellett volna nem fölvonulni, hanem tenni a dolgát. Értelemszerűen nem kerül sor ilyen tüntetésekre, felvonulásokra, jogosulatlan közbiztonsági tevékenységre, ha a kormány, a hatóság, a belügyminiszter, a kinevezett rendőrkapitányok, őrsparancsnokok végeznék a munkájukat. Mivel nem végzik, és mivel ilyen áldatlan állapotok vannak az országban, tömegesen fordul a lakosság a Magyar Önvédelmi Mozgalomhoz.

Nem azért van a Magyar Önvédelmi Mozgalom, mert László Attiláék vagy a Mi Hazánk Mozgalom ezzel akarna szórakozni, hanem azért, mert az emberek ezt kérik tőlünk, hogy mi lépjünk fel, mert az állam nem tudja őket a bűnözőkkel szemben megvédeni. Erre önök alkotnak, és a mai napig hatályban tartanak egy olyan jogszabályt, egy olyan törvényt, ami tiltja, sőt, ahogy az előbb fölsoroltam, nemcsak hogy azt tiltja, amit szervezett keretek között tesznek, mondjuk, László Attiláék, hanem ha bárki akár csak annak a látszatát kelti, hogy fel akar lépni a közbiztonság vagy a közrend érdekében akár egy bűnöző ellen, azt önök büntetendő cselekménynek tekintik. Nem tudom, majd várom az államtitkári választ, hogy más országban vajon vane így megfogalmazott, ilyen, hasonló jogszabály, de hogy egészen példátlan az önök gyakorlata, amit önök ezzel kapcsolatban  nyilván még annak idején a Magyar Gárdára reagálva  végrehajtottak, az egészen biztos.

Azt kérem önöktől, hogy vagy helyezzék hatályon kívül ezt a jogszabályt  nyilvánvalóan erre irányuló módosítást mi be fogunk majd nyújtani , vagy tegyék a dolgukat, hogy ne legyen igény a lakosság részéről, hogy valaki föl akarjon lépni a közrend érdekében. De önök nem tudják megvédeni az embereket, ameddig pedig nem tudják megvédeni az embereket, addig ne csodálkozzanak azon, ha törvénytisztelő, rendszerető állampolgárok nemcsak szervezett keretek között, hanem mondjuk, ha valaki lát egy bűncselekményt az utcán, akkor fel fog lépni, ha az állam ezt a feladatot nem tudja ellátni.

Kérem önöket tehát, hogy töröljék vagy helyezzék hatályon kívül ezt a törvényt, mi biztos, hogy kezdeményezni fogjuk. (Taps a Mi Hazánk soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, frakcióvezető úr. A kormány nevében Répássy Róbert miniszterhelyettes, államtitkár úr válaszol. Parancsoljon! Öné a szó.

DR. RÉPÁSSY RÓBERT igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Frakcióvezető Úr! Ahogy ön is idézte, ahogy ön is hivatkozott rá, itt egy hatályos törvény végrehajtásáról van szó. Arról van szó, hogy Magyarország Alaptörvénye szerint a közrend és a közbiztonság fenntartása csak az állami szervek feladata. Ebbe ugyan természetesen bekapcsolódhatnak olyan civil szervezetek, mint például a polgárőrség, de ezt csak meghatározott, szabályozott keretek között tehetik, és nyilván a rendőrséggel együttműködve. Tehát nem arról van szó, hogy kizárólag tartja fönn a közrendet, de az állam elsődleges feladata.

Ennek az a magyarázata, hogy mindenkinek el kell kerülnie, és Magyarországon tiltott az önbíráskodás, tehát bármennyire is jogosan háborodnak föl az állampolgárok, ha bűncselekmény gyanújával találkoznak, mindannyian ismerjük a szabályt, hogy ilyen esetben  kivéve természetesen a jogos védelem eseteit, de ezen túlmenően  a rendőrséget kell hívniuk, és a rendőrséget kell igénybe venniük, amikor a közbiztonság vagy a közrend veszélybe kerül.

Ami a konkrét ügyet illeti, úgy gondolom, hogy nem ez a hely, az Országgyűlés ülése, ahol a jogalkalmazó szervek munkáját meg kell beszélnünk. Ezek a jogalkalmazó szervek  így elsősorban a rendőrség, de az ügyészség is vagy a bíróság is  a magyar parlament által, a magyar Országgyűlés által elfogadott törvényeket hajtja végre, és ha a törvényeket hajtják végre, azért nem bírálat, nem kritika illeti őket, hanem köszönet illeti azért, mert a magyar törvényeket végrehajtják.

Ebben az ügyben  nem ismerem a részleteket – nyilván egy kicsit erősen fogalmazott, frakcióvezető úr, hogy ön hozta ki a börtönből. Gondolom, hogy itt sem ügyvédként nem lépett föl, sem más minőségben, valószínű, hogy szabadlábra helyezték a terheltet vagy a gyanúsítottat, ennek megvan a maga eljárása, de semmiképpen sem a parlament vagy a parlamenti képviselők dolga, hogy valakinek a szabadlábra helyezéséről döntsenek; ez a hatalmi ágak elválasztásából világosan következik.

(12.20)

Tehát összefoglalva, az álláspontunk világos: Magyarország Alaptörvénye arra hív fel mindenkit és arra kötelez mindenkit, hogy a közrend és a közbiztonság fenntartását, különösen az erőszak alkalmazását bízza az állami szervekre, azokra, akiknek törvényes joga és kötelessége, hogy fenntartsák a rendet. Arra kérem önöket, az önök frakcióját is, hogy amikor részt vesznek egy ilyen eseményen, akkor tartsák tiszteletben az Alaptörvényt, és tartsák tiszteletben Magyarország jogrendjét, amely előírja az önbíráskodás tilalmát.

Tisztelt Ház! Arról pedig szeretném biztosítani önöket és minden bennünket hallgató, figyelő állampolgárt, hogy a magyar rendőrség mindent megtesz azért, hogy a bűncselekményeket megelőzze, de ha már bekövetkeztek a bűncselekmények, azokat minél hamarabb felderítse. Tudják jól, hogy számos ilyen esetben sikerül akár forrónyomon, 24 órán belül elfogni az elkövetőket, de ha ez mégsem sikerül, akkor elég kevesen ússzák meg a nyomozást és a nyomozás során a kézre kerítést. Tehát bízzanak a magyar rendőrségben. A magyar rendőrség nagyon magas színvonalon és magas hatásfokkal üldözi a bűnt és üldözi a bűncselekmények elkövetőit. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   2-4   5-8   9-12      Ülésnap adatai