Készült: 2024.05.12.11:45:55 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

36. ülésnap (2022.11.08.),  192-195. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:55


Felszólalások:   188-191   192-195   196-199      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen államtitkár úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Ander Balázs, a Jobbik képviselője, kérdést kíván feltenni a belügyminiszter úrnak: „A Tajgetoszról letaszítva. Avagy miért ilyen kegyetlen a kormány a szociális intézményeket fenntartó civil szervezetekkel?” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

ANDER BALÁZS (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! „Keresztényi szolidaritás helyett Vodafone-felvásárlás” címmel néhány héttel korábban már benyújtottam egy írásbeli kérdést, hiszen a szociális intézményeket fenntartó civil szervezetek állami rezsitámogatásáról semmi hír, viszont a horrorszámlák rendületlenül érkeznek hozzájuk is.

Bíztam egy cinizmustól mentes, valóban érdemi válaszban  személyeskedést kaptam. Belátom, valóban naiv voltam, pedig legalább ebben a kérdésben meg kellett volna hogy erőltesse magát, államtitkár úr. Győzött a hatalmi arrogancia.

Miközben egyébként azt látjuk, hogy elképesztő dolgokra van pénz, gondoljunk akkor csak az állami százmilliárdokból megvalósuló Vodafone-felvásárlásra, pont a legkiszolgáltatottabbak feje felett lebeg Damoklész kardjaként, mondjuk, akkor az ellátatlanságnak vagy éppen a kilakoltatásnak a réme. A Somogy Megyei Mozgáskorlátozottak Egyesülete körülbelül 1600 fogyatékossággal élő honfitársunkról gondoskodik, olykor egyébként a születésüktől egészen a temetésükig megpróbálják megkönnyíteni az ő, illetve a családtagjaik helyzetét, ápolva, gondozva őket. Önök megígérték, hogy megvédik a rezsicsökkentést, ezzel ellentétben 9-szeres gázárról, 7-szeres áramszámláról szólnak a hírek az ő vonatkozásukban.

Dr. Hegedűs Lajos szintén megerősítette, hogy ilyen formában kilátástalan a jövő  ő az egyesület elnöke. Úgy nyilatkozott, hogy az év végéig még valahogyan elvergődnek, aztán nincsen tovább, hiszen az állam támogatás formájában a normatíva alig 70 százalékát adja nekik, azt is egyébként a korábbi energiaszámlákhoz, -árakhoz igazítva, úgy, hogy állami közfeladatokat látnak el.

Az eset, államtitkár úr, nem somogyi specifikum, más megyékben is hasonló profilú civil szervezetet érint ez a kérdés. Kérdezem tehát, hogy mi lesz a dolgozókkal, mi lesz a gondozottakkal: letaszítják őket a Tajgetoszról? Azt javasolnám, hogy kevesebb neoliberalizmust és több keresztényszociális hozzáállást. Várom a válaszát. Köszönöm. (Taps a Jobbik padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! A kérdésre Rétvári Bence miniszterhelyettes úr válaszol. Öné a szó.

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Akik a szociális szférában dolgoznak, azok valóban mindennap olyan munkát végeznek, ami elismerést érdemel, hiszen olyan embereknek segítenek, akik önállóan talán nem tudnának teljes életet élni, vagy még alapvető funkciókat sem tudnának nap mint nap ellátni, ezért nagyon fontos az ő tevékenységük. Ezt segítettük, és segíteni is fogjuk. Az elmúlt években növeltük a szociális szféra forrásait, több mint háromszorosára, 1001 milliárd forinttal bővítettük a szociális kasszát.

Most ugyanakkor egy rendkívüli helyzet van egész Európában, nem csak Magyarországon, amiről az ön pártelnöke úgy vélekedik, hogy szankciós politikát folytatunk Oroszországgal szemben, ami nagyon helyes. Elküldte a pártelnökének ezt a levelet? (Ander Balázs: Orbán Viktor szavazta meg!) Tehát az, amit ő nagyon támogatott Brüsszelben, ez a szankciós politika ott, Somogyban a szociális szervezeteknek mit jelent? (Ander Balázs: Az egyesületben 9-szeres gázáremelést…) Mi próbálunk segíteni mindenkinek, szociális szervezeteknek és másoknak is, államiaknak, egyháziaknak és civileknek is, egyedi megoldásokkal; fordulhatnak a Belügyminisztériumhoz, a gondoskodáspolitikai államtitkársághoz. De ön esetleg ezt a levelet, megtenné  de tényleg, megtenné? , hogy elküldi az elnökének, hogy amikor aprópénzre váltódnak az ő nagy szavai ott Brüsszelben, akkor ez igazából ezt jelenti?

Tudja ön, hogy milyen következménye van ennek? Önök azt mondják, hogy itt az Orbán-kormány által okozott energiaár-emelkedésről van szó. Az Orbán-kormány, képzeljék el, hogy szeptemberre az előző hónaphoz képest Stockholmban 47 százalékos áramár-emelkedést okozott az önök logikája szerint, Tallinnban az Orbán-kormány kapcsán ezek szerint 41 százalékos áremelkedés volt áramárban, Berlinben és Prágában 23 százalékos áramár-emelkedés szeptemberben a nyárhoz képest, földgázból Tallinnban 88 százalékos, Bécsben 36, Amszterdamban 23 százalékos emelkedés az előző hónaphoz képest. Ez az, amit önök orbáni áremelkedésnek hívnak ezekben az országokban, miközben itt, Magyarországon egyébként nem volt augusztusról szeptemberre áramár-emelkedés, és ön is tudja, hogy villamos energiából a második legolcsóbb, földgázból pedig a legolcsóbb Magyarországon (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) az ár.

Úgyhogy, mi segíteni fogunk ezeknek a szervezeteknek (Ander Balázs: De nem az intézményeknek!), csak önöktől azt kérjük, hogy ne akadályozzák, hogy mi többet segíthessünk minden magyar családnak és minden karitatív szervezetnek is. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   188-191   192-195   196-199      Ülésnap adatai