Készült: 2024.05.08.10:22:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

8. ülésnap (2022.06.07.),  25-28. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 11:44


Felszólalások:   21-24   25-28   29-32      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Most Varju Lászlónak adom meg a szót, a DK részéről.

VARJU LÁSZLÓ (DK): Elnök úr, köszönöm a szót  talán nem fogom megbánni. Tisztelt Ház! Magyarország bajban van. A kormány részéről hónapokon át ment a porhintés, hogy soha nem volt még ilyen jó a magyaroknak, és ehhez képest két hónappal a választás után növekednek a családok, a vállalkozások, az önkormányzatok terhei. Itt a megszorító valóság, amelyben a Fideszen kívüli világ már április 3-a előtt is jelezte az embereknek, hogy ebből nagy baj lesz, amit önök csinálnak.

Egy csendes, hosszú hétvégére időzítették az Orbán-csomag bejelentését, amelyről persze senkivel semmilyen formában nem egyeztettek. Sem cégekkel, településvezetőkkel, sem érdekvédelmi szervezetekkel, ahogy kiderült: a Fidesz prominenseivel sem, de ők úgysem mernek megszólalni. A Fidesz a választás előtt egy szót sem szólt arról, hogy újabb kormányzása az előzményeik miatt óriási megszorítással kezdődik, és most abban bíznak, hogy az emberek nem veszik észre, mert majd csinálnak hozzá nagy propagandakampányt. Ezért mondják önök most is, hogy minden remek, nagyszerű. Önöknek.

De minden adat fantasztikus valóban? Ha így van, akkor miért van szükség arra, hogy a mostani megszorító csomagot bevezessék? Miért emelik a telefonálás, az internet, a kommunikáció árát? Miért emelik a banki szolgáltatás, a tranzakció árát? Miért emelik a gyógyszeráfát, miért emelik az utazás árát? És ami pedig a települési piacokon, boltokban zajlik, az tényleg vérfagyasztó: az elmúlt egy évhez képest 40-50 százalékkal növekedtek az árak, kenyéren, húson, gyümölcsön, zöldségen, ezt önök is tudják.

Most már ott tartunk, hogy a benzinkutasok ellenőrzik a forgalmi engedélyeket, kutakat zárnak be, akadozik az ellátás. Lehet továbbra is azt mondani, hogy megőrzik a rezsicsökkentést, de ha valaki elmegy a közértbe, akkor az egy évvel ezelőtti, ugyanazon termékekért 10 ezer forintot fizetett tavaly, egy évvel ezelőtt, idén áprilisban már 15 ezer forintot, és hamarosan 20 ezer forintot fog fizetni, pedig ugyanannyit vásárol, de akkor ez minden családnak rezsinövekedést jelent, az önök hazugságával ellentétben. Amikor a légitársaságok több pénzt kérnek az utasoktól a repülőjegyekért, az nem rezsicsökkentés, hanem rezsiemelés, kivéve a magánrepülőgéppel rendelkezőknek, mert ott nincs repülőjegy.

Amikor a céges autó adója nő, az rezsiemelés, a munkát adó vállalkozók kárára. Amikor a lakáshitelek törlesztőrészletét emelik, akkor az rezsiemelés a családoknak. Persze arra ügyelnek, hogy az Orbán család és barátainak, üzletfeleinek terhei ne növekedjenek, ők nem fizetnek, hanem kapnak, mindenki más pedig fizessen.

Lehet verni a tamtamot, hogy egész Európa a hibás, meg a háború, amit az önök kebelbarátja robbantott ki egyébként, vagy bárki más, csak önök nem. Pedig ezt a drámai helyzetet önök hozták össze, hazug választási kampányukkal. Most minden pénzt visszavesznek az emberektől, amit korábban magukénak tudhattak.

Önök az országunkat nagyon nagy bajba sodorták, tönkretették az emberek lehetőségeit, rekord költségvetési hiány, rekord-államadósság, rekordinfláció, rekordgyenge forint. Ez az önök teljesítménye. Az önök kormányzása kiszolgáltatottá tette Magyarországot a nemzetközi gazdasági válságnak, ezért a választási győzelmük költségvetési árát most visszaveszik a magyar társadalomtól. Sőt, a kórházak sürgősségi osztályait is inkább bezárják, van olyan város, ahol már csak bizonyos napokon lehet szülni. Ezek után nincs min csodálkozni, hogy felmondásra készülnek az orvosok, az ápolók, a rendőrök, a tűzoltók. És tessék mondani, mikor szabad, mikor érdemes infarktust kapni?! Erre a kérdésre válaszoljanak!

És mindezekre sikerült feltenni a koronát: nemzetközileg is totálisan elszigetelték hazánkat, Magyarországot. Nem maradt egyetlen szövetségesük sem, és az embereknek, az országoknak okozott gazdasági bajait növeli, hogy még az uniós források lehívását sem tudták megoldani. Hiába zsarolta Orbán Viktor az egész Európai Uniót az oroszok elleni szankció megszavazásáért cserébe: Magyarország bajban van, a Demokratikus Koalíció szerint az Orbán-kormány totálisan lejáratta az országot.

A Demokratikus Koalíció szerint a törvénytelen Orbán-kormány önző és felelőtlen politikája bajba sodorta… (Az elnök kikapcsolja a mikrofont.)

ELNÖK: Képviselő úr, legyen szíves befejezni a mondandóját. (Varju László hangosítás nélkül folytatja hozzászólását.) Köszönöm szépen. Képviselő úr, megvontam öntől a szót. (Varju László továbbra is hangosítás nélkül folytatja hozzászólását.  Taps a DK soraiban.)

Képviselő úr, tájékoztatom, hogy az ön felszólalásának második fele nem hangzott el ebben az ülésteremben; bármennyire is kiabált, valójában nem szólalt fel a hátralévő időben. És azt is megmondom, hogy miért. Bizonyára emlékszik rá, világosan elmagyaráztam a frakcióvezetőjének, hogy nem minősítheti Magyarország demokratikusan megválasztott kormányát törvénytelennek. Ugyanis, ha annak minősíti, akkor  próbálom a logikai okfejtést az ön számára világossá tenni  az ön mandátuma törvénytelen. Ugyanis a mindenkori magyar kormány az Országgyűléstől nyeri felhatalmazását, tehát ha az törvénytelen, akkor csak akkor lehet törvénytelen, ha maga az Országgyűlés is törvénytelen, beleértve az ön mandátumát is. Ezért tehát, mint mondtam előre, nem fogom megengedni, hogy Magyarország alkotmányos rendjét kétségbe vonják, még önöknek sem. (Varju László: Törvénytelen, amit csinál!) Államtitkár úr, öné a válaszadás lehetősége. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

TÁLLAI ANDRÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Egyet tudok ígérni, hogy nem hangerővel próbálom önt meggyőzni, hanem néhány tényadattal és összehasonlítással. Ugyanis önök már kezeltek válságot Magyarországon. Nézzük, milyen eredménnyel! Ön akkor is képviselő volt, mi több, talán kormánytag is volt. Nézzük, hogyan alakult a gazdasági növekedés akkor és most!

Ugye, most, tudjuk, hogy Európában az egyik legnagyobb gazdasági növekedést értük el, pontosan a legnehezebb időben, válság idején. Ezt talán még ön sem tagadja. Nézzük, mi volt az önök idejében! Az önök idejében nem gazdasági növekedés volt, hanem sajnos csökkent a GDP. Nézzük, hogy mi történt a foglalkoztatással! Az önök idejében, az önök válságkezelése idején nőtt a munkanélküliek száma, egészen 12 százalék volt 2010-ben, rekord-munkanélküliség volt az önök idejében. (Varju László közbeszól.) Most, ha megvizsgáljuk, hogy a Covid-járvány ideje alatt is mennyivel növekedett a munkanélküliek száma, most azt láthatjuk, hogy 4 százalék alatti a munkanélküliség, még a válság és a nehézségek idején. De megvizsgálhatjuk a költségvetési hiány alakulását. A költségvetési hiány az önök válságkezelése idején Európában az egyik legmagasabb volt, mi több, az ország finanszírozása megállt; ha az Európai Unió és a Világbank akkor nem segít, akkor nem tudnak Magyarországon fizetést adni a közszférában az embereknek. A jelenlegi kormányválság idején a piacról tudja finanszírozni a költségvetés forrását, még ebben az időben is bíznak a befektetők a magyar kormányban és a magyar államban. De megnézhetjük az adósság alakulását az önök nagyhangú válságkezelése idején, hiszen emlékezzen rá, hogy önök a GDP 82 százalékáig vitték fel az államadósság mértékét és az összegét. Ez pedig a jelenlegi válságkezelés idején a legnehezebb időkben is csökkent, újra 80 százalék alatt van, és ha megnézi a jövő évi költségvetés számait és terveit, láthatja, hogy most 75 százalék alá fog csökkenni a GDP-hez mérten az államadósság mértéke.

Az ön kedvenc szava a megszorítás, akkor is a megszorítás volt és most is. Ön a felszólalásában legalább ötször-hatszor mondta, hogy megszorítás. De mi a megszorítás? A megszorítás az, ha direkt módon az emberektől adóemeléssel vagy más módon vesszük el a forrásokat. Ha megfigyeli a jelenlegi kormányzati döntéseket és a benyújtott költségvetést, akkor nem beszélhetünk megszorításról, hanem arról beszélhetünk, hogy létre kell hozni két alapot, a Rezsivédelmi és a Honvédelmi Alapot. A Honvédelmi Alap megvédi az országot a háborútól, és békét ad, békét tart fenn Magyarországnak. A Rezsivédelmi Alap pedig ma már Európában a kormány legnagyobb vívmányát védi, mégpedig azt, amit tíz éve talált ki, hogy megvédjük az embereket azoktól az energiaáraktól, amelyeket az Európai Unió és a háború egymással összefüggésben hozott Európának.

(14.20)

Ez alól egyetlen ország kivétel, Magyarország. Önök akkor sem tudták megvédeni  nem is akarták megvédeni egyébként  az energiaárak emelésétől. Sorra vehetjük a döntéseket. Egy biztos, hogy Magyarország költségvetési egyensúlya stabil, Magyarország gazdasága működőképes, és magas, 4 százalék fölötti gazdasági növekedést tud a jövő évben is produkálni, Magyarországon az államadósság csökken, és a foglalkoztatottság pedig növekszik.

Nehéz idők vannak, inflációs idő van, de ha az inflációs adatokat hasonlítjuk szintén Európához, azt láthatjuk, hogy Magyarországon a legkedvezőbbek jelenleg is. Ennyit a két politikai erő válságkezeléséről. Úgy gondolom, hogy a jelenlegi kormányé sokkal felelősségteljesebb, mint annak idején az önöké volt. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   21-24   25-28   29-32      Ülésnap adatai