Készült: 2024.05.09.11:47:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

37. ülésnap (2022.11.09.),  35-38. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 11:23


Felszólalások:   31-34   35-38   39-70      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. A Fidesz képviselőcsoportjából napirend előtti felszólalásra jelentkezett Selmeczi Gabriella képviselő asszony. Parancsoljon, képviselő asszony! Öné a szó.

DR. SELMECZI GABRIELLA (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Asszony! Államtitkár Urak! Képviselőtársaim! Egyik napról a másikra Ukrajnában milliók számára vált kézzelfogható valósággá egy szörnyű háború.

Az Ukrajnából menekültek biztonsága kiemelten fontos számunkra. A Fidesz-KDNP és a magyar kormány álláspontja a háború első napjától kezdve teljesen világos: mi békét szeretnénk Ukrajnában. Szomszédos országként a megtámadott fél felé töretlen a háború kezdetén kinyilvánított szolidaritásunk és támogatásunk. Ennek jegyében támogatta Orbán Viktor magyar miniszterelnök Ukrajna európai uniós tagjelöltté válását az Európai Tanácsban, továbbá szorgalmazta, hogy minél előbb induljanak meg a tárgyalások, amelyek a tényleges csatlakozás feltételeinek megteremtését mozdítják elő. Nem győzzük hangsúlyozni, hogy nekünk, magyaroknak a béke az érdekünk.

Tisztelt Képviselőtársaim! A háború kitörésekor kezdetét vette Magyarország történetének legnagyobb humanitárius akciója, amit mindaddig folytatni fogunk, ameddig arra szükség van. Már rögtön a határra érkezőknek segítő kezet nyújtanak a nap 24 órájában.

Példátlan összefogást láthatunk Magyarországon. Nemcsak a karitatív szervezetek szervezték meg a segítségnyújtást, rengetegen jelentkeztek önkéntesként is, hogy szabadidejükben csatlakozzanak ezekhez az akciókhoz. A határátkelőknél napi 24 órában meleg italt-ételt osztanak, a gyermekeket sokszor csokoládéval kínálják. A csecsemőkre is gondoltak. Felszerelt pelenkázóhelyiségeket alakítottak ki több helyen. A határ mellett pillanatok alatt felálltak az átmeneti várók is, ahol le lehetett pihenni; ezeken a helyszíneken is gondoskodtak a gyermekek fogadásáról. Mindenki kivette, kiveszi a részét, hogy csökkentse a menekültek megrázkódtatásait. A magyarok szívből és önként, szinte hívás nélkül jöttek és segítettek.

Segélyszállítmányként nagy mennyiségben küldtünk élelmiszereket, iparcikkeket, kötszert és gyógyszercsomagokat, hogy minden segítséget megadhassunk azoknak is, akik Ukrajnában ragadtak. Az otthonaikat elhagyni kényszerülő menekültek számára országszerte több tranzitszállást és segélypontot alakítottunk ki, folyamatosan gondoskodunk a gyermekek iskolai, óvodai elhelyezéséről.

A kísérő nélkül érkező kiskorú gyermekekre különös figyelmet fordítottunk, és Magyarország eleget tett, eleget tesz nemzetközi kötelezettségeinek a jövőben is ezen a területen.

De nem csupán a határokon érkezett a segítség, hanem például Budapesten is a BOK csarnokban. Éjjel-nappal nyitva tart a BOK mint tranzitpont, ételt-italt, orvosi ellátást, tisztálkodási lehetőséget, utazásszervezést, internetelérhetőséget biztosított a menekültek számára a kormány, a karitatív szervezetekkel és önkéntesekkel szorosan együttműködve.

Az új humanitárius váró egy 24 órán át működő zárt terület, ahova a menekültek buszokkal és gyalogosan is be tudnak érkezni. A fogadóközpontokban folyamatos orvosi ügyelet működik, továbbá a Családbarát Magyarország által kialakításra került egy gyereksarok, egy baba-mama szoba pelenkázóval, szoptatóhelyiséggel.

Fontos megemlíteni azt is, hogy a nyár során több száz gyermek számára biztosítottuk a táborozás lehetőségét is, valamint azon dolgozunk, hogy azok, akik Magyarországon most átmenetileg élnek, jövedelemhez jussanak.

Tisztelt Képviselőtársaim! A háború kitörése után a BOK csarnokban is lehetett önkéntesként jelentkezni. Idősek, diákok a szabadidejüket feláldozva jöttek, segítettek. Együtt dolgozott itt mindenki a menekültek érdekében; fantasztikus hittel, kitartással, remekül együttműködve.

Tisztelt Képviselőtársaim! Én ezúton szeretnék köszönetet mondani a Fidesz- és a KDNP-frakció nevében mindazoknak, akik szabadidejüket áldozzák arra, hogy elviselhetővé tegyék a menekültek számára azt a traumát, hogy az otthonukat sokszor egy bőrönddel menekülve kellett elhagyniuk.

A háború mindenkit megvisel. Köszönet a civileknek, köszönet a karitatív szervezeteknek, köszönet a határ mellett a polgármestereknek, a polgármesteri hivatalokban dolgozóknak. Köszönet a Fővárosi Kormányhivatalnak, a BKK-nál a buszvezetőknek, az idegenrendészet munkatársainak, a rendőrségnek, a rendőröknek, sportegyesületeknek, akik befogadták az Ukrajnából érkező sportolókat úgy, hogy sokszor a családoknak is adtak szállást, ők befogadták őket több éjszakára. Köszönet azoknak is, akik hetekre, hónapokra befogadták a menekülteket.

Magyarország segít, a magyarokra mindig lehet számítani. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. A válaszra megadom a szót Soltész Miklós államtitkár úrnak. Parancsoljon, államtitkár úr!

SOLTÉSZ MIKLÓS, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Valóban, az elmúlt több mint háromnegyed év legnagyobb humanitárius akciója valósult meg Magyarországon, és hogyha egy szóval lehet jellemezni mindezt, ez az összefogás. Összefogás itt, akár Magyarországon belül, akár Kárpátalján és Ukrajna másik részén, nagyobb részein, bent, Belső-Ukrajnában is. Mindezt a magyar emberek, a kormány és a karitatív szervezetek fantasztikus összefogása hozta létre és teremtette meg.

Kezdtük a „Híd Kárpátaljáért” programmal, és itt bár nem illene kiemelnem személyeket, de mégis két embert hadd emeljek ki. Az egyik Tilki Attila képviselő úr, a másik pedig Román István, aki főispánként szervezte meg azt az öt segítségpontot, mely Záhony, Lónya, Barabás, Beregsurány és Tiszabecs településeken szinte azonnal fölálltak és megvalósultak. Fantasztikus munkát végeztek ők is, a karitatív szervezetek, az ott élők, a polgármesterek és segítőik és mindenki, aki odavitte a segítséget. És ugyanígy állítottuk föl az ön által említett BOK csarnokot is, amely több tízezer, többnyire ukrán ember segítségét szolgálta.

Itt is és a határ mentén ki kell emelni hat nagy karitatív szervezet, a Katolikus Karitász, a Vöröskereszt, az Ökumenikus Segélyszervezet, a Máltai Szeretetszolgálat, a Református és a Baptista Szeretetszolgálatok nagyszerű közreműködését, akik hivatásos és segítő önkéntes munkatársakkal vettek részt ebben a hatalmas nagy munkában, és vesznek részt most is. Az ő munkájuknak köszönhetően több mint 450 ezer embernek segítettünk ezeken a helyeken, tehát a segítségpontokon és a BOK csarnokban akár szállásteremtésben, akár pedig étkeztetésben, egészségügyi ellátásban, szállításban és sok más területen is.

És egy kicsit a számokról is hadd beszéljek, mert az ellenzék, főleg a DK szeret hazudozni ebben a kérdésben is, legalábbis olyanokat mondani, hogy nem segít a kormány, nem tesz semmit.

Közel egymillió ember fordult meg Magyarországon és több mint egymillió embernek segítettünk. 31 605 menedékesnek adtunk lehetőséget, több mint 177 ezer ideiglenes tartózkodási engedélyt adtunk ki ebben az országban.

A köznevelés területén a mai napon is több mint 4300 fiatal akár óvodai, akár iskolai ellátásban részesül, ezeknek csak kisebb része magyar, többségük ukrán nemzetiségű. A felsőoktatásban a kollégiumi elhelyezéseken túl több mint 600 nem ukrán, hanem Ukrajnából elmenekült diáknak adtunk lehetőséget és biztosítunk most is, és közel ezer ukrán diákot tanítunk-nevelünk vagy segítünk most. Illetve hozzá kell tenni, hogy a kárpátaljai főiskola, a beregszászi főiskola segítését most is a magyar kormány adja.

Mint ahogy ön is említette, közel 8 ezer ukrán gyermek táboroztatását valósítottuk meg a nyáron, ingyenes, úgynevezett szolidaritási jegyet 845 ezer ember vett igénybe, és ugyanígy nagyon fontosak az egészségügyi, illetve a szociális ellátások is, legyenek azok a legsúlyosabb műtétig bezárólag, mondjuk, az egészségügy területén.

A „Híd Kárpátaljáért” programnak pedig az egyik legnagyobb jellemzője az az adománygyűjtés, ami példátlan mértékű volt: több mint egymilliárd forint támogatást adtak az emberek, cégek, vállalkozások. Fantasztikus volt, ilyen még nem volt a magyar nemzet életében.

(10.40)

Mindemellett az ukrajnai területen is a KKM vezetésével és a karitatív szervezetek közreműködésével eddig több mint 28 milliárd forint támogatást tudtunk adni, ez több mint 2500 tonna árunak az eljuttatását jelentette akár Belső-Ukrajnába is. És hát azért feltenném a kérdést, hogy mit tett eközben a baloldal, most túl azon, hogy ebből az összefogásból kimaradtak; Szabó Timea például márciusban, amikor mindenki a munkáját végezte, egy kisebb zöldségesboltot hozott be a parlamentbe ahelyett, hogy mondjuk, elvitte volna azokra a segítségpontokra, ahol rászorult emberek vannak.

Mindemellett pedig nyilván azt az elhibázott politikát és szankciós politikát, amit az EU folytat, nekünk el kell kerülni, amennyire lehet, és a mi feladatunk és a mi kötelességünk az, hogy továbbra is segítsük a humanitárius kérdésben és területen Ukrajnát, de továbbra is kimondjuk, hogy miután a béke pártján vagyunk, fegyvert és katonát nem szállítunk; továbbra sem veszünk részt (Az elnök csenget.) olyan támogatásokban, amelyekről látjuk, hogy nem érnek célt, de minden olyan segítséget meg fogunk adni a jövőben is, amely szükséges a rászorult, elesett, menekült emberek számára. Köszönöm a felvetését. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   31-34   35-38   39-70      Ülésnap adatai