Készült: 2024.05.09.07:10:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

26. ülésnap (2022.09.26.),  249-254. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:02


Felszólalások:   245-248   249-254   255-258      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Becsó Zsolt, a Fidesz képviselője, kérdést kíván feltenni az igazságügyi miniszter asszonynak: „Országos szinten milyen eredményei vannak az Áldozatsegítő Központoknak és az azokhoz kapcsolódó társadalmi edukációnak?” címmel. Becsó Zsolt képviselő urat illeti a szó.

BECSÓ ZSOLT (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Miniszter Asszony! Magyarországon egészen a rendszerváltásig nem alakult ki a bűncselekmények áldozatait segítő rendszer. 1989-et követően az önkormányzatok segélyek formájában nyújtottak segítséget az áldozatoknak, míg a civil és egyházi szervezetek a szexuális erőszak és a civilbántalmazás elszenvedőit karolták fel. A magyar nemzeti stratégiában megfogalmazott célok egyike, hogy hazánkban 2025-re minden megyeszékhelyen legyen áldozatsegítő központ, ezzel kialakítva a hálózatos rendszert.

A magyar kormány számára kiemelt jelentőségű, hogy minden állampolgár biztonságban érezze magát, és tudatában legyen annak, hogy amennyiben bűncselekmény áldozatává válik, van hova fordulnia, és nincs egyedül. Az áldozatsegítő központok hálózattá fejlesztésének legfőbb oka az, hogy a bajba került személyhez a lehető legközelebb legyen a fizikailag elérhető segítség. Fontos, hogy komplex segítségnyújtásban részesüljenek az áldozatok, ennek érdekében a központok közvetlen kapcsolatban állnak a közös cél eléréséhez szükséges állami, önkormányzati, civil és egyházi szervezetekkel.

Öröm számomra, hogy választókerületemben 2021 óta az Igazságügyi Minisztérium és a Nógrád Megyei Rendőr-főkapitányság a kialakított áldozatsegítő ponton közösen dolgozik az áldozatsegítési és áldozatvédelmi tevékenységgel összefüggő feladatok eredményes megvalósítása érdekében. Kiemelt jelentőségűnek tartom, hogy a magyar emberek felelősséget érezzenek honfitársaik iránt, segítséget nyújtsanak egymásnak, ebben pedig nagy szerepe van a központoknak, amelyek egyik fő feladata a felvilágosítás, hiszen az időben megkezdett segítségnyújtással lerövidíthető az áldozat felépülési ideje, illetve a tájékoztatás által felismerhetővé válhat a bántalmazás, és ez hozzájárulhat ahhoz, hogy az abúzuson áteső személyt mihamarabb kiemeljék a romboló környezetből.

Tisztelt Miniszter Asszony! (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.) Az elhangzottakkal kapcsolatban kérdezem, hogy országos szinten milyen eredményei vannak az áldozatsegítő központoknak…

ELNÖK: Köszönöm.

BECSÓ ZSOLT (Fidesz): …és az azokhoz kapcsolódó társadalmi edukációnak. Várom megtisztelő válaszát.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A válaszadásra megadom a szót Varga Judit miniszter asszonynak.

DR. VARGA JUDIT igazságügyi miniszter: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Először is szeretném biztosítani afelől, hogy a háború, illetve az elhibázott szankciós politika okozta nehézségek ellenére is a kormány továbbra is kiemelt feladatának tekinti, hogy továbbfejlessze a magyar áldozatsegítési rendszert. Az Igazságügyi Minisztérium célkitűzése, ahogy elhangzott a kérdésben is, hogy 2025-re országos hálózattá fejlessze a most megyeszékhelyeken meglévő központokat, és ennek az egész rendszernek az a célja, hogy a bajba jutott áldozatok, a bűncselekmények áldozatai a lehető legrövidebb időn belül, a legközvetlenebb módon és a legtestreszabottabb segítségben részesülhessenek.

Ezért hoztuk mi létre ezeket a központokat, amelyek kiépítése elődöm idejében is már megkezdődött, de örömmel jelenthetem, hogy az elmúlt három évben megnégyszereztük a központok számát. Jelenleg 11 megyeszékhelyen működik ilyen áldozatsegítő központ, illetve a nagy érdeklődésre tekintettel azokon a területeken, ahol nem tudtunk központot kialakítani az idő rövidségére vagy az anyagi korlátokra tekintettel, úgynevezett áldozatsegítő pontok működnek. Ilyen az ön választókerületében is nagy sikerrel és rendkívüli konstruktivitásban működő salgótarjáni áldozatsegítő központ.

Tisztelt Képviselő Úr! Nem tétlenkedünk, és nem hagyunk senkit segítség nélkül, ha bajba került, ezért van egy éjjel-nappal, 24 órán át is hívható áldozatsegítő vonal. Itt is el szeretném mondani, hogy a száma: 06/80 225 225. Tehát a központoknak, illetve az áldozatsegítő pontoknak és a közvetlen hívószámnak köszönhetően csak tavaly 18 ezer áldozatot tudtunk elérni. Ennek egyébként egy törvénymódosítás is segítséget adott, hiszen úgynevezett holland mintájú opt-out rendszerben működünk, az áldozatokat közvetlenül keresik meg a központ munkatársai.

Végszóként azt szeretném elmondani, hogy minden állam kötelessége, hogy a bajbajutottaknak segítséget nyújtson, és a bűncselekménnyel okozott társadalmi, erkölcsi, anyagi, érzelmi károkat enyhítse, a sérelmeket enyhítse. Ezért a sértettek támogatása továbbra is a magyar kormány elkötelezett célja, és 2025-re ki fogjuk építeni ezeket a központokat. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   245-248   249-254   255-258      Ülésnap adatai