Készült: 2024.05.09.05:04:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

26. ülésnap (2022.09.26.),  233-236. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:33


Felszólalások:   229-232   233-236   237-240      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Bencze János, a Jobbik képviselője, kérdést kíván feltenni az agrárminiszter úrnak: „Tudatosan hazudik a kormány vagy nem tud számolni?” címmel. Bencze János képviselő urat illeti a szó.

BENCZE JÁNOS (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Köszönöm a szót. Tisztelt Miniszter Úr! Öröm látni, hogy a kormány mennyire segíti a családokat, hogy tűzifához jussanak, hiszen háztartásonként jár 10 köbméter hatósági áras tűzifa.

Ha megnézzük ezeket az igényeket, és összevetjük a magyar háztartások számával ezt az ígérvényt, akkor azt látjuk, hogy Magyarországon erős négymillió háztartás van, ebből kétmillió alkalmas szilárd tüzelésre, azaz tud fával fűteni. Tehát akárhogy is szorozzuk a dolgokat, ez 20 millió köbméter fát jelentene, ami az erdészeti számok alapján nem is létezik az erdőkben. Ugyanis erdész szakemberekkel beszélve, a magyar erdőkben évente 6,5-7 millió köbméter fát termelnek ki. Ebben benne van ráadásképp az ipari fa, ez nem csak tűzifa. Akarom kérdezni, hogy hol ez a plusz 13 millió köbméter fa, ha még jószándékúan is vesszük az első számokat.

Mondják, hogy fokozzuk a kitermelést. A kitermelés fokozása a favágóbrigádok létszáma miatt lehetetlen, ugyanis az erdész szakma erre a 6,5-7 millió köbméterre van beállva. Tehát itt egyik napról a másikra nem lesz fa. De mondjuk, induljunk ki abból, hogy lesz elég munkaerő, és tudjuk fokozni a termelést. Ebből az következik, hogy itt tartósan megnőne az erdőgazdaságok munkaerőigénye, akik képtelenek versenyezni az ipari multikkal, és az ipari multik a mai napig több munkaerő-támogatást kapnak, mint a mezőgazdasági vállalkozások, akik semmit nem kapnak az élőmunkára.

Tisztelt Miniszter Úr! Remélem, nem tőlem hallja először ezeket a számokat, meg azt sem, hogy most több hónapos várólisták alakultak ki. Nyugodtan kijelenthetjük, hogy mi lesz azokkal, akik a tél közepén kapják meg a nedves tűzifát. Már most vannak ilyen ígérvények erdészetektől. Esetleg el van mentve egy kormányzati sms piszkozatként, hogy ha elfogyna a tüzelője, költözzön be valakihez?

S még egy fontos kérdés. Mi lesz az erdészeti vezetőkkel, ha nem teljesülnek a számok? Úgy járnak, mint az OMSZ vezetése, vagy mint Paks II. szakemberei? Köszönöm.

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót Farkas Sándor államtitkár úrnak.

FARKAS SÁNDOR agrárminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Először is felhívom a képviselőtársam figyelmét, hogy Európában, ha még nem tudná vagy nem tapasztalná, energiaválság van. Magyarországon energia-vészhelyzetet hirdetett a kormányunk. Az erdőkben található faanyag fenntartható és klímabarát lehetőséget biztosít a fosszilis energiahordozók energiafelhasználásának csökkentésére, az energiakrízis hatásainak a mérséklésére. A fával fűtő lakosság számára a korábbi években is elegendő volt a kitermelt fa mennyisége, amely az igényeket maradéktalanul kielégítette.

Nagyon örülök, hogy képviselőtársaim is megértették, sőt utána is számoltak, hogy milyen kihívásokkal kell szembenéznie a kormánynak abban a helyzetben, ami most ezen a területen kialakult. A feladatot egyrészt az évtizedes tervszerűséggel is kiegyenlített hozamokhoz igazított erőforrásokkal, valamint újabbak mobilizálásával lehet megoldani. Érdekesnek tartom, hogy eddig azt vetették a szemünkre, hogy enyhítjük a fakitermelés szabályait, ezáltal veszélyeztetjük a természeti értékeket, most pedig azt kérik számon, hogy miért nincs elegendő fa.

Tisztelt Képviselőtársam! A tűzifaellátáshoz szükséges mennyiség kitermelése az erőforrások lehető legmagasabb kihasználásával folyamatosan zajlik, és az önök meggondolatlan elvárásával és elképzeléseivel ellentétben nyilvánvalóan nem egyszerre, ellenőrizetlenül és felelőtlenül kívánjuk a szükséges faanyagot kitermelni.

Az állami szektorban dolgozó erdész szakemberek úgy választják meg a fakitermeléssel érintett állományokat, hogy figyelembe veszik az esetleges felújítási kötelezettségeket, ezért a faanyag egy része gyérítésekből és nem véghasználatból származik. Tisztában vagyok azzal is, hogy az ország erdősültsége nem egyenletes, ezért a fában szegényebb régiók ellátásának kérdésével is még foglalkozni fogunk. Köszönöm szépen a figyelmet.




Felszólalások:   229-232   233-236   237-240      Ülésnap adatai