Készült: 2024.05.08.23:44:32 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

45. ülésnap (2022.12.07.),  80-81. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 5:32


Felszólalások:   78-79   80-81   82-83      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, Dócs Dávid jegyző úr. Tisztelt Országgyűlés! Szintén napirend utáni felszólalásra jelentkezett Herczeg Tamás, a Fidesz képviselője: „Áldozatsegítő Pont átadása Békéscsabán” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

HERCZEG TAMÁS (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Egy XXI. századi felelős, a polgárairól gondoskodó kormánynak, államnak sokféle módon kell ezt a segítséget, támogatást biztosítani, és sokféle élethelyzetre kell felkészülnie. Az egyik ilyen élethelyzet az, ha valaki áldozattá válik, akár bűncselekmény áldozatává, akár valamilyen, a személyi vagyont érintő szabálysértés áldozatává válik. Erre jött létre az áldozatsegítő központok rendszere; 2019 novemberében döntött úgy a kormányzat, hogy létrehozza az áldozatsegítő pontokat, illetve az áldozatsegítő központokat.

Azóta már számos ilyen létrejött az országban, 11 áldozatsegítő központ és 3 áldozatsegítő pont mellett ez év novemberében Békés megyében Békéscsabán is létrejött az áldozatsegítő pont. Sokféle olyan élethelyzet lehet, amikor az áldozatsegítő pontnak, illetve központnak dolga van és segítenie kell állampolgárokon. Ilyen lehet, és akár meglepő vagy nem meglepő módon nagyon szerteágazó munkát kell hogy biztosítson az áldozatsegítő pont, merthogy ilyen lehet például a zaklatókkal folytatott harcban a segítség akár a fiatalok, akár a tizenéves korosztály számára, de az emberkereskedelem ellen is sikeresen harcolhatnak az áldozatsegítők  mondja a vansegitseg.hu, amit ajánlok mindenki figyelmébe, és akár az erőszakos partnerek ellen, a kapcsolati erőszakban áldozattá válók is támaszkodhatnak erre a segítségre.

És ha már mondtam ezt a weboldalt, akkor említhetem azt is, hogy egy 24 órás ügyelet, egy folyamatosan hívható telefonszám is az áldozatok segítését szolgálja; de akkor, amikor létrejött az áldozatsegítő központok rendszere, akkor az volt a cél, hogy helyben lévő, konkrét, gyors és személyes segítséget is kaphassanak azok, akik áldozatává válnak bűncselekményeknek vagy a személyi tulajdont érintő szabálysértéseknek. Sokféle az a segítség tehát, amit nyújthatnak. Nyújthatnak tájékoztatást, tanácsadást, információkat biztosíthatnak a tekintetben, hogy az áldozatok, akár a vagyon elleni szabálysértések kárvallottjai hová fordulhatnak. Nyújthatnak  és ez egy nagyon fontos elem  lelki segítséget, pszichológiai tanácsadást, jogi segítségnyújtást is, és akár, amikor gyors segítségre van szükség, akkor pedig gyors pénzbeli segítséget.

Az áldozatsegítő pontok és központok természetesen nem önmagukban működnek, nagyon sok partnerrel, egy széles együttműködési rendszerben fejthetik ki kedvező hatásaikat, és akkor mondom, hogy az önkormányzatok, az önkormányzatok szociálpolitikai, népjóléti osztálya, csoportja, a kormányhivatalok természetesen, és ne felejtsük ki talán az egyik legfontosabbat, a rendőrség munkáját, illetve számos olyan egyházi szervezet van, számos olyan civil szervezet van, amelyik ebben a segítő hálóban nagyon fontos, hogy részt vegyen.

Hogy egyre több mindenkit érhet el helyben az áldozatsegítés intézményrendszere, ez nagyon fontos. Amikor beszélgettem emberekkel, mondták, hogy hú, milyen jó lenne, ha a bűncselekmények száma csökkenne. Ezzel kapcsolatban hadd mondjam el, hogy a nemzeti kormány alatt 2010-től 2021-ig közel negyedére csökkent a bűncselekmények száma, egész konkrétan 428 758-ról 142 846-ra. És mondok egy olyan számot, ami az áldozatsegítés szempontjából is nagyon fontos: a rablások száma ez alatt a bő tíz esztendő alatt 3385-ről 543-ra csökkent, és a sértett természetes személyek száma is csökkent a 2010-es 245 677-ről 2021-re, tehát a tavalyi esztendőre 84 274-re. Itt nem is a csökkenés a fontos, hanem hogy körülbelül 84 ezer olyan esemény, bűncselekmény történt, amelyre az áldozatsegítő központoknak oda kell figyelni.

De akkor hadd tegyem hozzá még gyorsan ebben a kicsi időben, ami még rendelkezésemre áll, hogy természetesen az áldozatsegítésnek és így a rendőrségnek nemcsak az áldozatok segítése a fontos feladata, hanem a megelőzés. Ebben pedig az oktatási, nevelési intézményekre, a civil szervezetekre, az egyházakra is nagy szerep hárul, és úgy tűnik, úgy látszik, hogy ebben a rendszerben, amelybe az áldozatsegítő pontok, áldozatsegítő szolgálatok bekapcsolódtak, fontos szerepük lehet ezeknek az intézményeknek is. Azt tervezzük egyébként, hogy a jövő év első három-négy hónapjában az áldozatsegítő pontból áldozatsegítő központot hozunk létre Békéscsabán. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   78-79   80-81   82-83      Ülésnap adatai