Készült: 2024.05.09.21:16:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

98. ülésnap (2023.12.12.),  113-122. felszólalás
Felszólalás oka Vita kivételes eljárásban
Felszólalás ideje 14:36


Felszólalások:   110-112   113-122   123-130      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK : Tisztelettel köszöntöm képviselőtársaimat. Folytatjuk munkánkat. (Zaj.  Az elnök csenget.) Tisztelt Országgyűlés! Soron következik az egyes hatósági kérdésekről szóló előterjesztés kivételes eljárásban történő összevont vitája. A kormány-előterjesztés T/6518. számon a parlamenti informatikai hálózaton elérhető.

Először az előterjesztő felszólalására kerül sor. Mielőtt megadnám a szót, felhívom figyelmét, hogy a nyitóbeszédre, a vitában történő további felszólalásra és az esetleges zárszó ismertetésére összesen 25 perces időkeret áll rendelkezésére.

Megadom a szót Koncz Zsófia asszonynak, az Energiaügyi Minisztérium államtitkárának, miniszterhelyettes asszonynak.

DR. KONCZ ZSÓFIA energiaügyi minisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Magyarország jövője a zöldenergia, zöldenergia nélkül nincs zöldjövő, nincs energiaszuverenitás, nincs gazdasági versenyképesség, nincs rezsicsökkentés. A zöldenergia a magyar gazdaság jövője, háztartásaink, intézményeink, gyáraink, autóink, okoseszközeink működéséhez is szükségünk van rá.

Ha azt akarjuk, hogy Magyarország a nyertesek közé tartozzon, akkor részt kell vennünk a világban zajló technológiai fejlődésben. A zöldenergia termeléséhez, tárolásához és szállításához modern berendezések és modern gyárak kellenek. A zöldenergiát a kormány úgy akarja egyre nagyobb mértékben használni, hogy közben környezetvédelmi céljainkat is szem előtt tartjuk. A víz, a levegő és a természet jó minősége minden ember számára kiemelkedően fontos közösségi, sőt nemzeti érdek. Az ezekkel kapcsolatos feladatok a jövőben is meghatározó jelentőségűek a kormány számára is, amely gondos gazdaként ügyel Magyarország természeti erőforrásaira, környezeti értékeire. Teremtett világunkat, természeti kincseinket jó állapotban szeretnénk gyermekeinkre, unokáinkra hagyni.

A kormány álláspontja egyértelmű: meg kell védenünk az emberek egészségét, természeti kincseinket, a víz és a levegő minőségét. Ezt képviseltük Dubajban az ENSZ éghajlatváltozási konferenciáján is. Ezeknek a céloknak az eléréséhez a környezet védelmét biztosító törvények is kellenek.

Az előterjesztés alapján a környezetvédelmi hatósági ügyekben bevezetésre kerül a másodfokú eljárás. A környezetvédelem intézményeinek tehát lesz egy újabb szintje: azt javasoljuk, hogy jöjjön létre egy pluszfórum, amely a környezetvédelmi hatósági ügyekkel foglalkozik.

A javaslat módosítja továbbá az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló törvényt is, szabályozva a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság adatkezelési eljárását. A javaslat nem kíván változtatni a hatóság számára is irányadó általános elévülési határidők hosszán, de azokban a speciális, viszont egyre gyakrabban előforduló esetekben, ahol a hatóság eljárásában párhuzamosan folyamatban lévő, sőt azt időben jóval meghaladó eljárások is folyamatban vannak, és az egyébként törléssel, illetve megsemmisítéssel érintett adatok rendelkezésre állásához alapvető eljárási érdek fűződik, a javaslat összhangba kívánja hozni a személyes adatok védelméhez fűződő és az egyéb eljárásokban a tisztességes eljáráshoz fűződő jogokat és jogos érdekeket.

Tisztelt Országgyűlés! Magyarországon eddig is szigorú környezetvédelmi előírások voltak, a kormánynak pedig határozott elvárása volt mindenki felé, hogy ezeket a szabályokat be kell tartani. Ez a törvényjavaslat tovább erősíti a környezetvédelem ügyét, amely nem pártpolitikai kérdés, hanem minden magyar embert érintő nemzeti ügy, ezért arra kérek minden frakciót, hogy támogassák a törvényjavaslat elfogadását. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti sorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen az előterjesztő Koncz Zsófia miniszterhelyettes asszony felszólalását. Tájékoztatom, hogy a vitában történő további hozzászólására és a vita végén a zárszó elmondására 21 perc 25 másodperc perc áll majd rendelkezésére.

Tisztelt Országgyűlés! Most a Törvényalkotási Bizottság álláspontjának ismertetésére kerül sor. Ezért megadom a szót Vécsey László képviselő úrnak, a bizottság előadójának.

VÉCSEY LÁSZLÓ, a Törvényalkotási Bizottság előadója: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszterhelyettes Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! Tájékoztatom önöket, hogy a Törvényalkotási Bizottság 2023. december 11-én megtárgyalta az egyes hatósági kérdésekről szóló T/6518. számú törvényjavaslatot. A bizottság a törvényjavaslatot megvizsgálva megállapította, hogy az megfelel a határozati házszabály 44. § (1) bekezdésében foglalt követelményeknek.

A törvényjavaslathoz képviselői módosító javaslat nem érkezett, és a bizottság sem fogalmazott meg módosításra irányuló szándékot. Az összegző jelentést a bizottság a házszabály 46. §-a alapján 28 igen szavazattal, 4 nem szavazat ellenében, 3 tartózkodás mellett elfogadta. Köszönöm szépen a figyelmüket. Köszönöm a szót, elnök úr. (Taps a kormánypárti sorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Vécsey László képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Most a képviselői felszólalások következnek. Felhívom figyelmüket, hogy a frakcióknak 30-30 perc, a független képviselőknek pedig összesen 8 perc áll rendelkezésükre.

Most a vezérszónoki felszólalásokra kerül sor. Elsőként megadom a szót Vécsey László képviselő úrnak, a Fidesz képviselőcsoportja vezérszónokának.

VÉCSEY LÁSZLÓ, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszterhelyettes Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! A Fidesz-Magyar Polgári Szövetség és mondhatom, a kormányzó pártszövetség másik pártja számára is döntő kérdés környezetünk és a természet védelme. A jövő gazdasága csak a fenntartható fejlődés keretei között működhet egészségesen.

Az előttünk fekvő törvényjavaslat 2024. július 1-jétől lehetővé teszi a másodfokú eljárás lefolytatását meghatározott kiemelt jelentőségű környezetvédelmi hatósági ügyekben. A fellebbezés lehetőségének visszavezetésével tovább erősödik a jogbiztonság a fellebbviteli eljárások területén is. A törvényjavaslat rögzíti, hogy a jogorvoslati határidő megegyezik az alapeljárás határidejével, valamint azt, hogy a közigazgatási perben nincs helye a döntés megváltoztatásának.

További lényegi eleme a törvényjavaslatnak, hogy a másodfokú államigazgatási szerv bármely szakmai kérdést újraértékelhet, nem csak jogszerűségi alapon dönthet.

(20.00)

A Ház előtt fekvő törvényjavaslat szorgalmazza a kitűzött stratégiák megvalósítása érdekében az ipari létesítmények levegőbe történő kibocsátására vonatkozó határértéket és azoknak a németországi szabályozást alapul vevő szigorítását.

Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A zöldenergia, a korszerű, tiszta technológiák alkalmazása nemcsak a magyar gazdaság jövője, hanem egy rendkívül fontos társadalmi érdek is. Magyarország továbbra is elkötelezett a klímavédelem és a környezetvédelem mellett. Hazánk energiaszuverenitását növeli a környezetvédelmi célok, stratégiák elérése, valamint segíti a magyar emberek egészségének megtartását is.

Az elhangzottak alapján kérem tisztelt képviselőtársaimat, hogy támogassák a javaslatot. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti oldalon.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Vécsey képviselő úr. Most megadom a szót Vejkey Imre képviselő úrnak, a Kereszténydemokrata Néppárt képviselőcsoportja vezérszónokának.

DR. VEJKEY IMRE, a KDNP képviselőcsoportja részéről: Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Hazánk élenjáró teljesítményre törekszik a zöldenergia termelésében és tárolásában. Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy az 1990-es bázisévhez képest 37 százalékkal csökkentettük az üvegházhatású gázok kibocsátását. De facto tény az is, hogy 2022-ben a Benelux államok után Magyarország szorította vissza a legnagyobb mértékben, 8,6 százalékkal az energiahasználatból származó szén-dioxid-kibocsátást.

A Világgazdasági Fórum energiaátmenet-indexe Magyarországot a 18. helyre rangsorolja, 2014 óta több mint harminc helyezéssel léptünk előre a listán. Közép-európai régióból csak Ausztria és Észtország előz meg minket. A rendszer egyensúlyát, a feszültség állandó szint körül tartását csak megfelelő kiegyensúlyozó kapacitások azonnali rendelkezésre állásával lehet biztosítani. Más országokban létezik nagy kapacitású szivattyús tároló-erőműpark, hosszabb távon Magyarország is szeretne ezek közé tartozni.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! A napenergia hasznosításában minden korábbi rekordot sikerült pozitívan felülmúlnunk, tavaly növeltük először éves szinten egy gigawatt feletti mértékben a napelemes és naperőművi beépített teljesítményt. Erre a világon csak másik 24 ország volt képes. Az idei bővülés már biztosan több mint másfélszerese lesz a tavalyi csúcsnak. Az elvégzett hálózatfejlesztések lehetővé teszik 2024. január 1-jével a korábban bevezetett betáplálási korlátozások feloldását a hálózat 93 százalékában. A kormány a bruttó elszámolásba kerülő családokat a január közepén elrajtoló Napenergia Plusz programmal segíti a zöldenergia termelésében és tárolásában. Hamarosan megszűnnek a szélerőművek telepítésének szabályozási korlátai is.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Atomerőművek nélkül azonban nem érhető el a klímasemlegesség, nincs ellátásbiztonság és rezsicsökkentés sem. A nukleáris energiát az Európai Bizottság is fenntartható energiaforrásnak ismeri el. Az atomenergia és napenergia kettősségére építve időszakosan már most is lehet kizárólag karbonmentes forrásokkal fedezni a pillanatnyi áramigényeket belföldön. Mindez azt jelenti, hogy Magyarország a klímabajnok országok szűk mezőnyébe tartozik, amelyek az elmúlt években folyamatos gazdasági növekedés mellett tudták csökkenteni károsanyag-kibocsátásukat.

A magyar gazdaság jövője, a zöldenergia, a korszerű, tiszta technológiák alkalmazása nemcsak az ország energiaszuverenitását növeli, hanem környezetvédelmi céljaink eléréséhez is hozzájárul. A magyar emberek egészségének és a környezet védelmének további megerősítése érdekében a kormány által benyújtott törvényjavaslat szerint a jövőben a környezetvédelmi hatósági ügyekben lehetőség lesz másodfokú eljárás lefolytatására. A törvényjavaslat elfogadásával a nemzetgazdasági szempontból kiemelkedő jelentőségű beruházások esetén is lesz helye fellebbezésnek, az ügy szakmai alapon történő felülvizsgálatának.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! A KDNP frakciója támogatja a törvényjavaslatot. Támogassák önök is! Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti oldalon.)

ELNÖK: Köszönöm, Vejkey Imre képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! A vezérszónoki felszólalások végére értünk. Most kétperces felszólalásokra van lehetőség a fennmaradt időkeretek terhére. (Nincs jelzés.) Jelentkezőt nem látok. További képviselői felszólalásokra a fennmaradt időkeretekben van lehetőség, ezeket az üléstermi táblán figyelemmel kísérhetik.

Megkérdezem, kíváne élni valaki a felszólalás lehetőségével. (Nincs jelzés.) Jelentkezőt nem látok, ezért az összevont vitát lezárom.

Megkérdezem az előterjesztőt, kíváne válaszolni az elhangzottakra a fennmaradt időkeretben. (Dr. Koncz Zsófia: Igen.) Jelzi miniszterhelyettes asszony, hogy igen. Öné a szó.

DR. KONCZ ZSÓFIA energiaügyi minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Szeretném megköszönni a Törvényalkotási Bizottságnak és a képviselőtársaimnak a hozzászólásokat. A magyar kormány számára kiemelten fontosak a klímapolitikai célok, az energiaszuverenitás előmozdítása és természetesen a környezetvédelem ügye. Szeretném arra kérni a képviselőtársaimat, hogy majd a szavazás során is támogassák ezt a javaslatot. Még egyszer köszönöm szépen, hogy részt vettek a vitában. Köszönöm. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:   110-112   113-122   123-130      Ülésnap adatai