Készült: 2024.05.08.07:54:33 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

95. ülésnap (2023.11.28.),  29-32. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 9:27


Felszólalások:   25-28   29-32   33-36      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszterhelyettes úr. Tisztelt Ház! A DK képviselőcsoportjából napirend előtti felszólalásra jelentkezett Oláh Lajos képviselő úr, az Országgyűlés alelnöke. Parancsoljon, alelnök úr, öné a szó.

DR. OLÁH LAJOS (DK): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Lassan 2024-et írunk, és én 2014 óta újból és újból felteszem magamnak azt a kérdést, miként lehetséges az, hogy 2014-es, ’18-as és ’22-es választási csalások ügyében Terézvárosban és Erzsébetvárosban gyakorlatilag nincs érdemi felelősségre vonás, az ügyek altatása történt meg mindaddig, amíg el nem évültek.

Emlékszünk még, 2018-ban a Fidesz és egy kamupárt listáján, a Lendülettel párt listáján 341 név  341 név!  sorrendiségében is megegyezett, tisztelt képviselőtársaim. Emellett azt kell mondjam, hogy kilenc halott vagy börtönben ülő ember is szerepelt a Fidesz listáján.

Ehhez képest mi történt, legnagyobb meglepetésünkre? Úgy kerültek megszüntetésre ezek az eljárások, hogy a valódi elkövető személyét nem sikerült felderíteni, az ügyeket hagyták elévülni. Még egyszer mondom: 341 név sorrendiségében is megegyezett a Fidesz és egy kamupárt listáján, ennek ellenére önök nem találtak semmilyen elkövetőt, pedig ha megnézik  tudják, gyűjtöttek talán aláírást és nem csak mindig másoltak , akkor az ajánlóíveken fel kell tüntetni azt, hogy ki gyűjtötte az ajánlóíven az ajánlásokat. Önök nem találtak semmit, pedig megtehették volna.

Az ember azt gondolná, hogy talán leáll a dolog, de nem, 2022-ben ugyanott folytatták, ahol abbahagyták, tisztelt képviselőtársak. A Fidesz- és a Thürmer-listákon 127 ember neve egyezett meg, 56 név esetében teljesen azonosak voltak az adatok, de eltérő aláírásokkal, tisztelt Fidesz. A Fidesz- és a Gattyán-listákon minimum 26 egyező nevű ember szerepelt eltérő aláírással, és a Fidesz listáján újból szerepelt 4 halott.

Azért mondom, hogy minimum, mert amikor a választási bizottság megtette a bejelentést, akkor rögtön kivonult a rendőrség, elvitte az ajánlóíveket, de a rendőrség nem vette magának a fáradságot, hogy megnézze, hogy vannake esetleg újabb ügyek, tisztelt képviselőtársaim, tehát lehet ennél több ember, aki itt szerepel.

A legújabb információk szerint, tisztelt képviselőtársaim, 2022 vonatkozásában is, láss csodát, a nyomozó hatóság bűncselekmény hiányában megszüntette az eljárást a Fidesz-KDNP által benyújtott ajánlóívek vonatkozásában. Nem volt érdekes, hogy százszámra ugyanazok a nevek fordulnak elő a kis- és kamupártok listáján, mint a Fidesz listáján; a Fidesz esetében megszüntették.

Gödény pártjának tekintetében egy főt okirat-hamisítás, a Megoldás Mozgalom részéről két főt választás rendje elleni bűntett megalapozott gyanúja miatt hallgattak ki. Ott találtak egy-két embert, de egyébként többet nem.

Szóval, nagyon érdekes, hogy azon a listán, ahol halottak szerepeltek, ahol százszámra fordultak elő olyan nevek, amelyek megegyeztek a kamupárt listáján meg a Fidesz listáján, ott gyakorlatilag semmit nem talált a rendőrség. 37 embert hallgattak ki. 37-et, holott ennél sokkal többet jelentett be a választási bizottság, hogy valószínűleg hamis aláírással szerepeltek. Hogyan lehet, hogy a rendőrség még azt a fáradságot sem vette, hogy meghallgassa azokat, akik hamis aláírással szerepeltek, tisztelt képviselőtársaim?! A Fidesz nem volt hajlandó meghallgatni azokat az embereket, akik hamis aláírást adtak le egy választás folyamán. Hogyan lehetséges ez, tisztelt képviselőtársaim? Érthetetlen!

Tehát akkor, ha a kormány részéről valaki érdemben szeretne válaszolni, tegye meg, hogy a következő kérdésekre válaszol. Hogyan sikerült egy gyanúsítottat sem találni, amikor 2018-ban 341 név szerepelt sorrendiségében is megegyező módon a Fidesz és egy kamupárt, a Lendülettel párt listáján? Első kérdés.

Miként lehetséges, hogy 2022-ben újból kamupártok listáin szereplő nevek egy része a Fidesz listáján is megtalálható, de a nyomozó hatóság bűncselekmény hiányában megszüntette az eljárást a Fidesz-KDNP által benyújtott ajánlóívek vonatkozásában?

Hogyan lehetséges, hogy a Fidesz listáit aláírhatják halottak, és semmiféle nyomozás nem történik azzal kapcsolatosan, hogy ki gyűjti be a halottaktól az aláírásokat?

Miért nem hajlandóak érdemben nyomozni? Miért nem hallgatták ki az összes hamis aláírót? Milyen javaslatot tettek az elmúlt tíz évben annak érdekében, hogy többet ilyen ne fordulhasson elő? Köszönöm szépen, elnök úr. Köszönöm, hogy meghallgattak.

ELNÖK: Köszönöm szépen, alelnök úr. Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Alelnök úr elhangzott napirend előtti felszólalására a kormány részéről Répássy Róbert miniszterhelyettes, államtitkár úr válaszol. Parancsoljon, miniszterhelyettes úr! Öné a szó.

DR. RÉPÁSSY RÓBERT igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Ön közismerten a DK árnyékkormányának a tagja, és magam régóta azon gondolkodom, hogy vajon miért nincs a DK árnyékkormányának igazságügy-miniszteri megbízottja. Ha lenne igazságügy-minisztere a DK árnyékkormányának, akkor nyilván önt a hatalommegosztásról fel tudná világosítani. Így például azok a mondatai, hogy a Fidesz miért nem hallgatta ki a tanúkat, ezek a mondatai olyan  hogy is mondjam csak  ismerethiányról tanúskodnak, ami bármely árnyékkormány bármely tagjának nem válik az előnyére, ha nincs tisztában azzal, hogy Magyarországon és mindenütt a világon a nyomozást a nyomozók, általában a rendőrség, valamilyen nyomozó hatóság folytatja le, és természetesen pártok közvetlenül nem folytatnak kihallgatásokat. Volt ilyen régen, ez egy sötét korszaka volt a magyar történelemnek, de nem kérje rajtunk számon, hogy nem hallgatunk ki tanúkat.

Viszont ön is elmondta, hogy ebben az eljárásban 37 embert hallgattak ki. Tehát azt nem mondhatja, hogy nem volt nyomozás. Tudomásom szerint ön folyamatosan érdeklődött a Belügyminisztériumnál, hogy milyen nyomozati cselekményeket végeznek, folyamatosan tájékoztatást is kapott erről, és végül a nyomozó hatóság hozott egy döntést, ami után természetesen a feljelentőnek vagy a sértetteknek van joguk jogorvoslattal, panasszal élni, és akár lehet kifogásolni, hogy miért szüntették meg a nyomozást. Gondolom, ezek mind megtörténtek, nem ismerem pontosan ez eljárás elemeit.

De ha már ön említette, hogy vannake újabb ügyek, úgy fogalmazott, hogy vannake újabb ügyek, amelyek választási csalásokra utalnak: ön hallott ezekről az újabb ügyekről? (Dr. Oláh Lajos közbeszól.) Mert itt elég sokan hallottunk ilyen ügyekről. Ezek az új ügyek, például, hogy az egész baloldal dollármilliókból, magyar forintban milliárdokból kampányolt. (Dr. Oláh Lajos elhagyja az üléstermet.) Sajnálom, hogy ezekre az újabb ügyekre már nem kíváncsi. Biztos, hogy az újabb ügyek is érdekesek, hiszen abban is nyomozás van. Például pénzmosás gyanúja miatt nyomozást folytat a rendőrség olyan ügyekben, ahol felmerült, hogy a baloldal olyan pénzekből kampányolt vagy olyan pénzekkel segítették a kampányát, amelyek más bűncselekményből származnak.

Tehát vannak újabb ügyek, tisztelt Ház, ezeket az újabb ügyeket folyamatosan vizsgálja a rendőrség. És nyilván, amikor felvet egy választási csalást egy országgyűlési képviselő, akkor jobb lenne, ha a saját háza táján söprögetne először, és a saját házuk táján kérdeznék meg egymástól, hogy vajon neked honnan volt pénzed a választási kampányodra. És ha mondjuk, ezt a kérdést feltennék már a választási kampány idején, akkor lehet, hogy tisztább lenne a választás.

Ezért van szükség arra a szuverenitásvédelmi törvényre, amely egyszerűen kizárja ezt a lehetőséget, és megtiltja azt, hogy választási kampány során külföldi pénzeket használjanak fel a választási kampányhoz, a választási tevékenységhez. De erről azt hiszem, ma még lesz módunk tárgyalni.

Tisztelt Ház! Sajnálom, hogy Oláh Lajos képviselő úr nem várta meg a választ, de úgy gondolom, hogy mindenki ismeri ezeket az eljárásokat, és ha ezek az eljárások komolyan érdeklik a képviselő urat, akkor szerintem ebben is feltehet kérdéseket az illetékes tárcának, nyugodtan megkérdezheti, hogyan állnak azok a választási csalásokkal kapcsolatos nyomozások, amelyek az ő pártjaikat érintik. Ha erre majd kérdés érkezik, akkor szerintem válaszokat is fog kapni. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   25-28   29-32   33-36      Ülésnap adatai