Készült: 2024.05.20.05:41:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

19. ülésnap (2022.06.29.), 4. felszólalás
Felszólaló Dr. Szeberényi Gyula Tamás (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:12


Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZEBERÉNYI GYULA TAMÁS, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! A tisztelt Ház asztalán fekvő, a közérdekű nyugdíjas-szövetkezet és a kisgyermekekkel otthon lévők szövetkezeti tagjai védelméről szóló T/362. irományszámú törvényjavaslat  ahogy már Kósa Lajos képviselőtársam az expozéjában is elmondta és hallhattuk  egy egyszerű és viszonylag jól átlátható javaslat, amelynek legfőbb célja ezen szövetkezetek tagjai védelmének a biztosítása. A törvényjavaslat értelmében felszámolási eljárásban e két szövetkezeti típus természetes személy tagjai jövedelme az adóst terhelő munkabérrel és egyéb bérjellegű juttatásokkal esik egy tekintet alá. Ily módon a legkiszolgáltatottabb helyzetekben lévők is részesülhetnek abban a védelemben, hogy a szövetkezeten keresztül az adósnak végzett munkájukért járó ellentételezés az adós fizetésképtelensége esetén is kifizetésre kerül azáltal, hogy a természetes személy szövetkezeti tagoknak járó díj az adóst terhelő munkabérrel azonos besorolás alá kerül.

Tisztelt Ház! Akik már részt vettek felszámolási eljárásban, látták az abban lévő buktatókat, tudják, hogy milyen jelentőségű ez a javaslat, milyen kicsi az esélyük azoknak, akik a rangsorban hátrébb állnak, hogy kielégítést nyerjenek és a munkabérüket így megkapják. A szövetkezeti forma egy olyan jellegű társas vállalkozás, amely hagyományait, sajátosságait és igazolt aktuális eredményeit tekintve a tagjai számára sokoldalú előnyök biztosítására képes. Ezt bebizonyította a nyugdíjas-szövetkezet is, és ezen alapul a diákszövetkezetek, iskolaszövetkezetek működése is.

A szövetkezetben minden egyes tagnak egy szavazata van, az „egy tag, egy szavazat” elve alapján a tagsági viszony rugalmas, nincs munkavállalási kényszer, a tagok a személyes közreműködésükről autonóm módon döntenek, megállapodva a szövetkezettel. A tagok a közreműködésük arányában részesülnek jövedelemben, és vehetik igénybe a szövetkezet szolgáltatásait, részesülhetnek a szövetkezeti forma előnyeiből. A szövetkezet a piaci szereplők számára folyamatos, rugalmas, szakszerű, az igényeknek megfelelő szolgáltatást képes nyújtani, mégpedig akként, hogy a foglalkoztatással járó adminisztrációs feladatokat is ellátja.

A szövetkezeteket Magyarországon először 1875-ben szabályozták, gazdasági célú személyi egyesülésként definiálva azt. Károlyi Sándor gróf, a hazai szövetkezeti mozgalom kezdeményezőjének javaslatára az 1870-es évektől kezdődően fogyasztási és hitelszövetkezetek alakultak, köztük az 1898-ban alapított, legnagyobb taglétszámmal rendelkező Magyar Gazdaszövetség Fogyasztási és Értékesítő Szövetkezet, a Hangya, mely mezőgazdasági és ipari termékek beszerzésével és értékesítésével foglalkozott. A Hangya taglétszáma 1914-ben megközelítőleg 200 ezer volt.

E nagy jelentőséggel bíró erős szövetkezeti mozgalmakat 1947-ben az új szövetkezeti törvény szerint fokozatosan kezdték beterelni az állami ellenőrzés alá. A kibontakozó szocialista diktatúra a szövetkezeti mozgalmak államosítását és az erőszakos szövetkezetesítést tűzte zászlajára. Eredményeként 1949 és 1961 között a mezőgazdasági művelés alá vont földterületek közel egésze a termelőszövetkezetek kezelésébe került. Tagjai a korábbi saját földjükön a szövetkezet javára végeztek munkát. Az erőszakos szövetkezetesítés rossz emlékeket hagyott a gazdálkodókban, akik a rendszerváltás után már nem akartak szövetkezetekben maradni, ezért tömegesen kiléptek, ezáltal a mezőgazdasági szövetkezetek nagy része felszámolás alá került.

Tisztelt Országgyűlés! A 2017. évi LXXXIX. törvény lehetővé tette közérdekű nyugdíjas-szövetkezetek létrehozását. A közérdekű nyugdíjas-szövetkezet az aktív időskorúak olyan társas vállalkozása, amelynek célja elősegíteni a foglalkoztatás területén jelentkező nehézségek kiegyensúlyozását, a még aktív időskorúak munkaerőpiacra való visszatérését rugalmasan, számukra megfelelően, s további lehetőséget nyújtani a tudás, a szakmai ismeret, az élettapasztalat átadására a generációk között, és erősíteni a helyi közösségeket, a szociális integrációt. A Közérdekű Nyugdíjas Szövetkezetek Országos Érdekvédelmi Szövetsége hét, többségében országosan aktív nyugdíjas-szövetkezet együttműködésével jött létre.

Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Az elhangzottak ismeretében kérem képviselőtársaimat, hogy a Fidesz-frakcióhoz hasonlóan támogassák a törvényjavaslatot. Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai