Készült: 2024.06.01.19:24:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

28. ülésnap (2022.10.04.), 34. felszólalás
Felszólaló Menczer Tamás (Fidesz)
Beosztás Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:14


Felszólalások:  Előző  34  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MENCZER TAMÁS külgazdasági és külügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Sok mindent, sok érdekességet hallottunk már a baloldaltól a Parlament falai között, de az elmúlt napok, illetve az elmúlt időszak  gondolhatok a mai napra vagy akár a tegnapi napra is  mégiscsak kiemelkedő, hiszen azt hallhattuk folyamatosan a magyar baloldal felszólalóitól, hogy nem a szankciók felelősek az áremelkedésért, nem a szankciók felelősek az elszabaduló gázárért, nem a szankciók felelősek az inflációért, igazából nincsenek is szankciók, ilyen-olyan területen nem is jelentősek. Ezt hallhattuk folyamatosan felszólalóról felszólalóra, és mivel nem a szankciók a felelősek az elszabaduló energiaárakért, nyilvánvalóan a magyar kormány a felelős, ki más lenne.

(9.20)

Tehát akkor a magyar kormány a felelős azért, hogy egész Európában az egekben vannak az energiaárak, a magyar kormány a felelős a baloldal szerint az energiahiányért, és a magyar kormány a felelős azért, hogy Európa összes kormánya azzal küzd, hogyan oldja meg ezt a jelenlegi helyzetet és milyen megoldásokat tud találni.

Nyilvánvalóan ez nem igaz, ehhez nem kell túlzottan nagy tudásúnak lenni. Akkor jogos a kérdés, amit talán ön is boncolgatott: a magyar baloldal miért mondja ezt? Ha komolyan gondolják, és ezt igaznak gondolják, hogy nem a szankciók a felelősek, akkor az nagy baj. Kettő: ők is tudják, hogy ez nem igaz, de mégis ezt mondják, az is nagy baj. Három: ők is tudják, hogy ez nem igaz, mégis ezt mondják, mert ezért fizetik őket  ugye, dollárbaloldal, ezt is megismerhettük most már , ez is nagy baj. Tehát nyilvánvalóan a szankciók a felelősek az elszabaduló energiaárakért, ezt mindenki tudja, hiszen olajszankcióról döntöttek Brüsszelben  egy. Kettő: rögtön ezt követően  zárójel: az olaj alól a magyar kormány kivételt tudott kiharcolni, ezért a legolcsóbb a benzin Európában, de olajszankcióról már döntöttek  napirendre vették a gázzal kapcsolatos szankciókat, ennek a lebegtetése folyamatosan zajlik, ez folyamatosan asztalon van. A piac márpedig olyan, ha már itt különböző izgalmas közgazdasági okfejtéseket hallhattunk, hogy beárazta a gázszankciókat, és rögtön abban a pillanatban el is szálltak az árak. Ha a szankciókat, a már meglévő energetikai szankciókat eltörölnék, és a jövőbeni energetikai szankciókat nem lebegtetnék, azt mondanák, hogy ilyenek márpedig nem lesznek, akkor azonnal feleződne az energia ára és feleződne az infláció is.

A másik, amiről beszélni szeretnék, tisztelt képviselő úr, tisztelt Ház, az az, hogy itt erkölcsi kötelességről esett szó a bekiabálások során a magyar baloldal részéről az előző percekben, mi az erkölcsi kötelesség. Szeretném világossá tenni, hogy egyrészt, úgy látszik, vitánk van e tekintetben is, másrészt a magyar kormánynak nem erkölcsi kötelessége olyan intézkedéseket, olyan szankciókat támogatni, amelyek egyébként rosszak, rendkívül károsak a magyar emberekre és a magyar gazdaságra nézve, és egyébként romba döntenék a magyar gazdaságot, és már most is súlyosan káros hatásai vannak. A magyar kormánynak nem erkölcsi kötelessége ilyeneket támogatni, ezzel szemben a magyar kormánynak erkölcsi kötelessége megvédeni ezekkel szemben a magyar embereket. Van olyan kormány és van olyan külügyminiszter Európában, nagy nyugati, jómódú ország külügyminisztere, aki azt mondta, hogy nem érdekli, hogy a döntéseiről mit gondolnak a szavazói. Úgy látszik, a magyar baloldal is ezen az úton jár, hogy nem érdekli, a döntéseiről és a nyilatkozatairól mit gondolnak a magyar emberek. De a magyar kormány nem ezen az úton jár, a magyar kormányt érdekli, hogy mit gondolnak a magyar emberek, és a magyar érdekek szerint jár el. Ezért kérdezzük meg nemzeti konzultáció során, hogy a szankciókról a magyar emberek mit gondolnak.

Pláne nem erkölcsi kötelességünk olyan szankciókat támogatni, amelyek egyébként, ahogyan ön is helyesen mondta, nem érték el a kívánt célokat. Ugye, Brüsszel nem azt ígérte, hogy nekünk fog jobban fájni, ahogyan ön is mondta. Az oroszoknak pedig nem fáj, a Gazprom az első félévben rekordnyereségen van, 41,5 milliárd dollár a Gazprom első féléves nyeresége, ez kétszerese a tavalyinak és rekordadat; ezzel szemben Európa energiahiányban és energiaválságban szenved. Ha ehhez hozzávesszük azt is, hogy a háború végét nem hozták el a szankciók, akkor nyilvánvaló, hogy a szankciós intézkedések a kívánt célt nem hozták el, sőt ezzel ellentétes hatásuk volt.

Magyarországon van gáz és lesz gáz, és lesz energiaellátás és energiabiztonság a jövőben is. Mi sem garantálja ezt jobban, mint hogy a Török Áramlat (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) az egyetlen olyan gázvezeték, amely most is 100 százalékos kapacitáson működik, és biztonságosan működik, érkezik is a gáz Magyarországra. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:  Előző  34  Következő    Ülésnap adatai