Készült: 2024.05.08.15:04:09 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

94. ülésnap (2023.11.27.),  50-55. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:52


Felszólalások:   42-49   50-55   56-61      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! A képviselő asszony nem fogadta el a miniszterhelyettesi választ. Tájékoztatom önöket, hogy az elfogadott napirendünknek megfelelően a határozathozatalra a mai ülésnapunkon kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Gurmai Zita, az MSZP képviselője, interpellációt nyújtott be a kultúráért és innovációért felelős miniszterhez: „Milyen további lépéseket kíván tenni a nők elleni erőszakkal szemben folytatott küzdelemben?” címmel. Képviselő asszony, öné a szó.

DR. GURMAI ZITA (MSZP): Köszönöm szépen. Tisztelt Ház! November 25e a nők elleni erőszak megszüntetésének világnapja. Alkalom nyílik tehát a hazai helyzet rövid áttekintésére. Az ENSZ ajánlása alapján a kormányoknak, a különböző társadalmi kérdéseket felvállaló szervezeteknek ezen a napon figyelemfelkeltő akciókat, kampányokat kellene indítani. Ehhez képest hazánkban a fideszes politikai elit még mindig adós az isztambuli egyezmény ratifikálásával is.

Sajnálatos módon tragédiának kellett történnie ahhoz, hogy a kérdés figyelmet kapjon. Mindenki emlékszik a lúgos orvos esetére, aki maró folyadékkal öntötte le párját, Renner Erikát. Vagy az alezredes élettársára, Orosz Bernadettre, akit a felismerhetetlenségig vertek össze. Ez csak a jéghegy csúcsa, de ráirányítja a figyelmet a többi áldozatra is. Olyan intézkedésekre van szükség, amelyek az áldozatok helyzetén segítenek.

Arányaiban a legtöbb bántalmazásra a párkapcsolatokon belül kerül sor, legtöbbször akkor, amikor ebből a kapcsolatból a bántalmazott megpróbál kilépni. A szociális rendszer intézményei csak átmeneti időre vagy még annyira sem nyújtanak segítséget az áldozatoknak. A mai napig nem került sor hosszú távú lakhatási stratégia kidolgozására. A helyzet orvoslását éppen az önök által megsarcolt önkormányzati rendszer jelenthetné. A krízislakás-hálózat megkönnyítené a bántalmazó közegben élők menekülését, életük újrakezdését, viszont akinek nincs gyermeke, annak még ideiglenes szállást is nagyon nehéz szervezni.

Számos bántalmazott nő elsőként azzal szembesül, hogy a rendőrségen nem veszik komolyan az ügyét, sőt még hibáztatják. A rendvédelmi dolgozók képzése hosszú ideje elmulasztott kötelezettségük. Szintén sokat segítene a helyzet előmozdításában egy önálló költségvetési alap, a megelőzés érdekében szakpszichológusok alkalmazása, a családon belüli erőszak elleni küzdelem iskolai tantervbe illesztése, a szociális dolgozók béremelése és a jelzőrendszer megerősítése is. Tovább nehezedik azoknak az áldozatoknak a helyzete, akik gyermekükkel együtt menekülnek. Elengedhetetlen az anyaotthonok kapacitásbővítése is.

Komoly nehézségek mutatkoznak a tartásdíjak behajtásával kapcsolatban is, sok bántalmazó éppen a pénzügyi kiszolgáltatottságot használja ki arra, hogy továbbra is rettegésben tartsa áldozatát. Sokkal komolyabb szankciókra van tehát szükség velük szemben. Visszatérő probléma a kényszerláthatás megszüntetése. A hatóságok számos gyermeket kényszerítenek arra, hogy akaratuk ellenére a külön élő szüleikkel tartsanak kapcsolatot. A nők és gyermekek ellenállásának oka legtöbbször a korábban elszenvedett apai bántalmazás. Amíg legalább erre nincs megoldás, nem tettünk meg mindent az erőszak visszaszorításáért.

Bizakodó vagyok, hogy államtitkár úr elmondja, miket tettek, mert igenis történtek előrelépések, de sajnos még nem elég. Köszönöm. (Taps az MSZP padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő asszony. Tisztelt Országgyűlés! Az interpelláció megválaszolásával miniszterelnök úr a téma szerint feladat- és hatáskörrel rendelkező Tuzson Bence igazságügyi miniszter urat bízta meg. Az interpellációra miniszter úr felkérésére Répássy Róbert miniszterhelyettes úr válaszol.

Megköszönöm együttműködésüket, és átadom az ülés vezetését Latorcai János alelnök úrnak. Miniszterhelyettes úr, parancsoljon!

(Az elnöki széket dr. Latorcai János, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

DR. RÉPÁSSY RÓBERT igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Asszony! A jelenleg hatályos büntető törvénykönyv, a 2012. évi C. törvény tartalmazza a kapcsolati erőszak büntetését, annak a 212/A. §-a bünteti a kapcsolati erőszakot. Tisztelt képviselő asszony, önök, a Magyar Szocialista Párt országgyűlési képviselői sem az új büntető törvénykönyvet nem szavazták meg, sem a kapcsolati erőszakra vonatkozó törvényt nem szavazták meg. Ez a 2013. évi LXXVIII. törvény volt.

Tehát mindenekelőtt azt kellene tisztáznunk, hogy ki mit tesz a kapcsolati erőszak áldozataiért. Az ellenzéki képviselők, közöttük főleg önök, a Magyar Szocialista Párt képviselői nem szavazták meg a kapcsolati erőszak büntetését.

(15.00)

Ez azt jelenti, hogy ha önökön múlt volna, akkor ma Magyarországon nem büntetnék a kapcsolati erőszakot.

De menjünk tovább, tisztelt Ház! 2015-ben a gyermekvédelmi törvénybe egy módosítás során bekerült a titkos menedékházak rendszere, amely védi a kapcsolati erőszak áldozatait. Tisztelt Ház, a Magyar Szocialista Párt képviselői nem szavazták meg ezt a törvényt. (Rétvári Bence: Hűha!)

A kapcsolati erőszak elleni hatékony fellépést elősegítő nemzeti stratégiáról az Országgyűlés 2015-ben határozatot fogadott el. Ez részletesen felsorolja, hogy a kapcsolati erőszak ellen hogyan lép fel a magyar állam. Nos, tisztelt Ház, biztos már kitalálták, hogy a Magyar Szocialista Párt és képviselői nem fogadták el ezt az országgyűlési határozatot.

Tisztelt Ház! Természetesen nem csak és nem kizárólag jogszabályokkal kell küzdeni a kapcsolati erőszak áldozataiért, de önök nem tettek meg semmit, egy gombnyomást sem tettek azért, hogy a kapcsolati erőszak áldozatai védelemben, jogi védelemben részesüljenek.

Mit tett a kormány még ezenkívül? A kormány létrehozta a kríziskezelő ambulanciákat, az országos kríziskezelő és információs telefonszolgálatot, krízisközpontokat, titkos menedékházakat és úgynevezett félutas házakat. Hogy ezek milyen mértékben segítik az áldozatokat, szeretném önökkel tudatni, hogy a krízisközpontokból jelenleg húsz, az úgynevezett félutas házakból szintén húsz, titkos menedékházból nyolc, kríziskezelő ambulanciából pedig hét működik az országban.

2019-20-ban 4200 úgynevezett jelzőrendszeri tag volt  rendőrök, családsegítő munkát végző védőnők , akik részesültek képzésben azért, hogy időben fel tudják ismerni a kapcsolati erőszak jeleit, és azt korai észleléssel tudják a gyermekvédelmi jelzőrendszernek továbbítani.

Tisztelt Ház! 2023-ban a kormány 702 millió forintot biztosított a kapcsolati erőszak áldozatait segítő ellátórendszerre.

Tisztelt Képviselő Asszony! Úgy gondolom, hogy ezzel nem ért véget a munka, és természetesen további erőfeszítésekre van szükség a kapcsolati erőszak áldozatainak a megsegítésére, de arra kérem önöket, hogy amikor számonkérik a kormányon, hogy mit adott, mit segített a kapcsolati erőszak áldozatainak a kormány, akkor először nézzenek tükörbe. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK : Köszönöm szépen, miniszterhelyettes úr. Most megkérdezem Gurmai Zita képviselő asszonyt, hogy elfogadjae a miniszterhelyettesi választ. Parancsoljon!

DR. GURMAI ZITA (MSZP): A választ nem fogadom el. Azt pontosan tudja államtitkár úr is, hogy az elmúlt időszakban egyetlenegy olyan határozati javaslatot sem fogadtak el az ellenzék részéről, amiről itt a plenáris ülésen egyáltalán vitatkoznunk lehetett volna. Én azt gondolom, ha volna esély arra, hogy legyenek viták, akkor meggondolnánk azt, hogy mi az, amit támogatunk és mi az, amit nem.

Egyébként kétségtelen tény  erről beszéltem nagyon korrekt módon a felszólalásomban is , és nem vitatom, hogy az erőszak elleni küzdelemnek vannak eredményei, és azt sem, hogy történt némi előrelépés, de sajnos továbbra is magukra hagyja az áldozatokat a rendszer. Nincsenek kidolgozva olyan protokollok, amelyek alkalmazásában az áldozatok egyáltalán biztonságban érezhetnék magukat.

S újra szeretném kiemelni a közös felügyelet szabályainak a megváltoztatását. Nem fogom elmondani azokat a számokat, amelyeket önök is pontosan tudnak. A 2022. január 1-jén életbe lépő törvénymódosítás szerint ez valóban már akkor is elrendelhető, ha csak az egyik fél kéri. Most rendszeresen meghalnak gyerekek és édesanyák is amiatt, hogy elég az apa hozzá. Úgyhogy szerintem bőven van még mit tenni. Gyakorlatilag a bírón múlik, hogy mi történik, hogy felismerie a helyzetet. De még egyszer: köszönöm, amit tettek, de bőven van még teendő.




Felszólalások:   42-49   50-55   56-61      Ülésnap adatai