Készült: 2024.05.10.14:17:08 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

97. ülésnap (2023.12.11.),  314-323. felszólalás
Felszólalás oka Bizottsági jelentések és az összegző módosító javaslat vitája
Felszólalás ideje 13:46


Felszólalások:   312-313   314-323   324-328      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. A határozathozatalokra a holnapi ülésnapon kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik az igazságosabb és arányosabb önkormányzati választások érdekében egyes választási tárgyú törvények módosításáról szóló előterjesztéshez benyújtott bizottsági jelentések és az összegző módosító javaslat vitája. A Szabadi István, Mi Hazánk, és Novák Előd, Mi Hazánk, képviselők által benyújtott előterjesztés T/6219. számon a parlamenti informatikai hálózaton elérhető.

A vitában elsőként a Törvényalkotási Bizottság álláspontjának ismertetésére kerül sor. Megadom a szót Vejkey Imre úrnak, a bizottság előadójának, az Igazságügyi Bizottság elnökének. Parancsoljon, képviselő úr!

DR. VEJKEY IMRE, a Törvényalkotási Bizottság előadója: (Hangosítás nélkül:) Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm a szót…

ELNÖK: Hang nincs. (Dr. Vejkey Imre elé kézi mikrofont helyeznek.) Valamilyen gond van a rendszerrel.

DR. VEJKEY IMRE, a Törvényalkotási Bizottság előadója: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm a szót…

ELNÖK: Egy pillanat, bocsánatot kérek, képviselő úr, de az óra sem működik. Kérem az illetékes kollégákat… (Dr. Vejkey Imre neve megjelenik a kivetítőn.) Igen, elindult. Parancsoljon, mehet!

DR. VEJKEY IMRE, a Törvényalkotási Bizottság előadója: Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Tájékoztatom önöket, hogy a Törvényalkotási Bizottság 2023. december 7-én megtárgyalta az igazságosabb és arányosabb önkormányzati választások érdekében egyes választási tárgyú törvények módosításáról szóló T/6219. számú törvényjavaslatot. Az összegző módosító javaslatot és az összegző jelentést a bizottság a házszabály 46. §-a alapján 25 igen szavazattal, 5 nem ellenében, 7 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! A módosítás alapján a több jelölő szervezet által állított közös fővárosi listára vonatkozó mandátumszerzési küszöb 5 százalékban került meghatározásra, tekintettel arra, hogy ezáltal biztosítható a választói akarat minél szélesebb körű érvényesítése és megjelenése a megválasztott közgyűlés összetételében. A módosító javaslat továbbá jogtechnikai pontosításokat tartalmazott, melyek szintén elfogadásra kerültek.

Az elhangzottakra tekintettel kérem, támogassák a törvényjavaslatot. Köszönöm megtisztelő figyelmüket.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Megkérdezem az előterjesztő képviselőket, kívánnake a vita e szakaszában szólni. (Jelzésre:) Igen, Novák Előd képviselő úrnak adom meg a szót.

NOVÁK ELŐD (Mi Hazánk): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Paktumot kötött a Fidesz a balliberális pártokkal a választási törvény módosításáról. Ugyanis a balliberális pártok érdekében nyújtott be módosító javaslatot a Fidesz a fővárosi választási rendszer arányosabbá tételét célzó Mi Hazánk-előterjesztéshez, hogy például három párt közös listája esetén 15 százalék helyett csak 5 százalék legyen a küszöb. Éppen ezért ezt a módosító javaslatot Szabadi István előterjesztőtársammal nem tudtuk támogatni.

Az Országgyűlés kodifikációs főosztályának számos jogtechnikai módosítása mellett az egyetlen érdemi módosítást a Fidesz nyújtotta be bizottsági módosító javaslatként.

(20.30)

Ez egyértelműen a töredezett baloldal érdekét szolgálja, illetve a kispártokét, melyek így több választási blokkban is indulhatnak, szembemenve a régi szabállyal, miszerint két párt közös listája esetén 10, három vagy több párt összefogásánál 15 százalék a küszöb. Ráadásul ezt a módosító javaslatot akkor nyújtották be  tehát a részletes vita kedd délutáni lezárása utána , amikor már a törvényjavaslat előterjesztői visszavonására sincs lehetőség a házszabály szerint; az előterjesztők számára legalábbis. A Törvényalkotási Bizottság az előterjesztői tiltakozásunk ellenére elfogadta a kormánypárti módosító javaslatot.

A Fidesz és a balliberális pártok közti paktum gyanúját erősíti, hogy utóbbiak annak ellenére sem nyújtottak be semmilyen módosító javaslatot, hogy az általános vita expozéjában előre jeleztem, hogy előterjesztőként befogadunk minden olyan módosító javaslatot, amely az önkormányzati választási törvény módosítása hatálybalépését kitolja akár a júniusi választást követő időpontra, amennyiben ez annyira fontos egy párt számára, hogy ezért cserébe természetesen viszont a zárószavazáson támogatni tudja mind ezt, mind a Fidesz aránytalan, hasonlóan antidemokratikus, kétharmados parlamenti választási túlhatalmát.

Tehát bár előterjesztőként ígéretet tettünk egy ilyen módosító javaslat befogadására, egyetlenegy ellenzéki képviselő sem vette a fáradságot. Úgy tűnik, hogy önök már talán hamarabb is megegyeztek, tisztelt kormánypárti képviselők, a vitától most is távol maradó balliberális képviselőkkel. Éppen ezért a jelek szerint azonban így is, a kedd esti zárószavazás után is maradhat az aránytalan parlamenti választási rendszer, ha ezt a paktumot megkötötték, mert a Fidesznek úgy biztosítanak kétharmados parlamenti többséget, hogy közben soha nem volt kétharmados parlamenti választási eredménye.

Ugyanakkor azt gondolom, félsiker az is, ha az előttünk fekvő törvényjavaslattal legalább a Párbeszéd hasonlóan abszurd, antidemokratikus túlhatalmát, budapesti túlhatalmát sikerül korlátozni, hiszen egy félszázalékos pártról beszélünk, amely túlhatalmának a Mi Hazánk előterjesztése nyomán véget vethetünk, még ha a túlélésüket biztosítja is a Fidesz módosító javaslata, hogy akár egy DK nélküli listán is mandátumot szerezhessenek. Mert ezt szolgálja az egyetlen érdemi módosító javaslat, amelyet az egyéni képviselői módosító javaslatok benyújtására rendelkezésre álló határidőt követően nyújtottak csak be a névtelenség mögé bújva, bizottsági módosító javaslatként, nem tájékoztatva minket arról, hogy ez valójában kinek a javaslata.

A pártok köpönyegforgatására jellemző, hogy a Mi Hazánkon kívül mindenki homlokegyenest mást gondol a hatályos fővárosi választási rendszerről, mint 2014-ben, amikor például Karácsony Gergely egyenesen alkotmányellenesnek minősítette azt a modellt, amelynek mára haszonélvezőjévé válva egyben védelmezője is lett.

Érdemes még végül Kunhalmi Ágnest is idézni 2014-ből, hiszen akkor ő így támadta azt, amit ma viszont már pártol, idézem: „Ez egész egyszerűen választási manipuláció, hovatovább csalásnak nevezném. Itt nem fog érvényesülni a választók akarata, ez egy nagyon aránytalan és antidemokratikus rendszer.” Ezt mondta például Kunhalmi Ágnes, de hosszasan idézhetnénk a balliberális médiumoktól kezdve a Fidesz és a balliberális pártok álláspontjáig sok mindent.

Egyedül a Mi Hazánk az, amelyik következetesen arányos, igazságos választási rendszert szeretne. Mi ennek érdekében nyújtottuk be a javaslatunkat, kezdetektől sem tagadva, hogy ez egyúttal kétségkívül a mi érdekünket is szolgálja, ahogy az országgyűlési választási rendszer arányosabbá tétele is, hiszen jelenleg kétszer akkora frakcióval rendelkezne a Mi Hazánk Mozgalom a parlamentben, éppen kétszer akkora frakcióval, ha a választási eredmény alapján osztanák arányosan a parlamenti mandátumokat is. Ugyanígy a Fővárosi Közgyűlésben is nyilvánvalóan több képviselőnk, nagyobb frakciónk lehet akkor, ha arányosabb választási rendszer lesz. Ezért nem tagadjuk, hogy a mi érdekünket is szolgálja, de ez szolgálja még több más párt érdekét is, és leginkább az igazságosságot. Ezt az igazságosságot kellene kövessük a holnapi zárószavazáson is. Köszönöm, elnök úr. (Szabadi István tapsol.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Tájékoztatom képviselő urat, hogy a vitában történő további felszólalásra és a zárszó elmondására 9 perc 10 másodperc időkeret áll majd rendelkezésére.

Tisztelt Országgyűlés! Megkérdezem, a kormány részéről miniszterhelyettes úr kíváne szólni a vitában. (Jelzésre:) Miniszterhelyettes úr jelzi, nem kíván szólni.

Tisztelt Országgyűlés! A kijelölt Igazságügyi Bizottság nem állított előadót. Most képviselői felszólalások következnek, a vita során kétperces felszólalásokra nincs lehetőség. Megadom a szót Novák Előd képviselő úrnak, amennyiben fenntartja szándékát. (Novák Előd: Zárszóra.) Bocsánat! Csak a tábla jelzi a felszólalási szándékot.

Kérdezem, további felszólalásra jelentkezette valaki? (Nincs jelentkező.) Jelentkezőt nem látok. A vitát lezárom. Megadom a szót Novák Előd képviselő úrnak mint előterjesztőnek, aki válaszolni kíván a vitában elhangzottakra. Parancsoljon!

NOVÁK ELŐD (Mi Hazánk): Köszönöm, elnök úr. Sajnálatos és szégyenletes, hogy a balliberális pártok e paktum után távol maradnak még a tiltakozás lehetőségétől is. Talán ők maguk is meg fogják szavazni azt a módosítást, amit egyébként indokolna a 2014-es álláspontjuk, azonban úgy tűnik, hogy egy színjáték részesei vagyunk akkor, amikor az ő érdekükben a Párbeszédet hozzásegítik, hogy egy akár DK nélküli, önálló listán is mandátumhoz juthassanak. Hiszen bár, persze, megállapodtak már a közös listáról, de az a bizonyos villamos még bármikor érkezhet Karácsony Gergely felé. Láthattuk, hogy az ő szava mennyit ér, azt, hogy Gyurcsány Ferencé mennyit, azt pedig az őszödi beszéd kiszivárgása óta tudjuk. Tehát nem meglepő, hogy szeretnék bebiztosítani azt a lehetőséget, hogy egy DK nélküli listán is mandátumot tudjanak szerezni ezek a törpepártok a Fidesz által benyújtott választási küszöböt csökkentő javaslatnak köszönhetően, hogy a három párt esetén például 15 százalék helyett csak 5 százalék legyen a küszöb.

Ami magát a zárószavazást illeti, az önkormányzati választások előtt több mint fél évvel korrigálni a rendszert, az egyrészt nem példátlan Magyarországon, hiszen 1994-ben az MSZP-SZDSZ-kormány két-három hónappal az önkormányzati választás előtt változtatta meg az önkormányzati törvényt, másrészt jobb későn, mint soha. Én azt gondolom, hogy igazságos választási rendszer irányába módosítani mindig lehet; igazságosabb irányba. A Velencei Bizottság egy Magyarország által meg nem választott, a magyar emberekre és a magyar Országgyűlésre nem kötelező érvényű testület. Egyébként is miért pont egy évvel, miért nem tíz évvel vagy egy hónappal a választási előtt ne lehessen módosítani?

Szerintem a választási eljárás megkezdéséig még bőven van idő, akkor mutatják be normális esetben a pártok a programjaikat, akkor alakítják ki az állampolgárok a választásukat, szimpátiájukat, elhatározásukat, tehát bőven van még itt idő a választókat is felkészíteni. Éppen ezért az általános vitában elhangzott azon érv, hogy a választóknak nagyobb felkészülési időt kell hagyni, ez nagyon cinikus volt az LMP részéről, hiszen nyilvánvalóan ezek a szempontok nem vezérlik a balliberális pártokat, csak a saját érdekeit. Ennek mentén jutottak most arra a következtetésre, hogy épp az ellenkezőjét mondják, mint amit 2014-ben mondtak. Tehát tulajdonképpen tíz év sem telt el, és homlokegyenest megváltoztatták az álláspontjukat egy szerintük alkotmányellenes, jelenlegi hatályozás esetében.

Éppen ezért arra kérem önöket, hogy támogassák a Mi Hazánk Mozgalomnak először is az országgyűlési választási rendszert, majd ezt követően az önkormányzati választási rendszert arányosabbá tételét biztosító javaslatát, még akkor is, ha a vitában nem tették egyértelművé, hogy mire készülnek. A Mi Hazánk Mozgalom ugyanakkor ezt a kormánypárti módosító javaslatot semmi esetre sem támogatja. Köszönöm figyelmüket. (Szabadi István tapsol.)




Felszólalások:   312-313   314-323   324-328      Ülésnap adatai