Készült: 2024.05.09.19:01:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

40. ülésnap (2022.11.21.),  68-73. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:46


Felszólalások:   62-67   68-73   74-79      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Képviselő úr nem fogadta el a miniszterhelyettesi választ. Tájékoztatom önöket, hogy az elfogadott napirendünknek megfelelően a határozathozatalra a holnapi ülésnapunkon kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Ander Balázs, a Jobbik képviselője, interpellációt nyújtott be a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszterhez: „Mikor fejezik be a nemzeti humántőke-állomány brutális leépítését és kiárusítását?” címmel. Az interpellációra a miniszter úr felkérésére a téma szerint hatáskörrel rendelkező minisztérium államtitkára, Koncz Zsófia államtitkár asszony válaszol. Öné a szó, képviselő úr.

ANDER BALÁZS (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Asszony! A foglalkoztatási törvények kapcsán a kormány újra kimutatta a foga fehérjét, hiszen ismét csavartak egyet azon a neoliberális présen, ami azokat a magyar munkavállalókat szorítja harapófogóba, akik egyébként ezt az országot a vállukon viszik. A munka törvénykönyvének tervezett módosítása értelmében a munkáltatók megtagadhatják majd a szabadság kiadását, illetve a megváltozott munkaképességű dolgozóiktól végkielégítés nélkül megszabadulhatnak olyanformán, hogy tulajdonképpen ezt a felmondást rájuk kényszerítik.

Az a helyzet, hogy azon semmit nem változtattak önök, hogy a multik gyarmata hazánk, ha azt nem tekintjük változásnak, hogy ebből a gyarmatból azért egy-két tartományt a saját oligarcháiknak kiszakítottak. Emlékeztetnék mindenkit arra, hogy Orbán Viktor 2014-ben a szaúd-arábiai Rijádban az arab befektetőknek tartott konferencián úgy próbálta idecsábítani a tőketulajdonosokat, Magyarország versenyképességét úgy jellemezte, hogy itt a minőségéhez képest meglepően olcsó a munkavállaló, illetve a munka törvénykönyve rendkívül rugalmas. Le szeretném fordítani ezt fideszes fülek számára is: ez azt jelenti, hogy a magyar dolgozó alulfizetett, és azt szeretnék önök, ha a hátán fát lehetne vágni.

Nem olyan régen a szociopata neoliberális felfogás hazai apostola, Orbán Viktor barátja, az iparkamara elnöke, Parragh László szintén e mellett a hitvallás mellett tette le a voksát, amikor a roncstársadalmi meddőhányót termelő bérvisszafogást jelölte meg mint tulajdonképpen versenyképességi paradigmát itt Magyarországon.

Nos, államtitkár asszony, kormánypárti urak, önök stratégiai partnerséget kínálnak azoknak a multi cégeknek, amelyek sokszor bizony semmit nem törődnek a teremtett természeti értékeinkkel, illetve a hagyományos társadalmi értékek megóvásával, viszont stratégiai cselédséget kényszerítenének azokra a magyar munkavállalókra, akik bizony ezt az országot fenntartják, azokra, kérem szépen, akik korán kelnek, keményen dolgoznak, és nem segélyért tartják a markukat, azokra, akik becsülettel húzzák az igát és becsülettel adóznak. Ezekkel az emberekkel mi lesz, ha ezek a törvények hatályba lépnek?  tisztelettel kérdezem. És miután ezek az emberek belebetegednek, belerokkannak a túlfeszített munkába, önök úgy eldobnák őket, mint valami hasznavehetetlen biorobotot, és ha úgy adódik, akkor bizony a hetedik bőrt is lenyúznák az Európában az egyik legtöbbet dolgozó, viszont legalacsonyabb fizetéssel rendelkező magyar munkavállalókról.

Én elhiszem, hogy a munkavállalói jogok deregulációja a neoliberális fülek számára egy kedvenc fogalom, de azért felelős konzervatívként szeretném megkérdezni, hogy mikor fejezik be végre azt, hogy itt Európa közepén Dél-Amerikát csináljanak, és mikor vonják vissza, mondjuk, a törvényjavaslat ezen nagyon káros, nagyon pusztító elemeit. Várom megtisztelő válaszát. (Dr. Brenner Koloman tapsol.)

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Az interpellációra Koncz Zsófia államtitkár asszony válaszol. Öné a szó, államtitkár asszony.

DR. KONCZ ZSÓFIA technológiai és ipari minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Először is szeretném megköszönni önnek, hogy részt vett az egyes foglalkoztatási tárgyú törvények módosításáról szóló törvényjavaslat általános vitáján, és ott is elmondta, hogy támogatásáról biztosítja a törvényjavaslatot. (Ander Balázs: Vannak pozitív elemei.)

Én azt gondolom, hogy ön egy nagyon-nagyon fontos kérdést érint, és azt gondolom, hogy a magyar kormány számára az egyik legfontosabb célkitűzés pont a foglalkoztatáspolitikával és a munkahelyekkel kapcsolatban történt. Egyrészt egy nagyon fontos vállalást tettünk, hogy egymillió munkahelyet létrehozunk. Azt gondolom, az egy hatalmas eredmény, hogy ezt sikerült elérni, és 4,7 millió ember dolgozik ma Magyarországon. De azt gondolom, hogy ön Dél-Somogyban élőként pontosan tudja azt, hogy az MSZP-SZDSZ-kormányok idején milyen volt a magyar munkavállalók helyzete, mennyire bizonytalan volt, mennyire nehéz volt azt látni, hogy közel 12 százalék volt már a munkanélküliség 2010-ben, és gyakorlatilag az EU sereghajtójaként indultunk neki a 2010-es kormányváltás után a foglalkoztatáspolitikának.

Ennek a kormánynak kiemelten fontos célkitűzése volt mindig is az, hogy a bérekre, kiemelten a minimálbér emelésére odafigyeljen, és nyolc év alatt összesen 23 500 forinttal emelték a baloldaliak, és éppen ezért nagy dolog, hogy ezt követően pedig most már 200 ezer forint a minimálbér. Tehát azt gondolom, hogy ez egy nagyon fontos eredmény.

Ha azt nézzük, hogy a minimálbér reálértéke 2002-2010 között 2 százalékkal csökkent hazánkban, akkor egy nagyon-nagyon szomorú eredmény az, hogy a többi V4-es országban abban az időszakban 30 százalékos növekedés volt. Szerintem ezek olyan számok, amelyek tényleg abszolút elkeserítőek, és látszik az, hogy 2010 előtt hogyan álltak a munkavállalókhoz, a munkahelyekhez és a foglalkoztatáspolitikához.

Itt 2002-2010 között minden élelmiszer áfája emelkedett a baloldal által, az élelmiszernél több mint a duplájára. A nemzeti kormány 2010-ben, pont, amit ön is mondott, segély helyett a munkaalapú társadalomra helyezte a hangsúlyt, és ahogy említettem, teljesült az egymillió új munkahely elképzelése.

Azt gondolom, hogy a háború és az energiaválság ellenére pont ezért hihetetlen dolog, hogy gyakorlatilag már negyedik hónapja rekordszámba menő határérték felett alakul a munkába állók létszáma. És az is nagy dolog, hogy 2022-re 3,5 százalék lett a munkanélküliség, ami gyakorlatilag az Európai Unióban az ötödik legalacsonyabb munkanélküliségi ráta.

A 2010 óta folyamatosan növekvő keresetek lépésről lépésre javítják a családok pénzügyi helyzetét és az életminőségét. Ez nekünk nagyon fontos célkitűzés.

Ön említette a szabadság kiadásának a helyzetét. A szabadság kiadásának megtagadásával kapcsolatban szeretném jelezni, hogy a törvényjavaslatban foglalt módosítás leglényegesebb és garanciális jellegű újítása, hogy a munkáltatót írásbeli indokolási kötelezettség terheli a szabadság kiadása időpontjának megváltoztatása esetén. Az indokolásnak okszerűnek kell lennie, vagyis a munkáltató csak kivételesen fontos gazdasági érdeke vagy a működését közvetlenül és súlyosan érintő ok fennállása esetén élhet ezzel a jogával. A munkáltató egyoldalú intézkedését tovább korlátozzák az általános magatartási követelmények, így a tisztességes joggyakorlás, a méltányos mérlegelés követelménye és a joggal való visszaélés tilalma.

Én azt gondolom, hogy rendkívül nehéz helyzetbe hozza egész Európát a jelenlegi szankciós politika. Abban szeretném kérni képviselő úr segítségét, hogy az önök pártelnöke folyamatosan hangoztatja, hogy a szankciók jók és jól működnek, kérjük, járjon közbe, és a szankciókkal kapcsolatban ne hangoztassanak és fogadjanak el a magyar emberek érdekét sértő álláspontot. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Szórványos taps a kormánypárti sorokból.)

ELNÖK: Köszönöm államtitkár asszony válaszát. Megkérdezem képviselő urat, elfogadjae az államtitkári választ. Öné a szó.

ANDER BALÁZS (Jobbik): Államtitkár asszony, értékelem az erőfeszítését, de ezt a választ nem tudom elfogadni. Nem tudom elfogadni egészen addig, amíg épülnek a konténervárosok hazánkban. Egészen addig nem tudom elfogadni, amíg számolatlanul érkezik az idegen munkaerő Magyarországra. És ha már ön volt oly kedves, és szóba hozta Dél-Somogyot, szűkebb pátriámat, akkor hadd említsem meg, hogy ott egyetlen üres álláshelyre 10,9 munkakereső jut. Szóval, amíg ilyen helyzetek vannak Magyarországon, addig azt hiszem, hogy az, amiről ön beszél, nem képezi le teljes mértékben a rögvalóságot.

Igen, egyébként a törvényjavaslat vitája során említettem, hogy van ennek a javaslatnak számos pozitív eleme. A salátatörvények gonoszsága abban szokott rejleni, hogy az ilyen finomabb falatok közé aztán bekevernek olyanokat, amelyek viszont teljes mértékben emészthetetlenek, szerintem egyébként még jobban megmérgezik az amúgy is rossz hazai munkavállalói környezetet.

Úgyhogy még egyszer szeretném megkérdezni: mikor fejezik be végre a humántőke-állomány leértékelt áron történő kiárusítását Magyarországon? Azt hiszem, hogy felelős konzervatívként ezt a kérdést újra meg újra föl kell hogy tegyem. Köszönöm. (Szórványos taps a Momentum, a Párbeszéd, az LMP és az MSZP soraiból.)




Felszólalások:   62-67   68-73   74-79      Ülésnap adatai