Készült: 2024.05.08.09:07:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

40. ülésnap (2022.11.21.),  180-189. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:53


Felszólalások:   170-179   180-189   190-193      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Az azonnali kérdések órája letelt, a napirendi pontot lezártam.

Áttérünk a sima kérdésekre. Varga Zoltán, a DK képviselője (Dr. Vejkey Imre: Elnök úr!) kérdést kíván feltenni a technológiai és ipari miniszternek: „Miért éri meg nekünk, magyar adófizetőknek a debreceni BMW beruházás? Nem önöknek, nekünk!” címmel. (Dr. Vejkey Imre újból jelentkezik.) A kérdésre a miniszterelnök úr megbízásából a téma szerint feladat- és hatáskörrel rendelkező Szijjártó… (Jelzésre:) Bocsánat, tévedtem. Bár az azonnali kérdések órájában már letelt az egy óra, a kör nem zárult le, ezért a KDNP kérdése következik, amit megkeresek mindjárt. Elnézést a hibáért.

Vejkey Imre, a KDNP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni az igazságügyi miniszter asszonynak: „Mit rejteget még a dollárbaloldal titkos finanszírozása?” címmel. A miniszter asszony távolléte miatt válaszadásra Répássy Róbert államtitkár urat jogosította fel. Kérdezem képviselő urat, elfogadjae a válaszadó személyét.

DR. VEJKEY IMRE (KDNP): Igen, köszönöm szépen.

ELNÖK: Elfogadja. Vejkey Imre képviselő urat illeti a szó.

DR. VEJKEY IMRE (KDNP): Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Államtitkár Úr! A magyar titkosszolgálatok vezetői a baloldali pártok külföldi finanszírozásával kapcsolatban a Nemzetbiztonsági Bizottság múlt heti ülésén megtették első jelentésüket. Megdöbbentő részletek derültek ki.

Az országgyűlési kampány időszakától hangos mostanában a sajtó, pontosabban a baloldal titkos pártfinanszírozásától. A rendszerváltás óta eltelt három évtizedben ugyanis nem volt arra példa, ami a legutóbbi magyar választási kampányban megtörtént. Nem fordult elő, hogy külföldi magánszemély vagy cégek kampánytámogatással próbálták volna befolyásolni a választások kimenetelét. A baloldal miniszterelnök-jelöltje, Márki-Zay Péter azóta be is jelentette, hogy több száz millió forint kampánypénzt kapott külföldről.

Nem titok továbbá az sem, hogy a baloldal a pénzt Soros György egyik szervezetétől, az Action for Democracytől kapta. Ha eddig elkerülte volna a magyar állampolgárok figyelmét, akkor már ők is mostanra megtudhatták, hogy a pártok működéséről szóló törvény egyértelműen fogalmaz: a pártok nem fogadhatnak el külföldről érkező támogatásokat. Ezt a népszuverenitásra alapozott elvet játszotta ki a baloldal azzal, hogy a bukott miniszterelnök-jelölt szervezete kapta a pénzt, amely nem pártként működik. Ettől függetlenül aktív részese volt a baloldali kampánynak, az összes baloldali plakáton ott volt Márki-Zay mozgalmának logója is.

Sokan firtatják azóta is, hogy Soros György mégis mit kért a baloldaltól a sok száz millióért cserébe. Nyilvánvaló, hogy egy üzletember mindig olyat kér cserébe, ami az érdekeivel egybeesik. Mint tudjuk, Soros az elmúlt évtizedekben mindig kihasználta a válságokat, hogy azon kereshessen. Nem tesz azonban másként egy választási kampányban sem vagy akár egy borzalmakkal teli háborús időszakban sem.

Államtitkár úr, kérem, szíveskedjen kifejteni álláspontját ebben a kérdésben. Várom megtisztelő válaszát.

ELNÖK: Köszönöm szépen. Megadom a szót válaszadásra Répássy Róbert államtitkár úrnak.

(17.40)

DR. RÉPÁSSY RÓBERT igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Egy néhány héttel ezelőtt megjelent cikkben olvastam, hogy Joe Biden amerikai elnök meghosszabbította a külföldi választási beavatkozás folyamatos veszélye miatt kiadott nemzeti veszélyhelyzeti rendeletet. Tehát az Egyesült Államokban a külföldi választási beavatkozás miatt veszélyhelyzeti rendeletet adott ki az elnök. Az Egyesült Államok külügyminisztériumának szóvivője a szuverenitás elleni támadásnak nevezte a külföldi finanszírozást, amelyet fedőszervezeteken keresztül hajtottak végre, és azt mondta, hogy ez egy olyan törekvés, amely arra irányul, hogy a világ népei ne tudják megválasztani azokat a kormányokat, amelyeket a legalkalmasabbnak látnak arra, hogy képviseljék őket, képviseljék az érdekeiket, és képviseljék az értékeiket.

Nos, teljes mértékben egyet tudunk érteni ezzel a megközelítéssel, tehát valóban az a magatartás, hogy külföldi pénzből próbálják befolyásolni egy ország demokratikus választását, ez teljesen megengedhetetlen. A világ demokratikus országaiban tilos ilyen akciókat végrehajtani, nem tolerálhatják a demokráciák, hogy beavatkozzanak a választásaikba. Tehát természetesen az Egyesült Államokban nem arra a finanszírozóra gondoltak, akiről ön beszélt, hanem egy másik finanszírozóra gondoltak, de úgy gondolom, hogy a magyar Országgyűlés Nemzetbiztonsági Bizottsága is hasonló okból vizsgálja ezt az ügyet.

Azon túl, hogy a nemzetbiztonsági érdekeket sérthette ez a külföldi finanszírozás, még számos bűncselekmény gyanúja felmerül, akár a sikkasztás, a pénzmosás, a személyes adatokkal való visszaélés vagy a költségvetési csalás gyanúja. Ezek miatt mind nyomozás folyik ezekben az ügyekben. Tehát itt az ideje, hogy kivizsgálják a hatóságok és az Országgyűlés, hogy mi történt. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Viszonválasz illeti Vejkey képviselő urat.

DR. VEJKEY IMRE (KDNP): Tisztelt Államtitkár Úr! A magyarok úgy gondolják, hogy a baloldalnak ez az eljárása nemcsak törvénytelen volt, hanem erkölcsileg is teljességgel helytelen és szégyentelen. Szégyentelen a magyar polgárok átverése azzal, hogy külföldről kaptak nagy összegeket.

A megismert tények megdöbbentőek. A helyzet azonban sokkal súlyosabb, mint ahogyan azt az eddigi nyilatkozatokból gondolni lehet. Kocsis Máté ezért is kezdeményezte a titkosszolgálati anyag minősítésének feloldását, joga van ugyanis tudni a magyar embereknek, hogy mi is történt valójában. A Fidesz frakcióvezetője közzétett egy augusztus végén készült hangfelvételt, amin Márki-Zay Péter amerikai kampánypénzek céljáról beszélt. A felvételen elhangzik, hogy a kampánynak 100 millió forint lesz a szaldója, azaz a maradéka, sőt nem is nulláról indultak, mert csak a júniusi amerikai forrásból kapott támogatási összeg több száz millió forint volt. Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Viszonválasz illeti meg államtitkár urat is.

DR. RÉPÁSSY RÓBERT igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Képviselő Úr! Ez az egész ügy a magyar törvények szerint jogellenes. Tehát az Európai Unió szinte valamennyi tagállamában tiltják a külföldi kampányfinanszírozást. 1990 óta Magyarországon is politikai konszenzus volt arról, hogy nem lehet Magyarországon politikai kampányt külföldről finanszírozni. Egyébként a baloldali pártok összesen a magyar államtól hivatalosan 810 millió forintot kaptak a kampányra, de úgy látszik, hogy ez nem volt elég, és ennek a többszöröse érkezett külföldről a kampányuk finanszírozására.

Tehát függetlenül attól, hogy a baloldal miként kommunikál, a Nemzetbiztonsági Bizottság ülésén még az ő képviselőik is támogatták a titkosítás feloldására vonatkozó javaslatot, hiszen nem tudnak kitérni a felelősség elől, és nem tudják kihúzni magukat a nyilvánosság kontrollja alól, ezért szükséges, hogy minél hamarabb nyilvánosságra kerüljenek az ott elhangzottak. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   170-179   180-189   190-193      Ülésnap adatai