Készült: 2024.05.31.22:52:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

32. ülésnap (2022.10.25.), 4. felszólalás
Felszólaló Dr. Koncz Zsófia (Fidesz)
Beosztás Technológiai és Ipari Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:11


Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KONCZ ZSÓFIA technológiai és ipari minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Először is szeretném megköszönni, hogy egészen pontosan idézte a tegnapi felszólalásomat, ami, azt gondolom, hogy teljes mértékben a valóságot tartalmazza, hiszen főleg egy téli időszak előtt arról beszélni, hogy az energiaellátás nem fizikai, infrastrukturális kérdés, hanem ideológiai, azt gondolom, hogy hiba lenne, hiszen az a legfontosabb, hogy a magyar családok tudjanak fűteni, télen legyen elegendő földgáz, és hogy a magyar vállalatok tudjanak működni.

Viszont azt is szeretném elmondani, hogy az Orbán-kormánynál többet senki nem tett annak érdekében, hogy diverzifikáljunk, és erre hadd mondjak néhány példát! Egyrészt, ha maradunk a földgáz kérdésénél, akkor azt mindenféle szempontból ki kell emelni, hogy két interkonnektorról hatra növeltük az interkonnektorok számát. Ez azt jelenti, hogy egyébként mi készen állunk arra, hogy orosz földgáz mellett másfajta földgáz is érkezzen az országba, éppen ezért hatalmas dolog az, hogy a krki LNG-terminál megépült, és mi hosszú távú szerződést kötöttünk le onnan, ezzel pedig első alkalommal sikerült elérni, hogy egyébként az orosz földgáz mellett más típusú földgáz is megérkezhessen az országba. Azt gondolom, hogy ez a diverzifikációnak egy nagyon fontos eleme.

A gáztározókról is érdemes beszélni, és azért azt is el kell mondjam, hogy egy nemzetstratégiai kérdés az, hogy visszavásároltuk az egyébként a baloldal által elherdált földgáztározóinkat, és most már több mint 80 százalékos a töltöttsége ezeknek a földgáztározóknak, ami azt jelenti, hogy ha egyáltalán nem érkezne egy darab molekula sem az országba, akkor is több mint hat hónapra elegendő földgázzal rendelkezik az ország. Ezek óriási dolgok, főleg a jelenlegi energiahelyeztben, ami, azt gondolom, hogy mindenféle szempontból egy stratégiai kérdés.

Itt a képviselő úr a Paks II.-t, az atomenergia kérdését is érintette. Ezzel kapcsolatban szeretném elmondani, hogy a hazai villamosenergia-ellátásnak nagyon fontos része az atomenergia, és ezt az Európai Unió is elismerte, hogy ez egy tiszta zöldenergia. Tudom, hogy önök azt szeretnék hallani, hogy ezt leállítjuk, és ha a kormány ezt megtenné, akkor, azt gondolom, hogy nagyon-nagyon felelőtlenül járna el. Éppen ezért mi meghosszabbítjuk a Paksi Atomerőmű üzemidejét, és hozzákezdünk Paks II. építéséhez is.

(9.10)

Ahogy említettem, az atomerőmű szerepe megkérdőjelezhetetlen, hiszen jelenleg a hazai villamosenergia-termelés felét, a hazai felhasználásnak a 36 százalékát jelenti.

Nézzük meg a számokat! Ha a Paks II.-projekt leállítását követelik, akkor nézzük meg ennek a szén-dioxid-kibocsátással kapcsolatos összefüggéseit! A Paks II.-projektnek köszönhetően éves szinten 17 millió tonna szén-dioxid kibocsátása válik elkerülhetővé, emellett a jelenleg működő paksi blokknak köszönhetően évente 14 millió tonna szén-dioxid kibocsátását kerüljük el. Azt gondolom, ez egy hatalmas érték, a kettő együttműködése esetén ez több mint 30 millió tonna szén-dioxidot jelent éves szinten.

És ha már a konzultációkról beszélünk úgy általában, azt gondolom, nagyon fontos dolog, hogy mi megkérdezzük az emberek véleményét a nemzeti konzultációk során. Tudom, hogy önök ezzel kapcsolatban nem éppen pozitív megnyilatkozásokat tettek, de azt gondolom, hogy ilyenkor azoknak a magyar embereknek a véleményét nézik le, akik egyébként kitöltik, és fontosnak tartják azt, hogy a jelenlegi európai helyzetben igenis beszéljünk ezekről a kérdésekről. A jelenlegi háborús helyzet, amivel kapcsolatban mi a legelejétől egyértelműen az álláspontunkat elmondjuk  azt gondoljuk, hogy békére van szükség, az azzal kapcsolatban hozott szankciók pedig hihetetlenül rossz hatással vannak az összes európai ember életére, és szankciós felárat fizetünk az energiáért, inflációt okoz , mi azt gondoljuk, nem jó irány, és igenis meg kell kérdezni az embereket, hogy mit gondolnak a helyzettel kapcsolatban.

Az energiaszuverenitás és az energiaválság hatékony kezelése érdekében a kormány azonban továbbra is elkötelezett a jövő tiszta energiaforrásainak a hasznosítása érdekében, éppen ezért fontosnak tartjuk a geotermikus energia térnyerését. Összességében azért azt el kell mondanom, hogy szerintem a képviselő úrral több ponton egyetértünk, viszont arra kérem, hogy a kormánynak az eddig tett erőfeszítéseit ismerjék el. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai