Készült: 2024.05.31.18:45:42 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

32. ülésnap (2022.10.25.), 26. felszólalás
Felszólaló Dr. Komáromi Zoltán (DK)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:13


Felszólalások:  Előző  26  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KOMÁROMI ZOLTÁN (DK): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! A hétvégén részt vettem az egészségügyi gazdasági vezetők országos konferenciáján, ahol az ágazat intézményrendszerét irányító közel kétszáz gazdasági szakember, kórházi és rendelőintézeti igazgató, gazdasági igazgatók vitatták meg, hogyan maradhat működőképes az egészségügyi ellátórendszer ezekben a nehéz időkben. Nem volt jó a hangulat. A bizonytalanság és a félelem uralkodott az egész rendezvényen. Hogy félre ne értsék, a résztvevők nem a saját egzisztenciájukat féltették, nem azért aggódtak, hanem az ágazatért, az általuk vezetett intézményekért és a betegekért, azokért a magyar emberekért, akik egyre nehezebben jutnak ellátáshoz a közfinanszírozott intézményekben, mert egyre hosszabbak a várólisták, egyre nagyobbak a humánerőforrás-krízisből eredő ellátási zavarok.

Az elmúlt két hónapban ugyanezt tapasztaltam a járóbeteg-ellátók, a házi gyermekorvosok és az ágazati szakdolgozók kamarájának országos értekezletein azzal a különbséggel, hogy azokon még részt vett az ágazatért felelős államtitkár, az OKFŐ főigazgatója, illetve az egyik újonnan kinevezett igazgatója. Azokon a rendezvényeken az ágazati vezetés optimista víziót vázolt fel arról, hogy az új kormányzati felállásban folyik a munka, elérhető távlatban  októberre ígérték  a kormány elé kerül a komplex szakmapolitikai koncepció, ami megmutatja majd az utat a válságból, és amit végre az egyik kormányzati szereplő sem igyekezett bagatellizálni vagy eltagadni.

Nos, az EGVE konferenciáján ettől eltért a menetrend, a résztvevők legnagyobb megdöbbenésére a legmagasabb pozíciójú állami vezető a NEAK főigazgatója volt, aki egyébként évek óta állandó meghívottja ezeknek a konferenciáknak, tehát régi ismerősként jött közénk. Rajta kívül egyetlen kormányzati potentát sem tartotta fontosnak, hogy találkozzon a szakma, az ágazat működéséért felelős gazdasági szakemberekkel.

Amiről a NEAK főigazgatója beszélt, az tudott volt egyébként a konferencia valamennyi résztvevője számára, hogy ötödével kevesebb beteget látnak el a szakrendelők most, mint a Covid-járványt megelőző évben, hogy 20 százalékkal csökkent az onkológiai szűrések száma, hogy ezrével futnak be az ellátatlanságra és hosszú várakoztatásra, a szakellátások elérhetetlenségére vonatkozó panaszok a NEAK-hoz, hogy csak az elmúlt néhány hónapban mintegy 12-14 milliárd forintnyi ellátáshoz nem férhettek hozzá a betegek, hogy csak augusztusban és szeptemberben 8 milliárd forinttal, mostanra közel 50 milliárd forintra emelkedett az intézmények tartozása, és hogy ennek a tartozásnak 76 százalékát az állami kezelésű, 17 százalékát az egyetemi, 4 százalékát a honvédelmi és mindössze 1 százalékát az önkormányzati intézmények halmozták fel.

A konferencián elterjedt, hogy csütörtökön a kormány változatlan formában elfogadta a három hete kiszivárgott, 98 oldalas kormány-előterjesztést, és ennek értelmében az államtitkári ígéretek ellenére január 1-jétől államosítani fogják a még önkormányzati működtetésű szakrendelőket is, ezzel, hogy csak mást ne említsek, közel 10 milliárd forint önkormányzati hozzájárulásról lemondva.

Ha valóban elfogadta a kormány a szupertitkos előterjesztést, amit hivatalosan sem a kamarák, sem országgyűlési képviselők nem láthattak, akkor ismét létrejön egy olyan életveszélyes, de az ágazati intézmények működését mindenképpen veszélyeztető helyzet, hogy a háziorvosi praxisok önkormányzati működtetésből állami kézbe kerülnek, a szakrendelőben dolgozó szakembereknek a városi kórházakban dolgozókkal egyetemben a munkáltatója a megyei kórház lesz, egyben az ágazati dolgozók által egyértelműen meggyűlölt egészségügyi szolgálati jogviszonyba visszacsempészve valamennyien változó munkahelyre történő kinevezéssel vezényelhetővé válnak. Én nem akarom az ördögöt a falra festeni, de nagy a veszélye annak, hogy ez újabb felmondási, nyugdíjazási hullámmal járhat, tovább ronthatja az ágazat munkaerő-problémáit.

Dobrev Klára árnyékkormánya a következő hetekben le fog ülni az ágazat dolgozóival, az ágazat szakmai kamaráival, érdekvédelmi szervezeteivel és a betegszervezetekkel, mert a kormányzati gőggel ellentétben mi valóban kíváncsiak vagyunk az ágazatban dolgozó szakemberek, betegek véleményére, mert meggyőződésünk szerint csak velük együtt van mód kikerülni ebből a spirálból. Az már csak hab a tortán, hogy sem a háziorvosok, sem a szakrendelők semmiféle információval nem rendelkeznek arról, hogy miből fogják kifizetni a rendelők megnövekedett rezsiköltségét, mert ezt gyakorlatilag még senki sehol nem közölte velük. Köszönöm a figyelmet. (Taps a DK soraiból.)




Felszólalások:  Előző  26  Következő    Ülésnap adatai