Készült: 2024.05.20.18:20:09 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

41. ülésnap (2022.11.22.), 6. felszólalás
Felszólaló Novák Előd (Mi Hazánk)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:13


Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NOVÁK ELŐD (Mi Hazánk): Tisztelt Országgyűlés! Köszönöm a szót, elnök úr. Az elmúlt években Orbán Viktor gyakran beszélt munkaalapú társadalomról, de emlékezzünk arra a WikiLeaksen kiszivárgott elszólására, amit ő külföldi diplomatáknak mondott: ne azt nézzük, amit mond, hanem azt, amit tesz. Sajnos azt kell megállapítanunk, hogy ezen a nemzet szempontjából kiemelt jelentőséggel bíró területen is ugyanez a helyzet. Persze legyünk igazságosak, az elmúlt 32 évre jellemző, hogy nem megfelelő a magyar munkavállalók helyzete, a Fidesz és a balliberális kormányok ugyanis egyaránt kiszolgálták a multinacionális cégek érdekeit az elmúlt évtizedekben.

A Mi Hazánk Mozgalom álláspontja szerint három területen vannak égető tennivalók a magyar dolgozókat illetően. Először is hazánk továbbra is sereghajtónak mutatkozik a fizetések tekintetében Európában, ma pedig, amikor infláció és energiaválság van, a fizetések még inkább elértéktelenednek.

Másrészt nagyon sok helyen rosszak a munkakörülmények, túlhajszolják a munkavállalókat. Nem csoda, hogy az évtizedek alatt sokan egészségügyileg és lelkileg is megsínylik a helyzetet.

Végül az elmúlt 12 évben sorra nyirbálták a szakszervezeti jogokat, gyakorlatilag ellehetetlenítik a dolgozói érdekképviseletet, hogy egy magyar dolgozónak ne legyen hova fordulnia, ha valahol joghátrány éri.

Önök pedig ezt az egészet még meg is tetézték az elmúlt években azzal, hogy az oltatlan munkavállalókat diszkriminálták a Covid-diktatúra keretében. Rengeteg helyen elbocsátották őket, ezért követeljük a kártalanításukat, amellyel kapcsolatban határozati javaslatot is benyújtunk az érdekükben.

Az elmúlt hónapokban pedig gyakorlatilag elárasztják a munkaerőpiacot a harmadik világból jövő vendégmunkások, mert a kormány a nyár folyamán egy rendelettel megengedte nekik, hogy munkavállalási engedély nélkül is jöjjenek, a multik pedig meg is kezdték a magyar munkaerő szisztematikus lecserélését, és mindezt a magyar kormány támogatásával tehetik.

Az elmúlt napok eseménye pedig sajnos a munka törvénykönyvének tervezett módosítása, amiről egyébként úgy nyilatkozott az egyik hozzánk közel álló, velünk munkakapcsolatban lévő szakszervezeti vezető, hogy szintet lépnek a munkavállalók kizsákmányolásában. Valóban, ugyanis a tervezet szerint még az is elképzelhető, hogy egyetlen szabadnapjáról sem rendelkezhet a munkavállaló, hogy mikor szeretné azt kivenni, mikor szeretne szabadságra menni. Az egészségügyi állapotuk miatt megváltozott munkaképességű dolgozókat pedig végkielégítés nélkül lehetne elbocsátani.

Ezek a tények felháborítók, és valójában megmutatják, hogy mennyit ér a Fidesz úgymond munkaalapú társadalma, bár sokkal inkább oltásalapú társadalomról beszélhetünk már a Covid-diktatúra óta. Mindenesetre a multik és a globális nagytőke kiszolgálása, az új világrendbe való betagozódás kiszolgálása jellemzi a kormányzat működését, ebből kifolyólag pedig a dolgozók kizsigerelése a minél nagyobb profit érdekében. Ahogy arra Parragh László is rávilágított és be is vallotta, hogy Magyarország erőssége az olcsó munkaerőben rejlik.

A Mi Hazánk Mozgalom viszont merőben más utat ajánl. Olyan országot szeretnénk, ahol a magyar dolgozó fontosabb. Ennek érdekében stabil béremelésre van szükség. Itt három fő területre szeretnék rávilágítani. A multikat rá kell bírni, hogy ugyanazért a munkáért ugyanazt a bért adják meg egy magyar dolgozónak, mint akár, mondjuk, a németországi anyavállalatban, mert a magyar dolgozó munkája is ugyanannyit ér, ha ugyanazt a munkát végzi. A multiknak van is pénzük a béremelésre, csak politikai akarat kell hozzá, hogy ezt elérjük. Persze aki ezt a lépést az Uniótól várja, az tévedésben van, vagy ő maga a megtévesztő.

Másrészt a legfontosabbak a kkv-k, ők adják a munkahelyek mintegy 70 százalékát. Náluk viszont az a helyzet, hogy még ha akarnának, sem tudnának béreket emelni, ugyanis óriási adók terhelik őket. Esetükben tehát egy magyar érdekű új adópolitikára van szükség.

Végül pedig szólnunk kell az állami vállalatok helyzetéről is. Itt az államnak van óriási feladata. Komoly átszervezésekre van szükség. A túlfizetett bürokratikus vízfejek helyett forrásokat kellene felszabadítani, és ebből volna lehetőség béremelésre ebben a szektorban is.

Hosszasan sorolhatnám még a Mi Hazánk Mozgalom Virradat programjának alapvetéseit, amelyeket Lantos János, a Mi Hazánk munkaügyi kabinetjének a vezetője is rendszeresen feszeget. Egy dologban azonban egyezzünk meg: ez egy össznemzeti ügy, amely egész Magyarországot érinti. Itt dolgozik mintegy 4,7 millió munkavállaló, nekik vannak családjaik, ezért kérem, hogy ezt a nemzetstratégiai kérdést végre a multik érdekeitől mentesen vizsgálják. Köszönöm szépen. (Taps a Mi Hazánk soraiban.)




Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai