Készült: 2024.05.08.05:33:43 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

12. ülésnap (2022.06.20.),  238-241. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:56


Felszólalások:   234-237   238-241   242-243      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megköszönöm miniszterhelyettes úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Ovádi Péter, a Fidesz képviselője, kérdést kíván feltenni a kultúráért és innovációért felelős miniszternek: „Milyen fejlesztések lesznek a modellváltó Pannon Egyetemen, milyen projektek indulnak el a következő időszakban?” címmel. Képviselő úr, öné a szó.

OVÁDI PÉTER (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Asszony! A Pannon Egyetem 2021. szeptember 1-jétől alapítványi fenntartásban működik tovább. Az egyetemen jelentős szakmai, üzleti vezetői és politikai tapasztalattal rendelkező, a meglévő akadémiai tudást gazdagítani képes személyek dolgoznak a Pannon Egyetemért Alapítvány kuratóriumában.

Az öttagú testület feladata az intézmény hosszú távú céljait szem előtt tartani, elősegíteni a folyamatos fejlődését, megteremteni a korszerű és versenyképes képzés és kutatás feltételeit. A modellváltás három szereplője, a kuratórium mint az egyetem stratégiai irányítója és az üzleti szempontok érvényesítője, a szenátus mint az egyetemi autonómia letéteményese, és az állam, amelyik a hosszú távú felsőoktatási stratégia gazdája.

A harmonikus és konstruktív együttműködés eredményeként a Pannon Egyetem diákjainak lehetősége nyílik korszerű ismeretek szerzésére, a bölcsészet-, a közgazdaság-, a műszaki, informatikai, a nevelés-, a társadalom- és a természettudományok területén, továbbá az egyetemi tananyagon túlmutató szakmai kutatói tevékenységre is.

Az intézmény tudományos súlyát az öt akkreditált doktori iskola is jelzi. Az ott folyó nemzetközi ismertségű és elismertségű kutatások eredményesen szerepelnek a különböző hazai és európai uniós pályázatokon is. A magas szintű oktatás mellett elengedhetetlen az infrastruktúra fejlesztése is.

A fentiekre tekintettel kérdezem tisztelt államtitkár asszonyt, milyen fejlesztések lesznek a modellváltó Pannon Egyetemen, milyen projektek indulnak el a következő időszakban. Megtisztelő válaszát várom. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! A kérdésre Vitályos Eszter államtitkár asszony válaszol. Államtitkár asszony, öné a szó.

(18.00)

VITÁLYOS ESZTER kulturális és innovációs minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! A magyar kormány elkötelezett abban, hogy a hazai felsőoktatás egész rendszerét és annak minden szereplőjét, ideértve a hallgatókat, az oktatókat, a kutatókat és a dolgozókat, érdekeltté tegye abban, hogy minél sikeresebb, nemzetközi szinten is elismerést érdemlő eredményeket tudjanak felmutatni.

A kormány célja, hogy egyetemeink központi szerepet töltsenek be a kutatás-fejlesztésben és innovációban, vállalati és nemzetközi kapcsolataik tovább erősödjenek. Már látszanak az erőfeszítések első eredményei is. A tavalyi 9 helyett már 11 magyar egyetem szerepel a világ két legrangosabb felsőoktatási rangsorán, és a tavaly modellt váltott Pannon Egyetem mind a kettőre felkerült. Hogy ennek jelentőségét érzékelhessük, a világ 28 ezer felsőoktatási intézményének legjobb 5 százalékába került az egyetem.

Tisztelt Képviselő Úr! Láthatók az eredmények, de azt gondolom, volt honnan elrugaszkodni. A szocialista-liberális kormányzás örökségeképpen 2010-ben Magyarországon az OECD-országok közül egyedülálló módon a köz- és felsőoktatásra fordított kormányzati ráfordítás is csökkent. Mára eljutottunk oda, hogy az Európai Unió azon tagállamai közé tartozunk, amelyek a legintenzívebben támogatják az egyetemek működőképességét és innovációját. Sosem költöttünk még ekkora összegeket felsőoktatásra. Ez egyedülálló a magyar oktatás történetében.

A Pannon Egyetem ennek a fejlődésnek a közel háromszorosára bővülő finanszírozásával, azt gondolom, egyértelmű nyertese. Az egyetemi fejlesztésekre az elmúlt években és idén számos forrásból több mint 20 milliárd forintot fordítunk, melyből többek között jut a gyakorlatorientált felsőfokú képzések infrastrukturális és készségfejlesztésére, a környezetterhelés jelentős mértékű csökkentésére irányuló innovatív technológiák fejlesztésére, valamint a körforgásos gazdasági alapokon nyugvó fenntarthatósági kompetencia-központ létrehozására is. Ezen fejlesztési támogatás a következő időszakban akár a többszörösére is emelkedhet a projektek eredményes megvalósításának ütemétől függően, hiszen az RRF- vagy ezzel ekvivalens forrásból 45,3 milliárd forint, tudományos és innovációs park fejlesztésére 39 milliárd forint, míg nemzeti laboratórium fejlesztésére 3,5 milliárd forint áll az intézmény rendelkezésére.

Összességében azt tudom mondani, hogy jó úton haladunk, és hajrá, Pannon Egyetem! Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokból.)




Felszólalások:   234-237   238-241   242-243      Ülésnap adatai