Készült: 2024.05.09.04:16:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

12. ülésnap (2022.06.20.),  218-221. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:27


Felszólalások:   214-217   218-221   222-225      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megköszönöm államtitkár úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Szabó Rebeka, a Párbeszéd képviselője, kérdést kíván feltenni az agrárminiszternek: „Hogyan kívánja kezelni az élelmiszerválságot a kormány?” címmel. Képviselő asszony, öné a szó.

SZABÓ REBEKA (Párbeszéd): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! Oroszország Ukrajna elleni agressziójának egyik legkézzelfoghatóbb gazdasági hatása lehet az egyre fenyegetőbb élelmiszerválság. Az élelmiszer-önrendelkezés egyik kiemelt eszköze a stratégiai élelmiszer-tartalék, amely nemcsak egy ellátásbiztonsági eszköz, hanem az elszabadult infláció miatt árcsökkentő hatása is lehetne.

A termelés mellett természetesen az élelmiszer-feldolgozó kapacitásokat is fontos itt, az országon belül biztosítani. Természetesen az élelmiszer-biztonság nemcsak azt jelenti, hogy megfelelő mennyiségű élelmiszert termelünk és raktározunk, hanem megfelelő minőségű élelmiszerre is van szükségünk, így tekintettel kell lenni a klímavédelmi szempontokra is, figyelembe kell venni a táji adottságokat, a biodiverzitást, és ezért továbbra is szükségesnek tartjuk a szigorú agrár-környezetvédelmi előírások betartását, hogy ne csak a nagybirtokos oligarchák számára kedvező mennyiségi termelési üzlet legyen az élelmiszer-biztonság, hanem minőségi kérdés is.

Kérem, szíveskedjék tájékoztatni, hogy az idehaza máris érzékelhető hatások ismeretében  ugye, mennek fel az árak, tudunk a gabona- és a kenyérárak potenciális emelkedéséről is  vállalhatónak és fenntarthatónak tartjae az állami stratégiai élelmiszer-tartalék felszámolásáról szóló, Európában egyedülálló 2015-ös kormánydöntést.

Milyen lépésekkel tervezi korrigálni a kormány az akkori hibáját? Szándékozike a kormányzat érdemben korlátozni a gabonaexportot, milyen elképzelései vannak a kormánynak a magyar élelmiszer-termelést monopolizáló agrároligarchák érdekei kapcsán, illetve a megfizethető, biztonságos élelmiszer-ellátás társadalmi igénye között feszülő ellentét kapcsán? És tervezike a jelenleginél jobban támogatni az ökológiai gazdálkodást, ami a biztonságos élelmiszer-ellátás egyik alapvető módszere lehetne? Tisztelettel várom a válaszát.

ELNÖK: Köszönöm, képviselő asszony. Tisztelt Országgyűlés! A kérdésre Farkas Sándor miniszterhelyettes válaszol. Miniszterhelyettes Úr!

FARKAS SÁNDOR agrárminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Asszony! Először is szeretném leszögezni, hogy Magyarországon nincs élelmiszerválság, és várhatóan nem is lesz, tehát ezek a feltételezések, amelyek az ukrán-orosz háborúra vonatkoznak, valóban okoznak kereskedelmi nehézségeket, de ezek nem az ellátás biztonságát érintik. Az elmúlt időszakban állami élelmiszer-tartalékolás hiányában is bebizonyosodott, hogy Magyarországon még a nemzetközi logisztikai láncok sérülései esetén is elegendő élelmiszer áll rendelkezésre, a lakosság mennyiségi és minőségi ellátása az EU közös piaca révén is biztosított, az ország pedig önerőből akár 20 millió feletti embernek képes élelmiszert előállítani bármikor.

A szomszédban dúló háború következményeire reflektálva a kormány folyamatosan hozza meg az ellátás biztonságát garantáló döntéseit, mindig a célnak megfelelő helyen és időzítéssel. A gabonaexport-bejelentési kötelezettség eredményes intézkedés, naprakész rálátást biztosít a piacra az export akadályoztatása nélkül, ugyanakkor a beavatkozás lehetőségét is megtartva szerencsére mindeddig erre nem volt szükség. Olyan válságidőszak közepette kell gazdálkodnunk, amelyre eddig nem volt példa, a támogatáspolitikánkban ennek megfelelően a jövőben is hangsúlyos szerepet kapnak, ahogy ön is kérte, a fenntarthatóságot szolgáló ösztönzőelemek, amelyek egyben a minőségi élelmiszer-előállítás célját is szolgálják.

Az ökológiai gazdálkodás szerepe kiemelkedő, az egészséges élelmiszer-termelésben és természeti erőforrásokban való fenntartható gazdálkodás, annak fejlesztése az uniós szakpolitikai célokkal összhangban a magyar kormány agrárpolitikájának is fontos eleme. Szeretném hangsúlyozni, hogy az ökológiai gazdálkodásba vont terület 2010 és 2020 között 136 százalékkal növekedett, és ez már meghaladja a 300 ezer hektárt. Kérem válaszom elfogadását. Köszönöm. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   214-217   218-221   222-225      Ülésnap adatai