Készült: 2024.06.01.11:33:09 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

13. ülésnap (2022.06.21.), 60. felszólalás
Felszólaló Toroczkai László (Mi Hazánk)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 13:30


Felszólalások:  Előző  60  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TOROCZKAI LÁSZLÓ, a Mi Hazánk képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. A Mi Hazánk Mozgalom álláspontja kristálytiszta, világos és egyértelmű. Még mielőtt én is mindenféle kifogásokat kezdenék keresni, mint ahogy azt a baloldali ellenzéki politikusok tették az imént arra panaszkodva, hogy nem volt elég idejük foglalkozni a témával, szerintem ez a legkevésbé sem érdekli a választópolgárokat, azért kapjuk a fizetésünket, hogy dolgozzunk meg érte. Úgyhogy én alaposan utánanéztem, bár tényleg kevés idő volt, de alaposan utánanéztem annak, hogy miről is szól valójában ez a vita, miről szól a globális minimumadó, éppen ezért nagyon egyértelmű az álláspontunk. A sok mellébeszélés helyett le lehetne sokkal jobban egyszerűsíteni ezt a vitát.

Két alapvető pillére volt ennek az egész csomagnak, és ebből az első pillér egyelőre valami rejtélyes oknál fogva ugyebár feledésbe merült. Ha ez az első pillér része lenne ennek a csomagnak, a globálisminimumadó-csomagnak, akkor a Mi Hazánk Mozgalom támogatná a globális minimumadó bevezetését, ugyanis, hogy mindenki értse, az első pillér tartalmazza azt az intézkedést, amely a globális digitális techcégekre vonatkozik.

Amikor az elmúlt években számos alkalommal próbáltam arra felhívni a figyelmet, hogy Magyarországon sem a Facebook, sem a Google, sem a többiek nem fizetnek egy fillér adót sem, miközben rengeteg pénzt kipumpálnak a magyar gazdaságból, rengeteg bevételre tesznek szert, akkor általában legyinteni szoktak erre a felvetésemre, vagy úgy gondolják, hogy ez nem valami komoly összeg vagy nem valami komoly tényező. Hát, valójában én akkor most hadd mondjak néhány adatot, mert szerintem ez nagyon fontos, ugyanis ennek az egész vitának ez a lényege.

Az első pillér, amely a globális digitális techóriásokra vonatkozik, az jelentené azt, hogy végre meg lehetne normálisan adóztatni, mondjuk, a Facebookot, a Google-t  ezeket a cégeket mindenki ismeri itt Magyarországon, használja a termékeiket, a szolgáltatásaikat , és mégiscsak fölháborító, hogy miközben, mondjuk, egy palacsintaárus vagy egy lángosárus a legutolsó palacsintáért is kőkemény adót fizet Magyarországon, aközben ezek a cégek egy fillérrel sem támogatják a magyar költségvetést.

Akkor nézzük a számokat! Az elmúlt években, és talán ezért is van most szükség globális minimumadóra, több csapás is érte a nemzetgazdaságokat mindenhol a világon, és összefoglalóan mondhatjuk, hogy a világgazdaságot érték, illetve érik ezek a csapások. Az első ilyen nagy csapás volt, amikor egy laboratóriumból valószínűleg útjára indult a koronavírus, ez a Covid-válság, aztán most pedig itt van az ukrajnai háború. Nézzük akkor, hogy mondjuk, ez alatt az időszak alatt hogyan alakultak a Facebook bevételei konkrétan! 2019-ben 71 milliárd dollár volt a Facebook bevétele. 2020-ban már 86 milliárd dollár volt a Facebook bevétele. Ez 22 százalékos növekedést jelent. 2021-re már 118 milliárd dollárra növekedett a Facebook bevétele, miközben már kőkeményen tombolt a koronavírus, illetve a Covid-intézkedések, amelyek tönkretették számos országban a gazdaságot. Ez 37 százalékos növekedést jelent a Facebook esetében. Ez a 118 milliárd dollár egyébként 44 000 milliárd forint.

Hogy értsék, mondjuk, a nézők vagy a választópolgárok, hogy miért beszélek én például a Facebookról, a Google-ről, a globális digitális óriáscégekről: ugyanebben az évben a magyar államháztartás, tehát egyszerűen a magyar állam bevételi oldalán 25 000 milliárd forint szerepelt. Tehát azt jelenti, hogy majdnem kétszer annyi bevétele volt abban az évben a Covid-diktatúra tombolása közben a Facebooknak, mint a magyar állam egészének.

De nézzük a Google-t! A Google 2019-ben 160 milliárd dollárt keresett. 2020-ra ez már 182 milliárd dollárra növekedett. Ez 13 százalékos növekedés. 2021-re, megint csak a Covid-diktatúra megszorító intézkedései környezetében, körülményei között, 257 milliárd dollárra nőtt. Ez már 41 százalékos növekedés. És hogy értsék önök is, és hogy értsék nyilván elsősorban a magyar választópolgárok, a magyar adófizetők, hogy miről beszélünk, ez azt jelenti, hogy a Google 2021-ben, a nagy Covid-diktatúra idején, a megszorítások idején 96 000 milliárd forintot keresett. Ez viszont már közel négyszerese a magyar állam teljes bevételének, ami a bevételi oldalon szerepel.

Tehát erről beszélünk  erről beszélünk, és ezek a cégek nem fizetnek Magyarországon egy fillér adót sem. Mindenki találkozik ezzel, a magyar adófizető, az előbb említett lángossütő, aki az utolsó eladott lángosért is kőkeményen adót fizet, ő is szembesül azzal, hogy ha mondjuk, egy hirdetést föl akar adni ezeknél a globális techóriásoknál, akkor még fordított áfával is találkozik. Tehát mindenféle módon próbálják a magyar adófizetőkre terhelni, bármilyen költség felmerül, miközben ők semmivel nem támogatják a magyar államkasszát, az államháztartást.

Tehát ilyen körülmények között számunkra teljesen elfogadhatatlan az, hogy a magyar kormány eddig nem tett semmit, és nem is nagyon beszél arról, hogy ezeket a globális techóriásokat, amelyek amellett egyébiránt, hogy a közteherviseléshez nem járulnak hozzá, miközben kétszerese, négyszerese a magyar állam teljes bevételének a saját bevételük, eközben azért ezek a digitális techóriások, mondjuk ki, ma már választásokat döntenek el, választásokat befolyásolnak világszerte, nem csak Magyarországon. Tehát az, hogy mindemellett még adót sem fizetnek ilyen gigantikus bevételekkel együtt, teljesen elfogadhatatlan.

A Mi Hazánk Mozgalom, az egész négyéves parlamenti ciklus alatt számíthatnak arra, hogy folyamatosan napirenden fogja tartani ezeknek a globális óriásoknak a megadóztatását, itt az ideje, hogy erről végre beszéljünk, és ebben partnerre lelhet akár a kormány a Mi Hazánk Mozgalomban, mert ezt nemzetbiztonsági és nemzetgazdasági szempontból is kiemelten fontosnak tartjuk.

Mivel kiderült, hogy az első pillanatokkal ellentétben, amikor a globális minimumadóról elkezdtek tárgyalni, kiderült, hogy ezzel szemben ez az első pillér egyelőre lekerült a napirendről a francia elnökség idején, ezért semmiféleképpen nem tudjuk a globális minimumadót ebben a formájában támogatni. Tehát magyarán szólva, támogatjuk és meg is fogjuk szavazni a magyar vétót.

Abban a pillanatban azonban, amikor az első pillér visszakerül, akkor viszont támogatni fogjuk, mert igaz, hogy ez részben szuverenitási kérdés, és mi is visszautasítjuk azt, hogy akár Brüsszel vagy New York vagy bármelyik ország meg akarja határozni Magyarországon az adómértéket, de globális óriásokkal szemben nem tudunk egyedül fellépni, tehát itt kell globális óriásokkal szemben globális összefogás.

A jelenlegi formájában azonban nem tudjuk a globális minimumadót támogatni, mert az valóban arról szól, és ez a fajta harc is egyébként, amit most a kormánypártoktól hallunk, kevésbé szól az első pillér kivételéről, és a hangsúlyt inkább arra helyezi jelenleg a kormány, hogy hogyan tudja idecsábítani, idecsalogatni vagy legalábbis itt tartani azokat a globális nagyvállalatokat, amelyeket ő termelő nagyvállalatoknak nevez, amelyekkel szemben szintén a Mi Hazánk Mozgalom azt mondja, hogy a közteherviselés szempontjából jóval komolyabban kellene őket adóztatni. Tény, hogy az elmúlt 10-12 esztendőben volt közülük nem egy olyan óriáscég, nemcsak az előbb említett Audi, amely tudjuk, hogy 1800 milliárd forintot csak úgy kivitt itt a nagy válság idején Magyarországról, levitte a törzstőkéjét egy átlag magyar kft. szintjére, hanem egyszerűen arról is beszélünk, hogy ezek a multik kiszorították a magyar kis- és közepes vállalkozásokat, elvették a levegőt a magyar vállalkozásoktól az elmúlt évtizedek során.

Tehát nem tudjuk azt elfogadni, hogy ha a kormány azzal érvel most a vétó mellett, hogy ezeknek a globális nagyvállalatoknak, legyen az akár németországi multi vagy bármilyen multi, az érdekeit akarja képviselni. Nem gondoljuk azt, hogy ez lenne most a feladata a kormánynak. Mi azt gondoljuk, hogy a magyar nemzetgazdaság erősítése lenne a kormány feladata. Nem látunk ilyen irányú törekvést, nem látunk ilyen intézkedéseket, és ezekből a mai érvelésekből is csak az derül ki, hogy a jelenlegi magyar kormány a multiknak akar kedvezni, az ő érdekeiket akarja képviselni, és azt akarja, hogy a társasági adó szintjével ide tudja csalogatni ezeket a multinacionális cégeket. Az elmúlt több mint harminc év gazdaságpolitikája, amelyben nyilván nyakig benne van a balliberális oldal, de ugyanúgy a Fidesz is, azt a gazdaságpolitikát akarja folytatni a jelenlegi kormány. Mi ezt visszautasítjuk! Hát, amiatt jutottunk oda, ahol most tartunk, azért ilyenek a bérek és a fizetések, mert ez egy olyan üzenet a globális multinacionális, akár termelőmunkát végző vállalatok irányába, hogy gyertek ide, mert itt keveset kell adóznotok, ha egyáltalán adóznak.

(12.10)

Még egyszer mondom, az elmúlt tíz évben volt olyan, aki gyakorlatilag mínuszban volt, tehát mi jobban támogattuk őket, mint ők a magyar nemzetgazdaságot. Egyrészt ezért jöjjön ide, másrészt pedig azért jöjjön, mert itt olcsó a munkaerő. Az ugyanis, hogy most már 400 magyar forint fölé jutott az euró árfolyama, nyilvánvalóan azt jelenti, mintha ilyenkor csökkentenék a magyarországi béreket, fizetéseket ezek a multinacionális, főként exportra termelő nagyvállalatok. Ezt a fajta gazdaságpolitikát viszont, amit ezek szerint a Fidesz folytatni akar, nyilvánvalóan nem tudja a Mi Hazánk Mozgalom támogatni.

Mint ahogy a különadók esetében elmondtuk, ezt a kormányzati kezdeményezést is támogatjuk, tekintettel arra, hogy a globális disznófejű nagyurak okozták azt a gazdasági válságot, amelyben jelenleg vagyunk, akár a Coviddal, akár jelenleg az ukrajnai háborúval kapcsolatos politikai intézkedésekkel, ezt nagyon fontos hozzátenni, vagy akár az elmebeteg szankciókkal. Ezt a helyzetet valóban úgy kell megoldani, hogy a közteherviselés megvalósuljon és igen, különadókat kell kivetni például a koronavírusnak vagy ennek az ukrajnai háborúnak a haszonélvezőire.

Csak itt megint hiányt érzünk. Megint azt látjuk, hogy miközben a nyilvánvalóan nem a Covid-történet nyertesei közé tartozó légitársaságokat akarja megadóztatni a kormány, és éppen helyenként szórakoztató, helyenként vérlázító vitát folytat jelenleg a Ryanair vezetőjével, aközben például a kaszinókat nem akarja ezzel a különadóval sújtani. Tudjuk, hogy ennek is az az oka, hogy a kaszinók fideszes koncessziónak számítanak. De képzeljék csak el, hogy miközben ez a mostani vita a Ryanair vezetője és a magyar kormány között arról szól, hogy a Ryanair megpróbálja áthárítani a magyarokra, a repülőjegy árába akarja beépíteni ezt a különadót, a kaszinók esetében nem kellene ettől tartani. Tehát nem kell attól tartani, hogy az átlag magyar emberre át tudja hárítani a kaszinó ezt a különadót. Miért nem ezzel foglalkozik a kormány? Vegye ki a légitársaságokat, és tegye be, mondjuk, a kaszinókat!  nyilván erről sem hallunk a Fidesztől semmilyen komoly elképzelést.

Aztán azt mondtuk, hogy szuverenitási kérdés az adózás kérdése. Mi ezért elvárnánk a kormánytól, hogy rábírja a közteherviselésre a multinacionális cégeket. Tehát most támogatni fogjuk ezt a kezdeményezést, támogatni fogjuk a magyar vétót, de még egyszer hangsúlyozom, a digitális óriás techcégek kivétele miatt, akik nyilván elérték az óriási hatalmukkal, hogy kivegyék őket jelenleg ebből a csomagból, szeretnénk a kormánytól kérni, hogy az előttünk álló négyéves ciklusban próbálja valahogy a közteherviselésre rábírni a Magyarországon jelenleg is már itt lévő olyan multinacionális cégeket, amelyek  úgy tűnt az elmúlt 12 évben, és úgy tűnik ma is  a Fidesz-kormány kegyeltjei, ahogy korábban a Gyurcsány- vagy a Bajnai-kormány kegyeltjei voltak.

Ezt elvárjuk a Fidesz-kormánytól, és azért fogunk küzdeni, hogy minél hamarabb újra elővegyék az első pillér kérdését, minél hamarabb szülessen valamilyen olyan globális együttműködés, amely a globális technológiai, digitális óriáscégeket végre a közteherviselésre, az adózásra tudja majd rákényszeríteni. Tehát ezekkel a feltételekkel tudjuk támogatni jelenleg a magyar vétót és így tudjuk megszavazni is. Köszönöm szépen. (Taps a Mi Hazánk képviselői részéről, taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:  Előző  60  Következő    Ülésnap adatai