Készült: 2024.05.20.12:44:41 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

13. ülésnap (2022.06.21.), 16-18. felszólalás
Felszólaló Tállai András (Fidesz)
Beosztás Pénzügyminisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:17


Felszólalások:  Előző  16 - 18  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TÁLLAI ANDRÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Megmondom őszintén, déjà vu érzésem van. Akkor is itt voltam a parlamentben, amikor az ön miniszterelnöke, Gyurcsány Ferenc 2008 táján mondta (Vajda Zoltán közbeszól.), hogy ebben az országban nincs válság, és nem is lesz (Soltész Miklós közbeszól.), Magyarországot nem fogja érinteni a válság, majd néhány hónappal később ott, abban a székben szembesült azzal, hogy úristen, válság van, Magyarország fizetésképtelenné vált.

Hát, ön is most a felszólalásában az alábbi dolgokat felejtette el. Egyrészt: háború van a szomszéd országban, háború, amelynek hatása az egész világra, nemhogy Európára, az egész világra kihat gazdasági szempontból, magyarul: gazdasági nehézséget okoz a háború, mi több, válságot. Háborús gazdasági válság van vagy van kialakulóban a világon.

Aztán azt is elfelejti, hogy a világban áremelkedés van és infláció van, nem Magyarországon, nem az Orbán-kormány okozta a magas inflációt, hanem (Közbeszólás az ellenzék soraiból: Hanem a pomogács!  Derültség ugyanott.) a háború és az egyéb gazdasági tényezők. Olyan szinten van infláció, hogy Németországban és az Egyesült Államokban is azt mondják, azt írják, negyven éve nem volt ilyen magas infláció. Azt gondolni, hogy ebből az a kis nyitott ország, mint Magyarország ki fog maradni, és minket nem fog érinteni, mi ezt nem fogjuk érezni, ez alapvető tévedés és rossz szemlélet.

Aztán azt is elfelejti, mint ahogy 2008-ban is elfelejtették a válság idején, hogy energiaválság van; energiaválság van, és ez az energiaválság már a háború kezdete előtt megkezdődött, elkezdődött, amit ráadásul  az energiaválságot  az Európai Unió rosszul kezel, rossz döntéseket hoz, és az európai uniós országokat, azoknak a polgárait, vállalkozásait, a gazdaságát nehezítik a következetlen döntéseikkel.

Összességében, hogyha ezeket a tényezőket összeadjuk  háborús infláció, háborús gazdasági válság, háborús gazdasági nehézségek , akkor úgy kell szemlélni azt, hogy mi történik Magyarországon, hogy mi történik a 2023-as költségvetés tervezésekor, hogy milyen döntések születnek, gondolok itt elsősorban az extraprofitadóra, milyen döntések születnek annak érdekében, hogy Magyarország egyensúlya fennmaradjon, annak érdekében, hogy megvédjük a munkahelyeket, hogy megvédjük a magyar családokat, hogy megvédjük azt az önök által lenézett rezsicsökkentést, amelyért tíz éve küzdünk, és igazából most derült ki, hogy ennek mekkora értéke van.

(9.40)

Önök ezt persze nem nézik semmibe. Önöknek persze igazuk van: amikor bemegy a boltba, kiválaszt egy terméket, és rácsodálkozik, jé, milyen magas lett az ára. Azonban egy kormányzatnak sokkal komplexebb rendszerben kell gondolkodni, az ország érdekeit kell figyelembe venni, az ország költségvetését kell egyensúlyban tartani, az országban élő emberek érdekét kell szem előtt tartani, a magyar családok érdekét kell szem előtt tartani. A kormány döntései a magyar családok érdekeit nem sértik, közvetlen olyan adóemelésre nem kerül sor, amely a magyar embereket sérti és védi. (Sic!) Az inflációról hozott döntéseink, az árstopok pedig az infláció mértékét csökkentik.

Tisztelt Képviselő Úr! Ami az önkormányzatokat illeti, ezt is elnézte, hiszen 2021-ben az önkormányzatok szufficittel zártak, jelentős többletet termeltek (Az elnök megkocogtatja a csengőt.), tehát nem elvonás történt az önkormányzatoktól, hanem…

ELNÖK: Köszönöm.

TÁLLAI ANDRÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: …többlet iparűzésiadó-egyenleg. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  16 - 18  Következő    Ülésnap adatai