Készült: 2024.05.12.07:09:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

58. ülésnap (2023.04.11.),  25-28. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:19


Felszólalások:   21-24   25-28   29-34      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Napirend előtti felszólalásra jelentkezett Varju László, a DK képviselője. Megadom a szót.

VARJU LÁSZLÓ (DK): Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Átlagosan 26 százalékos további élelmiszerár-drágulás vár idén a Magyar Nemzeti Bank szerint mindannyiunkra, méghozzá azok után, hogy a magyar élelmiszer-hiperinfláció hónapokon át megközelítette vagy meg is haladta az 50 százalékot.

Jól tudjuk, hogy ilyen élelmiszerár-drágulás sehol a világon nem volt, csak Magyarországon. Így aztán itt az államtitkár uraknak mondom, hogy ennek a drágulásnak nem a háború, nem a szankciók, hanem önök, az Orbán-kormány az oka, ezért nevezzük orbáni inflációnak. Aki a húsvéti bevásárlását intézte, az most talán el sem tudja képzelni, hogy a mai árakat is vissza fogja sírni az év végére. Pedig pontosan ez a helyzet, ezt mondta Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke. Egyszerű a képlet: az önök elhibázott gazdaságpolitikája miatt egyre gyengébben teljesít a magyar gazdaság, egyre kevésbé bíznak külföldön a magyar gazdaságban és a forintban, miközben nincs kilátás az uniós pénzek megszerzésére sem.

Ezt a bizonytalanságot beárazza a piac, méghozzá infláció formájában. Mivel ennek a bizonytalanságnak Orbán Viktor és az Orbán-kormány az oka, ez az orbáni infláció, ami természetéből fakadóan egészen addig lesz velünk, amíg önök vannak kormányon. A magyarok tehát azért vásárolnak egyre drágábban és drágábban, mert egyre többe kerül nekik az Orbán-kormány. Amíg önök maradnak, addig marad a drágulás is, és értelemszerűen minél tovább ragaszkodnak a hatalomhoz, annál tovább fog minden drágulni a boltokban.

Lehet, hogy önöknek semmi sem drága a hatalomért, de a magyaroknak elegük van abból, hogy aranyáron tudnak vásárolni mindent. Ebből a helyzetből az árnyékkormány jelenti az egyetlen kiutat a magyaroknak. Ma Dobrev Klára az egyetlen remény arra (Derültség a kormánypártok soraiban.), hogy letörjük az orbáni inflációt, és megállítsuk a drágulást.

Hogy rávilágítsak arra, hogy mit csinálnak önök a magyarok megélhetésével, arra gondoltam, hogy gyurcsányozzunk egy kicsit. Hadd idézzek fel önöknek pár árat a Gyurcsány-kormány idejéből, hogy egy kicsit számot vethessenek mindazzal, hogy mit tettek Magyarországgal az elmúlt 13 évben.

2008-ban, a Gyurcsány-kormány idején 1 kiló kenyér ára 245 forint volt a KSH szerint, idén januárban 966 forint. Ez négyszeres drágulás. 2008-ban, a Gyurcsány-kormány idején 1 kiló trappista sajt 1580 forintba került, a KSH szerint idén januárban 4650 forintba. Ez háromszoros drágulás. 2008-ban, a Gyurcsány-kormány idején 1 liter tej 219 forintba került a KSH szerint, idén pedig 557 forintba. Ez 2,5-szörös drágulás. 2008-ban, a Gyurcsány-kormány idején 1 kiló étkezési só 71 forintba került a KSH szerint, idén januárban már 291 forintba. Ez négyszeres drágulás. 2008-ban, a Gyurcsány-kormány idején 10 deka vaj 206 forintba került a KSH szerint, az idén januárban 791 forintba. Ez is négyszeres drágulás.

(14.10)

Irtózatos különbségek, és ennek sajnos nincs vége!

Lássuk a gázárat! 2008-ban, a Gyurcsány-kormány idején egy köbméter gáz 93 forintba került a KSH szerint, idén januárban 747 forintba. A gáz tehát hétszer  nem kétszer, hanem hétszer  annyiba került, mint Gyurcsány Ferenc idején. Nem úszta meg az orbáni inflációt az üzemanyagár sem, hiszen 2008-ban egy liter benzin 266 forintba került, és egy liter gázolaj 288 forintba.

Nagyon hiányolom tehát önöktől a gyurcsányozást. Igazán tarthatnának egy tájékoztató kampányt és nemzeti konzultációt arról, hogy a baloldal alatt még egy világgazdasági válság idején is erősebb volt a magyar gazdaság, és mai szemmel fillérekért lehetett bevásárolni, tankolni, fűteni. Higgyék el, a magyarok 97 százaléka szívesen lecserélné az orbáni inflációt a Gyurcsány-kormány alatti árakra.

Magyarország egyetlen reménye ma kizárólag az lehet, hogy van kormányzóképes alternatíva, van árnyékkormány, amely tudja, hogyan vessen véget az orbáni inflációnak és a drágulásnak. Felkészültünk, képesek leszünk arra, amire önök láthatóan teljesen alkalmatlanok. (Dr. Vitályos Eszter: Csak a nép szava, az van, kedves képviselő úr!) Köszönöm szépen. (Taps a DK soraiban.)

ELNÖK: Dömötör Csaba államtitkár úrnak adom meg a szót.

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Egy dologban értünk talán egyet, hogy a gazdaságpolitika legfontosabb célja most az, hogy csökkentse az inflációt. Abban már nem értünk egyet, hogy ennek az inflációnak mi az oka. Letagadhatják a háború hatását és a teljesen benézett energetikai szankciók hatását, de attól azok még vannak. Onnan is látszik, hogy vannak, hogy egész Európa, az összes uniós ország az infláció rémével küzd. Mindenki fizeti ennek a szankciós politikának az árát. Ez a mi esetünkben egy 4000 milliárdos pluszszámlát jelent, ennyivel csökkent a magyar gazdaság mozgástere, ennyi összeget kell költeni az országnak, ennyivel többet kell költenie az országnak energiára, amit egyébként másra is költhetnénk, béremelésre, útfejlesztésre (Varju László: Jobb szerződést kell kötni!  Kálmán Olga: Oligarchákra!), a családtámogatási program bővítésére vagy éppen a nyugdíjak további emelésére. Így is volt nyugdíjemelés, de több is lehetne, hogyha nem kellene ezt a 4000 milliárdot a megemelkedett energiaszámlára költeni.

A kormány nem akarja tétlenül nézni, hogy elszenvedje az ország ennek a tévutas brüsszeli politikának a következményeit, ezért vezette be az árstopokat, amelyeket önök nem támogattak, ezért vezette be a kamatstopokat. Amikor hasonló kihívások voltak 2010 előtt, önök nem kamatstopot vezettek be, hanem elnézték a devizahitelek minden tragikus következményét. Ebben az időszakban emeltük a nyugdíjakat, most is emeltük. Tehát ez jár a nyugdíjprémium és a nyugdíj-kiegészítés mellé, és a 13. havit mi adtuk vissza, azt, amit önök elvettek.

Folytattuk a hatósági tűzifaprogramot. Ilyen intézkedés, ilyen kiterjedt intézkedés az önök idején nem volt. Hogy még egyet mondjak csak az elmúlt hetekből, ez a kormány az, amely bevezeti az új kedvezményes vármegyebérletet, amely jóval olcsóbbá teszi a vasúti közlekedést vidéken.

Segítő kezet nyújtunk a vállalkozásoknak is. A kkv-kra is kiterjesztettük a kamatstopot, kedvezményes hitelprogramok indulnak, a nagy cégek irányába pedig a gyármentő program jelentheti a megoldást. Ezeket az intézkedéseket még hosszasan sorolhatnám. A közös ezekben az, hogy önök ezeket egyáltalán nem támogatták. Sőt, amikor gazdasági válsággal kellett megküzdeni 2010 előtt, akkor rendre ellentétes politikát folytattak, olyan politikát, amely sokkal inkább kedvező volt a cégeknek, mint éppen a magyar családoknak.

Most ami az uniós források kérdését illeti, tényleg, hogy nem szakad le a plafon, hogy ezek után ezt idehozzák! Világosan beszélt arról az ön pártelnöke, hogy közösen dolgoznak a brüsszeli szervekkel, a brüsszeli bürokratákkal annak érdekében, hogy olyan feltételeket támasszanak Magyarország irányába, amelyeket nem lehet teljesíteni. Miért? Hogy lebontsák a mostani kormány rendszerét. Tehát erről van szó! Nem jogállamiságról van szó, nem demokráciáról van szó, hanem felül akarják írni a magyar választók akaratát; Brüsszelben azért, mert nekik nem tetsző politikát folytatunk például a fegyverküldések ügyében, vagy éppen a szankciók ügyében, maguk pedig azért, mert saját erejük nem volt elég arra, hogy elnyerjék a magyar választók bizalmát.

Ha ön vagy bárki tagadná azt, amiről beszélek, mindenkinek ajánlom figyelmébe Gyurcsány Ferenc hosszadalmas interjúját (Kálmán Olga: Köszönjük!), ahol azon kívül, hogy a főpolgármestert is eléggé keresetlen módon támadja, nyomás alá helyezi, teljesen nyilvános és megdöbbentő módon beszél arról, hogy hogyan dolgoztak azon, hogy nem teljesíthető feltételeket támasszanak Magyarország irányába az uniós pénzekkel kapcsolatban. Így már értjük, hogy miért akarják ötödik alkalommal is módosítani a vagyonnyilatkozatra vonatkozó szabályokat. (Arató Gergely: Ti nyújtottátok be!) Így már értjük, hogy miért akarnak olyan, oktatással kapcsolatos követeléseket támasztani, amelyek egyébként más országokban is léteznek, ilyen megoldások más országokban is léteznek úgy, hogy az Uniónak nincs is hatásköre oktatási kérdésekben.

Amikor rákérdez a szerkesztő az ön elnökénél arra, hogy önök dolgoztak ezen, hogy ilyen feltételeket támasszanak, akkor nemes egyszerűséggel annyit mond Gyurcsány Ferenc, hogy ott voltunk. Hát, ott voltak! Köszöni szépen az ország, a következményeit is érezzük. (Kálmán Olga: A lopást is köszönjük!) Arról, hogy Dobrev Klára képese megállítani az inflációt, engedje meg, hogy azt mondjam, hogy Dobrev Klára egyetlenegy valamit tud megállítani ebben az országban: a férjét  már ha akarja (Derültség a kormánypárti padsorokban), a jelek szerint nem nagyon akarja. Köszönöm, hogy meghallgatott. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   21-24   25-28   29-34      Ülésnap adatai