Készült: 2024.05.09.11:25:08 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

44. ülésnap (2022.12.06.),  27-30. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 11:01


Felszólalások:   23-26   27-30   31-34      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Képviselőtársaim! A DK képviselőcsoportjából Gy. Németh Erzsébet képviselő asszony jelentkezett napirend előtti felszólalásra. Parancsoljon, képviselő asszony, öné a szó.

GY. NÉMETH ERZSÉBET (DK): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Engedjék meg, mielőtt belekezdenék a napirend előtti felszólalásomba, hogy azt mondjam Menczer külügyi államtitkár úrnak, hogy válogassa meg a szavait és azt a stílust, amit megenged itt magának. (Vitályos Eszter: Mondjátok ti!) Én azt gondolom, helye van a vitának a magyar Országgyűlésben, de azoknak a szavaknak és annak a stílusnak (Rétvári Bence: Az őszödi beszéd stílusa legyen?), még ha önök most ki is vannak akadva azon, hogy Matolcsy György tegnap szembesítette önöket és szerencsére most már a magyar társadalmat is a gazdaság állapotával, ettől függetlenül, államtitkár úr, a jó ízlést és a kulturált beszédmódot nem kéne teljesen ledobni és levetkőzni a tisztelt Házban. (Soltész Miklós: Hol van Gréczy? Mi újság Gréczyvel?  Zaj a kormánypártok soraiban.)

Tisztelt Ház! Akkor most belefognék a napirend előtti felszólalásomba, melynek az a címe: „Miért nincs nyoma emberségnek és valóságérzékelésnek az Orbán-kormány ténykedésében?” Nemcsak politikusként, hanem elsősorban emberként állok értetlenül a fölött a mérhetetlen cinizmus fölött, ahogyan egy megélhetési válság közepén képes az Orbán-kormány nekiesni a szociális ellátás területének. Egy olyan területnek, amelyet az elmúlt 12 évben magára hagytak, kivéreztettek, ahol botrányosan alacsony fizetésért sokszor már csak a szakmája iránti lelkesedésből kénytelen dolgozni a kevés megmaradt szakember, és most ezekre a szociális intézményekre, idősotthonokra, a fogyatékossággal élők gondozóira, a hajléktalanellátókra zúdították rá a rezsiválságot, amelyet az Orbán-kormány képtelen megoldani.

Az orbáni állam teljes csődjének beismerése, hogy a magyar emberek legelesettebb, leginkább kiszolgáltatott tagjairól sem képesek gondoskodni. Csak annyit tudnak mondani az állami és önkormányzati fenntartású intézményeknek, akik a tél kezdetén szembesülnek a hétszeres gázáremeléssel, hogy oldják meg valahogy maguk a brutális rezsiszámlák kifizetését. Ez maguknak kormányzás?! Vagy kormányzásnak neveznék azt, amikor a belügyi államtitkár azt mondja a hajléktalanellátóknak, hogy húzzák össze magukat a télre?! Ezt mégis hogyan képzelték?! Préselődjenek össze, sorban, egymás mellett fekve a szerencsétlen emberek, mint a heringek a konzervdobozban, és melegítsék egymást?! Egyszerűen felháborító a szóhasználat és a mögötte felsejlő embertelenség!

Csak a nyers politikai érdek számít a segítségre szoruló emberek helyett az Orbán-kormánynak akkor is, amikor hátrányos megkülönböztetést alkalmaz a szociális ellátás szereplői között. Merthogy milyen józan, logikus, szakmailag alátámasztott érvek szólnak amellett, hogy kizárólag az egyházi fenntartású szociális intézményeknek ad a kormány rezsitámogatást? Talán az állami, az önkormányzati vagy a civil fenntartású intézményekben nem fáznak az emberek, ott nincs szükség fűtésre, villanyra? Miért csak az egyházakat tartja méltónak az Orbán-kormány, hogy részesüljenek a magyar emberek adóiból fizetett rezsitámogatásból? Semjén Zsolt és a klérus biztosan ismeri a választ.

(9.10)

De a legvalószínűbb magyarázat az, hogy az Orbán-kormányt egyáltalán nem érdekli ezeknek az embereknek a sorsa, mert lemondtak róluk. Rebesgetik ugyan, hogy a jövőben valamilyen pályázati rendszer útján osztanának rezsitámogatást például a civil intézményfenntartóknak, ám ebben is csak Orbán Viktor mérhetetlen cinizmusa érhető tetten. Egyrészt a civilek kénytelenek lesznek a hatalom kegyeiért folyamodni ugyanazért a pénzért, amit az egyházaknak kérés nélkül kiosztanak. Másrészt jelezném, hogy elkezdődött a tél, jönnek a brutális rezsiszámlák, és erről a pályázati rendszerről még csak nagy vonalakban sem tudunk semmit. Kik kapnak, mennyit és mikor?

Közben megjött a hír egy tegnapi kormányrendelet formájában, hogy újabb támogatást kapnak a bevett egyházak, mégpedig köznevelési célra kapnak fejkvótát 20 ezer forint/fővel, illetve szociális és egészségügyi intézményekben, ha jól néztem, 195 ezer forint/fő támogatást kapnak. Ez rendjén is lenne, tisztelt Orbán-kormány, de az nincs rendben, hogy ehhez más intézményfenntartók szektorsemlegesen nem tudnak hozzájutni.

Embertelenségük és cinizmusuk mellett még valami tetten érhető az Orbán-kormány szociális területhez fűződő viszonyában: a hozzáértés és a valóságérzékelés teljes hiánya. Ezt bizonyítja az a törvénycsomag, amelynek egyik eleme szerint kirakják a kórházi osztályokból az ápolási osztályon lévő betegeket, és közülük azok, akik sem a maguk, sem a hozzátartozóik zsebéből nem tudják majd megfizetni az ápolási otthonokban többszörösére emelt díjakat, egyszerűen mehetnek, amerre látnak, jó esetben haza, rosszabb esetben az utcára.

Én szociális és árnyékügyi… (Rétvári Bence: Árnyékügyi!  Menczer Tamás: Megnyugodtunk!) …nyugdíjügyi árnyékminiszterként azt gondolom, hogy ez így nincs rendben, és amennyiben Rétvári államtitkár úr fog nekem válaszolni, akkor kérem, hogy a szokásos pufogtatások, cinikus mondatok helyett arra válaszoljon, miért nem adnak támogatást a civil intézményfenntartóknak. Köszönöm, hogy meghallgattak.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. A kormány nevében az elhangzottakra Rétvári Bence miniszterhelyettes, államtitkár úr válaszol. Parancsoljon, öné a szó.

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Asszony, Árnyékminiszter Asszony! Tisztelt Ház! Először is Menczer Tamás államtitkár úr kapcsán szeretném megjegyezni  elnézést is kérek államtitkár úrtól, hogy ilyen párhuzamot bármikor is vonok , hogy ha valami szégyenteljes Magyarországra nézve, az éppen az önök nem árnyék-, hanem valós miniszterelnökének nemcsak a tevékenysége, hanem a retorikája is, ahogy nyilvánosság előtt is beszélt, hát még saját frakciótársai előtt; akár Magyarországot is milyen jelzővel illette az önök miniszterelnöke!

Nem tudtam pontosan beazonosítani, hogy az ön felszólalása tulajdonképpen egy szociális szervezeteket támogató vagy az egyházakat támadó felszólalás, mert többet beszélt az egyházak ellen, mint bármilyen szociális tevékenységet ellátók mellett. Mindkettőre reagálnék.

Számunkra azoknak a munkája rendkívül fontos, akik a szociális intézményekben dolgoznak, legyen az állami szociális intézmény, önkormányzati szociális intézmény, egyházi intézmény, civil, alapítványi vagy bármilyen más fenntartású intézmény. Ezért mindenkinek növeltük a támogatását. Az önök idejében csökkentek ezek a támogatások: 30 ezer forinttal az alapintézményeknél, a kiemelt intézményeknél 100 ezer forinttal. Mi viszont az intézmények támogatását és a szociális ellátás kasszáját 1001 milliárd forinttal növeltük 2010-től a legutóbb elfogadott költségvetésig. Tehát több mint háromszoros, közel három és félszeres emelkedés volt a szociális területen.

De ami ennél még fontosabb, hogy egymillió embernek pedig munkahelye lett Magyarországon. Mert ha valami jó szociálpolitika, akkor az a munkahelyteremtés. Vannak olyan emberek, akiknek ezzel nem tudunk segíteni, mert valami olyan betegségük van, olyan fogyatékkal élnek, amelynek következtében nem tudnak munkát vállalni, de aki munkaképes, azoknak munkahelyet teremtettünk, egymillió új munkahelyet, a többiek támogatási rendszerét pedig 1001 milliárd forinttal emeltük.

Mi igyekeztünk mindig, mindenhol ott lenni. Amit a baloldal bemutatott a saját városvezetése idején itt Budapesten a koronavírus-járvány alatt, az nem volt szép. Például amikor a Pesti úton hosszú ideig senki nem bukkant fel, Karácsony Gergely fel sem bukkant, csak ön ment oda utána egy héttel, vagy nem tudom, hány nappal később, amikor azt mondták, hogy van orvosi ellátás, közben nem volt orvosi ellátás, hiszen bevitték az ottani gondozottakat a kórházba, ahol kiderült, hogy 70 százalékuk valamilyen olyan betegségben, olyan állapotban van, ami kórházi kezelést igényelt utána rühesség vagy más miatt, akkor az azért nem szép bizonyítvány a baloldal gondoskodáspolitikájáról.

Kérem, hogy azt a valótlan állítást ne ismételgessék többször baloldalról, amit Korózs Lajos kezdett el, de önök mind a mai napig folytatják, hogy a magyar kórházakból úgy küldenek el embereket, hogy igazából orvosi kezelésre szorulnának, de a kórházakból kiteszik őket. Korózs Lajos a kamu videójában ezt még azzal is megfejelte, az álmentőst is bevetve egy epizódszerep erejéig, hogy ebben tízből kilenc ember meghalt. Semmi ilyen nem történt akkor sem. Kiderült akkor is. Akkor is ezt mondták, akkor is kiderült, hogy valótlan, akkor is lebuktak. Most is ezt mondják, most is ki fog derülni, hogy valótlan, most is le fognak bukni, mert mindenkit el fogunk látni vagy kórházban, akinek orvosi ellátásra van szüksége, vagy valamilyen bentlakásos szociális intézményben. Négy-ötezer fővel növeltük is a férőhelyek számát az elmúlt években, és egy új emelt szintet hozunk létre a szakápolási központok révén, ahol még emeltebb szintű ellátást kaphatnak azok, akik szociális ellátásra szorulnak, mert róluk gondoskodni fogunk.

Az a legnagyobb valótlanság, amit önök most már hetek óta mondanak, hogy az állam kivonult a szociális ellátásból. Igazából önök ezt már nagyon sokszor elmondták, ezt már ’98-2002 között elmondták, elmondták 2010 óta számtalanszor. Tehát ennek a szónak az önök szájából megkopott az értéke, mert mindig ezt mondták. Önök azt mondják, arra a törvényjavaslatra, amely rögzítette, hogy abban az esetben, ha valaki nem tud gondoskodni önmagáról, ha nem tud gondoskodni róla a családja, ha nem tud róla gondoskodni a település, ahol él, ha nem tud gondoskodni róla egy karitatív szervezet, egy egyházi szervezet, akkor az állam gondoskodni fog róla  önök erre azt mondják, hogy az állam kivonul (Gy. Németh Erzsébet közbeszól.), amikor pedig rögzítettük törvényi szinten, hogy nem marad senki ellátatlanul, mert ha senki nem tudja őt már ellátni, az állam mindig ott lesz, minden magyar ember számíthat a magyar állam gondoskodására akkor, ha sem maga, sem a családja, sem semmilyen karitatív szervezet nem tud segíteni. Önök erre mondják azt, hogy cserbenhagyás, holott expressis verbis leírtuk, hogy ha bárki már képtelen a maga ellátására, akkor mindig számíthat erre. Úgyhogy kérem, hogy ezt a fajta retorikát is fejezzék be, bár azt hiszem, hiába kérem.

Az elmúlt 10-12 évben sikerült elérnünk, hogy jóval kevesebb a nélkülözők aránya Magyarországon, ez 23 százalékról 8,3 százalékra csökkent az Eurostat szerint is, és amikor a szankciók miatt egy valódi válság köszönt be Európában, akkor, hála istennek, kevesebb ember van, aki a lét és a nemlét határán van, tehát könnyebb lesz az ő biztonságukat megvédenünk. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:   23-26   27-30   31-34      Ülésnap adatai