Készült: 2024.05.12.11:25:55 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

59. ülésnap (2023.04.12.),  31-34. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:11


Felszólalások:   27-30   31-34   35-38      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, Tállai András államtitkár úr. Szintén napirend előtti felszólalásra jelentkezett Mihálffy Béla képviselő úr, a Kereszténydemokrata Néppárt képviselője: „Aktuális ügyeink” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

MIHÁLFFY BÉLA (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! 413 napja egy ördögi és esztelen vérontás vette kezdetét, ahol a nép szenved, a nép az áldozat. 413 napja dúl két szláv testvérnép háborúja, a háború, mely egy jól megírt forgatókönyv szerint halad előre lépésről lépésre.

A háború kezdeti időszakában még békepárti hangot megütő Európa nagyobbik része már nem a békére törekszik, hanem a nagyhatalmak játékszere lett, a háború kitörése után pár hónappal ugyanis bekövetkezett az orosz-ukrán háborút eszkalálni képes nyilatkozatok és tettek egész sora. Az eleinte még csak humanitárius célú segítségnyújtás egy év leforgása alatt harci fegyverek szállításába és ukrán katonák közvetlen kiképzésébe fordult át. Pár hónappal a háború kitörése után Európa és a transzatlanti térség háborús pszichózisba került. Európa elvakult megszállottsággal torpedózza önmagát, és megfelelési kényszere az Egyesült Államok felé, a katasztrófa felé sodorja a nagy múltú kontinenst. Az európai politikusok ugyanis önként egyre nagyobb mértékben emelik a téteket.

35  eddig ennyi ország küldött halálos katonai fegyvereket a háborúba; az Egyesült Államok mellett Ausztrália, Szudán és Pakisztán is. Ami pedig a fegyverarzenál összetételét illeti: a könnyűfegyverektől egészen a modern pusztító fegyverekig terjed a lista, tankok, légvédelmi rakétarendszerek, nagy hatótávolságú rakéták, páncélozott járművek.

A nyugati nagyhatalmak és Brüsszel folyamatos fegyverszállítmányokkal és dollármilliárdokkal próbálja elnyújtani a konfliktust. Nem számít nekik az emberi élet, a mérhetetlen szenvedés. A háborús övezet ugyanis nem wellnessközpont, ott az életben maradásért minden egyes percben harcolni kell. A kényelmes fotelben ülve könnyen hozzák meg ezeket a döntéseket, hiszen nem ők harcolnak a frontvonalban. Persze, tudjuk jól, hogy semmi nem történik véletlenül.

Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Az elmúlt egy évnek vannak nagy nyertesei és vesztesei egyaránt, a háború ugyanis kiélezte a hatalmi viszonyokat, felgyorsította a világrend átalakulását, és újrapozicionálta több ország helyzetét. A cél elérése érdekében azonban azok a politikusok, akik úgy gondolják, hogy ők az igazság birtokosai, úgy tűnik, mindent egy lapra tesznek fel, abban a tévhitben éltetik magukat, hogy bármeddig feszíthetik a húrt, úgysem lesz újabb világháború. Pedig Ukrajna korlátlan katonai támogatásával, felelőtlen döntéseikkel az atomháború kockázatát idézik elő; tehát az emberi civilizáció létével játszanak. Úgy látszik, hogy az európai politikusok sajnos nem tanultak az előző két világháborúból, nem értik, vagy nem akarják megérteni, hogy a háborút először ismét Európa, az európai emberek fogják megszenvedni. George Santayanát idézve: „Akik elfelejtik a múltat, arra ítéltetnek, hogy újra átéljék azt.”

Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Most volt húsvét, a katolikus egyház legnagyobb ünnepe, Krisztus győzedelmes feltámadásának, a reménynek, a fénynek az ünnepe. Bíznunk, reménykednünk kell a szeretet erejében, mely Pál apostolt idézve: „Nem örül a gonoszságnak, de együtt örül az igazsággal.”

Jézus a kereszthalálával nem szabadította meg a világot a szenvedéstől, de megváltotta minden ember bűnét, feltámadásával pedig győzelmet aratott a halál felett. „A teremtő és a teremtmény is én vagyok. Jézusból Krisztussá változok. Isten fia voltam, vagyok, és leszek. Mindig magam fölött ítélkezek. Ember, emlékezz, szenvedtem értetek!”

Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek húsvéti üzenete szerint Jézus keresztáldozata békét teremt Isten és ember között, és aki ezt a békét igazi szeretetkapcsolatként éli meg, az testvérének érzi embertársait, és képes áldozatot hozni azért, hogy békében éljen velük.

Mi, kereszténydemokrata képviselők a béke mellett állunk, és azért imádkozunk, hogy minél előbb tűzszünet legyen. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Mihálffy Béla képviselő úr. A kormány nevében Vargha Tamás államtitkár úr fog válaszolni.

VARGHA TAMÁS honvédelmi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! A szomszédunkban zajló háborúban több százezer ember halhatott már meg, és több millió embernek kellett elmenekülni otthonából.

Mindeközben Európa a háborúba sodródás napjait éli. Brüsszel és más, a háborúban érdekelt nemzetközi érdekcsoport, illetve a spekulánsok óriási nyomást helyeznek országunkra, azt akarják, hogy csatlakozzunk a háborúpárti országokhoz, és kezdjük el a fegyverek szállítását. Ezek azok az országok, amelyek sisakokkal kezdték, majd jöttek a lőszerek, később a fegyverek, aztán a páncélozott harcjárművek, és most már harckocsiknál és rakétarendszereknél tartunk, és következnek a vadászrepülőgépek. És minél több ország vonódik bele a háborúba, annál nagyobb ütemben sodródunk egy világháború felé. És ne legyen kétségünk, ha világháború lesz, az atomháború lesz.

Mindemellett egész Európa az elhibázott brüsszeli szankciók káros következményeitől szenved. Ezek az elfogadott gazdasági és energiaszankciók nem csillapították a háborút, az orosz gazdaságot nem kényszerítették térdre, de a szankciók az egekbe lökték az energiaárakat, gazdasági károkat és tomboló inflációt okoztak, nincs olyan család, amely ne érezné a szankciós infláció terheit.

A magyar kormány azon dolgozik, hogy a magyar gazdaság erejét megőrizze, ezért az infláció ellen indított háborút, megvédi a munkahelyeket és a családokat, az időseket és a munkából élőket. Mi megerősítjük Magyarország katonai erejét, hiszen a béke megőrzéséhez erőre van szükségünk, fegyverekre és haditechnikára és erős hadseregre, de nem úgy, hogy azt a háborús övezetbe küldjük, hanem önmagunk védelmében van erre szükségünk.

Mi komolyan vesszük a NATO-szövetségbeli tagságunkat is. Mi védelemre szövetkeztünk, és ebből a védelemből, ebből a szövetségből ki is vesszük a részünket. Nekünk, fehérváriaknak megtiszteltetés, hogy két közvetlen NATO-parancsnokság települ Székesfehérváron, mind a NATO-erőket integráló egység, mind pedig a közép-európai többnemzeti hadosztály Magyarország és Fehérvár biztonságát szolgálja.

Fontosnak tartjuk azt is, hogy a magyar Országgyűlés egy határozatban rögzítette az álláspontját. Egy határozat mindig az alapvető kérdéseket fekteti le. És az alapvetés egyszerű: Magyarország békepárti volt, és a béke pártján is marad, és a jövőben is kimarad, ki kíván maradni az orosz-ukrán háborúból.

Ez a békepárti határozat a magyar emberek álláspontját tükrözi. A tavalyi parlamenti választás és a szankciókról szóló konzultáció eredményei megerősítik azt az álláspontot, miszerint a háború végét nem a szankciók, hanem a béketárgyalás, a tűzszünet és a béke hozhatja el, hiszen életeket menteni csak tűzszünettel és békével lehet, és ezért állunk mi a béke pártján.

(10.30)

Hihetetlen és egyben megdöbbentő is, hogy a magyar baloldalra még ebben sem lehet számítani. A magyar baloldali pártok ugyanis kezdettől fogva a háború pártján állnak, nem támogatták a békepárti határozati javaslatot a parlamentben, hiszen a magyar baloldal a magyar érdekekkel szemben a háborút támogatja.

De nincs mit csodálkoznunk. A dollárbaloldal azt a feladatot kapta a dollárokért cserébe, hogy a háborúpárti álláspontot képviselje Magyarországon, mert ez megbízójuk érdeke. És ez a dollárbaloldal a háború kitörése óta többször is egyértelműen elmondta és kifejezte, hogy fegyvereket vagy katonákat is küldene a háborúba.

Mi azonban nem engedünk, nem is engedhetünk a negyvennyolcból, nem engedhetünk békepárti elkötelezettségünkből, nem küldünk katonákat, nem küldünk fegyvereket. Magyarország a béke pártján áll és ott is marad. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   27-30   31-34   35-38      Ülésnap adatai