Készült: 2024.05.08.23:58:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

107. ülésnap (2024.03.25.),  81-84. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:33


Felszólalások:   77-80   81-84   85-88      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen a miniszterhelyettes úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Bakos Bernadett, az LMP képviselője, kérdést kíván feltenni az agrárminiszternek: „Mit tesz a kormány a hatékonyabb állatvédelemért?” címmel. A kérdés megválaszolásával a miniszterelnök úr a téma szerint feladat- és hatáskörrel rendelkező Tuzson Bence igazságügyi miniszter urat bízta meg, a miniszter úr felkérésére Répássy Róbert államtitkár úr, miniszterhelyettes válaszol. Öné a szó.

BAKOS BERNADETT (LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Kis képzavarral indítva az állatvédelem a rosszul működő magyar politika állatorvosi lova: minden politikus a legnagyobb állatvédőnek tartja magát, mindenki szeret lájkokat vadászni a közösségi médiában kiscicákkal, mentett kutyákkal; azonban a valóságban nem sok minden történik: sok beszéd, sok posztolás és nagyon kevés cselekvés  pont úgy, ahogy az egész magyar politika működik. Pedig van állatvédelmi biztosa a kormánynak és van egyébként Budapestnek is, pozíció tehát van bőven, azonban eredmény szinte alig.

Mi sem bizonyítja ezt, mint hogy Budapesten összesen 29 hely áll rendelkezésre önkormányzati szinten kóbor macskák befogadására, és hiába a megfelelő biztos, ez egy darabbal sem nőtt az elmúlt öt évben.

(13.20)

De nem jobb a helyzet kormányzati szinten sem. A kormány még az állatvédelmet is valójában csak pénzosztásra használja, hiszen a civil szervezetek közül nem azokat támogatják, amelyek az elmúlt években sikereket tudtak elérni, hanem inkább létrehoztak egy kormányközeli alapítványt, és odairányították az ilyen pénzeket. Közben persze leszavazták az LMP minden állatvédelmi javaslatát, legyen az az állatvédelmi törvény szigorítása vagy éppen a szilveszteri tűzijátékok korlátozása. Mi azt szeretnénk, ha a mellébeszélés helyett végre valódi cselekvésről lenne szó, tehát az üres szavakat végre kövessék valódi tettek is.

Ezért azt kérdeznénk a kormány képviselőjétől, hogy hány férőhellyel nőtt az elmúlt években az államilag finanszírozott, mentett állatok befogadására alkalmas helyek száma. Milyen alapon válogatják ki az államilag támogatott állatvédő civil szervezeteket? Illetve vane pontos adatuk arra vonatkozóan, hogy az elmúlt években hogy alakult a kóbor állatok száma? Milyen módon igazodik ehhez az állami kapacitás mértéke? Köszönöm. (Taps az LMP padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő asszony. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Tuzson Bence államtitkár úrnak, miniszterhelyettesnek. Parancsoljon! (Jelzésre:) Pardon, Répássy Róbert államtitkár úrnak, miniszterhelyettesnek. Tuzson Bence miniszter úrtól elnézést kérek.

DR. RÉPÁSSY RÓBERT igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Asszony! Kérem, engedje meg, hogy Ovádi Péter kormánybiztos úr válaszáról tájékoztassam önt!

A mentett állatokat befogadó állatmenhelyek anyagi és erkölcsi támogatása is prioritást élvez a kormány számára. Még a legnehezebb időszakban, a Covid-19-járvány ideje alatt is anyagi támogatásban részesítettünk 67 civil szervezetet.

2022 májusában 500 millió forintos keretösszegű pályázatot hirdettünk meg számukra, és a tavalyi évben a 187 nyertes szervezet meg is kapta a forrásokat; a szervezetek működési költségeire, állategészségügyi szolgáltatásaira és a férőhelyek bővítésének finanszírozására fordították az összegeket. A visszajelzések alapján jelentősen növelni tudták a kapacitásaikat.

Hazánk egyetlen, állam által alapított állatvédő szervezete, a Közös Ügyünk az Állatvédelem Alapítvány 2023-ban 123 millió forintot költött többek között állatvédő civil ernyőszervezetek fejlesztésére, vis maior esetekben pedig pénzbeli gyorssegéllyel segítette a nehéz helyzetbe került állatmenhelyeket. Hamarosan megjelenik egy újabb 500 millió forintos keretösszegű pályázat, amellyel szintén pályázhatnak a férőhelyek bővítésére és korszerűsítésére az állatvédelemmel foglalkozó civil szervezetek. A 2022. évi pályázaton minden olyan civil szervezet nyert, amely érvényesen nyújtott be pályázati kérelmet: a 205 beérkezett pályázatból ez 187 szervezetet jelent.

A kóbor állatokat érintően az elmúlt három évben jelentős lépéseket, sikereket értünk el. 2023-ban az ebrendészeti telepekre bekerült állatok száma közel 19 ezer volt, amelyekből több mint 15 ezret sikerült a megfigyelési időszak után egyéb helyen elhelyezni. Köszönöm szépen. A válaszomat, kérem, fogadja el. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   77-80   81-84   85-88      Ülésnap adatai