Készült: 2024.05.08.11:28:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

107. ülésnap (2024.03.25.),  41-44. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:50


Felszólalások:   37-40   41-44   45-48      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen miniszterhelyettes úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Gurmai Zita, az MSZP képviselője, kérdést kíván feltenni a belügyminiszternek: „Hol tart a gyermekotthonok és vezetőik felülvizsgálata?” címmel. Öné a szó, képviselő asszony.

DR. GURMAI ZITA (MSZP): Köszönöm szépen. Tisztelt Ház! A bicskei pedofil igazgató bűntársa kegyelemmel szabadulhatott, és ebben a Fidesz-kormány segített neki, az a Fidesz-kormány támogatta a pedofilsegítő K. Endre szabadulását, amelynek miniszterelnöke Orbán Viktor kitüntette a pedofil igazgatót. Az az Orbán Viktor tüntette ki a pedofil igazgatót, akinek a testvére közösen tartott birkózóedzéseket a gyerekeknek a pedofilsegítő K. Endrével. A Fidesz-kormány tavaly harmadára csökkentette a gyermekjogi képviselők számát. Ezek után érthető, hogy a közvélemény kíváncsi arra, hol tart a gyermekotthonok és az ott dolgozók szakmai ellenőrzése, amit a Fidesz megígért.

Ez a beígért ellenőrzés összesen 530 intézményt érint, és nemrég az M1 arról számolt be, hogy 173 gyermekvédelmi intézmény ellenőrzése már megtörtént. A sajtó azonban hiába érdeklődik, hogy megtudja, milyen teszteket és vizsgálatokat végeznek el a vezetőkkel, mert a pedofilsegítő férfi kegyelmét támogató kormány nem válaszol. Mint ahogy arra sem válaszolnak, hogy az egyházi gyermekotthonokat miért nem vizsgálják. Mi ez a megkülönböztetés? Érdekes, hogy az egyházi otthonok vezetőinek vizsgálatát törvénymódosításhoz kötnék, holott ezt rendeleti szinten is elő lehetne írni. A beígért törvénymódosítás persze még nincs sehol.

Kérdezem: miért gondolja úgy a Fidesz, hogy az egyházi intézményekben elég később védeni a gyermekeket? Miért nem tájékoztatják a közvéleményt a 173 intézményben elvégzett ellenőrzés részleteiről és eredményéről? Ezek azért súlyos kérdések, mert ha a hatósági ellenőrzés során bűncselekmény gyanúja merül fel, akkor a kormányhivataloknak feljelentést kell tenniük. Azt hiszem, a teljes magyar közvélemény nevében mondhatom: elég volt a Fidesz titkolózásából.

Ezért kérdezem: hol tart a gyermekotthonok és vezetőik felülvizsgálata? Mik a tapasztalatok az eddigi vizsgálatok alapján? Indultake eljárások? Mikor és milyen módon történik meg a vezetők tesztelése? Milyen szakmai protokoll alapján végzik el ezeket? Összesen végül hány vezető vizsgálatára kerül majd sor? (Az elnök csenget.) Illetve, mi lesz az egyházi intézményekkel, az ott élő gyermekeket mikor kezdi védeni a kormány? Köszönöm a türelmét, elnök úr. (Taps az ellenzék soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! A kérdésre Rétvári Bence államtitkár úr, miniszterhelyettes kíván válaszolni. Öné a szó.

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Ház! Kérdései többségére, sőt szerintem mindegyikre a válasz a sajtóban megjelent az elmúlt hetekben, tehát semmifajta titok nincsen, de szívesen megismétlem itt is önnek a Parlament falain belül.

Először is fontos, hogy a hatósági ellenőrzések, amelyeket soron kívül rendelt el a kormány, ezek minden intézményre vonatkoznak, állami, civil, egyházi, önkormányzati, bármilyen fenntartó van, ebben az 530-ban van 416 állami, 6 civil és 108 egyházi fenntartású. Tehát mindegyik intézményben ezek a soron kívüli ellenőrzések elindultak.

Ezeknek az a célja, hogy megnézzük, hogy a gyermekbántalmazási eseteket hogyan kezelik, teszneke ennek kapcsán feljelentést, az áldozatok számára nyújtanake egyéni és csoportos segítséget, vane a bántalmazási eseteknek belső kivizsgálása a szabályzat szerint és tényleges is, és milyen intézkedéseket tesznek meg. Ahogy ön is utalt rá, ha ezen ellenőrzés folyamán bármikor bűncselekményt tapasztalnak, azonnali feljelentési kötelezettségük van, a kormányhivatalok dolgozói, a gyermekvédelmi dolgozók közösen végzik ezt, márciusban és áprilisban fog megtörténni ezeknek az intézményeknek az ellenőrzése, utána lehet erről összefoglaló véleményt mondani.

Van egy másik folyamat is, amelyik elindult, ez a vezetők kötelező pszichológiai alkalmassági vizsgálata, itt általános vezetési képességek, személyiségi kompetenciák, szexuális devianciák, függőségek, általános pszichés állapot, érzelmi, indulati kontroll, pszichés terhelhetőség, stresszel való megküzdési képesség, öngyilkosságra való hajlam szerepel, tehát nagyon széles körű ez a vizsgálat. Erről a múlt héten egy még részletesebb cikket is olvashatott a Magyar Nemzetben, hogy pontosan miket vizsgálnak itt a szakemberek. Két napig különböző tesztek, kétkörös tesztek, utána még képezettebb szakemberekkel való további vizsgálat ennek a része, így a vezetőket és a vezetők helyetteseit tudjuk vizsgálni. Ez nyilván egy hosszabb folyamat, mint az első, soron kívüli hatósági vizsgálat, így törekszünk arra, hogy mindenhol felszámoljuk a látenciát a gyermekbántalmazással kapcsolatban, az intézményekben is, hogy ne maradhasson sehol pedofil a gyermekek közelében az intézményekben sem. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   37-40   41-44   45-48      Ülésnap adatai