Készült: 2024.05.08.07:35:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

107. ülésnap (2024.03.25.),  155-162. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:41


Felszólalások:   155   155-162   163-172      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, politikai igazgató úr. Tisztelt Országgyűlés! Toroczkai László, a Mi Hazánk képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a miniszterelnök úrnak: „Mikor segíti végre a magyar embereket, Miniszterelnök úr?”. Tájékoztatom a tisztelt Országgyűlést, hogy a Mi Hazánk frakcióvezetője előzetesen úgy nyilatkozott, hogy személyes válaszadást kér, így miniszterelnök úrnak a távolléte miatt a második soron következő azonnali kérdések órájában kell válaszolnia.

Most a Mi Hazánk-frakció soron következő kérdést feltenni kívánó képviselője következik, ő pedig nem más, mint Novák Előd, a Mi Hazánk képviselője, aki azonnali kérdést kíván feltenni a miniszterelnök úrnak: „Gyermekgyilkosság önvédelemből? Miért támogatja Izrael népirtását semlegességünk helyett a”  nem tudom, ez mérsékelt jobboldal? (Közbeszólások: Sékeljobboldal.) Ja, így már értem.  „sékeljobboldal?” címmel. Tájékoztatom a tisztelt Országgyűlést, hogy a Mi Hazánk frakcióvezetője előzetesen úgy nyilatkozott, hogy személyes válaszadást kér, így miniszterelnök úrnak a távolléte miatt a soron következő azonnali kérdések órájában kell válaszolnia.

Most a Mi Hazánk-frakció soron következő kérdést feltenni kívánó képviselője következik, mégpedig Dúró Dóra, a Mi Hazánk képviselő asszonya, aki azonnali kérdést kíván feltenni a kultúráért és innovációért felelős miniszter úrnak: „Mi az érték?” címmel. A miniszter távolléte miatt válaszadásra Vitályos Eszter miniszterhelyettes, államtitkár asszonyt jogosította fel. Kérdezem a képviselő asszonyt, hogy elfogadjae a válaszadó személyét, vagy a minisztertől személyesen kéri a választ. (Dúró Dóra: Elfogadom. Köszönöm.) Akkor öné a szó, Dúró Dóra képviselő asszony.

DÚRÓ DÓRA (Mi Hazánk): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Kutyaürülék, guminő, öncélú válogatott trágárságok, obszcén, szexualitást kifejező mondatok szerepelnek a kormány által Magyarország Babérkoszorúja díjjal kitüntetett Farkas Wellmann Endre munkásságában. Most március 15-én kapta meg ezt a kitüntetést, aki egyébként havi rendszeres juttatást is kap a magyar adófizetők pénzéből, ugyanis Térey-ösztöndíjas is.

Érdekesség, hogy a Térey-ösztöndíjat a Petőfi Irodalmi Múzeummal kötött szerződés alapján kapja meg, amelynek a vezetője Demeter Szilárd, és Farkas Wellman Endre hogy, hogy nem, az ő apósa. Tehát miközben havi rendszeres összeggel jutalmazza az apósát, aközben Magyarországon a kulturális dolgozók közül még a diplomások is gyakran csak a garantált bérminimumot keresik, és menekülnek ebből az ágazatból.

Ha önök, tisztelt magyar kormány és államtitkár asszony, állami kitüntetésre érdemesnek tartották ezt a munkásságot, akkor én arra kérem önt, hogy itt, a parlament nyilvánossága előtt olvasson fel részleteket Farkas Wellmann Endre tevékenységéből. Hoztam három verset is, amelyekben megjelöltem különböző részleteket, s ha önök úgy gondolják, hogy ez az ember rendszeres támogatásra is érdemes, illetve állami kitüntetést is kell hogy kapjon, akkor nyilvánvalóan értéknek tartják azt, amit ő előállított. Így bízom benne, hogy államtitkár asszony, vagy nem bízom benne, de úgy gondolom, államtitkár asszonytól az a következetes magatartás, ha fel is olvassa itt, a nyilvánosság előtt ezeket a verseket.

A kérdésem pedig az lenne, hogy mikor hagynak fel azzal a kultúrpolitikában, hogy undorító liberális termékeket finanszírozzanak. Várom érdemi válaszát. (Szabadi István tapsol.  Dúró Dóra a versek kinyomtatott példányait Vitályos Eszter asztalára teszi.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Dúró Dóra alelnök asszony, képviselő asszony. A válaszadásra megadom a szót Vitályos Eszter államtitkár asszonynak.

VITÁLYOS ESZTER kulturális és innovációs minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Asszony! Szeretném arról tájékoztatni, hogy nem egy miniszter dönt az állami kitüntetésekről, van egy elég komoly eljárás az esetben, hogy kik azok, akik egyáltalán méltóak, és kik azok, akik egyáltalán szóba kerülhetnek egy-egy nemzeti ünnep alkalmával mint kitüntetett személyek.

Az említett úrral kapcsolatban hadd olvassam fel röviden az életpályáját! Farkas Wellmann Endre romániai magyar költő, aki Marosvásárhelyen született 1975. május 22-én, érettségizett 1993-ban a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnáziumban, ahol az Ébredés című diáklap főszerkesztője volt 1990-93 között, majd ugyanitt megalapította az 1996-98 között működő Alterego Irodalmi Kört és folyóiratot. 1998 júniusában elvégezte a nagyváradi Ady Endre Sajtókollégium újságírói szakát, majd 2007-ben a Babeș-Bolyai Tudományegyetem magyar-néprajz szakán szerzett tanári oklevelet. Magiszteri tanulmányait a kolozsvári Egyetem szociológiai karán végezte komplex kultúrakutatás szakon 2008-ban.

Már gyerekkorától fogva érdekelte Szőcs Géza munkássága, így egyetemi diplomadolgozatát az ő verseiből írta, magiszteri disszertációjában közéleti politikai karrierjével foglalkozott. Ezeket alapul véve 2009-ben pedig „Amikor fordul az ezred” címmel jelent meg kettejük közös kötete, ami egy írói, politikai pálya kilencvenes évekbeli kordokumentuma. 1990 óta több magyar nyelvű sajtóorgánum munkatársa és közreműködője volt: a Látó, a Helikon, Az előretolt helyőrség, Az irodalom visszavág, Alterego, Ébredés, Fiatal Fórum, Erdélyi Napló, és a sort folytathatnám. 1998-ban a nagyváradi Erdélyi Napló hetilapnál, 2000-ben pedig a Kriterion Könyvkiadónál dolgozott szerkesztőként.

Elképzelhető esetleg, képviselő asszony, hogy ezek azok a dolgok az életéből, amelyeket értékelve úgy döntött a bizottság, hogy érdemes a babérkoszorúdíjra? Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm szépen miniszterhelyettes, államtitkár asszony. Viszonválasz illeti meg alelnök asszonyt.

DÚRÓ DÓRA (Mi Hazánk): Köszönöm, elnök úr. Tehát akkor rögzítsük, hogy államtitkár asszony nem olvasott fel ezekből a versekből az Országgyűlés nyilvánossága előtt, aminek rendkívüli mértékben örülök, mert ez a szent hely sokkal többet érdemel annál, mint hogy ezeket az obszcén, öncélú trágárságokat ismertessük.

Csak azért, hogy érzékeltessük az adófizetőknek, hogy mire megy el az ő pénzük, milyen művészetet támogat a kormány, én most cenzúrázva ismertetnék néhány sort ebből a munkásságból. Idézem az önök által kitüntetett embernek az egyik művét: „…a reményt, amellyel végül kitöröltem / a”…hm… „s aztán falhoz” …hm… „azt / úgy éreztem egy röpke pillanatra / hogy átvertél mint” …hm... „a kiskamaszt”.

Az sem zavarja önöket, államtitkár asszony, hogy az ilyen trágárságokat tartalmazó versében egyébként az Istent is a szájára veszi, és gyakorlatilag káromolja őt? Mikor hagynak fel azzal, hogy liberálisokat finanszíroznak a kultúrpolitikában, és mikor jön el végre a valódi nemzeti fordulat ezen a területen? (Szabadi István tapsol.  Tordai Bence: Cenzorkodj!)

ELNÖK: Köszönöm szépen, alelnök asszony. Megadom a szót viszonválaszra Vitályos Eszter államtitkár asszonynak.

(14.40)

VITÁLYOS ESZTER kulturális és innovációs minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a válaszadás jogát, elnök úr. Tisztelt Képviselő Asszony! Én nem kívánom kommentálni az ön által felolvasott részeket. A művészet szabad, és még egyszer mondom, szakmai bizottság dönt arról, hogy kik kapják meg az adott évben a művészeti és egyéb szakmai díjakat. Javaslom, hogy forduljon a kérdésével hozzájuk. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   155   155-162   163-172      Ülésnap adatai