Készült: 2024.06.01.21:02:54 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

9. ülésnap (2022.06.08.), 48. felszólalás
Felszólaló Hollik István (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 9:16


Felszólalások:  Előző  48  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HOLLIK ISTVÁN, a KDNP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Asszony! Tisztelt Képviselőtársak! Őszintén szólva, elnehezíti a vitát, hogyha ennyire más a valóságértelmezésünk, merthogy én azt látom, hogy nem mi akartuk így, de az elmúlt öt évben valóban rendkívüli helyzetben volt és van Magyarország, hiszen valóban, 2015-ben egy soha nem látott bevándorlási hullám érte el Magyarországot. Aztán nem mi szerettük volna, nem mi tehettünk róla, de ránk tört, ahogy az egész világra egyébként, egy Covid-járvány, amit egyébként a legtöbb állam úgy kezelt, hogy rendkívüli jogrendet vezetett be.

Most pedig nem mi akartuk, sőt mindent megtettünk annak érdekében, hogy a szomszédunkban ne legyen háború, de mégis  mégis!  így történt, és a mi helyzetértékelésünk ezzel kapcsolatban az, hogy ezek, mind a három, bár nem mi akartuk, de mind a három rendkívüli helyzetet jelent Magyarország számára. És ha jól értem a baloldal képviselőjének a felszólalását, Arató képviselő úrnak a felszólalását, ő azt mondja, hogy ezek ilyen-olyan indokok, vagy ahogy fogalmazott, ezek valamilyen, csak azt nem mondta, hogy részletkérdések vagy lényegtelen indokok, piszlicsáré indokok. (Arató Gergely: Ilyet nem mondtam, képviselő úr, ne tessen füllenteni!)

Képviselő úr, azt gondolom, hogy ezek a helyzetek, amelyek az elmúlt öt évben kialakultak, valóban rendkívüli helyzetek, nem ilyen-olyan indokok, ahogyan ön szó szerint fogalmazott, hanem ezek komoly helyzetek, nehéz helyzetek, nehéz helyzetbe hozzák Magyarországot, és erre igenis válaszolni kell. Úgy látom tehát, hogy a vita kiindulási pontjában sem értünk egyet egymással, önök szerint az a helyzet, amelyben vagyunk, az nem rendkívüli, szerintünk viszont pedig az, és ha rendkívüli helyzet van, az valóban rendkívüli intézkedéseket igényel.

A képviselő úr másik érve az volt, én is szó szerinti idézem, hogy ellenőrizetlen a túlhatalom. Képviselő úr, ön is tudja, hogy ha ilyen megfogalmazásokat tesz, akkor csúsztat, hiszen a parlament ellenőriz. Ráadásul korábban egyébként, a Covid-járvány alatt önöknek a rendkívüli jogrenddel kapcsolatban egy lényegi kritikájuk volt, az, hogy nincs időbeli határ. (Arató Gergely: Az első alkalommal, nem az ötödik alkalommal!) Most ez is benne van. Most ez is benne van, mert van időbeli hatály, az időbeli hatálya pedig november 1-je.

Azt gondolom tehát, hogy amit a miniszter asszony elmondott, hogy a rendkívüli jogrend minden alkotmányos alapelvnek, szükségszerűség, arányosság megfelel, az valójában így van, tehát semmilyen ellenőrizetlen túlhatalomról nincsen szó. Ráadásul, ahogy eddig, korábban, úgy ezután is számíthat a képviselő úr arra egyébként, hogy a kormány tagjai be fognak számolni az aktuális helyzetről a háború kapcsán, vagy a miniszterelnök úr, vagy a miniszter hölgyek és urak.

A baloldalnak a harmadik állítása az volt  bár kifacsart logika, de ha jól értettem , hogy a rendkívüli jogrend, valójában az egész amiatt van, merthogy nem akarunk gazdasági kérdésekről vitatkozni itt az Országgyűlésben. Tisztelt képviselő úr, nem tudom, hogy elkerültee a figyelmét, de néhány héten belül a költségvetésről és az adótörvényekről fogunk vitatkozni itt a parlamentben, rendkívüli jogrend ide, rendkívüli jogrend oda. Egyáltalán nem akarunk tehát semmilyen vitát megkerülni.

Annak pedig, hogy önök folyamatosan megszorításról beszélnek, valószínűleg freudi oka lehet, hiszen önök kezeltek válságot 2008-09-ben, és önök valóban megszorítottak és olyan intézkedéseket, olyan kormányzati intézkedéseket vezettek be, amelyek valódi megszorítást jelentettek a családok számára. Mi viszont csak olyan kormányzati intézkedéseket tudunk támogatni, és a kormány éppen ezért olyan intézkedéseket is hozott, amelyek megvédik a családokat ebben a rendkívüli helyzetben, amit egyébként Brüsszel elhibázott szankciós politikája, illetve a háború és az azáltal okozott energiaválság teremtett elő. Mi tehát nem, továbbra sem, eddig sem és ezután sem fogunk tudni semmi olyan kormányzati intézkedést támogatni, és nincs is ilyen kormányzati intézkedés, amely megszorításokat tartalmaz. Megszorításokat egyedül a baloldali kormányok vezettek be.

És akkor nézzük a konkrétumokat, mert ha jól értem, önök azt mondják, hogy a rendkívüli jogrendnek a keretében a 37 kormányrendelet, amely most meghosszabbításra kerül, sem indokolt. A teljesség igénye nélkül azért néhány konkrétat felolvasnék, és mindenki eldöntheti maga, hogy ezek indokoltake háborús helyzetben, avagy sem: SZÉP-kártya élelmiszer vásárlására történő felhasználásának lehetővé tétele; a hatósági ár bevezetése egyes alapvető élelmiszerekre február és július között; hatósági üzemanyagárra vonatkozó rendelkezések meghosszabbítása július 1-jéig; a gabona Magyarország területéről külföldre történő kivitelével összefüggő korlátozások; az orosz-ukrán háborús konfliktus területi humanitárius feladatainak koordinálására megyei, fővárosi védelmi bizottság kijelölése, számukra feladat meghatározása; Ukrajnából érkező menedékes tekinte-tében közfoglalkoztatásra és foglalkoztatásra vonatkozó speciális szabályok; kiskorú elhelyezésének biztosítása bölcsődei, óvodai ellátás keretében; rendszeres létfenntartási támogatás megállapítása és az ezzel összefüggő jogszabályok; vagy éppen az Ukrajna területéről kísérővel érkezett gyermekek gyermekfelügyeleti ellátására vonatkozó rendelkezések; vagy hogy a tajszámmal nem rendelkező menekülő betegek esetében technikai azonosítót kell létrehozni, és az ezzel összefüggésben meghozott részletszabályok.

Én azt gondolom, hogy bár nem olvastam fel az összeset, de ezek a konkrét szabályok is mutatják, hogy a rendkívüli jogrend keretében meghosszabbított kormányrendeletek adekvát, komoly, normális választ adnak erre a rendkívüli helyzetre.

(11.30)

Tehát aki itt túlhatalomról beszél, amögött én csak pártpolitikai megfontolásokat látok. Márpedig, ahogy ezt miniszter asszony is említette, ha nehéz helyzetben van az ország, akkor az egyedüli helyes politikai válasz az összefogás lehet.

Ráadásul megmutattuk, ha létre tudunk hozni egy ilyen összefogást  sajnálatos, hogy ebben a baloldal nem vett részt a korábbi időszakban , akkor a Covid ellen is hatékonyan tudunk fellépni, a kormány jól élt a rendkívüli felhatalmazással. És ezt nem mi mondjuk, ez nem egy politikai állítás, hanem a gazdasági tények is ezt támasztják alá, hiszen ha megnézzük a gazdasági adatokat, akkor azt láthatjuk, hogy Magyarország volt az első ország az Európai Unióban, amelynek a gazdasága képes volt talpra állni, és képes volt először azt a gazdasági teljesítményt elérni, mint a koronavírus-járvány előtti időszakban.

Ráadásul mi egy kis ország vagyunk, és ennek viszont megvan a maga előnye az ilyen nehéz helyzetben, mert a kis ország gyorsan tud cselekedni, főként, ha a kormány a megfelelő felhatalmazást megkapja, és ha van politikai stabilitás, márpedig április 3-án az emberek döntöttek, és ennek köszönhetően ma Magyarországon politikai stabilitás van…  tehát magyarán minden lehetőség adott, hogy ebben a nehéz helyzetben is meg tudjuk őrizni az eddigi eredményeket, sőt, ahogy miniszterelnök úr fogalmazni szokott, kanyarban tudjunk előzni, és ebben a nehéz helyzetben is tudjunk haladni a magyar nemzet fontos céljai irányába, a magyar vállalkozásokat, a magyar családokat és a magyar nyugdíjasokat megvédve és megerősítve.

Összességében tehát az előttünk fekvő törvényjavaslatot mi támogatni fogjuk, hiszen azt gondoljuk, hogy ebben a rendkívüli helyzetben ez szükséges ahhoz, hogy Magyarországot meg tudjuk védeni. Éppen ezért a KDNP, ahogy frakcióvezető úr is mondta, ezt a törvényjavaslatot támogatni fogja. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:  Előző  48  Következő    Ülésnap adatai