Készült: 2024.05.08.14:08:39 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

31. ülésnap (2022.10.24.),  27-30. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:14


Felszólalások:   23-26   27-30   31-34      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Most Vadai Ágnes következik.

DR. VADAI ÁGNES (DK): Tisztelt Ház! Orbán Viktor és kormányának egészégtelenül szoros kapcsolata Moszkvával és Vlagyimir Putyinnal meglátásom szerint veszélyt jelent a magyar nemzetbiztonságra és szuverenitásra, és aláásta Magyarország hitelességét a NATO-ban. Önök visszafordulhattak volna Keletről Nyugat felé, de nem tették, szándékosan és előre megfontoltan a nemzet érdekeivel ellentétes módon, folyamatosan akadályozzák Svédország és Finnország NATO-csatlakozásának ratifikálását az Országgyűlésben.

Mára Magyarország maradt az egyetlen uniós tagállam, amely ezt nem tette meg, holott korábban önök is támogatták a bővítést a madridi NATO-csúcson. Sokféle teória van arra, hogy mi készteti egy uniós és NATO-tagország kormányát egy ilyen történelmi bűnnek számító lépésre, pedig a Honvédelmi Minisztérium egyik vezetője világosan beszélt egy rádióinterjúban, amelyben a késlekedés okairól kérdezték.

(14.10)

Kifejtette, hogy a két északi ország csatlakozásával a NATO Törökországtól Finnországig húzódik majd, ezt pedig, szó szerint idézem: „katonailag nem lehet ellensúlyozni Oroszország részéről”. Felvetődik a kérdés, hogy vajon egy NATO-ország honvédelmi vezetése miért aggódik azon, hogy Oroszország nem képes ellensúlyozni a NATO-t. (Tordai Bence: Mert hazaáruló!) Jó reggelt kívánok, kormánypárti képviselő hölgyek és urak, éppen ez a NATO-bővítés lényege! Igen, a még erősebb NATO valóban nem Putyin, hanem az euroatlanti térség és benne Magyarország érdekeit szolgálja. Igen, ha erősebb a NATO, annak még nagyobb lesz az elrettentő ereje Oroszországgal szemben, és még kisebb lesz az esély arra, hogy Vlagyimir Putyin egyszer NATO-tagállamot támadjon meg.

Tisztelt Ház! A miniszterelnök orosz főnöke ugyanis február 24-én úgy döntött, hogy megszegve minden nemzetközi jogi normát, háborút indít egy szuverén országgal szemben. Az orosz politikai és katonai vezetés felelős ukrán óvodák, iskolák, színházak és kórházak lebombázásáért, ők a felelősek azért, hogy az agresszió elkövetői megkínzott ukrán civilek holttesteit rejtő tömegsírokat hagytak maguk után, felelősek a megerőszakolt gyerekekért és nőkért. Ezért nemzetközi büntetőbíróság előtt kell majd felelniük a tetteikért, és nyugodtan állíthatom, hogy semmilyen büntetés nem lesz elég azokért a rémtettekért, amelyeket ezek elkövettek. Ezek nem katonák, ezek nem emberek. Látva azt a pusztítást, amit ez a horda a szomszédságunkban végzett, önök most sem azzal foglalkoznak, hogy megerősítsék közös szövetségünket, a NATO-t, nem, önök még mindig Moszkva érdekeit szolgálják.

Tudom én, hogy önök azért kardoskodnak, hogy ne legyenek következmények, ne legyen NATO-bővítés sem, meg semmi sem, mert önök azt szeretnék, hogy Vlagyimir Putyin következmények nélkül megtehessen bármit. Ismerjük az orosz álláspontot, elég sokszor halljuk magyarul itt önöktől, de nem kérünk a tolmácsolásból. Mind Magyarországnak, mind a NATO-nak az az érdeke, hogy meg tudjuk védeni magunkat minden olyan agresszortól, aki a szabadságunkra és az életünkre tör, és minél több nemzet tagja ennek a szövetségnek, annál erősebbek vagyunk.

Tisztelt Ház! Finnország és Svédország nem csak az EU-ban szövetségesünk. Emlékeztetem önöket, hogy 2009 óta, igen, az elmúlt nyolc évben, működik Pápán a Stratégiai Légiszállítási Képesség Nehéz Légiszállító Ezrede. A 12 nemzet összefogásával megvalósult kezdeményezésben Magyarország mellett Finnország és Svédország is részese a programnak. Sőt, Svédországból éppen az önök idején került megvásárlásra a Gripen-flotta, tehát egészen jól ismerik, nemcsak politikailag, hanem katonai értelemben is Finnország és Svédország képességét.

Csak azt tudom mondani önöknek, amit a Dobrev Klára vezette árnyékkormány rendszeresen elmond. Magyarország NATO-tag és EU-tag, ennek megkérdőjelezése, veszélyeztetése, szövetségesi hűségünk és hitelességünk aláásása pedig történelmi bűn, a magyar nemzeti érdekek elárulása. Éppen ezért országgyűlési képviselőként, magyar polgárként és Dobrev Klára árnyékkormányának tagjaként is hazafias kötelességemnek tartom, hogy felhívjam a figyelmüket újra és újra arra, hogy vegyék napirendre Finnország és Svédország NATO-csatlakozásának ratifikálását, akár kivételes eljárásban is, amelyet most javasoltam.

Térjenek vissza az útra, forduljanak vissza Keletről Nyugatra, legyen egyszer valóban Magyarország az első önök számára, és nem Oroszország! Köszönöm szépen. (Taps a DK képviselői részéről.)

ELNÖK: Dömötör Csaba államtitkár úré a válaszadás joga. Parancsoljon!

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Tisztelt Képviselő Asszony! Engedje meg, hogy azzal kezdjem, a biztonsági kérdések minden másnál fontosabbak ezekben az időkben. Még egy dologra azért szeretném emlékeztetni a Házat: az önök idején az önök kormánya egy hasonlóan nehéz, kiélezett helyzetben lenullázta a Magyar Honvédséget (Dr. Vadai Ágnes: Igen, tudom, én adtam el!), és maga ezt államtitkárként közelről végignézte (Dr. Vadai Ágnes: Tudom!), hogy a saját felelősségéről ne is beszéljünk. (Dr. Vadai Ágnes: Eladtam!) Gyakorlatilag lenullázták a légierőt, a harcijármű-képességeket és a tüzérséget is leépítették. Ez volt az a kormány, amely a magyar védelmi képességeket elkezdte fokozatosan visszaépíteni.

Ami a NATO-kötelezettségeket illeti, azon vagyunk, hogy a vállalásunkat, miszerint 2 százalékot költsünk GDP-arányosan védelemre, teljesítsük. Hasonlítsa össze, kérem, hogy mekkora volt ez az arány, amikor átadták a stafétabotot!

Ami a NATO-csatlakozások kérdését illeti, mi ezt fontosnak tartjuk, államtitkár úr ezt már megerősítette.

Azt, hogy miért zsúfolt a parlament napirendje, ön nagyon jól tudja. Azokról a jogszabály-módosításokról kellett szavazni, amelyek szükségesek az uniós forrásokról való megállapodáshoz. Tudja, az uniós források ellen önök kampányolnak Brüsszelben (Dr. Vadai Ágnes: Nem kell lopni és meglesz a pénz!), itthon pedig nem szavazzák meg (Dr. Vadai Ágnes: Nem kell lopni!) az ehhez szükséges jogszabály-módosításokat. (Dr. Vadai Ágnes: Nem kell lopni, államtitkár úr!)

Ha az Oroszországgal kapcsolatos politika egyéb vonatkozásait is figyelembe vehetem vagy felhozhatom, mondjuk, az energetikai függőséget, akkor hadd tegyem már fel a kérdést, hogy ki volt az, akinek az idején eladták a MOL-t, a nemzeti energiacég egy jelentős részét. (Dr. Vadai Ágnes: Ti!) Önök. Az oroszoknál landolt. Ki privatizálta az energiaszolgáltatókat? (Dr. Vadai Ágnes: Ti!) Az önök idején tették meg. Ki privatizálta a gáztárolókat? Az önök idején történt. (Dr. Vadai Ágnes: Hazugság!) Ki privatizálta az erőműveket úgy, hogy még hosszú ideig eszközarányos garantált profitot biztosítottak nekik a privatizáció után? (Közbekiáltások a kormánypárti padsorokból, köztük: Így van!  Szégyen!) Ha önökön múlna, akkor most nem azon vitatkoznánk, hogy hogy néz ki a benzinárstop, meg hogyan van elég gáz a tárolókban, hanem nem lenne elég gáz (Gréczy Zsolt: A mi időnkben volt gáz!), és ami van, azért is sokkal többet kellene fizetni. (Dr. Vadai Ágnes: Nem 18 fok volt az iskolákban!) Úgyhogy ezen a téren önöktől nem szívesen fogadunk el kioktatást.

Engedje meg, képviselő asszony, hogy még egy dologra reagáljak itt! (Dr. Vadai Ágnes: Figyelek!) A Demokratikus Koalíció elnöke tegnap azt találta mondani, hogy a kormány méltatlan 1956 szelleméhez. (Dr. Vadai Ágnes: Így van!  Gréczy Zsolt: Igaza van!) Én azt természetesnek tartom, hogy a közélet különböző szereplői értelmezik a szabadságharcot, 1956 örökségét, a mai tennivalókat, de arra, hogy Gyurcsány Ferenc szól méltatlanságról október 23-án, arra azért nem voltunk felkészülve. Megvan az apró bája annak, hogy az Apró-villából fogalmazgat bármit 1956-ról. (Dr. Vadai Ágnes: Nézzük meg az MSZMP-tagságot a kormánypártokban!) De talán nem is ez a legfontosabb, hanem az, hogy ha van valaki, aki kőbe véste a méltatlanságot a forradalom évfordulóján, az épp a DK elnöke.

Kellő tisztelettel emlékeztetem a Házat arra, hogy ez az ember áztatta be erőszakkal az 50. évfordulót. Akkor is voltak  akkor is voltak , akik nem értettek egyet az akkori kormánnyal. És meddig terjedt az akkori hatalom toleranciája és meghallgatási képessége? (Arató Gergely közbeszól.), Gumibotokig, lovasrohamig és kilőtt szemekig, addig, hogy a felelősöket még ki is tüntették. (Gréczy Zsolt: Egyet mutass!) Amikor ez a példátlan eset időről időre felmerül akár itt, a Házban, akkor önök meghökkentő nyilatkozatokban azzal intézik el az egészet, hogy a csőcselék randalírozott. (Arató Gergely: Ti csináltatok puccsot! A saját követőiteket hergeltétek! Nem szégyellitek magatokat?) Nagyjából úgy, ahogy az ’56-os szabadságharcosokat évtizedekig fasiszta csőcseléknek nevezték.

Talán az sem mellékes, hogy a DK elnöke akkor lett kommunista ifjúsági vezető, amikor már jól látszott, hogy a kommunista rendszer a végnapjait éli. Ő még stoppolta a vörös csillagos mezt, amikor nagyon sokan nagyon sokat tettek azért kockára, hogy Magyarország demokrácia legyen. Ilyen előzmények után, tisztelt képviselő asszony, egy dolgot kérünk csak: kellő óvatossággal bánjanak a „méltatlan” jelzővel.

És még valami! Pár napja vettünk búcsút Wittner Máriától, az ’56-os hősről nemrég el is neveztek egy közparkot Csepelen, és az önök árnyék-kancelláriaminisztere  tehát az önök árnyék-kancelláriaminisztere, van ilyen is  azt bírta ma mondani, hogy Wittner Mária nem érdemli meg, hogy közteret nevezzenek el róla. (Dr. Vadai Ágnes: Igen.) Tehát önök szerint nem érdemel elismerést az (Vitályos Eszter: Szégyelljétek magatokat!  Dr. Vadai Ágnes: Nem fogjuk!  Vitályos Eszter: De, de!  Dr. Vadai Ágnes: Nem, nem!), aki ’56-os halálraítéltként az életét is adta volna a hazájáért? Ezzel ellentétben Horn Gyuláról nagyon is elneveznének közterületet, meg is tették a XIII. kerületben. Arról az emberről van szó, aki a szabadságharc idején a karhatalmi erők tagja volt. Tehát nem az életét adta volna, hanem elvette volna mások életét. (Arató Gergely: Ha élne Horn Gyula, te is KISZ-titkár lennél!  Közbeszólás a kormánypárti padsorokból: Szégyelljétek magatokat!) A kommunistáknak tehát állítanának szobrot, a szabadságharcosoktól viszont megtagadnák.

Csak a rend kedvéért: reméljük, hogy Wittner Máriáról és a többi hősről még sok utcát, teret és parkot neveznek el, és hogy szobrot is állítanak az emléküknek. Addig is csendben megállapítjuk: önök semmit nem változtak és a jelek szerint nem is fognak. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:   23-26   27-30   31-34      Ülésnap adatai