Készült: 2024.05.09.00:06:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

31. ülésnap (2022.10.24.),  229-236. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:22


Felszólalások:   221-228   229-236   237-240      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen államtitkár úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Aradszki András, a KDNP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a technológiai és ipari miniszternek: „Vajon miért erőlteti Brüsszel a gázársapkát?” címmel. Miniszter úr távolléte miatt válaszadásra Koncz Zsófia államtitkár asszonyt jogosította fel. Öné a szó, képviselő úr.

DR. ARADSZKI ANDRÁS (KDNP): Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Asszony! Közeleg a tél, és az orosz-ukrán fronton nem szűnnek a harcok. Nap mint nap veszítik emberek százai az életüket, katonák és civilek közül; miközben Európa lakossága meg attól retteg, hogy milyen módon tudja magának biztosítani a téli fűtést.

A brüsszeli dilivonat azonban tovább zakatol, most egy újabb ötlettel álltak elő az energiafronton. Nem volt elég a kőolaj-behozatali szankciók kimondása, nem volt elég a szilárd tüzelőanyagok és a tűzifa behozatalának betiltása, most a gázársapka az újabb lemez.

Azt gondolom, hogy az elmúlt hónapok ismeretében nyilvánvalóan lehetett előre látni, és a szakértők is megállapították, hogy a gázársapka bevezetése az Európai Unió területén gázhiányt eredményez, a gázhiány pedig árnövekedést hoz magával. Ezt maga az orosz elnök is bejelentette egy gazdasági fórumon, amikor azt mondta, hogy Oroszország ez esetben sem gázt, sem olajat, sem szenet nem fog szállítani Európának.

És mégis kinek jó ez? Az biztos, hogy a magyar embereknek nem jó. Szerencsére egy olyan markáns álláspontot képviselő kormányunk van, amely képes sikereket elérni ezen a területen is, és a miniszterelnök úr péntek hajnalban megüzente a magyaroknak, hogy a gázársapka tekintetében lesz kivétel Magyarország vonatkozásában, az alól mentesítést kapunk, így az nem veszélyezteti a magyar ellátásbiztonságot, a gáz biztonságos bejövetelét.

A gázársapka, mint ahogy említettem, hiányhoz vezet, és nemcsak a hiány jelentkezik a lakossági fogyasztásnál, hanem hiány jelentkezik az energiatermelésben is, amely az áramellátás veszélyeztetését is jelenti.

Kérdezem én, államtitkár asszony, vajon kinek az érdeke a gázársapka bevezetése, azt Brüsszel miért erőlteti. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Koncz Zsófia államtitkár asszonynak, parancsoljon!

DR. KONCZ ZSÓFIA technológiai és ipari minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Köszönöm szépen, hogy ezt a fontos kérdést a tisztelt Ház elé hozta, hiszen nagyon fontos látni azt, hogy mi a valóság ebben az ügyben.

Valójában itt nem árcsökkentésről van szó, hanem egy embargós szankcióról. Ha nem lesz, aki behozza a gázt Európába, akkor a gazdaság működésképtelenné válik. A gázársapkára vonatkozó brüsszeli javaslat elfogadásával azt kockáztattuk, hogy néhány nap alatt leáll a Magyarországra irányuló gázszállítás. Ez egy óriási rizikó volt, és azt gondolom, hogy fantasztikus eredmény, hogy ugyanúgy, mint az olajembargó esetében, sikerült elérni azt, hogy Magyarország ez alól kivételt jelentsen. Az EU-csúcson egyébként nem maradtunk egyedül, és ezért is sikerült egy fair megállapodást kiharcolni.

A megállapodás szerint, ha lesz is gázársapka Európában, az nem érinti majd azokat a hosszú távú szerződéseket, amelyek nélkül Magyarország gázellátása egyik napról a másikra ellehetetlenülne. Továbbá arról is megállapodás született Brüsszelben, hogy ha lesz közös gázbeszerzés Európában, az nem lesz kötelező Magyarországnak, így továbbra is nyitva az összes beszerzési lehetőség, ezzel sikerült elérni a céljainkat.

Nagyon sajnálatos, hogy ezekben a fontos ügyekben egyébként a baloldal nem áll mellettünk kint, Brüsszelben, mert azt gondolom, hogy nagyon jó, hogy itt, a parlamenten belül aggódunk az energiaellátásért meg a magyar emberekért, de itt igazán fontos kérdésekről van szó, és sokszor az ember egyedül van az igazsága mellett, vagy kevesebben vannak, de akkor is azt kell nézni, hogy mi a magyar családoknak a legfontosabb.

És azért el szeretném mondani itt a gázzal kapcsolatban, vagy idézni szeretném Macron francia elnök gondolatait is, aki azt mondta, hogy a mély barátság jegyében üzenjük az amerikaiaknak és a norvégoknak: nagyszerűek vagytok, elláttok minket energiahordozókkal, de az nem fog sokáig menni, hogy saját belső piacotokhoz képest négyszeres áron kínáljátok ezt; nem ezt jelenti a barátság. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.)

Azt gondolom, hogy ezek nagyon fontos kérdések, amelyekről beszélni kell. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Megköszönöm államtitkár asszony válaszát. Viszonválaszra megadom a szót a képviselő úrnak, parancsoljon!

DR. ARADSZKI ANDRÁS (KDNP): Köszönöm szépen, államtitkár asszony, a kimerítő választ. És ha megengedi, felhívnám a figyelmet arra is, hogy a gázársapka behozatala azzal a következménnyel is járhat, ami a gázszankciók, gázbeszállítási szankciók megjelenésével is járt, hogy radikálisan emelkedett a földgáz fogyasztói ára Európában, és ennek következtében a szeptemberi adatok szerint a gázárak Pozsonyban dupláját jelentették a magyarországinak; Párizsban, Londonban négyszeresét; Rómában és Brüsszelben hatszorosát, Bécsben a tizenegyszeresét, Amszterdamban pedig a tizenhétszeresét fizetik a lakosok a magyarországi gázárhoz képest.

Ezért nagyon fontos, hogy ezt a sikert elérte a miniszterelnök úr, mert ezek a kedvező, relatíve kedvező adatok rosszabbak lennének, és a magyar lakosság járna rosszul, ennek ő inná meg a levét. Köszönöm a válaszát. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Viszonválasz illeti meg az államtitkár asszonyt, parancsoljon!

DR. KONCZ ZSÓFIA technológiai és ipari minisztériumi államtitkár: Teljesen nyilvánvaló, hogy a szankciós politika rendkívül negatívan érinti az európai embereket, és igazából nem erről volt szó az elején, hiszen Versailles-ban még márciusban úgy döntöttek, hogy az energia területére nem fogják kiterjeszteni a szankciókat.

És mégis, amikor május végén az olajembargó kérdése megszületett, és ott is egy nagy harc árán sikerült elérni, hogy Magyarország számára kedvező döntés szülessen, akkor egyszerűen teljesen elszabadultak az energiaárak, és most járunk ott, hogy most már a gázársapkáról is beszélünk, és lehet látni, hogy hogyan változik ezzel kapcsolatban a piac, úgyhogy én azt gondolom, hogy ez a szankciós politika rendkívül kedvezőtlen.

Gyakorlatilag minden európai ember ugyanúgy megszenvedi ezt, hiszen ez beépül az élelmiszerárakba, inflációt okoz, és azt gondolom, hogy a magyar embereknek és az európai embereknek is az lenne az érdekük, hogy béke legyen, és ne hozzon az európai döntéshozatal ilyen nagyon kedvezőtlen szankciós döntéseket. Köszönöm szépen a képviselő úrnak. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   221-228   229-236   237-240      Ülésnap adatai